Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

[SERIOS] Mentalitatea romanilor fata de bolile psihice

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 Karhu, on 14 octombrie 2020 - 10:57, said:

Polițiștii aveau datoria de a cerceta dacă au existat faptele reclamate și dacă acestea se pot încadra la tulburarea liniștii publice.
Nimic mai mult, nimic mai puțin...
Stii mult prea bine si tu cum stau lucrurile la noi. Ca de asta am si plecat unde am vazut cu ochii.

+1 Plangere la politie si daca este cazul mina minovici.
https://www.avocatoo...stii-despre-el/

#20
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 remyyy, on 14 octombrie 2020 - 07:40, said:

Am mai fost internat la psihiatrie. Recent am avut un conflict unde cred eu dreptatea era de partea mea. Am fost batut si m-am trezit iar la psihiatrie. Cum se procedeaza de obicei? Nu trebuia vreun politist sa intrebe a cui e dreptatea mai intai?

Sistemul in care traim se bazeaza pe abuz. E un sistem dement.
Un om sanatos la cap intelege ca se afla intr-un sistem schizoid, si nu actioneaza in functie de "dreptatea e de partea mea", ci in functie de "ce consecinte produce actiunea mea".
De ex. pe forumuri poti gasi exemple de abuzuri ale moderatorilor. Un om sanatos la cap nu se apuca sa se lupte cu un moderator, chiar daca are dreptate. Decat daca are o relatie cu superiorii moderatorului mai buna decat are moderatorul cu care se afla in conflict. Pe romaneste, daca nu ai spate, nu conteaza ca ai dreptate.

Edited by criztu, 14 October 2020 - 11:45.


#21
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020
Off topic : un titlu mai sugestiv al subiectului ar fi fost " Mentaliatea romanilor fata de bolile psihice "....

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 a_diaconescu, on 14 octombrie 2020 - 11:04, said:

...

Așa e, însă polițiștii respectivi nu au nicio scuză că nu au urmat procedurile regulamentare.
Ei sunt reprezentanți oficiali ai statului, nu nană Veta care vinde leuștean în piață.

#23
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
De unde știi ?
Poate că aia au fost sancționați, poate sunt cercetați pt lovire iar initiatorul a ajuns la psihiatrie pt că a făcut urât, chit că avea dreptate.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 elbjorn, on 14 octombrie 2020 - 11:32, said:

...
Eu mă refeream la treaba cu muzica dată prea tare.
In ceea ce privește agresiunea despre care vorbește initiatorul, atunci da, trebuie obtinut certificat medico-legal (nu neaparat de la Institutul Minovici ci de la serviciul județean de medicină legală pe raza căruia locuiește).

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
are dreptate Karhu. politistii trebuiau sa urmeze procedurile si sa cerceteze cauza indiferent de antecedentele persoanei respective, mai ales ca inteleg ca nu-i decazuta din nici un drept.

in general cand vrei sa le reduci spatiul de manevra si sa-i faci sa actioneze institutional te adresezi tot institutional. faci o plangere scrisa in doua exemplare, soliciti in ea raspuns scris, te duci la registratura politiei, un exemplar il dai politistului de acolo, pe celalalt il pui sa scrie "am primit un exeplar", numele in clar, functia, semnatura si numarul de inregistrare. in stilul asta vor fi foarte atenti cum solutioneaza cazul si vor actiona la litera regulamentului.

Edited by Fane, 14 October 2020 - 11:57.


#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 CovertTwo, on 14 octombrie 2020 - 11:52, said:

...
La care caz te referi, la ăla cu bătaia sau la ăla cu muzica?

#27
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
La ăla cu bătaia.
N a dat amănunte, cum poți ști care au fost consecințele pt participanți, in afară de ajunsul inițiatorului la psihiatrie ?

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 CovertTwo, on 14 octombrie 2020 - 12:02, said:

...
Exact, nu am de unde să știu, de aceea am și zis de certificat ML.
Dacă ăia cu care s-a bătut deschid și ei thread, le spun același lucru.

#29
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 a_diaconescu, on 14 octombrie 2020 - 10:11, said:

scandalagii au inceput cu : " a fost internata la nebuni,etc...politistii deja au inceput sa o priveasca intr-un alt mod...."

Probabil asta ar fi urmatoarea chestie de educatie publica, dupa pastrarea pt. tine/pereche a sumei neto de pe fluturasul de salariu - pastrarea pt. tine/pereche/factorul medical implicat a starii tale de sanatate...

On: OP, daca esti sigur ca ti s-a dat flit doar din cauza antecedentelor medicale, cauta ONG-ul care acopera cel mai bine problema ta si roaga-i sa te ajute pt. ca esti/te simti discriminat.

Edited by Piscopescu, 14 October 2020 - 13:46.


#30
a_diaconescu

a_diaconescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.10.2020

 cspot, on 14 octombrie 2020 - 10:44, said:

Hai sa fim serioși. Nu e nimic mai simplu pentru un polițist să scrie că violența a apărut din cauza alcoolului. Cunosc persoane care beau si nu sunt violente.

Fac referire la cei care beau zilnic catitati mari de alcool...nu la cei care beau ocazional,sa zicem doua - trei beri la o portie de mici sau un pahar - doua de vin la o friptura / gratar....
O bere pe zi chiar este indicata pentru rinichi,un pahar de vin rosu face bine la circulatia sangvina,50 de grame de coniac este recomandat pentru digestie in cazul unei mese bogate in calorii ( de ex: friptura de miel )....

#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Daca esti cunoscut cu tulburari psihice esti vazut cu alti ochi oriunde in lume.
2. Politistii in cazul asta nu aveau de unde sa stie ca cel batut avea tulburari psihice. Doar daca bolnavul a mai facut n scene cu violente.
3. Bolnavii schizofrenici de ex., intotdeauna se cred victime. Intotdeauna vad agresori peste tot.
Asa ca situatia asta e mult discutabila.

#32
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.08.2011
Situatia mea: dupa externare si dupa lunga vreme aproape reusesc in viata. Sparg niste faruri ca sa atrag atentia asupra unuia care voia sa ma rupa in bataie noaptea pe strada, singura mea scaparea gandeam atunci. Eram furgarit. Ei, cineva a sunat pana la urma si garda m-a rupt in 2 de acum am sechele de cu greu mai dorm. (momentelele exacte cu gren nu mai tin minte dar retin doar durerile crunte). Precizez, cineva imi pasase si un joint dala de iti topeste creierii - nu mai fumasem nimic de cand cu prima experienta.

Scuze de incoerenta. Fugareala e demonstrabila.

Edited by remyyy, 14 October 2020 - 22:07.


#33
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Bun, scuzam, dar încearcă să fii mai coerent pt ca nu se înțelege nimic.
Ce e cu farurile, ce e cu jointul ?

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E schizofrenie: halucinatii si paranoia.
Scuze omule, asa se intampla cand nu iti mai iei tratamentul.
Acum te-au internat si ti-au dat medicamentatie si stau cuminte acasa. Au disparut si dusmanii si jointurile si toate alea.

#35
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.08.2011
Cunosc destui care au fumat si s-au transformat in nebuni. Au distrus, rupt,  au fost de nerecunoscut atunci pe moment. Pe scurt, marfa 'de calitate'. De ce vorbim aici? In orice caz, sunt pe tratament si relaxare. Si cu mare invatare de minte. Si din ce am inteles, astia, fata de aia cu schizofrenie, se mai pot recupera de pot trai fara medicamente.

Edited by remyyy, 23 October 2020 - 04:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate