Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Pentru proprietarii de mașini: care este părerea voastră despre transportul în comun

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Bucuresti - Paris ar dura enorm cu trenul. Sunt vreo 2000 de km. Chiar si cu un tren de mare viteza, din cauza opririlor (Budapesta, Viena etc) tot ar dura vreo 15 ore. Dar nu exista tren de mare viteza pe ruta asta, asa ca timpul real e de vreo 20 de ore.
Pentru o calatorie de agrement poate ca ar merge, dar pentru altceva nu e practic.

Trenurile (daca ar avea o viteza rezonabila macar) ar fi practice pe distante mai mici. Un tren rapid care sa faca Bucuresti -Timisoara in sub 3,5 ore ar putea fi un competitor pentru avion.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,585
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine nu m-ar deranja să facă 36-42 de ore, dar să ştiu că ajung întreg.

#21
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Probabilistic, accidentele feroviare nu sunt mult mai rare decat cele aeriene. Dar depinde si de fobiile fiecaruia. Insa pe termen lung, lucrurile stau altfel. 30-40 de ore cu trenul, in igiena precara, iti pot lasa "cadouri" mai mari decat 3 in avion, unde ai filtre HEPA.

Multora nu le pasa, dar mizeria si microbii sunt o cauza principala din care evit transportul in comun (cand am de ales).

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,585
  • Înscris: 13.06.2004
30-40 de ore la vagonul de dormit, eventual cu cameră de duş ataşată.

#23
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Asta daca ai vagon de dormit singur, ori doar cu familia/prietenii. Daca ai ghinion de tovarasi de calatorie necivilizati e un cosmar.

Am calatorit cu vagonul de dormit doar o data. Acum cativa ani pe ruta Wuhan (da, ala cu covid-ul) - Beijing. Doar o noapte. Initial era chiar foarte curat, dar spre dimineata era jeg de jeg.  Sa ma explic. Sase oameni in compartiment, paturi suprapuse pe 3 nivele, asternuturi curate. Oamenii erau civilizati si foarte politicosi. Pana aici nesperat de bine. Insa partea rea urmeaza acum. Fara dus, WC comun cu alte compartimente; nu l-am putut folosi dimineata de cat de murdar era. Si am crescut in Romania, adica la viata mea am vazut traversele de la calea ferata prin buda trenului.

Tot despre calatoriile cu trenul. Ce imi placea erau compartimentele din trenurile romanesti. Pana la destinatie vorbeai cu colegii de compartiment, cunosteai oameni noi si iti faceai prieteni noi. Stiu doi oameni care si-au cunoscut actualele sotii in trenuri romanesti.
Ultima oara am mers cu trenul in Romania in 2010 - era accelerat, dar nu mai erau compartimente.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,585
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru mine necompartimentat (afară de parcurs de maxim 3-4 ore şi asta dacă stau la taclale) = naşpa, autobuz pe şine.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina e slab transportul in comun dar oricum, nu e traficul din Bucuresti deci e o placere sa conduci prin oras (exceptand cand sunt razii de Politie), AC la maxim, muzica la maxim (cand nu sunt reclame pe radio), lucruri ce nu se prea pot in transportul in comun.

In 30 minute cu masina traversezi tot orasul.

Sau chiar 15-20.

Semafoarele si trecerile de pietoni denivelate ce te intarzie.

#26
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Transportul in comun și mașina le folosești alternativ. Când am treabă prin oraș, chestii care nu trebuie carate, facultate, locuri in care nu trebuie sa ajung musai urgent etc., folosesc transportul in comun sau o iau pe jos, uneori cu bicicleta, dar mai mult vara. La cumpărături și în alte zone, clar masina. Ultima oară am folosit autobuzul, la început de martie, înainte să se instaureze Starea de Urgență, atunci, cu câteva zile înainte. De atunci, nu m-am mai urcat în vreun autobuz sau tramvai, fiindcă n-am încredere, pur și simplu. In plus, facultatea a fost și încă este online și n-am avut motive să-l folosesc. Vor mai trece luni bune, până îmi voi face curaj și voi folosi transportul public, din nou. De tren, nici nu vreau sa aud. Oricum, nici înainte nu eram vreun fan al mersului cu trenul, ultima oară mergând cu el, prin vara lui 2017. Sunt ieșean.

Edited by Vlad_22, 12 November 2020 - 21:59.


#27
fashion_consultant

fashion_consultant

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.11.2020

 clorel_utnapishtim, on 03 noiembrie 2020 - 05:14, said:

Bucuresti - Paris ar dura enorm cu trenul. .


Cu trenul,de la Bucuresti la Paris fac ~27 de ore...ca si opriri,trenul opreste in urmatoarele orase : Timisoara, Budapesta,Viena,Munchen,Strasbourg respectiv Paris.
Ca si timp de stationare,cel mai mult se sta in Viena...50 de minute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate