Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Amazfit GTR 2

- - - - -
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#235
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 liberlamare, on 10 ianuarie 2022 - 16:20, said:

a luat cineva GTR 3 Pro?
Da.
Față de gts e un pas înainte. Nu mare, dar e

#236
johannbis

johannbis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 16.03.2008
Eu am GTR3 si in linii mari sunt multumit de el. Dar un inconvenient al acestuia ar fi faptul ca nu vad pe ceas atunci cand se deconecteaza de la telefon. Notificarile pe ceas sunt un punct cheie pentru mine si sunt sanse sa pierd unele din ele deoarece nu stiu tot timpul daca sunt conectat la telefon sau nu.
Am dat un search si nu stiu cum s-ar putea rezolva. Stiti vreo solutie?

#237
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
nu cred ca stie din astea, nici la reconectare nu aduce notificarile de pe telefon primite in lipsa conexiunii, parca la Samsung cand se reconecta primieam cea am pierdut,, am trimis un email la suport sa vad ce zic.

Edited by liberlamare, 10 May 2022 - 12:15.


#238
johannbis

johannbis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 16.03.2008
Până la urmă am găsit. Apare atunci când dai swipe down pentru a vedea unele comenzi rapide apare un simbol de telefon mobil albastru (când e conectat) sau roșu (cand e deconectat). Dar nu apare nimic pe ecranul principal și nici nu arată notificările pierdute la reconectare. Una peste alta eu sunt mulțumit de GTR3 și il recomand.

Edited by johannbis, 17 May 2022 - 10:31.


#239
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
jaba apare daca nu vibreaza
iaca ce zice suportul
only two old models Amazfit Bip and Amazfit Bip Lite support the disconnection alert feature

#240
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru un GTR 3 Pro am constatat ca temperatura pe ceas este afisata insa in aplicatie nu apare nimic, nici o valoare.
VO2 max de asemenea, in aplicatie nu apare insa in detaliile unui antrenament (foarte scurt ce-i drept) apare ceva despre VO2 max ca ar fi foat 20% din antrenament. Incarcare antrenament arata dar VO2 max care este langa nu.
In rest pare ok.

#241
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e o problema minora, oricum arata aiurea, am si scos aplicatia din lista si de pe telefon.

Astazi am facut primul antrenament si am constatat ca la masurarea pulsului este DEZASTRU, fapt confirmat si de cel putin 2 alti cumparatori de pe eMAG.
Cum este posibil ca dupa 30 de minute de miscare pe eliptica sa ai pulsul pe care altii il au cand stau sau chiar cand dorm?
Comparativ cu Mi Band 6 care arata foarte bine comparat cu un pulsoximetru, asta e departe.
In atasament este graficul pulsului si numarul de kcal iar in lista cateva dintre miscarile mele, prima cu GTR si restul cu Band 6.

La 15 minute distanta, in repaus, arata ca si Band 6 cam 75 bpm, inca nu sunt la ralanti, mai scade pana sub 60.
Cu toate celelalte ceasuri aveam un consum de minim 350-400kcal in 30 de minute si pulsul peste 150-160 iar cu asta... in loc sa creasca, scadea.

Attached File  Screenshot_2022-07-03-18-38-03-678_com.huami.watch.hmwatchmanager.jpg   64.57K   8 downloadsAttached File  Screenshot_2022-07-03-18-39-32-138_com.huami.watch.hmwatchmanager.jpg   55.23K   7 downloads

Trebuia cumva activata functia de crestere a frecventei de masurare a pulsului la detectarea unei activitati? In mod normal, pentru a beneficia si de PAI trebuie setata monitorizarea la 1 minut.

Edited by danghetau, 03 July 2022 - 18:06.


#242
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
astea cu antrenamentele la ceasurile "destepte" sunt marketing, o porcarie, in mod normal ar trebui  sa calculeze caloriile in functie de variatia pulsului (celelalte date, varsta, greutate, inatime, le are in aplicatie), nu de scheme predefinite. Afara de mers (ca pleaca automat) eu nu mai folosesc nimic.

Edited by liberlamare, 03 July 2022 - 21:36.


#243
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Dar cum naiba în mișcare arata aiurea, în scădere și imediat după ieșirea din antrenament și măsurare separată arata ok?
La Band arata perfect.

#244
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Aveti pretentii prea mari de la un ceas de jucarie. Pentru că asta e, o jucarie. Nici macar pasii pe acelasi traseuz aceeasi distantă parcursă zilnic nu-i raporteaza corect, ci cu o eroare de 800-1000 de pasi. Ceea ce e foarte mult.
Un smartwatch hibrid care înregistrează si arata cu acuratețe toate datele (puls, VO2, calorii etc) costa.
Pentru cei interesați, care isi permit  sa dea o anumita suma de bani pe un produs de calitate, le recomand gama Withings ScanWatch sau ScanWatch Horizon.

#245
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
In plus sunt probleme cand ai si castile in ureche. Cand conduc am casti si mai vorbesc. Initiez apelul si nu se aude nici in ceas, nici in casti, trebuie inchis BT pe ceas ca sa mearga pe casti.
Ma lipsesc de ceas si revin la banda chiar daca nevasta spune ca arata ca dracu la mana unuia ca mine.

#246
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Cei interesati de versiunea Pro ar trebui sa stie ca la primirea unui apel exista o intarziere de cateva secunde pana cand te auzi cu interlocutorul pe telefon (auzi si esti auzit) desi nu e setata nici o intarziere.
Daca se anuleaza functia de telefon al ceasului, la raspuns pe telefon se aude instantaneu.
Varianta simpla cred ca este mai buna. Convorbirile se aud foarte slab comparativ cu un S1 Active de exemplu, acesta avand o claritate mai mare.
Cred ca mai exista si o problema de conectivitate simultana a ceasului cu functia telefon activata si a unor casti. Desi ambele sunt la bluetooth activate (apar cu albastru in lista), nu stii daca initiezi sau primesti un apel la ce se conecteaza. Dupa o perioada constat ca ambele sunt fara albstru, doar salvate. Cred ce e ok daca ramane doar unul dintre dispozitive conectat prin BT la telefon: ori ceasul, ori castile.
Avand in vedere ca sunetul prin ceas este varza iar prin casti este super... merg pe varianta GTR 3 simpla.
Parca se auzea mai clar pe GTR 2 care avea functia de telefon.

#247
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Față de GTR 2 care afișa coordonatele locului în care te aflai, la GTR 3 Pro acest lucru nu se mai întâmplă, încă o bila neagră.
Nici GPS pare că nu înțelege că la nivelul marii ar trebui sa arate 0 metri nu 12 sau 14.

#248
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Doamne, cate nemulțumiri ! Eu stiu un lucru: cand cumpar un produs citesc specificatiile, review-urile samd
Daca totusi am decis sa-l cumpar si sunt nemultumit, il returnez sau il vand si imi iau altceva.
Si doar ce am scris intr-un post mai sus, recomand Withings.

#249
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postdanghetau, on 24 iunie 2022 - 16:54, said:

Pentru un GTR 3 Pro am constatat ca temperatura pe ceas este afisata insa in aplicatie nu apare nimic, nici o valoare.
VO2 max de asemenea, in aplicatie nu apare insa in detaliile unui antrenament (foarte scurt ce-i drept) apare ceva despre VO2 max ca ar fi foat 20% din antrenament. Incarcare antrenament arata dar VO2 max care este langa nu.
In rest pare ok.
In aplicatie, cand esti pe prima optiune, "Health", jos de tot ai "Editare".
Ai activat de acolo ce vrei sa-ti arate ??
Eu am schimbat GT 3 Pro-ul cu Watch 3 Pro; chiar daca e mai gros, m-am obisnuit cu el.
Si vezi sa fie si senzorii activati ... deschizi aplicatia - Dispozitive - click pe nunele ceasului (sus) - Monitorizare stare de sanatate (sub fete de ceas) - acolo activezi sau dezactivezi senzorii.

Edited by shymano, 08 July 2022 - 23:48.


#250
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Sorry ... asa e la Huawei ...

#251
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Degeaba citesc comentariile posesorilor daca acestea sunt succinte și nu amintesc nimic despre ce am observat eu.
Spre exemplu VO2 max se înregistrează doar la activități în afara casei, in prezența GPS și pentru o durata de minim 20 de minute.
E scris așa ceva pe siteul Amazfit? Nu. A trebuit sa caut destul până am găsit informația.
Unii iau ceasul doar să aibă ceas, multi spun că doar pentru notificări.
Eu am vrut Xiaomi că am și telefon, cantar și căști și am vrut sa am totul într-o singură aplicatie.

#252
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
Eu știu că vomax este înregistrat automat când depășești antrenamentul anaerobi chiar și în spațiu inchis.

Edited by valer, 09 July 2022 - 08:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate