Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Înlocuire head unit VW Golf 5 2007

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014
Salut. Mă interesează să înlocuiesc radio+cd player-ul mașinii menționate în subiect cu o altă unitate care are radio și usb/sdcard pentru MP3.

Din ce-am citit, îmi vor trebui tot felul de adaptoare, și cum sunt paralel cu subiectul, întreb: există vreo soluție care să vină cu tot ce trebuie la pachet, astfel încât s-o pot monta singur, fără alte adaptoare? Nu-mi trebuie decât radio și mp3, n-am nevoie de navigație, CD, boxe noi, șamd.

Mulțumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce buget ai ?

Oricum recomand să faci montajul la un electrician auto, garanția produsului ține de asta, plus că riști să strici ceva.

Uite

Original de VW

RCN210 se numește

https://lajumate.ro/...lo-3240530.html


Attached File  3240530_radio-cd-usb-mp3-bluetooth-rcn210-vw-golf-passat-polo_10.jpg   59.32K   33 downloads

Quote

Vine impreuna cu adaptor pentru mufa QuadLock (mufa mare dreptunghiulara) și CAN
Integrare perfect OEM, revigoreaza instant consola prin aspectul placut
Lumineaza rosu, ca toate bordurile / consolele VW (pozele cu el in functiune sunt demonstrative)
Instalare facila plug & play (in anumite masini, in functie de model / an fabricatie / versiune CAN BUS, trebuie conectate CAN+ si CAN- cu firele corespondente, instrucțiuni disponibile)
Functii & specificatii tehnice :
Player CD - MP3 & WMA
Frecvente Radio :
AM 531 - 1629 KHz at 9KHz/incrementare
FM 87.5 - 108 MHz at 0.1MHz/incrementare
FM/AM Radio Stereo (auto-scan si salvare)
Display limba engleza
Afiseaza numele statiei radio
Support Card SD (8Gb maxim), intrare AUX si USB
Can Bus - poate prelua comenzile de pe volan (depinde de autoturism & CanBus)
Bluetooth phone connection (apelare / raspuns / reject apel + streaming A2DP pentru muzica)
Suporta pana la 8 boxe - 4X45W
-Livrare personala in Bucuresti
-Expediere prin Cargus / FanCourier pentru provincie (inclusiv variantele cu verificare colet) - 20 LEI ca taxa
Pun la dispozitie si instructiuni pentru montaj sau montaj contracost, pentru orice model / setup masina
Pentru orice intrebare, nu ezitati sa ma contactati


Uite și la 300 + montaj


https://www.olx.ro/o...html#a3de4aa72b


Uite și doar montaj - 50 lei.

Am presupus că ești din București...

Din ce știu eu s-ar putea să ai nevoie de VCDS, ceva codare pe mașină, etc, dar nu sunt sigur.

Oricum e recomandat să îl iei cu tot cu montaj să fii sigur de funcționare.

Edited by waterman, 20 October 2020 - 08:48.


#3
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Cauta la chinezi sau la reprezentatii lor in Romania de pe OLX , RCD330. E excelent pt VW. Atentie la variante, sunt: simple, cu Carplay si cu Carplay+ Android Auto. Specificatiile le gasesti pe net asa ca iti zic direct ce probleme are: nu stie RDS adica afiseaza numele la anumite posturi dar nu stie sa schimbe frecventa, nu stie de butoanele de pe volan si mai trebuie luat un adaptor si in functie de vechimea canbus s-ar putea sa trebuiasca sa faci un upgrade

Edited by trid_ovi, 20 October 2020 - 08:52.


#4
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014
N-am un buget anume, dar nu m-aș duce nici peste 1000 ron. Am văzut sisteme de navigație făcute fix pentru VW, care arătau fain cu touchscreen și bling bling, dar se duceau înspre 1600 și nu prea merită, eu vrând doar radio + mp3.

Mda, probabil ar trebui să iau cu montaj ca să fiu sigur că nu-s probleme, dar numai de plimbat prin service-uri n-aveam chef în perioada asta. Îmi puteți trimite recomandări în privat dacă știți ateliere (București)

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ți-am dat 2 anunțuri cu 2 produse fix pe solicitarea ta cu oameni care montează.

#6
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

 waterman, on 20 octombrie 2020 - 09:25, said:

Ți-am dat 2 anunțuri cu 2 produse fix pe solicitarea ta cu oameni care montează.

Știu, am văzut. Mersi!

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca vrei original, OEM, nu-ti trebuie decat unitatea si codul. Nu te duce la unitati [prea noi. Acestea se poate sa vina cu functionalitati nesuportate de calculatorul masinii tale si sa genereze erori (cea mai comuna fiind consumarea excesiva a acumulatorului, uneori peste noapte).
Daca vrei din China, ia legatura cu vanzatorul si cere si adaptoarele. De regula sunt disponibilie. Munca ce urmeaza de facut este una plug and play.
Fii pregatit sa castigi functionalitate, dar sa pierzi din calitatea receptiei radio, a sunetului. Mai mult, aceste player-e vin cu sisteme de operare modificate, unele nu permit reset, caz in care, daca intra in bucla, nu mai ies. Altele nu se actualizeaza (daca au vreo eroare, trebuie sa te inveti cu ea).
Cumpara produsul cu cele mai multe review-uri cu poze.

Edited by YOUR_GOD, 20 October 2020 - 09:54.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce să ia o chinezărie, când are alternativă pe original la 400 de lei ?

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu, i-am prezentat variantele pe care le are.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
JVC KW-R930BT










#11
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
RNS 315 cu Bluetooth este exact ce ti trebuie. Cauta pe forumul VW,gasesti tutoriale/idei si oamenii care te pot rezolva.

#12
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
RNS 315 este prea cu batai de cap pentru un utilizator de rind.
Ar trebui sa mentionezi si de Linux, blocare card si deblocare pentru navi rns 315.
In postul #2 au fost cele mai bune recomandari.

#13
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

 amami, on 20 octombrie 2020 - 12:58, said:

RNS 315 este prea cu batai de cap pentru un utilizator de rind.
Ar trebui sa mentionezi si de Linux, blocare card si deblocare pentru navi rns 315.
In postul #2 au fost cele mai bune recomandari.

Linux nu m-ar fi deranjat. Dar văd că situația e mai complicată decât m-așteptam... aparent modelele cu care pot upgrada fără "dureri" sunt cele provenite de pe alte modele VW și care se găsesc 2nd hand pe OLX/etc. Nu mă încântă perspectiva. Mai e un JVC recomandat, dar căutând mai multe informații, am ajuns pe la upgrade de CAN și schimbat fire între ele și...  cred că mai bine o las baltă. Caut un atelier specializat pe-așa ceva când oi avea chef și gata Posted Image

#14
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Ai mai putea lua https://www.sony.ro/...uto/dsx-a410bt. L-am facut cadou cuiva sa-l monteze pe Logan. Nu are canbus sau altele. Doar ca ar trebui luat un adaptor ISO  daca nu vrei sa innadesti fire , ceva de genul https://www.emag.ro/.../pd/DCSWN4BBM/.

Edited by trid_ovi, 20 October 2020 - 13:36.


#15
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
ia ti orice unitate nui probl rcd rns 315 ,si cand vei ramane fara baterie peste cateva ore ,sa vezi ce frumos va fi :))) orice unitate vei pune va trebui sa faci update de CAN...altfel iti va consuma bateria imediat

#16
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Si care e problema daca face update sau schimb de CAN ? Costa 100 de lei.
Montatul si codatul nu dureaza mai mult de 2 ore.
Desi forumul VW e plin de figuranti,chiar sunt cativa baieti care se pricep si te ajuta si cu sfaturi. E un tip din Bucuresti care lucreaza bine si acceptabil ca pret. Mai bine incerci acolo.
Eu nu mi schimb parerea si raman la aceeasi recomandare.

#17
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

 newusername123, on 20 octombrie 2020 - 22:26, said:

Si care e problema daca face update sau schimb de CAN ? Costa 100 de lei.
Montatul si codatul nu dureaza mai mult de 2 ore.
Desi forumul VW e plin de figuranti,chiar sunt cativa baieti care se pricep si te ajuta si cu sfaturi. E un tip din Bucuresti care lucreaza bine si acceptabil ca pret. Mai bine incerci acolo.
Eu nu mi schimb parerea si raman la aceeasi recomandare.

Teoretic, nu-mi trebuie update/înlocuire, am 1K0 907 530L .

Problema e că nu prea se găsesește nouă unitatea astea (RNS 315)... ce-am găsit însă e RNS 510 undeva de la 900 ron până pe la 1600. Unele oferte cică-s "noi". Nu înțeleg cum e nouă, cu folie, la prețul ăsta, când originală e cam 1000€ Posted Image  A, da, și RCD330G, cam 1400 ron. :(   (da, toate astea pe olx/similare)

Edited by whoopzy, 21 October 2020 - 07:01.


#18
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Tu vrei sa la cumperi noi ? Asta e chiar stupid ! Sh costa intre 400 si 600 de lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate