Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Alimentare cont PayPal

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,

Cum pot sa imi transfer niste bani din Revolut sau din Banca Transilvania (card confirmat) in contul PayPal? cand dau ad founds imi spune ca Trustly numai este disponibil in RO.
Exista alta varianta ca eu nu gasesc nici un fel de optiune. Vreau sa cumpar ceva de pe eBay si am doar 12 eurocenti in contul PayPal.
Attached File  pay1.jpg   75.22K   39 downloads

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 24.06.2006
contul paypal este asociat unui cont bancar de cand il deschizi, paypal va lua bani de acolo automat, nu trebuie alimentat, doar cand scoti bani din el, trebuie sa-i transferi tu in banca, cel putin asa este la mine

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007

View PostY0samiteSam, on 07 octombrie 2020 - 08:20, said:

Buna ziua,

Cum pot sa imi transfer niste bani din Revolut sau din Banca Transilvania (card confirmat) in contul PayPal? cand dau ad founds imi spune ca Trustly numai este disponibil in RO.
Exista alta varianta ca eu nu gasesc nici un fel de optiune. Vreau sa cumpar ceva de pe eBay si am doar 12 eurocenti in contul PayPal.
Cand am folosit PayPal pentru achizitii nu a trebuit sa transfer nimic, doar sa ma asigur ca sunt destui bani in contul bancar cu care este asociat contul de PayPal. Mai multe nu stiu despre PayPal, nu l-am folosit decat foarte rar, e posibil sa NU asociezi contul PayPal cu un cont bancar? E posibil sa transferi in contul PP o suma dintr-un cont bancar?

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
contul meu este asociat deja unui card bancar dar cum fac sa transfer de pe cardul bancar in paypal? nu ma intereseaza invers

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdan210, on 07 octombrie 2020 - 08:43, said:

contul paypal este asociat unui cont bancar de cand il deschizi, paypal va lua bani de acolo automat, nu trebuie alimentat, doar cand scoti bani din el, trebuie sa-i transferi tu in banca, cel putin asa este la mine

Eu am un cont pay pal pe un cont pe care il aveam acum 10 ani, la o banca unde nu mai am cont si card de mai multi ani.
Cum verific si cum pot schimba contul ? Nu am gasit nicaieri unde apare.
Sau trebuie inchis acel pay pal si facut altul pe alt cont activ ?

#6
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Poate Trustly nu accepta Banca Transilvania.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se mai poate face top-up in contul de Paypal de ceva timp. Poti doar sa primesti bani si sa ii tii in contul de Paypal, insa nu-ti poti alimenta contul de pe cardul atasat.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003

View PostMagicwisewolf, on 07 octombrie 2020 - 09:01, said:

Eu am un cont pay pal pe un cont pe care il aveam acum 10 ani, la o banca unde nu mai am cont si card de mai multi ani.
Cum verific si cum pot schimba contul ? Nu am gasit nicaieri unde apare.
Sau trebuie inchis acel pay pal si facut altul pe alt cont activ ?
Exact in poza de mai sus ai LInk a card or Bank. Mergi acolo si urmezi instructiunile de pe ecran. Posted Image

Si pentru problema initiala, desi s-a mai spus... nu merge alimentat contul din card dar daca faci plata, trage automat de pe card. Daca vrei tu sa ai bani acolo, apelezi la un prieten sa-ti trimita. Diferenta de plata intre card si sold e ciuciu pentru cine primeste banii, tot prin Paypal apar trimisi.

Edited by sorin147, 07 October 2020 - 09:38.


#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View Postsorin147, on 07 octombrie 2020 - 09:36, said:

Exact in poza de mai sus ai LInk a card or Bank. Mergi acolo si urmezi instructiunile de pe ecran. Posted Image

Si pentru problema initiala, desi s-a mai spus... nu merge alimentat contul din card dar daca faci plata, trage automat de pe card. Daca vrei tu sa ai bani acolo, apelezi la un prieten sa-ti trimita. Diferenta de plata intre card si sold e ciuciu pentru cine primeste banii, tot prin Paypal apar trimisi.

Vazusem acel camp, dar, nu stiam daca de acolo se face sau mai trebuie altceva setat.
Apropo, merge cu Revolut, nu ?

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMagicwisewolf, on 07 octombrie 2020 - 09:41, said:

Apropo, merge cu Revolut, nu ?

Dap, fara probleme. Vezi ca Revolut a primit licenta de activitate in UE, si au schimbat IBAN-urile la conturi. Daca adaugi in Paypal si contul, nu doar cardul, vezi sa fie IBAN-ul nou.

Edited by Ann0nyym0us, 07 October 2020 - 09:45.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003
Eu mi-am legat Contul de Revolut la Paypal. Au ajuns banii in aceeasi zi. Despre plata, nu-ti pot confirma, mereu am avut bani in PP si n-a avut ocazia sa traga din Revolut.

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,109
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAnn0nyym0us, on 07 octombrie 2020 - 09:45, said:

Dap, fara probleme. Vezi ca Revolut a primit licenta de activitate in UE, si au schimbat IBAN-urile la conturi. Daca adaugi in Paypal si contul, nu doar cardul, vezi sa fie IBAN-ul nou.

E vorba de IBAN cu LT (Letonia, parca), nu ?

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Da, ala-i.

#14
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Lituania

#15
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 09.02.2007
La comercianți din alte țări, comercianți mai puțin cunoscuți la nivel mondial, se recomandă ca plățile prin PayPal să se facă cu bani din contul PayPal și nu cu bani de pe carduri/conturi atașate la contul de PayPal. Asta deoarece în cazul în care sunt probleme și inițiezi dispută în PayPal în privința vreunei plăți, să nu se invoce cumva vreun motiv care nu ține de PayPal, ci de banca emitentă a cardului.
Am mai avut și alte dezavantaje pentru că am plătit cu cardul atașat la contul de PayPal: am avut un comerciant care mi-a returnat banii în 25 zile, încât îmi luasem gândul că voi mai primi ceva, iar dacă aș fi plătit cu bani din contul de PayPal, la condițiile de returnare a banilor de pe site-ul comerciantului scria că se returnează banii în 2 zile.
Din România nu se poate alimenta contul de PayPal în nici un fel. Degeaba încerci cu conectare la internet prin proxy sau VPN, fiindcă serviciul Trustly de alimentare al conturilor de PayPal nu acceptă carduri emise de bănci din România.
Singura variantă este să mai ai pe cineva care are cont de PayPal. Eu nu am avut, așa că am făcut cont de PayPal pe numele soției. Atenție mare la detalii, fiindcă la cea mai mică greșeală, PayPal blochează contul. Am atașat un card la acest cont al soției.
M-am logat pe contul meu și am folosit opțiunea „Request money”. La detaliile despre cel căruia îi cer bani am introdus adresa de mail de la contul de Paypal al soției. După aceasta m-am logat pe contul soției și am finalizat solicitarea de bani, folosind cardul atașat pe cont. În câteva minute am avut dolari în contul meu de PayPal.
Atenție, alegeți opțiunea de folosire a cursului de schimb valutar al băncii, nu cursul PayPal, care este foarte dezavantajos.
Cardul este de ING Bank România și a convertit la cursul oficial de schimb al BNR, fără jecmăneală.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate