Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner
 

Freză Mazak

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Lichidul de racire (ulei emulsionabil)il alegi si in functie de tipul de material prelucrat si nu doar de tipul de cnc. Nu e totuna sa frezezi sau sa strunjesti otel de inalta rezistenta, aluminiu, titan cu magneziu sau bronz. Ai nevoie si sa.i verifici ph.ul sa nu corodeze (aluminiu in contact cu bacuri de otel ramane negru sau chiar cu gauri etc) refractometru pt concentratie, sunt multe ce tin de ungere si racire.

Originea o poti lua cu ajutorul unei cale, scazand apoi dimensiunea acesteia. Chiar si la cnc.uri performante gen mazak integrex 670h prevazute cu sistem de masurare, cand doar semifabricatul costa 2000$ tot pe modul manual se ia originea pt ca nu.ti permiti sa gresesti.



#20
radu0295

radu0295

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.11.2020

View PostDany_Darke, on 04 noiembrie 2020 - 15:57, said:

ai grija cu setatul, sa nu faci scurta la mana daca ai mult de deplasat ori sa nu intri direct in masa sau piesa daca e ramas pe un increment prea mare.
:)))) E bună asta; mersi de sfaturi

View PostBlack66, on 04 noiembrie 2020 - 16:57, said:

Originea o poti lua cu ajutorul unei cale, scazand apoi dimensiunea acesteia.
La asta nu m-am gândit.

Cât cu lichidul de răcire, o să văd ce se folosea la mașina asta și am să caut ceva asemănător. Presupun că toate calitățile alea ți le trebuie când faci producție multă și vrei să păstrezi viața sculei. Plus că evident, nu o să încep cu superaliaje, ci cu mărci de oțel și aluminiu mai ordinare...

#21
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 19.10.2007
La mine la serviciu, luam zero cu o coada de freza de 10 bagata intr-un con, plus o cala. La valoare setezi cala plus jumatate de freza. Este mai precisa decat hartia sau sa atingi cu pastila frezei.

#22
radu0295

radu0295

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.11.2020
Am să încerc și asta. Mersi de sfat!

Edited by Dany_Darke, 05 November 2020 - 13:39.


#23
radu0295

radu0295

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.11.2020
Între timp a venit și freza, iar cât timp mă vindec de covid am la ce să mă uit :))[ https://imgur.com/gallery/whzmmGr - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://imgur.com/gallery/whzmmGr

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,860
  • Înscris: 07.06.2014
sa o stapanesti sanatos, asteptam vesti cu productia

#25
radu0295

radu0295

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.11.2020
Mulțumesc! Va mai dura... Pe 17 pot să merg să o văd, dar va trebui să merg în altă localitate să fac un retrofit la o freză de lemn (Biesse) și doar duuupă... Se arată prin Decembrie...

#26
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008

View Postradu0295, on 04 noiembrie 2020 - 15:43, said:


Ceva metodă bună (înafară de hartie Posted Image)) pt găsit margini știi? Mă refer până să-mi iau un edge finder.

Mersi de ajutor!

Eu la munca folosesc 3D-Taster pentru setarea originii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate