Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#685
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
In ultima configurație, fațada nordica pare disproporționată. Ferestrele par mici in comparație cu placarea, cu toate ca-s ferestre de 900/1750mm. Tot Kevo mi-a sugerat o configurație cu Alucobond care sa se oprească in dreptul ferestrelor, in genul pozei atașate.

Attached Files



#686
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

anothertwo said:

1642798020[/url]' post='28720241']
In ultima configurație, fațada nordica pare disproporționată. Ferestrele par mici in comparație cu placarea, cu toate ca-s ferestre de 900/1750mm.

Attached Files



#687
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
Mie mi se pare ca etajul partial strica proportiile in speta asta si face dificil de gasit un echilibru intre proportiile elementelor de fatada. Parca si aticul sau parapetul ala mai sus decat pervazul ferestrelor din etajul partial incurca.

#688
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Proportii, proporții. Sper sa găsesc combinatia câștigătoare.

In alta ordine de idei, caut echipa pentru tencuiala exterioara, care sa înceapă la 1 Martie (cu speranța ca vremea îmi va permite). Și am de ales între tencuiala mecanizată și tencuiala manuala pentru exterior. Tencuiala mecanizată costa (Noiembrie 2021) 27lei/mp, tencuiala aplicată manual costa 32lei/mp (pana la 2cm grosime). La suprafața totala, ar însemna o diferența de ~500€. Dar nu îmi dau seama pe care dintre cele doua metode sa le aleg. Mecanizată cred ca durează mai puțin, manuală probabil cu o săptămâna mai mult. Dacă optez pentru manuala, optez pentru aceeași echipa care va face și termosistemul. Dacă optez pentru mecanizată, avantajul de cost se amortizează prin închirierea generatorului pentru pompă. Dar ma interesează sa știu despre calitatea lucrării între cele doua metode de aplicare.

Am sunat azi sa cer oferta pentru folie lichida, costa cam 2€/mp. O găleata costa 170€+TVA, și ajunge la 100-120mp. Îmi trebuie 140-150mp ca sa pot aplica pe ambele părți de tamplarie. Astea sunt prețurile in piața pentru folie lichida?

#689
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
De banii aceia eu as inveli singur ferestrele cu folii si benzi de hartie pt. vopsit.

Pt. tencuiala invita ambele echipe sa vada planeitatea si arhitectura peretilor si sa-ti spuna concret pretul sa nu te trezesti ca vin si baga de vina.
Ca bani nu e diferenta, vezi exact ce material si ce reteta aplica, apoi poti sa-ti faci o parere pe la cunoscatori.

#690
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Dar manopera de infoliat geamuri?
Evident ca tencuiala mecanizata e ce trebuie!Iese si mai drept, probabilitatea sa gresasca reteta e mai mica....dar pretul mi se pare cam mare!La mecanizata materialul e mai scump, dar manopera mai mica, per total pretul final e cam la fel(material +manopera).La ambele trebuie sa stii ce sa le ceri doreilor!

#691
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Astazi, o a treia echipa ce oferă servicii de tencuiala mecanizată, mi-a sugerat sa folosesc multibat și nisip. Nu știam ca se pot face tencuieli cu altceva decât var/ciment (dar învăț continuu). Cât despre manopera, aceasta echipa mi-a cerut 15lei/mp/2cm. Săptămâna viitoare vor veni in șantier doua echipe sa vada lucrarea și suprafața suport, dar si planeitatea.

#692
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Da...tot tencuiala manuala e.Daca respecta reteta de pe sac si nisipul e curat, merita 15lei/2cm...fata de 32lei/2cm.E diferenta mare!!!!Aia cu 32 mananca cu 2 guriPosted Image !

#693
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E ok cu multibat, e practic un fel de ciment. Tot mai ai nevoie de nisip si var.
Sa le ceri sa-ti dea un sprit inainte de tencuiala, face foarte mult.

#694
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
La genul asta de arhitectura ai nevoie de executie perfecta, ori asta ar insemna fatada placata, ventilata sau nu. Aquapanel outdoor, de exemplu.

Fatadele alea plane ca o oglinda ce le vezi prin poze nu s-au facut la mana.

#695
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu mi-am propus sa fac tencuiala manual, dar am întrebat care ar fi diferențele între cele doua metode de aplicare sa nu rămân prost. Vedem ce iese la final :-)

#696
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
Si tencuiala mecanizata tot cu mana omului se finiseaza. Mecanizat se refera doar la prepararea mortarului de tencuiala, eventual si improscarea pe perete, dar cam atat.

#697
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postdanciusergiu84, on 25 ianuarie 2022 - 20:55, said:

E ok cu multibat, e practic un fel de ciment. Tot mai ai nevoie de nisip si var.
Sa le ceri sa-ti dea un sprit inainte de tencuiala, face foarte mult.
Nu mai trebuie var.
https://mathaus.ro/m...ca-multibat.pdf

Varul ataca fierul din armaturi.

Edited by MKdens24kw, 25 January 2022 - 21:18.


#698
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Daca mergi pe varianta protejarii tamplariei cu folie, iti pot recomanda https://www.dedeman....-25-m/p/7035018
si pt lipirea ei banda asta https://www.hornbach...626/produs.html
Am fost recent la o casa la care se tencuia si astea erau produsele pe care le foloseau echipa de acolo si erau foarte multumiti de ele. Le-am achizitionat si eu saptamana trecuta, pt a le folosi cand incep tencuiala interioara. Eu nu as folosi benzi de hartie pt. vopsit

#699
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
De protejat tâmplăria nu se pune problema. Doar n-am plătit o gălăgie de bani ca sa îmi bat joc de culoarea plătită suplimentar (gri antracit). O sa văd la momentul oportun care din soluții e mai avantajoasa din toate punctele de vedere.

#700
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Astazi au venit și restul de sticle. Au fost montate toate, au fost adăugate garniturile și mânerele. S-au scos penele, s-au completat cu spuma golurile de montaj.
Mai trebuie reglata usa de la intrare, și montati opritori la culisantă. Usa de la intrare se Închide așa de bine, încât acum am rămas pe afară. Se pare ca butucul original n-a fost livrat. Deștept din fire, am închis și culisanta prin înăuntru. Saga continua..

Attached Files



#701
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Vitrina la etaj?Cum naiba o stergi/cureti?

#702
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Cu nacela si soacra. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate