Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Dezmembrare lot pentru înființare drum de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AlexMarian09

AlexMarian09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2020
Bună ziua.

Sunt în pragul de a achiziționa un lot de teren, cu o deschidere de 4m la strada publică continuând la această lățime încă 40m  apoi lățindu-se la 17m pentru restul lungimii de 35m.
Aici intervin și nelămuririle mele...
Vreau să dezlipesc partea lunga și să o fac drum de acces pentru lotul de casă,
Mai exact să o fac un lot de 4m lățime cu 52m lungime, pentru a scoate 12m deschidere la lotul de casă.
1.Se poate să fac doar în acte această dezlipire? Iar eu doar sa închid cu poartă lotul la limita cu drumul public? Fiind totuși proprietatea mea, care deservește strict locuinței mele?
2. Am citit despre reglementările pentru astfel de drumuri de acces,  dar am rămas tot nelămurit. O să fie drum lung de peste 25m (52m) lățime 4m.  Este nevoie să fac "supralațiri și/sau spatii de întoarcere"?
Ținând cont că acest drum va deservi doar locuinței mele și  doar familiei mele?

Vă mulțumesc tuturor pentru ajutor!
Țin să precizez că am citit alte topicuri de genul, dar acele drumuri de acces deservesc mai mulți vecini, deci nu se aplică în cazul meu!
Atasez și o schemă.

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View PostAlexMarian09, on 25 septembrie 2020 - 09:58, said:

Sunt în pragul de a achiziționa un lot de teren, cu o deschidere de 4m la strada publică continuând la această lățime încă 40m  apoi lățindu-se la 17m pentru restul lungimii de 35m.
Aici intervin și nelămuririle mele...

Ia pune tu o schita aici, ca nici eu (cel putin) nu am inteles chestia cu "latirea"...

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
cu ce te ajută acest lucru?mai ales că tot la poartă la intrare te gândești

#4
AlexMarian09

AlexMarian09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2020

View PostEMPP, on 25 septembrie 2020 - 11:51, said:

cu ce te ajută acest lucru?mai ales că tot la poartă la intrare te gândești
Păi, am deschidere doar 4m

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
tu poți să-ți faci casa acolo în spate nu ai nevoie de lățimea terenului la drum

View Postbonygy, on 25 septembrie 2020 - 11:50, said:

Ia pune tu o schita aici, ca nici eu (cel putin) nu am inteles chestia cu "latirea"...
nu are deschidere la drum ca să poată construi așa că ,,își face ,, drum ca să aibă deschiderea necesară terenul

Edited by EMPP, 25 September 2020 - 11:55.


#6
AlexMarian09

AlexMarian09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2020

View Postbonygy, on 25 septembrie 2020 - 11:50, said:



Ia pune tu o schita aici, ca nici eu (cel putin) nu am inteles chestia cu "latirea"...

https://ibb.co/qnbhxTB

Scuze,
Nu prea mă descurc cu atașarile
Sper să funcționeze cu acel link
Ms!

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostAlexMarian09, on 25 septembrie 2020 - 09:58, said:

Bună ziua.

Sunt în pragul de a achiziționa un lot de teren, cu o deschidere de 4m la strada publică continuând la această lățime încă 40m  apoi lățindu-se la 17m pentru restul lungimii de 35m.
Aici intervin și nelămuririle mele...
Vreau să dezlipesc partea lunga și să o fac drum de acces pentru lotul de casă,
Mai exact să o fac un lot de 4m lățime cu 52m lungime, pentru a scoate 12m deschidere la lotul de casă.
1.Se poate să fac doar în acte această dezlipire? Iar eu doar sa închid cu poartă lotul la limita cu drumul public? Fiind totuși proprietatea mea, care deservește strict locuinței mele?
2. Am citit despre reglementările pentru astfel de drumuri de acces,  dar am rămas tot nelămurit. O să fie drum lung de peste 25m (52m) lățime 4m.  Este nevoie să fac "supralațiri și/sau spatii de întoarcere"?
Ținând cont că acest drum va deservi doar locuinței mele și  doar familiei mele?

Vă mulțumesc tuturor pentru ajutor!
Țin să precizez că am citit alte topicuri de genul, dar acele drumuri de acces deservesc mai mulți vecini, deci nu se aplică în cazul meu!
Atasez și o schemă.
Daca e doar pentru tine, ce rost are sa te complici?Faci casa, faci drumul pana la poarta, pui poarta si asta e, la ce sa dezlipesti partea lunga si etc...

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postfqx, on 25 septembrie 2020 - 13:10, said:

Daca e doar pentru tine, ce rost are sa te complici?Faci casa, faci drumul pana la poarta, pui poarta si asta e, la ce sa dezlipesti partea lunga si etc...

Pentru el e, ca vrea sa-si faca casa, doar ca primaria nu-l lasa avand deschidere la drum de doar 4ml.
Omul vrea sa faca o ghidusie ca sa aiba 12ml deschidere sa-si construiasca ce vrea el.
Nu stiu cat de legala e ghidusia asta pe care vrea s-o faca. Asta ar fi problema.

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postlyanna, on 25 septembrie 2020 - 13:21, said:


Pentru el e, ca vrea sa-si faca casa, doar ca primaria nu-l lasa avand deschidere la drum de doar 4ml.
Omul vrea sa faca o ghidusie ca sa aiba 12ml deschidere sa-si construiasca ce vrea el.
Nu stiu cat de legala e ghidusia asta pe care vrea s-o faca. Asta ar fi problema.
Daca are suprafata suficient de mare va obtine autorizatia de constructie.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Oare ce ar fi daca ai cere un CU de informare, sa vezi ce poti face cu terenul respectiv?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate