Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

On board RAID versus software RAID

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Va salut

Am urmatoarea dilema: Am un mic computeras HP in care vreau sa bag trei HDD-uri in RAID 5 pentru un NAS cu Open Media Vault. Acum, am de ales intre RAID-ul din BIOS-ul placii de baza si RAID-ul de sub OMV.

Care se bucura de mai multa stabilitate. Mai ales ca vreau sa folosesc functia de shutdown pentru HDD-uri daca nu sunt folosite.

Multumesc anticipat.

PS. Open Media Vault se va instala pe un SSD separat.

Edited by Patefon, 05 October 2020 - 15:34.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu cum merge cu OMV-ul, dar RAID-ul ala din BIOS la PC-urile normale - nu servere cu cintrollere dedicate - e un pic cam software - adica il faci in BIOS dar managementul se face din OS. Se instaleaza softul de la producatorul chipsetului. Ori asta nu stiu in ce masura se poate face in OMV.
Deci cel mai probabil nu vei avea cine stie ce optiuni decat sa folosesti ce are OMV-ul in el.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Foloseste raid-ul din OMV. Daca pica placa de baza ce mai faci cu raid-ul ?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca pica placa de baza ce mai faci cu raid-ul ?   
Aia nu e nicio problema. Se poate reface matricea plecand de la unul din HDD-uri pe alta palca.

Doar ca trebuie un sistem pe care a poti instala softul de la producatorul chipsetului - ptr control. In OMV sigur nu poti.
Doar in Windwos si 2-3 linuxuri au suport.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Esti sigur ca HP-ul are RAID 5? Am un Dell tower, dar suporta numai RAID 0 si RAID 1 (vezi https://www.dell.com...dell-pc?lang=en ) M-as mira ca  HP sa fie diferit.

Daca te uiti pentru stabilitate si simplitate eu folosesc RAID 1. In trecut am folosit un 2 bay network software enclosure  Linksys DNS 323 (vezi https://support.dlin....aspx?m=DNS-323 ) ce era ca un mini calculator specializat si am testat RAID 1. Dupa ce le-am pus in RAID1 am scos un hard disk am scris ceva pe celalat si am pus la loc HD scos. Il rescria automat. Nu am testat pe Dell, dar ar trebui sa fie similar.

PS: Am googled si BIOS de la hp arata tot RAID0 si 1(vezi https://support.hp.c...ument/c05914431 step 4). Acum nu stiu ce ai tu...

Edited by vladut01, 05 October 2020 - 16:13.


#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu am o placa gigabyte si placa mea stie RAID 0, 1 si 5.
cand configurez RAID din placa de baza, configurez si volumul tot la nivelul placii de baza, asa ca acel RAID e mai mult spre hardware raid decat spre software raid.

#7
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
HP Compaq Elite 8000

http://h10032.www1.h...anual/c03519601

Suporta RAID 5



#8
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
de ce nu ii pui xpenology?

#9
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Foloseste cu incredere ZFS sub OMV.
RaidZ e mai bun decat Raid5.
Uita-te si pe forumul OMV, vezi ce folosesc si alti utilizatori de OMV.

#10
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Nu am procesor de ZFS sau Xpenogy. Core 2 Quad Q9550.

O sa fac RAID soft. Ma gandesc ca sub BIOS sistemul de operare vede un singur HDD virtual. Nu sunt sigur ca BIOS-ul retransmite cererea de oprire a HDD-urilor mai departe catre unitatile fizice. Asa, fiind sub soft, vede 3 HDD-uri reale si poate sa le opreasca.

#11
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Ai procesor excelent pt. ZFS. Mai degraba RAM-ul ar putea sa-l tina, dar daca ai peste 4GB nu-i bai. Ca doar n-o sa vrei si deduplicare!
Si RaidZ e tot raid software.

Cu mdadm ai sanse mari sa nu termine niciodata un resync, in cazul inlocuirii unui disc defect. Pentru ca nu e resilvering... :D
Citeste, e plin netul de comparatii Raid5 vs RaidZ.

Dar e NAS-ul tau, faci ce vrei!

#12
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Gata.

Am mers pe mana voastra. ZFS RAID Z1.

In test de pe doua calculatoare simultan. Un PC cu gigabit si un laptop cu wireless 5G (un singur canal). Cam atat am reusit sa-l stresez:

Attached File  E466B234-8DF6-45E6-A7D1-5E005C312875.jpeg   77.96K   14 downloads

Pe gigabit merge in jur de 950 - 980 Mbps de unul singur (Router Mikrotik hap ac2)

Multumesc pentru sfaturi.

#13
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Hm,ZFS fara memorie ecc signed parca nu as folosi. Eu am OMV 2 raduri soft si merge de minune. Am restaurat foarte ușor. Revin maine cu poze la configuratie.
Am 2 ssd + 2 hdd , cele hdd parchează de minune cand sunt fara activitate.

Edited by wolfydRg, 08 October 2020 - 00:00.


#14
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Stiu ca o sa aruncati cu HHD-uri vechi in mine (virtual vorbind), dar am instalat pana la urma Windows 10 si am configurat RAID cu Windows Storage Spaces. Functioneaza foarte bine.

Decizia e motivata de Smart TV-ul LG cu WebOS-ul care nu se intelege cu miniDLNA-ul de sub Open Media Vault (nu citeste subtitrari, nu citeste FLAC-uri). Instaland peste Windows 10 aplicatia LG Smart Share toate problemele de compatibilitate au disparut. Acum baga subtitrari (direct in codpage-ul cu caractere romanest) si canta FLAC-uri din retea. Singurul repros pentru LG Smart Share e ca dupa ce adaug ceva in folderele de media trebuie sa-i dau refresh ad-labbam ca sa le publice prin media server. In rest totul e OK.

Edited by Patefon, 12 October 2020 - 15:27.


#15
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Bun si asta, lumea zice ca SS face tot ce face si ZFS.
De mers merge bine, dar nu stiu ce poti sa-i mai faci daca ai probleme...
De exemplu, eu n-am reusit sa mai import un Raid10, dupa o reinstalare de W10.
Sub ZFS am scos discurile dintr-un server, le-am amestecat si le-am bagat in altul. Si am putut sa import zpool-ul.
Dar nu merge pe Windows... Posted Image
Asa ca:
Attached File  SS.png   16.16K   13 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate