Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Casa jus. CJ

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postecce_lex, on 25 octombrie 2020 - 22:24, said:

Vrem confort, nu lux.
Nu te supara, pozele zic altceva.
- orice colt exterior suplimentar, orice deviere a peretilor costa. costa bine.
- cel putin din desenele prezentate, acoperisul ala e o aventura. daca e altceva decat sindrila, ai pus-o. doar tabla lisa sau tegola. oricum o sa ia pielea de pe tine constructorul, ca sa potriveasca toate betele alea.
- arcade? da Doamne, dar... pe colegu' portofelu' l-ai intrebat? ca nu cred ca e foarte bucuros very happy. (:P)

Quote

ps. Poza 4. Care e șmecheria cu ea?
Covorul fermecat.

Edited by viotl, 25 October 2020 - 23:33.


#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postecce_lex, on 25 octombrie 2020 - 22:24, said:

ca se vrea taraneasca casa,
:scratchchin:
Posted Image
Pare-se ca de cand am dat-o pe romgleza nu mai inteleg cate unele... Mie mi se pare orice dar taraneasca nu.

Edited by viotl, 25 October 2020 - 23:54.


#21
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Tot respectul, casa e frumoasa, dar pare boiereasca. Totusi daca s-ar elimina opulenta teraselor...

Edited by danciusergiu84, 25 October 2020 - 23:57.


#22
ecce_lex

ecce_lex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2016

View Postericmario, on 25 octombrie 2020 - 23:23, said:

În poza 3, în stânga e un garaj pentru 3 mașini deasupra căruia e o terasă uriașă?
Astea însumează jumătate din casă?

ps. Poza 4. Care e șmecheria cu ea?

In poza 3 nu e garaj, e terasa acoperita langa atelier. Acolo o sa beau eu vin de casa la umbra. Vezi planurile ca scrie fiecare bucata ce e. Terasele - aia de sus si cea de jos - sunt cam un sfert din suprafata construita.

Poza 4 e relieful parcelei.

View Postdanciusergiu84, on 25 octombrie 2020 - 23:57, said:

Tot respectul, casa e frumoasa, dar pare boiereasca. Totusi daca s-ar elimina opulenta teraselor...

Nu? si eu zic. Nu tre sa bata la ochi. Nu ma deranjeaza sa fie oarecum conac, da fara bling.

#23
ecce_lex

ecce_lex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2016

View Postviotl, on 25 octombrie 2020 - 23:32, said:

Nu te supara, pozele zic altceva.
- orice colt exterior suplimentar, orice deviere a peretilor costa. costa bine.
- cel putin din desenele prezentate, acoperisul ala e o aventura. daca e altceva decat sindrila, ai pus-o. doar tabla lisa sau tegola. oricum o sa ia pielea de pe tine constructorul, ca sa potriveasca toate betele alea.
- arcade? da Doamne, dar... pe colegu' portofelu' l-ai intrebat? ca nu cred ca e foarte bucuros very happy. (Posted Image)


Covorul fermecat.

Acoperisul va fi din sindrila. Cat despre arcade - cum zicea o doamna in alt post - io nu am facut arhitectura, deci trebe sa ma las pe mana domnului arhitect. Si hai sa-ti zic - cat timp nu e de prost gust (creca nu-i) n-o sa imi fie rusine pentru ca ma costa constructia. Mama dracului, deaia muncesc 10 ore pe zi.

Ma, nu radeti de covoru fermecat ca am emotii cu panta aia. Daca fac gainile mele muschi la picioare si se face tare carnea? Bai mare.

View Postviotl, on 25 octombrie 2020 - 23:53, said:

Posted Image
Posted Image
Pare-se ca de cand am dat-o pe romgleza nu mai inteleg cate unele... Mie mi se pare orice dar taraneasca nu.

Hai ma da-o dracului chiar am exagerat cu romgleza? sever domnu'. Da ma conformez.

#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postecce_lex, on 26 octombrie 2020 - 00:33, said:

Ma, nu radeti de covoru fermecat [...].
Ma nu radem. Am crezut ca-l iei in loc de 4x4. :P !

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Nu stiu pe unde prin judet construiesti, dar , prin unele locuri, nu ti se da receptia daca nu respecti proiectul,MAI ALES fatadele. Si, personal, nu "vad" ce ce nu ceri arhitectului sa-ti faca un proiect corect si curat.

In rest , da, un proiect frumos. Cand vei cere oferte, preturile vor fi cu cel putin 25 % mai mari decat in mod normal. Chiar daca te vei chinui sa-i explici constructorului ca "mai tai" din ele ("de-le dreku' ").
Si , la fel, da, bate spre 200 000 (doua sute  de mii) de euro.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
1. Afar' de cazul în care bucătăria arată tot timpul ca una din reviste, sugerez să separi bucătăria de locul de luat masa. N-o să vrei să pui musafirii la masă cu priveliște spre vasele din chiuvetă.
2. Unde pui televizorul din camera de zi?
3. Ar fi bine sî închizi holul care duce la baia din parter. Să poată cineva din dormitor să se ducp la baie chiar dacă ai musafiri în camera de zi.
4. Combinația terasă din zid cu balcon din lemn cu scară din metal e cam ciudată.

#27
ecce_lex

ecce_lex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2016

View Postcristobob, on 26 octombrie 2020 - 08:48, said:

Nu stiu pe unde prin judet construiesti, dar , prin unele locuri, nu ti se da receptia daca nu respecti proiectul,MAI ALES fatadele. Si, personal, nu "vad" ce ce nu ceri arhitectului sa-ti faca un proiect corect si curat.

In rest , da, un proiect frumos. Cand vei cere oferte, preturile vor fi cu cel putin 25 % mai mari decat in mod normal. Chiar daca te vei chinui sa-i explici constructorului ca "mai tai" din ele ("de-le dreku' ").
Si , la fel, da, bate spre 200 000 (doua sute  de mii) de euro.

Ma voi interesa la primarie. Ma duc cu desenele si ii intreb ce marja am. Bun sfat, multumim.
Suma asta de EUR 200k - cum ai ajuns la ea? la rosu? terminata?

View Postradunic, on 26 octombrie 2020 - 16:58, said:

1. Afar' de cazul în care bucătăria arată tot timpul ca una din reviste, sugerez să separi bucătăria de locul de luat masa. N-o să vrei să pui musafirii la masă cu priveliște spre vasele din chiuvetă.
2. Unde pui televizorul din camera de zi?
3. Ar fi bine sî închizi holul care duce la baia din parter. Să poată cineva din dormitor să se ducp la baie chiar dacă ai musafiri în camera de zi.
4. Combinația terasă din zid cu balcon din lemn cu scară din metal e cam ciudată.

1. Prietena mea vrea asa, asa ramane. Deci va spala ea vasele cand avem musafiri :)
2. N-avem si nu punem. Poate facem ceva in pod, da asta chiar nu e esential.
3. M-am gandit si eu. Nustiu daca incape o usa acolo, poste ceva cortina / paravan / usa glisanta. Multumim de fat, e pe lista.

#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postecce_lex, on 26 octombrie 2020 - 19:17, said:

Suma asta de EUR 200k - cum ai ajuns la ea? la rosu? terminata?
La cheie.
Pretul mediu national si pe sp era 600 e/mp.
Considerand ca o buna parte din constructie nu are pereti si considarand ca ai bulanul de pe lume, cu un pic de curaj si indrazneala ne gandim la un 500e/mp.
Deci, 500x400=200000.
Plus/minus cateva beri acolo.

#29
ecce_lex

ecce_lex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2016

View Postviotl, on 26 octombrie 2020 - 22:07, said:

La cheie. Pretul mediu national si pe sp era 600 e/mp. Considerand ca o buna parte din constructie nu are pereti si considarand ca ai bulanul de pe lume, cu un pic de curaj si indrazneala ne gandim la un 500e/mp. Deci, 500x400=200000. Plus/minus cateva beri acolo.

Cred ca stii preturile mai bine decat mine. Si totusi, calculul meu e altul. Uite cum m-am gandit eu si zi-mi unde gresesc.

Suprafata locuibila e de cca 165m2. Am scos din calcul atelierul, spatiile de depozitare, terasele si camera tehnica. Asadar pretul intreg "la cheie" il calculez la suprafata de 165 m2, care daca e EUR 500 / m2 imi da suma de EUR 82'500.-

Terasele fac cca 110m2. Banuiesc ca pretul "la rosu"e la fel cand construiesti camera de zi sau terasa. Cred insa ca e mai ieftin "la gri" si (mult) mai ieftin "la cheie" - nu vor fi incalzite, nu pun mobila, fara intrerupatoare, usi, clante si alte cheltuieli asemanatoare. Dupa cum zici si tu, n-au nici atatia pereti. Sa zicem deci EUR 300.- / m2, care da EUR 33'600.-

Pentru ce a ramas, adica atelierul, diverse camari si alte camere tehnice, sa zicem tot EUR 300.- / m2 (cam mult, da noh), deci pentru 125 m2 care raman face EUR  37'500.-

Total EUR 153'600.-, adica cam cu un sfert mai ieftin decat ai calculat tu.

#30
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Da, astea sunt calculele tale. Si te cred ca le-ai facut din si cu tot sufletul.
Dar, daca ai fi citit mai mult pe aici, ai fi observat "marja de eroare" de 30% . In sus. In defavoarea benficiarului . Dar, tot e bine ca, ca si la cazino, " casa castiga".

#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Alarma pui?  :P

#32
ecce_lex

ecce_lex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2016

View Postviotl, on 27 octombrie 2020 - 14:32, said:

Alarma pui?  Posted Image

Ciobanesc mioritic, 80kg.

#33
ecce_lex

ecce_lex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2016

View Postcristobob, on 27 octombrie 2020 - 13:26, said:

Da, astea sunt calculele tale. Si te cred ca le-ai facut din si cu tot sufletul.
Dar, daca ai fi citit mai mult pe aici, ai fi observat "marja de eroare" de 30% . In sus. In defavoarea benficiarului . Dar, tot e bine ca, ca si la cazino, " casa castiga".

Ba am citit, si cred c-asa-i. De-aia vreau sa calculez aia 30% dintr-o suma mai mica.

Daca tot a ajuns discutia pe taramul banilor, am o mare nedumerire: cum mama dracului preturile din Romania rivalizeaza cu alea din Franta (o construit recent ceva amic de-al meu), in conditiile in care la noi firmele par destul de neserioase, si salariile-s cam de 3 ori mai mici?! Asa mult se construieste? Asa cerere mare este?

Si Inca o intrebare, ca am auzit asta invariabili de de la toti care s-or inhamat sa-si faca casa. Care-i povestea cu echipa de muncitori care dispare si nu mai vine la santier? E pe bune sau or ales aia ceva dorei ca sa iasa mai ieftin?

Intre paranteze si pentru efectu hazliu, va redau discutie de ieri cu domnu' "meneger" de la firma de constructii "X" din frumoasa urbe Cluj Napoca:

"Aaalo."
"Buna ziua, Xulescu ma numesc. Firma X?"
"Da."
"V-am trimis un mail alaltaieri, as vrea sa ne faceti un deviz pentru o casa in judetul CJ"
"Asa."
"...."
"Si ce doriti?"
"Pai, un deviz. V-am trimis planurile, un model 3D si studiul geo"
"Dmn'le, stai de vorba cu un MENEGER, nu cu secretara. Tu crezi ca am timp eu, MENEGER, sa citesc tot ce primesc? Pai fata mi-o dat 30 de mailuri numa in dimineata asta"
"Ma iertati, am sunat la numarul afisat la Dvs. pe site..."
"Cum te cheama?"
"Xulescu"
(In fundal) "Fata, ai trimis mail de la Xulescu? il am aici la mine la calculator?"
(In fundal) "Da, am trimis. Il aveti acolo la ora xx:xx"
(In fundal) "Sigur?"
(In fundal) "Da, sigur."
"Bun si deci ce doriti?"
"Pai, tot acelasi deviz"
"Pai tu crezi ca eu fac deviz asa, la telefon? am nevoie de planuri, etc."
"Da, de-aia v-am scris mail cu toata documentatia pe care o am pe moment"
"Si cine e architectu?"
"Cutare"
"Aaaaa, pai nu-i din Cluj. Si hai sa-ti zic ca si nevasta-mea ii arhitect. Astia is ca petrinjalu-n zama, da bine da nu tine de foame"

Mno o mai durat inca vreo 5 minute discutia dupaia in care mi s-a explicat ca daca nu face el (sau patrunjelu de nevasta-sa ?) planurile de arhitectura nu se baga, ca nu-i íes banii si n-are timp de pierdut cu proiecte de cacat ca al meu. N-o zis el "cacat" da am mirosit ca aia vrea sa transmita. (stimabile, daca cumva esti aici pe site si te recunosti, io sugerez sa o lasi pe "fata" sa vorbesca la telefon, ca tu esti jale. Fa ce stil, da nu mai raspunde la telefon ca fug clientii)

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nice. Îi trînteam telefonul de la faza cu "io's meneger...". Eventual îi uram faliment rapid.

#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
1. Fără proiect complet nu înțeleg cum ar fi putut întocmi un deviz
2. Mulți clienți apelează la n firme pentru deviz mai mult ca o comparație sau ca o evaluare a prețului pentru a vedea in ce marja s-ar încadra daca ar lucra cu o firma. Pentru ca in final sa apeleze la o echipă recomanda de cunoștinte, prieteni.
Nu e generalizată chestiunea aceasta ,dar sunt suficiente persoane care procedează la modul asta.
3. Cel sunat s-a referit la lucrări făcute de nevasta-sa pentru cel mai probabil și-a luat țeapă de la multi cărora le-a realizat devize și după aia nu a mai auzit de ei.
Concluzia e că întocmirea unui deviz e pentru unii o loterie. Câștigi clientul cu acel deviz sau pierzi timp , chiar maricel daca devizul e întocmit ca la carte.

Edited by roman_roman, 27 October 2020 - 17:17.


#36
ecce_lex

ecce_lex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2016

View Postroman_roman, on 27 octombrie 2020 - 17:14, said:

1. Fără proiect complet nu înțeleg cum ar fi putut întocmi un deviz
2. Mulți clienți apelează la n firme pentru deviz mai mult ca o comparație sau ca o evaluare a prețului pentru a vedea in ce marja s-ar încadra daca ar lucra cu o firma. Pentru ca in final sa apeleze la o echipă recomanda de cunoștinte, prieteni.
Nu e generalizată chestiunea aceasta ,dar sunt suficiente persoane care procedează la modul asta.
3. Cel sunat s-a referit la lucrări făcute de nevasta-sa pentru cel mai probabil și-a luat țeapă de la multi cărora le-a realizat devize și după aia nu a mai auzit de ei.
Concluzia e că întocmirea unui deviz e pentru unii o loterie. Câștigi clientul cu acel deviz sau pierzi timp , chiar maricel daca devizul e întocmit ca la carte.

Nu i-am reprosat ca n-a facut deviz. Are nevoie de toate detaliile, inteleg si apreciez ca n-o sos o cifra din burta.

Cat despre deviz, pai asta e oferta factura de firma ca sa ne arate noua, clienti platitori, ca serviciile lor sunt mai bune si mai ieftine decat cele a concurentei. Capitalism si economie de piata, pentru care i-or impuscat pe amaratii aia in '89, sa nu mai fie monopol de partid, nu? Saracu, trebe sa munceasca? Si risca sa nu il aleg pe el? tulai mama bietu om, si ce porc de client nerecunoscator.

Astia nu-s profesionisti, is carpaci incompetenti cu nasu' pe sus care merita faliment, cum zicea domnu de mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate