Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cota de piață a AMD a crescut pe segmentul desktop

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Bună ziua

Vorbim de două companii din SUA.
De ce ar exista fani in alte ţări cu diverse politici când ambele companii sunt in SUA. Deci nu e vorba de SUA vs China sau vs Rusia sau vs Europa sau vs altceva.

Dacă acum 10 ani in 2010 AMD se chinuia să nu coboare prea abrupt reincălzind si moderninzând diverse procesoare phenom si athlon care abia daca reuseau să concureze procesoarele intel mai vechi cu 1-2 ani,, acum treaba stă altfel, cota de piaţă a AMD a crescut in ultima decadă ajungând in cazul segmentului desktop la peste 40%, undeva la aproape 48%.

Cota de piata completă a procesoarelor AMD (care include si versiunile mobile si de server) este insă putin mai scăzută (cam 38%) pt ca segmentul server se pare ca ar fi extrem de slab, este in groapă iar Epyc nu ar fi reusit nimic din ce vedem, cota de piata fiind pe la 1-2%. Nu stiu de ce.

In cazul procesoarelor mobile cota AMD este pe la 20%.

https://www.cpubench...rket_share.html

Nivelul atins acum este cel specific AMD de acum peste 15 ani, este un nivel normal, un nivel care poate fi considerat relativ sanatos pt un mediu in care sa nu existe monopol.

Cota in cadrul segmentului desktop ridicată s-o fi datorând entuziastilor care folosesc desktopuri sau si integratorilor de sisteme? Cota mobilelor abia reusind să ajungă la valoarea de dinainte de lansarea FX din 2012.

Insa in cazul serverelor cota a scăzut aproape asimptotic in ultimii 13 ani si nu pare a avea vreo resurscitare, ceea ce inclin să cred că integratorii nu prea se grăbesc cu procesoare amd ci merg incă pe intel, in timp ce cota crescută pe desktop ar fi ca si acum 15-20 ani datorată utilizatorilor casnici entusiastilor gamerilor si tuturor celor care apreciază performanta la bani mai putini si nu cumpără neapărat brandul plătind in plus şi care s einformează inainte de a se arunca cu banii. Spre deosebire de acum 10-20 ani sistemele pc au devenit mai longevive, astfel calculatoare la 5 ani vechime nemaifiind considerate foarte vechi, iar calculatoare la 10 ani vechime incă putând fi folosite pt internet si divertisment si chiar sarcini de lucru, calculatoarele la peste 15-20 ani vechime putând insă fi folosite de cei experimentaţi.


https://i.postimg.cc...09-20-23-58.jpg

https://postimg.cc/BtNDgwVX

[ https://i.postimg.cc/BtNDgwVX/P18-09-20-23-58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pisoiu_22, 18 September 2020 - 23:39.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Eu unul n-as lua cu procesor AMD. Am avut un singur Duron si a cam fost o teapa, dar n-aveam bani de Intel.
La laptopuri, tot ce-am vazut cu AMD se incingea de le luau dracii, prajeai oua pe el. Cumparau gamerii cica laptop, dar mai bagau inca un cooler mai mare decat laptopul in sine. Ce naiba portabilitate e asta?

Acum am inteles ca e ryzen asta de care vorbesc multi. Doar ca mie mi se potriveste profilul laptopului de bisnis. Ma intereseaza periferice, baterie, ecran, softuri stabile, procesorul e prioritatea a7a.

Dar e bine ca exista concurent. Desi la moda acum sunt alte arhitecturi, nu Intel, nu AMD. Aici isi baga oamenii banii, in smartfoane si in tablete eventual. De un leptop poti trage acum si 10 ani.

#3
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Ataşez şi aceste grafice, eu nu am prins aşa ceva, decât dacă mă uit prin istoric prin articole vechi pe net.
Mă uitam acum câţiva ani şi vedeam exact invers, adică vreo 5-10 procesoare intel core i7 si xeon in faţă până la primul AMD care era ryzen mai recent iar mai demult FX sau phenom sau opteron.

La performanta intel are acum în faţă 11 procesoare AMD Ryzen si Epyc evident, iar la platforme server multiprocesor Epyc conduce detasat cu vreo 3 platforme. Mie imi par istorice aceste imagini.

https://i.postimg.cc...69/fgrgtesw.png
https://i.postimg.cc...xdP/imagem1.png

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Totuși, Intel încă are un portofoliu mai extins de dispozitive pe care este prezent.
Uite, spre exemplu eu vreau un calculator mobil cu M2, DP over USB-C de genul Intel NUC? Găsesc așa ceva bu AMD? Păi ăăă..
În partea de calculatoare inerția e mult mai mare, nu e ca la alea mobile, scoate un cip nou Qualcomm? Păi în câteva luni procente bune din utilizatorii de pe glob sar pe el pentru că acele performanțe chiar sunt tangibile. Într-o generație de procesoare mobile ai performanță mai mare ca în 3 generații de procesoare de PC.
Da, știu că ultimele procesoare AMD sunt mai bune. Însă în termeni absoluți asta nu înseamnă mare lucru, mai ales pentru un datacenter care a investit mult în know-how pe o anumită arhitectură. Dar nici pentru producătorii de chestii portabile, unde se vede aceași inerție.

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postmaccip, on 18 septembrie 2020 - 23:50, said:

Eu unul n-as lua cu procesor AMD. Am avut un singur Duron si a cam fost o teapa, dar n-aveam bani de Intel.

Lol, pe baza unui Duron vorbesti?
Ryzen canta prohodul Intel-urilor din toate punctele de vedere (raport performanta/pret, performanta pura etc.). Ti-o spune unul care de 10 ani foloseste doar Intel. Dar care nu e fanboy. Sa fii fanboy e cea mai mare prostie omeneasca posibila.

Edited by ursamajor, 19 September 2020 - 06:42.


#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Asa o fi cum spui tu dar la procesoare tot intel e rege iar la placi video amd e o gluma proasta in comparatie cu nvidia.
De vreo 6 luni de zile intru zilnic pe forumurile din Romania si am vazut doar topicuri in care se cer solutii la temperaturi crescute pt procesoarele amd.
Raspunsul tuturor era "asa face ryzen".


#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
La placi video e ca si cum ai lua cea mai urata femeie de pe planeta si te incurajezi ca va deveni la fel de frumoasa ca miss universe.
Ca se va rezolva cu timpul din drivere.

#8
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,575
  • Înscris: 25.04.2007
Ma bucur nespus ca e concurenta intre Intel si AMD pe de o parte si AMD si Nvidia pe de alta parte. E bine pentru noi consumatorii, fiecare firma se straduieste sa scoata produse mai bune. Trebuie sa fii tampit sa iti doresti sa moara firma pentru care nu esti tu fanboy. Lasa firmele sa se lupte intre ele.
La CPU merg pe Intel dar ma bucur ca aud ca AMD a scos ceva mai bun ca stiu ca peste cativa ani cand voi face upgrade o sa am de unde alege cel mai bun procesor d.p.d.v. al puterii de calcul, puterii electrice consumate si caldurii disipate.
La grafica merg pe AMD deoarece de peste 20 de ani nu m-au dezamagit niciodata. N-au avut probleme grave cu driverele soft si daca au avut minore le-au indreptat rapid. Dar daca nu era concurenta, nu m-as fi putut bucura de performanta dar mai ales de calitatea imaginii ATI/AMD superioara.
Deci long live Intel si AMD pe cpu si AMD si Nvidia pe gpu!

p.s. Si pretul conteaza foarte mult!

Edited by Cousteau, 19 September 2020 - 08:32.


#9
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

View Postursamajor, on 19 septembrie 2020 - 06:40, said:



Lol, pe baza unui Duron vorbesti?
Ryzen canta prohodul Intel-urilor din toate punctele de vedere (raport performanta/pret, performanta pura etc.). Ti-o spune unul care de 10 ani foloseste doar Intel. Dar care nu e fanboy. Sa fii fanboy e cea mai mare prostie omeneasca posibila.
:) Daca ar fi vorbit de un Barton mai venea de undeva. Ma dus ala vreo 6 ani fara probleme. Si nu a fost teapa, cand sa retras de tot la vreo 10 inca mai mergea.

View Postmariusixy, on 19 septembrie 2020 - 06:54, said:


De vreo 6 luni de zile intru zilnic pe forumurile din Romania si am vazut doar topicuri in care se cer solutii la temperaturi crescute pt procesoarele amd.
Raspunsul tuturor era "asa face ryzen".
Pai si ce e in regula daca asa merg ele? Bartonul de mai sus ce ziceam era mereu intre 60 si 80 grade, sa retras functional dupa 10 ani.
Sunt proiectate sa stea sus cand au nevoie. Nu se strica.

Edited by wolfydRg, 19 September 2020 - 08:39.


#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Confirm si eu, am un Ryzen si nu am absolut nici o problema cu coolerul stock. Nici macar un blocaj de cand l-am pus.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postmariusixy, on 19 septembrie 2020 - 06:54, said:

Asa o fi cum spui tu dar la procesoare tot intel e rege iar la placi video amd e o gluma proasta in comparatie cu nvidia.

Intel e rege pensionat (detronat), momentan. Ryzen e imparatul momentului. Problemele de caldura apar la UNELE procesoare si pot fi gestionate lejer.
Ce-are face Nvidia cu Radeon? E vorba Intel vs. AMD. Sau te pomenesti ca ai aranjat pentru Intel sa cumpere Nvidia?

Edited by ursamajor, 19 September 2020 - 11:23.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postursamajor, on 19 septembrie 2020 - 06:40, said:

Lol, pe baza unui Duron vorbesti?
Ryzen canta prohodul Intel-urilor din toate punctele de vedere (raport performanta/pret, performanta pura etc.). Ti-o spune unul care de 10 ani foloseste doar Intel. Dar care nu e fanboy. Sa fii fanboy e cea mai mare prostie omeneasca posibila.

Pai de-atunci n-am mai luat AMD.
Si laptopurile mele preferate, Thinkpads, sunt facute cu Intel. Doar cu Intel.
Acum a aparut si o serie cu AMD, dar sunt prea scumpe, eu le cumpar SH, la cativa ani dupa fabricatie, dupa cum am zis, nu ma intereseaza performantele procesorului decat intr-o mica masura.
Deci daca e sa iau asa ceva, probabil ca peste vreo 2-3-4 ani, desi probabil ca daca mai exista si varianta Intel, tot Intel am sa iau.

Experiente proaste am avut si cu placa video de la ATI, de aia n-am mai luat niciodata ATI, doar nVidia si n-am avut probleme. Sunt momente in care tot aud de ATI ca ar fi cele mai cele, dar eu am sa prefer tot timpul nVidia sau videoul din procesor Intel din simplul motiv ca n-am avut niciodata probleme cu ele. Nu mi s-a bulit niciun procesor pana acum si n-am avut nicio problema de stabilitate din cauza procesorului sau videoului din Intel.

Am avut si un Thinkpad cu placa video dedicata ATI, dar consuma foarte mult si am dezactivat placa respectiva. In plus aveam glitchuri pe la anumite sofwares.
Am avut si am cu Nvidia si nu se intampla lucrul asta. Deci o diferenta intre ele, in ceea ce ma priveste voi prefera nVidia.
La fel si la procesoare, desi la procesoare diferentele nu sunt asa de semnificative, sunt convins ca si AMD consuma putin si sunt stabile.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu zic sa nu judeci un produs printr-o experienta proprie punctiforma. Nu ai suficiente "data points" pentru asta.

Pe partea de procesoare, Intel a pierdut coroana, asta nu poate fi negat de nimeni. Indiferent de argumente, dacă iei puterea bruta de calcul pe care o poți baga într-o cutie, amd câștiga azi.


#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Lasa ca e bun si locul 2.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View Postro_explorer, on 19 septembrie 2020 - 12:22, said:

Eu zic sa nu judeci un produs printr-o experienta proprie punctiforma. Nu ai suficiente "data points" pentru asta.
Pe partea de procesoare, Intel a pierdut coroana, asta nu poate fi negat de nimeni. Indiferent de argumente, dacă iei puterea bruta de calcul pe care o poți baga într-o cutie, amd câștiga azi.
Doar că, vezi tu pe single core nu e chiar așa încă. O să zici: da bă, dar cine mai folosește azi single core? Păi da, din păcate încă jumătate din aplicații "știu" doar single core.
Pe de altă parte, AMD a căștigat doar o bătălie cu ultimul procesor. Pentru un 10-15% performanță în plus, nu se aruncă nimeni pe ele din prima.
Cam asta ar fi explicația pentru faptul că Intel nu a scăzut așa mult. Dar dacă se continuă trendul, e clar că "inerția" Intel se va evapora.

Edited by benis, 19 September 2020 - 13:52.


#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postbenis, on 19 septembrie 2020 - 13:52, said:

Doar că, vezi tu pe single core nu e chiar așa încă.

Comparatia pe single core o faci la aceiasi $/core, nu compari castane cu agude (dude). Si te asigur eu ca Ryzen e mult peste Intel si la single core.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmariusixy, on 19 septembrie 2020 - 06:54, said:

Asa o fi cum spui tu dar la procesoare tot intel e rege iar la placi video amd e o gluma proasta in comparatie cu nvidia.
De vreo 6 luni de zile intru zilnic pe forumurile din Romania si am vazut doar topicuri in care se cer solutii la temperaturi crescute pt procesoarele amd.
Raspunsul tuturor era "asa face ryzen".

View Postmariusixy, on 19 septembrie 2020 - 07:58, said:

La placi video e ca si cum ai lua cea mai urata femeie de pe planeta si te incurajezi ca va deveni la fel de frumoasa ca miss universe.
Ca se va rezolva cu timpul din drivere.

Ziceai ca nu esti fan boy.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 19 septembrie 2020 - 14:54, said:

Si te asigur eu ca Ryzen e mult peste Intel si la single core.
Nu prea e ... pentru ca nu e. Nu compari per dolar caci dolarul nu conteaza cand vorbesti de performanta pura.
Oricum, single core conteaza din ce in ce mai putin in ziua de zi. In gaming inca este relevant (cel mai bun procesor pentru gaming inca este intel). Cota de piata pe desktop insa nu e condusa de gaming ci de productivitate, adica acolo unde AMD castiga detasat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate