Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3970 replies to this topic

#2737
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
O pelicula de gheata pe interior am avut la ix35. N-am "racait-o" pentru ca nu-s de acord cu racletele... Pe vremuri mai ningea in Romania, se mai forma gheata si pe interiorul parbrizului. Intreaba-ti parintii...

#2738
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007
Bună seara! Cei care ati fost înscriși în programul rabla din 13 mai 2022 si aveați masina venită, ati ridicat deja masina? Mie încă nu mi-a venit încă certificatul de radiere. Masina e in parc de 1 luna si ceva. Mulțumesc!

#2739
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006

 Peerless, on 03 iunie 2022 - 18:35, said:

Intreaba-ti parintii...
Vai, m-ai lovit fix la corason.

Prefer să întreb profesorul de fizică și termodinamică. ;)

Pelicula aia de pe interior s-a format tocmai datorită folosirii incorecte a ACului. După folosire trebuie dezactivat și lăsat pe ventilație 2-3 minute, altfel după oprire iese umezeală din el, și condensează fix pe parbriz. Unde evident îngheață dacă se face frig peste noapte.

Ok, mă opresc din lecții de fizică, că n-am public. Așa e, Hyundai a inventat imposibilul, ACul care usucă tot aerul din jurul mașinii și nu mai îngheață nimic. ;)

#2740
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020
Prin oprirea AC cu cateva minute mai devreme si uscarea conductelor eviti si dezvoltarea microorganismelor in sistem care ar duce la mirosurile neplacute emanate din gurile de ventilatie.

#2741
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

alexcrist, on 03 iunie 2022 - 20:32, said:

Prefer să întreb profesorul de fizică și termodinamică. ;)
Da ma, bine... incearca sa-l prinzi treaz data viitoare.
Pana una alta, exista gheata pe interiorul parbrizului iarna, chiar daca n-ai vazut-o tu. Tie ti-a esplicat dom' profesor ca se face de la AC, iarna, ca AC-ul regurgiteaza umezeala-n parbriz. Doamne, cata dreptate aveti.
Imi cer scuze... gratuit.

#2742
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
@ alexcrist - nu cred ca e chiar asa, sau poate ai dreptate. Iarna, butonul de AC nu este aprins, deci nu cred ca il foloseste la racire/dezaburire. Doar incalzeste si dezumidifica, fara racire. Nu zic de parbriz. De exemplu, intri cu bocancii cu zapada in masia, cu hainele cu zapada si la sfarsitul drumului iesi uscat ! Cum iti explici, doar nu s-au uscat pe mine.
Cand cresti temperatura, peste 21 de grade, simti ca e mai usor de suportat, exact cum face un dezumidificator casnic - temperatura creste, umiditatea scade. Nu am prea avut nevoie sa dau aer pe parbriz, pentru ca nu era umiditate cu 4 persoane in masina.
Nu zic ca ajusteaza exteriorul parbrizului, nu e posibil. Dar, prin faptul ca iti scoate umiditatea din interior, ca usuca interiorul, nu ai umiditate, nu ai cum sa faci condens pe parbriz, daca nu ai umiditate.
E ca si la apartament - daca dezumidifici o camera, sa ai 44% umiditate, mai faci condens ? Nu.
La AC de apartament - ma refer doar la functia de dezumidificare, nu la racire/incalzire, doar de reglare a confortului termic. Cred ca mai toate au asa ceva. De obicei, AC casnic, pastreaza confortul termic, nu dezumidifica sub anumite valori.
Nu stiu cum e la Kia. Posted Image
Am presupus, poate il tine mai caldut parbrizul, o bucata de vreme si electric, dar ma indoiesc. Cred doar prin dezumidificare.

O fi cum scrii, poate noroc. Dar, 2 lucuri am vazut:
1. Cand toate masinile au parbrizele inghetate si a mea nu, maxim daca era putin aburit, e o incantare. Ce magie a facut, nu stiu, dar mi-a prins foarte bine, sa o faca si la anul. Sau poate am parcat eu la soare.
2. Masina se incalzeste extrem de repede si in interior.

Am avut eu masina si racaiam si pe interior parbrizul. Si exterior si interior. Se poate.

@ Peerless - interiorul parbrizului. Si tot habitaclul, ce am vazut usuca si pe jos. La celelalte masini, iarna, aveam zapada pe jos, cu asta, e uscat.

@ mcgregory - exact si la VW, Logan, Audi etc am vazut ca mai trebuie sa racai si pe interior - probabil umiditatea foarte mare in masina si poate au fost multi pasageri.

@ alexcrist - nu e din jurul masinii, ci interiorul.
Aer Conditionat casnic - e si pentru racire/incalzire/dezumidificare/aerisire etc. Banuiesc ca si pentru masina, cum scrie dezumidificare fara racire, banuiesc ca se poate face. Nu vad sa fie asa de greu si ar fi extrem de util. Si vara si iarna, pentru confort termic.

#2743
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Pentru cei care aveți 150 termic 2wd ( sau și 4wd ), îmi puteți spune dacă mașina face downshift revmatching ( egalizează turația motorului cu valoarea optimă, când se retrogradează într-o viteză inferioară ) in toate modurile de condus ( eco normal sport ) ?
Mulțumesc !


#2744
zfmflorin

zfmflorin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.05.2022

 xsander, on 04 iunie 2022 - 07:43, said:

Pentru cei care aveți 150 termic 2wd ( sau și 4wd ), îmi puteți spune dacă mașina face downshift revmatching ( egalizează turația motorului cu valoarea optimă, când se retrogradează într-o viteză inferioară ) in toate modurile de condus ( eco normal sport ) ?
Mulțumesc !
Transmisia de la noul Sportage am înțeles că face așa ceva  pt că are iMT (inteligent manual transimison)
Pe la min 12:40 De aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/moQm9cfnKkY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





#2745
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020
Din cate stiu eu cutia manuala inteligenta se pune doar pe modelele MHev cu cutie manuala si cum in Romania nu se comercializeaza aceasta combinatie, o gasesti doar la Kia. Pentru termicele fara electrificare gasesti doar o cutie manuala "clasica".

Cel putin asa inteleg de aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/moQm9cfnKkY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 mcgregory, on 03 iunie 2022 - 16:50, said:

O să îți spun de ce!
Fiindcă în modelele în fabricație au investit vreo 4-5 ani cu cheltuieli deloc neglijabile, pentru că trendul e electric, pentru că un om care muncește cinstit nu are la îndemână cu ușurință sume de ordinul zecilor de mii de euro, așadar, pliați pe pandemii, războaie, civilizații extraterestre care doresc sa ne cotropească, tâmpești un întreg mapamond inducând diverse temeri și vinzi mai puțin dar supraevaluat(dublu/triplu) orice!
Mașinile cu combustie internă nu au nicio justificare pentru scumpirile nesimțite, ele își trăiesc ultimii 5-10 ani , dar teama unora de cataclisme și de a rămâne cu miliardele în conturi ii determină să nu mai judece.
Sper să înțelegi că nu mă refer exclusiv la subiectul ariei, ci la toată nebunia asta creata pentru a-i face pe oameni să nu mai raționeze!
PS.Acum o săptămână am contactat un dealer pentru o oferta personalizata Tucson Confort și Style Plus....Nu a catadicsit să mă sune!
Drept urmare , am făcut ceea ce orice om demn ar fi făcut!
Seară bună!

Confort gasesti pe stoc la Tiriac: https://www.tiriacau...uto-noi/hyundai

Edited by Qimistu, 04 June 2022 - 10:30.


#2746
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc de info!
Oricum , e deja cat un Style +, daca mai pun 1000 rablele și 500 metalizat, se duce spre 25000!


#2747
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Văi de capul meu ce scumpe sunt...jeez..
Și din păcate vor crește în continuare..

#2748
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Da, sunt scumpe, nejustificat de scumpe!
Și da, preturile vor creste, pentru că multora le vin banii din cer iar altora nu le pasă cat costă, din varii motive!
Stimă și pace tuturor!

#2749
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020

 mcgregory, on 04 iunie 2022 - 10:44, said:

Mulțumesc de info!
Oricum , e deja cat un Style +, daca mai pun 1000 rablele și 500 metalizat, se duce spre 25000!

Pai masina de la Tiriac are deja vopseaua metalizata si cred ca pretul este fara rable scazute. Ppto sa le arunci o intrebare. Si da, preturile sunt in crestere dintr-un cumul de factori ( criza microcipurilor, cresterea preturilor materiilor prime, scumlirea bateriilor etc) care fac sa existe o cerere mult mai mare decat oferta.

Nu comentez partea cu "banii picati din cer", fiecare e liber sa creada ce vrea si aiba ce frustrari vrea, insa eu nu sunt de acord cu aceasta.

#2750
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Din ce vad la ei pe site ofertă de preț este cu rablă.
Daca nu ai tu rablă va trebui sa găsești pentru a beneficia de acel preț sau sa decartezi vrei 1000 și ceva de euro în plus la dealer pentru câteva tichete...
Per total iese mai scump decât am platit eu pentru un style+ in mai...

#2751
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Le-am scris și am cerut ofertă!
Vedem luni- marți daca răspund!
Revin cu informații daca le voi obține, pentru cei care , ca și mine, ne dorim mașina dar avem constrângeri de ordin financiar!
Weekend plăcut tuturor!

Edited by mcgregory, 04 June 2022 - 14:30.


#2752
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020

 Qimistu, on 04 iunie 2022 - 14:10, said:



Pai masina de la Tiriac are deja vopseaua metalizata si cred ca pretul este fara rable scazute. Poti sa le arunci o intrebare. Si da, preturile sunt in crestere dintr-un cumul de factori ( criza microcipurilor, cresterea preturilor materiilor prime, scumpirea bateriilor etc) care fac sa existe o cerere mult mai mare decat oferta.

Nu comentez partea cu "banii picati din cer", fiecare e liber sa creada ce vrea si aiba ce frustrari vrea, insa eu nu sunt de acord cu aceasta.

 mcgregory, on 04 iunie 2022 - 14:21, said:

Le-am scris și am cerut ofertă!
Vedem luni- marți daca răspund!
Revin cu informații daca le voi obține, pentru cei care , ca și mine, ne dorim mașina dar avem constrângeri de ordin financiar!
Weekend plăcut tuturor!

Succes, sper sa ai parte de masina pe care ti-o doresti.

#2753
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc, și eu sper!
Toate cele bune!

#2754
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Revin la ce am spus acum cateva postări mai devreme, trebuie sa mergi la ei personal daca vrei vreun discount, nu merge pe mail.
Totuși sper să obții și pe mail daca se poate .
Mult succes !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate