Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

SD 875 vs. Exynos 1000 vs. Apple A14 Bionic

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avem niste scoruri in GeekBench intre SnapDragon 875, Exynos 1000 si Apple A14 Bionic. Cat de reale sunt, nu stiu. Pe  mine ma intriga inca Exynos 1000. Acesta este probabil noul procesor de pe vitorul Samsung S21 / S30 din Europa (cu toate ca era un zvon precum ca toate Samsung-urile vor beneficia de SnapDragon).
Au existat zvonuri ca noul Exynos 1000 ar intrece pana si pe SnapDragon 875, ceea ce ar fi o premiera si o mare surpriza pt toti.

Single core:
Apple A14 Bionic – 1583 puncte;
Exynos 1000 – 1302 puncte https://www.reddit.c...00_geekbench_5/
Qualcomm Snapdragon 875 – 1159 puncte;

Multi core:
Apple A14 Bionic – 4198 puncte;
Exynos 1000 – 4250 puncte;
Qualcomm Snapdragon 875 – 4090 puncte.



https://gadget.ro/ap...5-in-geekbench/

Edited by MembruAnonim, 06 October 2020 - 13:22.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
As lua oricand un Apple. Ca la masini: conteaza nu doar sa ai motor puternic, ci si cum sunt optimizate celelalte componente ca se functioneze masina bine. Degeaba ai un motor de F1 pe un Logan, pentru ca va crapa rapid :-) Asemanarea este exagerata, evident, dar Apple are avantajul unul mix de hardware-software mult mai bine optimizat.

Oricum la Samsung ma enerveaza diferentierile dintre hardware pentru SUA si hardware pentru Europa. Procesoare diferite, heat sink diferit, etc. dar ei lasa aceeasi denumire a produsului. Chestia asta ar trebui sa nu fie tolerata.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca  am pune procesoarele singure pe bancul de proba, testele ar fi relevante. Dar, cum componentele sunt monitorizate si actionate de soft, nu le putem echivala 100%. As prefera un hard cu un pas in urma, dar eficientizat la maxim de soft decat invers.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu prefer Snapdragon chiar daca nu e intotdeauna in top la teste.

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Și în momentul de față, pe Note20Ultra, sunt anumite task-uri de care Exynos se ocupă mai bine și mai repede decât Snapdragon. Dar nu am văzut pe nimeni să spună ceva despre toate astea deși rezultatele în teste sunt evidente.

Eu nu sunt deranjat de faptul că în Europa telefoanele Samsung au altfel de procesoare decât cele din SUA atâta timp cât nu există probleme din cauza asta. Din păcate, pe unele modele, au existat.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Da, în fiecare an lumea zicea că Exynos vor rupe în două.

Și au rupt, bateria.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu vreau sa vad iar un Tegra...
Si cred ca mult nu mai avem.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmiki07, on 06 octombrie 2020 - 15:06, said:

Da, în fiecare an lumea zicea că Exynos vor rupe în două.

Și au rupt, bateria.

Eu unul m-am saturat de Exynos pe gama S de la Samsung in Europa. Presupun ca si o gramada de europeni gandesc la fel ca mine. Se zvonise ca Samsung renunta la Exynos si vor baga SnapDragon pe toate S, inclusiv Europa. Cine are S20 cu siguranta a vazut ca beteria tine considerabil mai putin fata de versiunea cu Snapdragon.

Deci ori fac ceva cu Exynosul ala, or sa bage in doamne iarta-ma SD.


edit: iti dai seama ca daca o da in bara cu acel Exynos1000.. o sa le cam sara in cap o gramada.

Edited by MembruAnonim, 06 October 2020 - 16:15.


#9
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Posteiffel, on 06 octombrie 2020 - 15:29, said:

Eu vreau sa vad iar un Tegra...
Si cred ca mult nu mai avem.
Oho...
Am avut Tegra pe LG Optimus 2x și Optimus 4x
Ce vremuri  ;)

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Acum ca nVidia a preluat ARM si vor face ei design-ul, si vor produce si procesoare sigur vor apare.
Doar ca din cate am inetels cei de la nVidia vor sa se orienteze mai mult catre procesoare de server.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate