Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Stiri din lumea artei

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#865
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
„Când mi-am dat seama, mi s-a făcut rău!”. Un antreprenor s-a luat cu mâinile de cap după ce a distrus un mural de Banksy.

Pictura murală "Morning is broken" de Banksy, care era pe zidul lateral al unei ferme abandonate vechi de 500 de ani, a fost distrusă odată cu demolarea clădirii, marţi, în oraşul Herne Bay de la malul mării, în Kent, Anglia, potrivit unei postări pe contul de Instagram al artistului.
Propietatea Blacksole Farmhouse este deţinută de firma imobiliară Kitewood, care intenţionează să construiască 67 de case în locul ei.
Artistul a publicat miercuri câteva fotografii pentru a-şi autentifica lucrarea. „Au distrus-o”, a comentat el.

„Nu ştiam că este un Banksy”, a spus George Caudwell, unul dintre antreprenori, pentru KentOnline, scrie news.ro.
„Când mi-am dat seama, mi s-a făcut rău, am fost devastaţi”, a adăugat el în timp ce a explicat că demolarea a început marţi.

https://www.hotnews....ea-britanie.htm

#866
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Actrița Amanda Bynes, dusă la psihiatrie după ce a fost găsită goală pe străzi.

Actrița, în vârstă de 36 de ani, care a anulat o apariție publică sâmbătă, a fost văzută plimbându-se în apropiere de centrul orașului Los Angeles duminică dimineața, fără haine pe ea. Ea ar fi trebuit sâmbătă să participe la un eveniment unde urma să își revadă colegii din serialul „All that”.
Amanda Bynes a fost dusă la o secție de poliție, unde o echipă de specialiști în sănătate mintală a plasat-o în regim de reținere psihiatrică, unde starea sa de sănătate mintală va fi evaluată în totalitate.
https://adevarul.ro/...-a-2251960.html

Ea a mai avut probleme cu drogurile si cu justitia.

#867
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
"Cauza morții lui Beethoven a fost dezvăluită de o nouă analiză a mostrelor de ADN din păr"
https://www.digi24.r...din-par-2291671

L-au facut praf: cica a fost betiv si copil ilegitim.....

#868
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
O carte de bucate, cu o valoare estimată la jumătate de milion de euro, ''Viandier'' de Taillevent, va fi scoasă la licitaţie joi de casa Christie's la Paris, relatează AFP.
Cartea, care datează de la sfârşitul secolului al XV-lea, provine din vânzarea unei mici părţi a bibliotecii unui pasionat de arta culinară, belgianul Pierre de Crombrugghe, potrivit Agerpres.
"Pasiunea baronului de Crombrugghe atât pentru arta culinară, cât şi pentru bibliofilie - o combinaţie de gust şi cunoştinţe - se află la originea celei mai faimoase colecţii gastronomice în limba franceză, aflată în posesie privată", a afirmat Christie's într-un comunicat.
Guillaume Tirel, cunoscut sub numele de Taillevent (1310-1395), bucătar pentru regii Franţei Carol al V-lea şi Carol al VI-lea, şi-a pus semnătura pe această colecţie de reţete care a fost compilată de la sfârşitul secolului precedent. "Viandier" a avut zeci de ediţii până în 1615.
Acest exemplar, "frumos incunabul în format in-quarto", potrivit Christie's, este opera unui maestru tipograf din Lyon, Martin Havard, şi are o valoare estimată între 400.000 şi 600.000 de euro."
https://www.digi-lif...-la-paris-10861

N., dupa ce o cumperi sa pui si tu cateva poze cu ea pe topic, te rugam frumos! Posted Image

#869
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-i chiar stire, ci un anunt pentru concurs. Poate va pricepeti vreunul. Daca aveti nevoie de un model cu burta, va ajut eu. Dati doar un PM.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7n2vWzKw8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#870
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Vaticanul a restituit Greciei trei sculpturi de la Partenon: https://www.g4media....a-partenon.html

#871
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
https://economie.hot...-loc-vineri.htm


"Prima licitație, din România, cu un comisar AI, va avea loc vineri, 31 martie, ora 12:00. Inteligența artificială a ajuns în topul preferințelor marilor companii internaționale, fiind un instrument care răspunde obiectivelor de business, dar și nevoilor consumatorilor contemporani, iar domeniul licitațiilor nu putea face excepție."

#872
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

View PostDarkestnight, on 28 martie 2023 - 00:14, said:

https://economie.hot...-loc-vineri.htm


"Prima licitație, din România, cu un comisar AI, va avea loc vineri, 31 martie, ora 12:00. Inteligența artificială a ajuns în topul preferințelor marilor companii internaționale, fiind un instrument care răspunde obiectivelor de business, dar și nevoilor consumatorilor contemporani, iar domeniul licitațiilor nu putea face excepție."
Va putea sa il mituiasca si pe el, stim noi cine?Posted Image  Va tipa si la el ca e "sarak si impertinent"?Posted Image

#873
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Scandal mare la UNITER cand s-au facut nominalizarile la premii. Ca e pe lista un colaborator dovedit al Securitatii (Alexandru Repan) ca e nominalizat un regizor ucrainean care a palmuit o actrita, ca de ce au fost excluse femeile de la premiile principale etc.

Ironia face ca 3 dintre cei 5 membi ai juriului care au facut nomimalizarile sa fie femei: "Juriul care a făcut nominalizările la cea de-a 31-a ediție a Premiilor UNITER a fost alcătuit din Doru Mareș (critic de teatru), Maria Miu (scenograf), Victor Scoradeț (critic de teatru), Iris Spiridon (regizoare și scenaristă) și Carmen Stanciu (teatrolog)." Posted Image
https://adevarul.ro/...-a-2252034.html

Edited by Costel2014, 30 March 2023 - 11:10.


#874
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Romanul „Pe aripile vântului“, republicat cu avertismentul „Carte rasistă, problematică, ofensatoare sau chiar periculoasă"

https://adevarul.ro/...cu-2255237.html

Iar cartile pe care le publica edituroul respectiv ar trebui insotite si de un alt avertisment: "atentie, editor cretin!"Posted Image

Edited by Costel2014, 03 April 2023 - 12:29.


#875
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Nu e cretin, avocații editorului își fac treaba. Cum publici un roman celebru, care știi că se vinde, dar care nu are un „dosar sănătos”? Adaugi un avertisment care „înfierează cu mânie proletară” mesajul „incorect”. În felul ăsta ai o scuză, o plasă de siguranță și poți câștiga bani nestingherit.
Tot e bine că nu s-au apucat să modifice conținutul... sper.

#876
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Carte periculoasă …

O lume tâmpită și nebună în care trebuie să trăiesc.

P.S. Nici cartea, nici filmul nu mă pasionează, am alte preferințe.
Dar de aici … dragii mei, care mai postați pe aici (puțini, știu): îmi e tare tare silă!

Mă întreb ce mai am eu de comunicat așa, în general.

#877
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

View PostNaoto, on 03 aprilie 2023 - 16:28, said:

Carte periculoasă …

O lume tâmpită și nebună în care trebuie să trăiesc.

P.S. Nici cartea, nici filmul nu mă pasionează, am alte preferințe.
Dar de aici … dragii mei, care mai postați pe aici (puțini, știu): îmi e tare tare silă!

Mă întreb ce mai am eu de comunicat așa, în general.
Cartea mie mi s-a parut extraordinara, e mult mai mult decat o poveste siropoasa de dragoste. Este despre moartea unei lumi, cea a Sudului rural (si sclavagist, stiu) si nasterea unei lumi noi, industriale, reci, cea a Nordului care a coplesit vechea civilizatie. E o lectie de istorie si de cultura, foarte bine scrisa.
M-am intrebat, daca Margaret Mitchell nu sfarsea asa rapid si tragic dupa ce a scris cartea, ar mai fi fost oare capabila sa scrie altceva la fel de bun? Mi-e teama ca nu, aia a fost capodopera ei, de pe urma careia ar fi trait toata viata, precum Harper Lee probabil. Dar s-a stins foarte repede, la fel ca o alta mare nedreptatita de soarta, Emly Bronte.
Filmul nu m-a impresionat nici pe mine, il consider mult mai slab decat cartea, din care nu a preluat esentialul: descrierea lucida a agoniei unei lumi, fie ea si nedreapta.

Edited by Costel2014, 03 April 2023 - 18:49.


#878
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

View PostCostel2014, on 03 aprilie 2023 - 18:48, said:

Cartea mie mi s-a parut extraordinara, e mult mai mult decat o poveste siropoasa de dragoste. Este despre moartea unei lumi, cea a Sudului rural (si sclavagist, stiu) si nasterea unei lumi noi, industriale, reci, cea a Nordului care a coplesit vechea civilizatie. E o lectie de istorie si de cultura, foarte bine scrisa.
Ai gusturi și idei periculoase. E limpede, ești un element retrograd, un burghez care trebuie stârpit. La canal cu tine!

#879
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Un interviu cu poetul Serban Foarta, cel care impreuna cu Andrei Ujica, a scris versurile multor piese din anii de glorie ai trupei Phoenix:.

"Da, într-o zi a venit la mine bunul meu pri­eten Andrei Ujică, spunindu-mi că e zor-ne­voie să scriem un text pentru băieții de la Phoenix. Me­lodia exista, dar fără vorbe. Andrei a scos din bu­zunarul de la piept un petic de hârtie albă, cu ca­roiaje albăstrii, de-aia dintr-un bloc-notes ief­tin, pe care apăreau marcate silabele cu accent și fără, adică schema metrică pe care urma s-o umplem cu niște cuvinte. Trei rân­duri cu câte cinci liniuțe fiecare, plus un al pa­trulea, cu numai trei. Ritmul era trohaic, muzica, în schimb, necu­nos­cută. Cu An­drei în dreapta mea, am început sa umplu sche­ma aceea, cum torni metal topit în­tr-o matriță. Așa a ieșit: „Trec ți-gani pe drum/ Dru-mu-i plin de fum,/ Fu-mu-i plin de scrum:/ Focardea…”.
Mi-a plă­cut acest cuvânt, focardea, că suna țigă­nește, deși nu era. Ăsta a fost debutul. Au urmat „Anule, hanule”, „Muzica și mu­­zichia”, plus textele din „Mugur de flu­ier”. La momentul a­ce­­la, eu nici nu îi cu­­nos­cusem pe phoe­nicși, ne-am în­tâlnit mai târziu, la un con­cert al lor, de-aici, din Ti­mișoara. Eu am vrut să fac o poezie pentru ei, ca un fel de operă rock, dacă ar fi avut mai multă răb­dare, dar aveau contract cu Elec­tre­cord-ul și se grăbeau să înregis­tre­ze că aveau un ter­men fix. Mi-ar mai fi tre­buit un an, poa­te ju­mătate de an, ca să iasă un fel de Car­mina Burana, o combinație de muzică și de literatură savantă."

https://www.formula-...-pus-pe-butuci/

#880
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostCostel2014, on 03 aprilie 2023 - 18:48, said:

Cartea mie mi s-a parut extraordinara, e mult mai mult decat o poveste siropoasa de dragoste. Este despre moartea unei lumi, cea a Sudului rural (si sclavagist, stiu) si nasterea unei lumi noi, industriale, reci, cea a Nordului care a coplesit vechea civilizatie. E o lectie de istorie si de cultura, foarte bine scrisa.
Ähm, what if (am mai dat exemplul asta, dar in fine)... ai lasa cartea asa cum e, dar ai muta actiunea in Transilvania lui 1848 pe mosia unui grof ungur cu slugi (servitori) romani, in care fiica grofului se indragosteste de un alt spilcuit ungur, care trebuie sa se duca la razboi impotriva urîţilor de austrieci care atenteaza la drepturile lor de stapini ai Transilvaniei, tot asa o poveste buna (reliefarea zorilor unei noi epoci) ti s-ar fi parut?

#881
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

View Posthellmarvel, on 04 aprilie 2023 - 12:31, said:

Ähm, what if (am mai dat exemplul asta, dar in fine)... ai lasa cartea asa cum e, dar ai muta actiunea in Transilvania lui 1848 pe mosia unui grof ungur cu slugi (servitori) romani, in care fiica grofului se indragosteste de un alt spilcuit ungur, care trebuie sa se duca la razboi impotriva urîţilor de austrieci care atenteaza la drepturile lor de stapini ai Transilvaniei, tot asa o poveste buna (reliefarea zorilor unei noi epoci) ti s-ar fi parut?
Daca e scrisa cu talentul cu care a scris Margaret Mitchell, da, fara probleme.
Am citit scriitori maghiari, Kálmán Mikszáth sau Kosztolanyi Dezso sunt printre favoritii mei....Posted Image

#882
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
Scriitorul turc Orhan Pamuk, laureat al premiului Nobel pentru Literatură în 2006, se află două zile la Timișoara, în Capitala Culturală Europeană. Acesta a fost invitat, luni, 3 aprilie, la o întâlnire specială cu publicul timișorean, în cadrul seriei „La UVT, cultura este capitală!”.

Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara a fost plină la întâlnirea cu scriitorul de Nobel Orhan Pamuk, care a susținut un dialog captivant cu scriitorul Radu Paraschivescu.
Intrarea a fost liberă, însă pentru a prinde un loc în sală oamenii aveau de completat un chestionar pentru a primi un cod QR. Locurile au fost ocupate cu câteva zile înainte. În sală, s-a aflat și ministrul Culturii, Lucian Romașcanu.

„Îmi doresc ca actualul președinte Erdogan să piardă alegerile. Totul depinde de ce va fi la urne la alegerile generale care vor avea loc peste 40 de zile. Șasele sunt 50-50”, a spus Pamuk.

Marți, 4 aprilie, Orhan Pamuk a primit titlul de Doctor Honoris Causa a UVT, într-o festivitate specială pentru spațiul cultural și intelectual românesc și european.

https://adevarul.ro/...de-2255651.html

Eu sunt curios ce intrebari continea chestionarul ala pe baza carora au fost lasati oamenii sa intre:
"Huo Erdohan sau Hai Erdogan?"
"Tii cu Poli Timisoara sau cu Ripensia Timisoara?"
"Ce telefon ai, un iPhone sau cu Android (sarakule!)?"
"Preferi blondele sau brunetele?" Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate