Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

[SERIOS] Mentalitatea romanilor fata de bolile psihice

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Am mai fost internat la psihiatrie. Recent am avut un conflict unde cred eu dreptatea era de partea mea. Am fost batut si m-am trezit iar la psihiatrie. Cum se procedeaza de obicei? Nu trebuia vreun politist sa intrebe a cui e dreptatea mai intai?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,606
  • Înscris: 08.03.2017
"Am mai fost internat la psihiatrie."
De aici pleaca totul, cum se spune in popor : " ajunge sa dai o bota la un car de oale" , ramai cu acea stampila pe viata si catalogat ca atare , trebuie foarte multa ambitie sa treci peste si stapanire de sine . Retine un lucru : dreptatea este relativa intotdeauna si este suma parerilor unei multimi - nu cauta dreptatea intotdeuna , cauta linistea sufleteasca restul le rezolva timpul, sa ai rabdare .

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In primul rand e nevoie de o expertiza medico-legala pentru a vedea daca tu, care ai fost internat la psihiatrie, ai fost intr-un episod tratabil acolo sau ai fost "in toate facultatile mintale". De obicei, bolile psihice lasa urme (constiente sau nu). Dreptatea se castige pe probe si, daca la tine rezulta ca persoana cu care te-ai batut e de vina, vei avea castig de cauza.

PS: titlul topicului nu are nicio treaba cu problema descrisa. Linisteste-te, trage aer in piept si mai descrie o data problema.

#4
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Voiam sa subliniez ca si un nebun intr-un context poate avea dreptate de e interogat cum trebuie. Hai sa ii batem pe toti din start ca gresesc mereu, nu?

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sigur că poate avea dreptate, dar trebuie să țină cont ca asupra lui planează deja o suspiciune și să actioneze în consecință.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca e nebun, nu e obligatoriu sa fie si prost.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdanvlas, on 14 octombrie 2020 - 08:29, said:

Daca e nebun, nu e obligatoriu sa fie si prost.

Exact... de asta exista spital de nebuni pentru ca poti fi tratat, si nu exista spital de prosti, pentru ca astia nu pot fi tratati.

#8
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020

View Postremyyy, on 14 octombrie 2020 - 07:40, said:

Am mai fost internat la psihiatrie.

Diagnostic clinic ?

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
nu orice internare la psihiatrie inseamna nebunie!
schizofrenia este boala oamenilor cu inteligenta peste medie!

#10
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020

View Postrichi_e, on 14 octombrie 2020 - 09:27, said:

nu orice internare la psihiatrie inseamna nebunie!
schizofrenia este boala oamenilor cu inteligenta peste medie!

Si schiziofrenia poate fi tinuta sub control cu medicatie adecvata.

#11
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Factorul numarul 1 in cazurile de violenta in familie este consumul de alcool in exces sau / si consumul de substante interzise ( halucinogene ).

#12
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Acesta este un topic serios. Glumetii sunt rugati sa se abtina. Am sters deja mai multa postari, a doua oara o sa impart si sanctiuni.

#13
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020

View Postrichi_e, on 14 octombrie 2020 - 09:27, said:

nu orice internare la psihiatrie inseamna nebunie!

Din pacate in Romania , inca exista mentalitatea / ideea ca in momentul in care un pacient este internat la Psihiatrie sau face tratament psihiatric, acesta este "nebun".

Exista studii clinice care arata faptul ca depresia , diabetul si bolile cardio vasculare sunt bolile secolului prezent....aviz persoanelor care inca au impresia ca fi internat intr-un spital de psihiatrie este de ras sau un subiect de "a face misto" de cineva...bolnavul psihic este un bolnav ca oricare alt bolnav...

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,052
  • Înscris: 25.06.2007

View Postremyyy, on 14 octombrie 2020 - 07:40, said:

Cum se procedeaza de obicei? Nu trebuia vreun politist sa intrebe a cui e dreptatea mai intai?
Faci plângere la poliție pt agresiune.
Faptul că o persoana are dreptate nu e un motiv pt a bate pe cineva care nu are.

#15
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
@Karhu : esti medic...cunosc caz concret de pacienta care a fost internata la Psihiatrie de doua ori consecutiv : primul diagnostic depresie postpartum iar la cateva saptamani a fost diagnosticata cu tulburare de panica pe fondul unei depresii ascunse....la lunii bune dupa externare a facut o reclamatie la politie pentru faptul ca niste rromi din bloc asculta muzica foarte tare...cand a venit politia si scandalagii au inceput cu : " a fost internata la nebuni,etc...politistii deja au inceput sa o priveasca intr-un alt mod...."

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posta_diaconescu, on 14 octombrie 2020 - 09:40, said:

Factorul numarul 1 in cazurile de violenta in familie este consumul de alcool in exces sau / si consumul de substante interzise ( halucinogene ).

     Hai sa fim serioși. Nu e nimic mai simplu pentru un polițist să scrie că violența a apărut din cauza alcoolului. Cunosc persoane care beau si nu sunt violente.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,052
  • Înscris: 25.06.2007
Polițiștii aveau datoria de a cerceta dacă au existat faptele reclamate și dacă acestea se pot încadra la tulburarea liniștii publice.
Nimic mai mult, nimic mai puțin...

#18
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Am vrut sa subliniez faptul ca la noi mentaliatatea ( inca ) nu s-a schimbat si ca oameni ( inca ) sunt etichetati din start...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate