Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Trade din strainatate cu cont in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
StefanBMF

StefanBMF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2020
Salutare ,

O curiozitate in legatura cu acest subiect de a face trade din strainatate cu un cont in Romania , in cazul meu folosesc eToro si as vrea sa transfer banii pe contul ING din Romania , am cont si aici la ING doar ca in Italia dupa 5000 euro platesti 26 % taxe iar in Romania esti la 10%.Curiozitatea mea este daca fac trade in alta tara cu un cont in alta tara , as putea avea probleme cu finanta ?

#2
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Rezidentii italieni datoreaza impozit in Italia, conform legislatiei de acolo, chiar daca veniturile din capital sunt realizate in Romania.
Daca esti rezident in Romania, vei plati impozit 10% in Romania.

#3
StefanBMF

StefanBMF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2020
Domiciliu il am in Romania dar rezidenta in Italia si am cont in amandoua tari , de aceea am intrebat daca pot folosi contul din Romania chiar daca stau in Italia.
Multumesc

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 23.12.2015
E vorba de rezidenta fiscala si se pare ca o ai in Italia in special daca ai petrecut mai mult de 180 zile pe an in Italia sau daca ti-ai declarat rezidenta in Italia (cazul tau). Pe de alta parte castigurile de capital se realizeaza in momentul in care vinzi ceva. Daca numai cumperi ar putea fi ok, dar trebuie sa vezi ce se intampla in Italia cand nu o sa mai fii rezident. E posibil sa socoteasca ca ai vandut totul (chiar daca nu ai vandut) si sa te puna sa platesti impozit pe castigul de capital. Un fel de taxa de plecare (se intampla in Canada).Pe de alta parte ai putea merge pe burta in special daca o tara nu stie de alta si daca brokerul nu stie ca ai rezidenta (fiscala) in Italia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate