Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cum s-a inmultit lumea ?!

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
333 replies to this topic

#271
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 barbu78, on 11 octombrie 2021 - 15:36, said:

Se termină cu hâța-hâța, hâța-hâța, hâț...
Nu sunt eu.

Chiriașii...
Te posedă.

#272
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Endgegner, on 11 octombrie 2021 - 15:35, said:



Si care e problema ta? Probabil ca o sa vina un alt Potop, daca mai scad, ori alta calamitate, ca la Sodoma si Gomora cu care au inceput sa semene unele tari..Poarta Dumnezeu de grija, nu te teme. Sau te temi?...
Tocmai asta este problema: poartă Dumnezeu de grija... Lui...

 penticostalul, on 11 octombrie 2021 - 15:37, said:


Nu sunt eu.

Chiriașii...
Te posedă.
Toată lumea are îngerași, chiar și tu!

#273
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Acum am vazut ca nu am mai postat prin zona asta de prin 2017.. Si intr-un topic mai "la deal" am postat filmul asta.. Asta apropo de "chiriasi".

#274
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006

 Endgegner, on 11 octombrie 2021 - 15:35, said:

Probabil ca o sa vina un alt Potop,

Dar trebuie să se precizeze potopul cărui mit: Unu Pachakuti al incaşilor ? Potopul lui Ghilgameş al sumerienilor ? Yahwe al evreilor ? Al zeiţei Nüwa a chinezilor ? Potopul lui Ahura Mazda al iranienilor ? Cel al lui Deucalion şi Dardanus al grecilor ? Al lui Bergelmir al vikingilor...sau...potopul lui Maţya şi Puluga al indienilor ?

Îţi dai seama, dacă dă zeul Puluga cu potopul după noi, avem ce înota ! [ https://yoursmiles.org/tsmile/sport/t31109.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://yoursmiles.org/ssmile/action/s0145.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://yoursmiles.org/ssmile/action/s0119.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#275
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
E vreo diferenta intre ele, sau de ce?

#276
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006

 Endgegner, on 11 octombrie 2021 - 16:00, said:

E vreo diferenta intre ele, sau de ce?

Tu ar trebui să spui deoarece fiind religios eşti convins că zeii există, fără a avea nevoie de demonstraţii. :)

#277
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Urmașii Broajtelor au avut parte săptămâna trecută de o surpriză foarte plăcută: pentru prima dată în istorie doctorii în broscologie de la Universitatea din Massachusetts au făcut o demonstratie, televizată desigur, în fața tuturor studenților prestigioasei instituții.

Sub ochii dilatați de uimire ai întregii suflări studențești, o broască s-a făcut om și apoi din om s-a făcut înapoi broască.
Rușinea tuturor credincioșilor broscologici din lumea întreagă a fost spălată prin această dublă demonstrație. Au recunoscut că până acum au spus minciuni gogonate însă de la această minunată demonstrație pot pretinde cu mândrie și în adevăr că ei nu cred decât ceea ce văd.

Edited by penticostalul, 12 October 2021 - 10:23.


#278
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 lupini, on 12 octombrie 2021 - 01:42, said:


Tu ar trebui să spui deoarece fiind religios eşti convins că zeii există, fără a avea nevoie de demonstraţii. Posted Image

Tu esti pe bune?

Un potop e altfel daca mitul e altul? Ploaia care cade peste atei e diferita de ploaia care cade peste teisti?

#279
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006

 Endgegner, on 12 octombrie 2021 - 11:04, said:

Un potop e altfel daca mitul e altul?

Păi...nu se bat zeii între ei pentru dreptul de autor asupra potopului ? Sunt convins că nu-i convine lu' Yahwe al evreilor, ca Puluga al indienilor să susţină că potopul e "inventat" de el, "pe persoană fizică divină". Posted Image

Şi când îi aude zeul Bergelmir al vikingilor pe cei doi certându-se, să intre şi el la bătaie. [ https://yoursmiles.org/hsmile/history/h0410.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Eu unul cred în "potop", în acela dovedit cu probe, adică prin creşterea temperaturii globale, a umidităţii atmosferei, topirea gheţarilor cuaternari în perioada numită Dryasul recent, ce cuprinde intervalul din urmă cu 12 900 - 11 700 de ani în urmă, şi ridicarea nivelului Oceanului Planetar, toate aceste evenimente petrecându-se la finalul Pleistocenului şi începutul Holocenului, cauzele fiind înclinarea periodică a axei Pământului căreia i se adaugă modificarea excentricităţii şi a precesiei orbitale, fenomen numit ciclul Milanković, care are o frecvenţă "majoră" de circa 400 000 de ani, în care sunt intercalate frecvenţe "minore" de circa 90 000 de ani. Adică mai pe româneşte, avem parte de potopuri mari odată la 400 000 de ani, şi de altele mai mici, la 90 000 de ani.  


Precesia orbitei Pământului

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/89/Precessing_Kepler_orbit_280frames_e0.6_smaller.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Manifestarea climatică a ciclului Milanković

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/MilankovitchCyclesOrbitandCores.png/800px-MilankovitchCyclesOrbitandCores.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Toate aceste fenomene astronomice şi climatice au început să intre în legendele lui Homo sapiens la final de Pleistocen, epocă geologică ce marchează totodată şi finalul epocii preistorice numită Paleolitic (Epoca Pietrei). Atunci au început să se înfiripe şi germenii formării religiilor, care au explicat etiologia (cauzele fenomenelor), prin manifestări ale zeilor, în lipsa capacităţii de analiză obiectivă a omului primitiv.

Aşa se explică poveştile cu zei care au trimis potopuri de ape în majoritatea culturilor arhaice de pe Glob.

Edited by lupini, 12 October 2021 - 13:54.


#280
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

Quote

Păi...nu se bat zeii între ei pentru dreptul de autor asupra potopului ?

Doamne fereste... De unde le tot scoti? :)))

Fii pe pace. Crede-ma , nu faci decat sa bati campii.

Aaaa, stai asa. Se bat de fapt ateistii asupra dreptului de autor asupra potopului! DE fapt intentioneaza sa ia popii la bataie ca stiu ei mai bine, chiar daca nu au decat teorii, ceea ce e la fel cu a avea un mit :)))

Eu ti-am mai zis ca nu vezi padurea din cauza copacilor.. :)

Tu ca ateist crezi ca pamantul este dator sa se incline periodic.. desi exista planete care nu fac treaba asta (vezi Mercur).. Macar de s-ar balangani toate planetele asa ca Pamantul ca sa poti pune totul pe seama fizicii. :)

In plus, teistii au mai observat niste fenomene in plus fata de ateisti, unele legate de societatea umana.. Nu stiu cum se facea ca o calamitate aparea exact cand o civilizatie cunostea apogeul decaderii morale.. Si de asemenea ca dupa un cataclism omenirea revenea la ganduri mai bune. ;)

#281
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006

 Endgegner, on 12 octombrie 2021 - 15:58, said:

Tu ca ateist crezi ca pamantul este dator sa se incline periodic.. desi exista planete care nu fac treaba asta (vezi Mercur)..

Şi axa de rotaţie a planetei Mercur e înclinată (0,034°), dar mai puţin decât în cazul Pământului (23,44°) sau a lui Venus (2,64°).

Cauza pentru care unele planete au înclinaţie a axei e dată de întâmplări din trecutul geologic, mai cu seamă din epoca numită Marele bombardament târziu, care a constat în ciocnirea cu mari corpuri celeste, în faza tânără a Sistemului solar. În cazul Pământului, acesta s-a ciocnit cu o protoplanetă numită de astronomi, Theia.

Oare care dintre zei o fi fost responsabil cu...ciocnirile ? Posted Image

Edited by lupini, 12 October 2021 - 16:14.


#282
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Cat de simplu e sa iei ca adevar stiintific "niste intamplari" si sa deduci de aici ca zeii nu exista.. Posted Image))

Nu-i asa ca parintii tai au fost amandoi membri in partidul comunist si obisnuiau sa se rada de superstitiile celor religiosi?

Quote

Şi axa de rotaţie a planetei Mercur e înclinată (0,034°), dar mai puţin decât în cazul Pământului (23,44°) sau a lui Venus (2,64°).

Si cu asta ai demonstrat ce? Ca nu o facut Dumnezeu nimica? Posted Image

Edited by Endgegner, 12 October 2021 - 16:33.


#283
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006

 Endgegner, on 12 octombrie 2021 - 16:07, said:

Tu ca ateist crezi ca pamantul este dator sa se incline periodic.. desi exista planete care nu fac treaba asta (vezi Mercur)..

 lupini, on 12 octombrie 2021 - 16:13, said:

Şi axa de rotaţie a planetei Mercur e înclinată (0,034°), dar mai puţin decât în cazul Pământului (23,44°) sau a lui Venus (2,64°).

 Endgegner, on 12 octombrie 2021 - 16:28, said:

Si cu asta ai demonstrat ce? Ca nu o facut Dumnezeu nimica?



Nu, ci am demonstrat că cei care cred în el, nu-i cunosc..."creaţia". Posted Image






 Endgegner, on 12 octombrie 2021 - 16:28, said:

Nu-i asa ca parintii tai au fost amandoi membri in partidul comunist si obisnuiau sa se rada de superstitiile celor religiosi?

Nu-i aşa. Posted Image

Edited by lupini, 12 October 2021 - 16:49.


#284
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 lupini, on 12 octombrie 2021 - 16:49, said:

Nu, ci am demonstrat că cei care cred în el,
El.
Cu majuscule.

#285
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006

 penticostalul, on 12 octombrie 2021 - 17:01, said:

El.

El a fost zeul suprem al canaaniţilor în Epoca Bronzului. Acum nu făceam referire la el. Altădată făceam, acum nu. :)

#286
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 lupini, on 12 octombrie 2021 - 17:10, said:

El a fost zeul suprem al canaaniţilor în Epoca Bronzului.
Asta cam seamănă leit cu poveștile broscologice.
Adică are o umbră de adevăr și droaie de inexactități.

#287
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 penticostalul, on 12 octombrie 2021 - 21:27, said:


Asta cam seamănă leit cu poveștile broscologice.
Adică are o umbră de adevăr și droaie de inexactități.
Așa este în Biblie!
Ce-ți place să broscoligești!

De ce le zice penticostalilor tremurici?

#288
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 barbu78, on 12 octombrie 2021 - 21:38, said:

De ce le zice penticostalilor tremurici?
Pentru că ei tremură doar înaintea Dumnezeului Atotputernic.
Nu de frica unor drăcușori care vor să stea la tine în chirie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate