Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Tensiune variabilă , cu curent variabil (0-50 V; 0-10 A)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#37
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Pentru curent mai mare trebuie sa cresti valorile a 3 componente:
- bobina (inductorul)
- curentul maxim al tranzistorului MOS
- curentul maxim al diodei.

Si pentru ca tensiunea aiba riplu cat mai mic la curentul dorit, trebuie sa cresti corespunzator valoarea condensatorului pe iesire.


#38
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postradurus, on 05 noiembrie 2020 - 10:29, said:

Pentru curent mai mare trebuie sa cresti valorile a 3 componente:

Si pentru ca tensiunea aiba riplu cat mai mic la curentul dorit, trebuie sa cresti corespunzator valoarea condensatorului pe iesire.
Da. Asta am observat și eu, că se folosesc condensatori de valoare mică la filtraj, dar întrucît sursa nu va fi folosită ptr alimentarea unui amplificator audio, ci ptr încărcarea unor acumulatori, am zis că ... nu-i bai .
Iar ptr celelalte piese sugerate de tine... întrucît va crește curentul care le traversează , cred că e corect a fi redimensionate și acela.
Dar vorbești și de un tranzistor Mosfet, care în schema inițială nici nu este reprezentat.
Acolo sint prezentate doar rezistoare, condensatori, o diodă și respectiv, integratul.
Deci, la care tranzistor te referi ?
Tranzistorii despre care am discutat anterior suportă curenți de 30-50 A.
Nu cred că vor fi suprasolicitați la traversarea unui curent de 10 A.
La revedere !

Edited by mcjohn, 06 November 2020 - 09:01.


#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Valoarea aia mica la filtraj de care zici tu are rolul ei. Special nu este pusa mare si are o valoare calculata.

#40
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttehnics, on 08 octombrie 2020 - 09:25, said:


Aia nu duce mai mult de 2,5A. Maxim. Mai ales ca nu are radiator.
Daca tot vrei, atunci i-ati ceva care duce 10-12A.
Uite, ceva de genul asta:
Si ia-ti si o sursa de 36V/10A si uiti de probleme: https://www.ebay.com...5.c101195.m1851
Eu din astea doua mi-am construit o sursa mai puternica fata de ce ti-am zis eu mai devreme, si merge foarte bine
Cam ce ai recomandat tu în al doilea link, am luat (primul link l-am şters), dar comanda a fost făcută de pe eMag.
(Am pus pozele cu comanda, mai sus).
Defapt nici pe acelea nu le-am luat eu. Am cunoscut un tip, in capătul opus sl ţării (cred că ne despart 600 km).
A insistat să le cumpere el şi să le testeze.
Le-a testat cîteva zile, apoi mi le-a trimis.
I-am zis să le pună cu ramburs 90-100 lei, dar nu a fost de acord .
Mi-a trimis pe lîngă surse o mulţime de alte piese.
Leduri, potenţometre, tranzistori încă vreo 3 "317",mosfet, darlington şi altele.
Sursele au un mic potenţometru semireglabil (merge ajustată tensiunea vreo 5 volţi, cred.)
Dar nu au ajustaj şi ptr curent.
Am încercat să încarc bateria la bormaşină .
Fără succes insă !
Debitează mai mult de 10 A.
Am înseriat bateria cu un volt-ampermetru şi ... l-am prăjit în cîteva secunde.
Acum , fără sarcină, îmi afişează consum de 17 A.
Trebuie neaparat să fac acel regulator de tensiune şi curent.
Fără acesta, nu pot folosi sursa.
Ea, este prevăzută cu 3 tranzistori, dar nu ştiu unde să umblu, să reduc curentul.
Attached File  20201114_213143.jpg   745.25K   21 downloads Attached File  20201106_-picsay.jpg   444.29K   20 downloadsAttached File  20201106_115108.jpg   723.97K   15 downloadsAttached File  20201106_115231.jpg   846.29K   14 downloads Attached File  Screenshot_20200101-032640.jpg   169.5K   16 downloads
Aşa arată sursa pe interior.
Am mai văzut nişte clipuri pe youtube.
Un rusnac explică principiul de funcţionare al unui montaj (dar nu pricep mare lucru...)Attached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201108-221126.png   435.16K   18 downloadsAttached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201108-221734.png   616.89K   28 downloadsAttached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201108-221037.png   138.46K   30 downloads
Attached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201113-130027.png   304.18K   33 downloadsAttached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201113-130021.png   361.83K   21 downloads
Ultimele 2 poze este sursa propusă de Bogdan. (Din păcate nu răspunde la toate mesajele de pe youtube. Cred că răspunde doar acelor indivizi care cumpără ceva de la el. Ceilalţi ... treaba lor .)
Attached File  Screenshot_MX_Player_20201110-192501.png   907.44K   20 downloadsAttached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201110-211114.png   265.94K   23 downloadsAttached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201110-211131.png   251.78K   20 downloads
Acesta este montajul pe care îl voi construi. (Ultimele  poze, reprezintă acelaşi montaj, dar sînt altfel reprezentaţi tranzistorii. Eu nu văd altă diferenţă.)
Deocamdată, doar pînă la 30 V. Cînd voi primi şi celălalt integrat (317), va merge şi la 60 V.
Dar ... rezultă din nou o sursă liniară.
Aş dori, dacă ştie cineva să mă ajute reglez curentul din cei 3 tranzistori.
In tranzistori, curentul ajunge în impulsuri.
Aş putea renunţa la 2N 3055, care suportă toată sarcina, după filtraj (care oricum vor fi 5 buc).

Edited by mcjohn, 15 November 2020 - 14:17.


#41
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Te sfătuiesc sa schimbi neapărat dioda aceea dubla din secundarul sursei tale de alimentare de 24 de v. Ce ai tu acum, cu care vin echipate toate sursele chinezești este o dioda foarte slaba un mbr de 20 de A probabil , un chinezism care la o sarcina de 120 de w încălzește radiatorul la 60 de grade. Pune ceva de calitate și nu mai ai treaba nici cu temperatura ridicata nici cu riplul. Eu am pus o dioda ultra rapida de 30 de A si nu a fost perfect( pentru o sursa de 12v si 10 A).

#42
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View PostConstantin254, on 15 noiembrie 2020 - 21:06, said:

Te sfătuiesc sa schimbi neapărat dioda aceea dubla din secundarul sursei
Nu știu la care diodă te referi !
O săgeată sau un cerculeț pe poză, ai putea face ?

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Am încercat să încarc bateria la bormaşină .
Fără succes insă !
Debitează mai mult de 10 A.
N-ai treaba. Si ce daca debiteaza 10A. Important cati A cere bateria care vrei sa incarci

Quote

Am înseriat bateria cu un volt-ampermetru şi ... l-am prăjit în cîteva secunde.
Ai vrut sa zici instant. Acele volt-ampermetre sunt bune doar ca au o problema mare de proiectare. Am prajit si eu 3 bucati. Defapt se arde un traseu de masa care se afla sub acel afisaj. Pana la urma m-am prins care era problema si am rezolvat-o.
Ideea este ca intotdeauna decuplezi plusul si nu minusul din sursa de putere (adica sa decuplezi prima data firul rosu, ala gros). Daca decuplezi masa, atunci masa o ia pe traseul ala subtire si il topeste.

View Postmcjohn, on 16 noiembrie 2020 - 13:09, said:

Nu știu la care diodă te referi !
O săgeată sau un cerculeț pe poză, ai putea face ?
VD1 din schemele tale

Schema aia de pe ethcircuits.com mi se pare ca nu va functiona la partea de limitare de curent. Defapt acolo Acel 317 si BD139 regleaza doar tensiunea. Ca sa reglezu curentul ai nevoie de ceva in serie cu acele 3055 sau un feedback pe partea rezistoarelor de putere.

Edited by tehnics, 16 November 2020 - 13:25.


#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru ca nu mai pot edita:
Limitarea de curent se face in doua moduri:
1. limitatorul de curent este in serie cu bara de plus. asta inseamna ca limitatorul de curent trebuie sa suporte curentul maxim posibil. Cum este aici: http://electronic.ac...rrent-limiter/. In general astea sunt limitatoare de curent fix.
2. scaderea tensiunii pana cand diferenta de tensiune pe o sarcina (rezistor de valoare mica) ajunge la o valoare stabilita. Astea sunt cele mai raspandite dar si un pic mai complexe.
https://www.radioloc...html?di=207945.

#45
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Eu ma refeream la dioda aceea dubla din secundarul sursei de alimentare de 24 de v.
https://photos.app.g...MUtBFKYwGufh5NA
Am marcat aici. Si ai grija la pasta termoconductoare ca pe tranzistorii de la o sursa noua in comutatie( ca a ta) am gasit o urma de pasta cred ca fix la acea sursa se terminase tubul. Daca nu o descopeream inainte sa o includ în proiect se ardeau dupa ceva timp si nu știam de ce cum a menționat și cineva pe YouTube.


#46
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View PostConstantin254, on 16 noiembrie 2020 - 17:29, said:

Eu ma refeream la dioda aceea dubla din secundarul sursei de alimentare de 24 de v.
https://photos.app.g...MUtBFKYwGufh5NA
Am marcat aici.
Ok. Am văzut acum.
Aceea e diodă ?
Eu am crezut că e tranzistor.
Pastă conductoare ?
Ce-i aia ?
Nu au așa ceva chinezii ?
Sau poate că s-a terminat la tine, că la mine nu-i deloc.
În spatele tranzistorilor am văzut că au băgat un vinilin, între tranzistori și carcasa din aluminiu.
Eu mă gîndeam să schimb acel vinilin cu 2 buc de mică. (Și pun șurub pe fiecare tranzistor.)


#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Pasta conductoare este pasta termoconductoare. Adica o pasta care creaza un mai bun transfer termic. De obicei este de culoare alba. Cele mai calitative sunt de culoare gri.
Vinilul ala are dublu rol: izoleaza galvanic pastila metalica de radiator si are un transfer termic mai bun. Lasa-l acolo si nu-l schimba cu mica. Mica e buna si ea, dar nu acolo.

#48
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttehnics, on 17 noiembrie 2020 - 09:47, said:

Pasta conductoare este pasta termoconductoare. Adica o pasta care creaza un mai bun transfer termic.
Prietenul care mi-a cumpărat sursele, mi-a făcut cadou pe lîngă surse și o mulțime de piese.
După ce am primit coletul, l-am sunat și i-am cerut explicații, cu privire la piesele, din colet.
În timp ce vorbeam cu el, și-a amintit că a uitat să-mi trimită și vaselină siliconică. (Știa că nu am.)
Am să mai dau o comandă la polonezi, dar am zis să nu plătesc transportul doar ptr 317.
Aștept să se mai adune piese. (Vreau să comand si 1-2 integrate care se folosesc la sura în comutație. Cîteva miezuri ptr bobinele toroidale și alte "nimicuri".)
Pun pe listă și cînd fac comandă, fac de 100 lei.
Am să pun și vaselina pe listă. Nu am folosit niciodată.
Am lipit piesa de aluminiu cu șurubul ... și asta e !
Contactul direct prelua temperatura.
Uite, am văzut sursa prezentată pe youtube !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rzVHTG1y1s4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am uitat să precizez, dar am pus link la clip, în montajul lui Bogdan, cele 4 rezistențe de jos (R3 ... R6) formează un divizor de tensiune (fix).
Dacă rezistența aceea s-ar ajusta și tensiunea de ieșire s-ar modifica.
Attached File  Screenshot_YouTube_Vanced_20201113-130021.png   361.83K   19 downloads
Am să mai caut pe youtube, poate găsesc și un montaj cu ajustarea curentului.
Eventual, am să mă chinui să fac/desenez cablajul montajului cumpărat de mine. La acel montaj, am ajustare și de tensiune și de curent.
Numai că , semireglabilul ptr curent, "oricum sîrțîia", acum nu mai ajustează nimic.
Avem un magazin cu piese electronice în oraș. Am fost să cumpăr de la ei acel montaj, dar nu avea acel model.
(L-am trecut și pe acela pe listă.)
Attached File  20200513_124746.jpg   344.29K   26 downloadsAttached File  Screenshot_AliExpress_20200513-140044.png   368.53K   13 downloads

Edited by mcjohn, 17 November 2020 - 21:25.


#49
adrianojupanu

adrianojupanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2008
va salut baieti , de vreo 3 ore caut pe aliexpress si nu gasesc nimic folositor , ma intereseaza si pe mine sa imi construiesc o sursa de laborator gen , am nevoie sa testez de la un led de 2,5v cu amperaj mic mic pana la 12v cu amperaj cat mai mare , sa pot testa spre exemplu o aeroterma de masina care poate consuma 20A , deci ma pot limita la curent de 20A , am un transformator solid rebobinat de mine are 2 iesiri de 22VCA , puse in paralel si redresat am facut 30Vcc dar problema este ca nu stiu ce montaj sa cumpar sau sa l construiesc , mentionez ca nu prea am cunostinte de electronica avansate dar ma descurc sa fac un montaj pe o placa pcb din aceea cu gaurele (montaj nu foarte complex , daca ma poate ajuta cineva a-s fi foarte recunoscator  sau cu un montaj gata facut si cam la ce buget m-ar duce ,  ma intereseaza sa pot controla tensiunea si amperajul din potentiometre pe acest montaj,multumesc ,seara buna.

#50
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Sursele reglabile de curenți mari sunt scumpe (4-500lei)
Modulele ieftine de pe Ali, te bucuri dacă poți trage 3A fără sa se prăjească.
Daca vrei sa comanzi o aeroterma auto, de preferat este sa folosești bateria mașinii sau o sursa fixa si un controler PWM reglabil cu tranzistor MOSFet pentru curentul acela (peste 30A)

Poti cauta dupa "DC-DC 20A" sau ceva asemenator si vezi ce gasesti.

Uita-te la astea:
RON 49.16  11%OFF | DC DC Voltage Converter CV Boost Converter Step Up Adjustable Module Power Supply 1800W 40A DC-DC 10V -60V to 12V-90V Regulator
https://www.aliexpre...0232811203.html

RON 18.31  8%OFF | 300W 20A DC-DC Buck Converter Step Down Module Constant Current LED Driver Power Step Down Voltage Module Electrolytic Capacitor
https://www.aliexpre...2949645539.html

Vezi și la Optimus digital ce au.
https://www.optimusd...rse-coboratoare

Edited by radurus, 04 January 2021 - 08:48.


#51
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Din ce am citit eu în postarea lui @adrianojupanu, problema nu e simplă.
El are un transformator, dar nu știe ce putere duce.
Cel mai probabil suportă un curent sub 5 A .
Ceea ce înseamnă că după 2 min de funcționare la 20 A, va scoate fum.
O soluție ar fi (am văzut într-un clip și am impresia că am scris și mai sus...)
Am văzut și pe Ali, și pe eMag, surse ce debiteaxă curenți mari.
Sursa cumpărată de mine ar livra undeva la 5 A, dar cînd am vrut să încerc o baterie, a scos peste 10 A ... ptr cîteva sec. Probabil 10 sec. Cînd am văzut că se încinge, am deconectat-o.
Deci, ptr tensiuni mari și curenți mari folosești o astfel de sursă.
Iar ptr tensiuni și curenți mici, folosești un încărcător de telefon, care livrează lejer un curent de pînă la 1,5 A.

View Postradurus, on 04 ianuarie 2021 - 08:34, said:

Uita-te la astea:
DC DC Voltage Converter CV Boost Converter Step Up Adjustable Module Power Supply 1800W 40A DC-DC 10V -60V to 12V-90V Regulator
Soluțiile propuse de tine, nu stau în picioare !
De ce ?
Ptr că sînt surse DC-DC.
Lui îi trebuie sursă AC-DC !
Degeaba sursa ajustează tensiuni și curenți mari de pînă la 1 500 W, dacă lui transformatorul îi debiteaxă putere de 300-400 W !
Poți să bagi mult să scoți puțin (dintr-un transformator care debiteaxă 1 000 W, folosești doar 300 W), dar să bagi puțin și să scoți mult ... nu prea (dintr-un transformator care scoate 300 W, să tragi 1 000 W) ! :(

#52
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Face sursa din 2 module:
1. Sursa propriu-zisă AC-DC fixa cu protectiile si limitările de rigoare (cu diode în simpla/dubla alternanta sau în comutație), condensator filtrare
2. Regulatorul DC-DC, CC/VC.

Surse fixe se găsesc de puteri și tensiuni variate.

Cred ca observi ca ratingul la putere e trecut la tensiunea maxima teoretica de lucru. În plus, chinezii exagerează cu specificațiile tehnice, e ușor sa dublezi/triplezi valori din creion.

Se lucrează însă la tensiuni de 30V sau hai la 48V (încărcare baterii trotinete/biciclete).
Totuși chinezul zice 15A sau 20A cu răcire forțată.
Asa mergem în plaja 48V/15A sau 30V/15A în teorie cât de cât fezabila.
In practica, însă, trebuie făcute incercari. Cat timp duce constant 15A la temperatura de 50° de exemplu?

Edited by radurus, 04 January 2021 - 14:13.


#53
adrianojupanu

adrianojupanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2008
salut , estimez ca traful sa aibe 500-600W stiu cu ce se mananca puterile si calculele , treaba cu filtrarea se rezolva cu punte si condensatori de asta vroiam ca modulul step-down sa duca 20A poate pe viitor mai adaug un traf ceva, eu la surse gata facute m-am tot uitat dar nu se justifica sa iei una de peste 5000 lei in cazul meu pentru uz personal, am la munca pe asta ,

video pus de mine pe youtube [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CSQgM-NXp2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postadrianojupanu, on 06 ianuarie 2021 - 23:23, said:

salut , estimez ca traful sa aibe 500-600W stiu cu ce se mananca puterile si calculele ,
Puterea pe care o duce transformatorul tău o poți afla prin calculul puterii.
P= UxI .
Unde P = puterea, care se măsoară în Wați (W).
U = tensiunea , care se măsoară în volți (V).
I = curentul, care se măsoară în amperi (A).
Exemplu.
În clipul postat de tine, ventilatorul funcționa cu 14 V și consuma 9 A.
Calculînd puterea debitată de sursă avem.
14 V x 9 A = 126 W.
De aici în colo te descurci.

Acum, prea deștept nu sînt nici eu, dar ... vorbind cu anumiți prieteni care sînt mult mai pricepuți ca mine, am înțeles că un fir de cupru de 1 mm grosime, ar putea duce 7 A, fără a se topi.
Dar se încălzește.
Un traf bobinat cu sîrmă de 1 mm în secundar, duce lejer 3 A.
La 7 A se încinge.
La 15 A ... scoate fum
Ce înseamnă 1 mm.
Să presupunem că un ac de cusut ar avea 1 mm grosime
Spițele subțiri de la bicicletă au 2 mm grosime. (Cele groase au 4.)
Deci, dacă ai acces , dacă poți vedea sirma din transformatorul  tău. Ar trebui să aibă 3 mm grosime, ca să ducă acei 20 A. (Acesta este transformatorul liniar . Traf, punte, condensator de filtraj. Montaj simplu, ptr curenți mici.)
Dar ... uite, am văzut clipuri pe youtube cu indivizi care modifică surse ptr calculator, făcînd din ele "sursă de laborator".
Acele surse, prin montaje electronice, sînt capabile să debiteze 30 A, la 5 V, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HqePfuErHV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am postat ceva mai sus, o sursă în comutație, cumpărată de mine.
Aceste surse relativ mici și ușoare, sînt capabile să ofere curenți mari.

Încă mai caut, nu am găsit un montaj care să suporte un o tensiune mare (ce găsesc, găsesc sub 35 V, dar caut cu tensiuni între 40 și 50 V. Acei tranzistori Mosfet sînt capabili să lucreze și cu tensiuni de 50 V iar unii și cu 220 V , dar  tensiunea și curentul care trece prin ei, nu trebuie să fie liniar și constant , ci "în șuturi", precum curentul alternativ, cînd trece, cînd nu trece) și curenți 5-10 A ajustabil.
Am văzut de asemeni montaje relativ foarte simple, făcute cu CI 555.
Cu acest CI se realizează "generatorul de frecvență"
Însă montajele văzute pe youtube, oferă curenți sub 1 A.
O idee, mi-a venit acum prin minte, ...
Sînt indivizi care fac niște bobine.
Unul prăjește ouă, altul își face o cafea, altul însoțește un șpiral.
E, acele montaje au ca principiu 2 tranzistori Mosfet, 2 condensatori 4-6 rezistențe ... și cam atît.
Iar montajul suge curent foarte mare.
Ar fi o idee , de pornire ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_v5Hg2zfLjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am găsit de curînd un montaj, relativ simplu, dar nu are curent ajustabil.
Attached File  Screenshot_MEGA_20210106-161311.jpg   69.12K   9 downloadsAttached File  Screenshot_MEGA_20210106-160245.jpg   66.66K   6 downloadsAttached File  Screenshot_MEGA_20210106-161034.jpg   77.29K   6 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate