Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Jurnal Casa P+M

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View Postviotl, on 29 septembrie 2020 - 16:59, said:

Are si @razvan dreptate o data

Parerea mea este sa lasam deoparte astfel de comentarii care nu isi au rostul. Desi am vazut mai multe pareri ale dvs. cu care nu sunt de acord, si multe comentarii fara substanta, nu cred ca am mentionat acest lucru pe undeva. Cred ca cel mai bine ar fi sa ne dam cu parerea pe subiect, cat mai argumentat, fara texte inutile care sa dilueze calitatea topicului.

#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ok, scuze.

LE. Am incercat pm dar...
Rezolvat, trecut si viitor.
Parerea mea e ca totusi nu ai citit cu suficienta atentie, nici mesajul citat nici cele mentionate.
Aici nu mai deranjez

Scuze @alex de deranj.

#21
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Eu apreciez cunostintele lui @razvan dar si umorul lui @vio ce mai contine si info utile, in acest caz citat zic ca nu i-a iesit gluma dar recupereaza.
Sunteti de apreciat amandoi!

#22
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Legat de tencuiala. Eu am folosit Baumit MPI 25 var-ciment. Coltarele, da, au fost otel zincat ca sa nu risti aparitia ruginei.

Edited by porumbelul_alb, 30 September 2020 - 19:30.


#23
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Vă multumesc foarte mult pentru sfaturi tuturor, apreciez toate raspunsurile.
Cu un mic update, am fost azi la casa ( nu am mai fost dupa ce m-am certat cu constructorul fiindca am stat pe drumuri sa ma ocup de acte) si am avut marea surprindere sa vad ca dupa 3 saptamani omul nu si-a luat materiale, blani de cofraj, scari etc
Ca o mica gluma neagra in legatura cu situatia mea, imi vine sa iau o duba si sa plec cu toate:))

Am atasat si 2 poze ca sa vedeti cum se prezinta constructia

O seara frumoasa!

@Vio, acum realizez si eu ca e cam imposibila dimensiunea acoperisului, o sa trebuiasca sa consult arhitectul despre planul acoperisului sa vad clar o dimensiune pentru o viitoare oferta.
Pana la acel moment inca sunt prins in birocratia romaneasca si astept sa imi iasa autorizatia de constructie

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 30 September 2020 - 23:36.


#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAlexoprea16, on 30 septembrie 2020 - 22:22, said:

Pana la acel moment inca sunt prins in birocratia romaneasca si astept sa imi iasa autorizatia de constructie

de curiozitate, in ce zona construiesti ?

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
[..]

Edited by viotl, 01 October 2020 - 04:46.


#26
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
@razvan , in Craiova zona Ford

#27
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Vecinul meu a inceput înainte de a ieși A.C. si a constatat ca ar fi trebuit sa se alinieze la frontul stradal la 3 m după noul puz iar el a facut-o la 2 m dupa puz-ul existent pana atunci.
Urmarea, incetarea construcției si amenda de 20000 lei pe an pana la demolarea construcției (era deja la etaj cu zidaria). De 12 ani e in acelasi stadiu. Acum cica ar fi câștigat procesul cu primaria si continuă constructia dar a pierdut 12 ani din viata bătând pasul pe loc. Acum regretă graba cu care a început construcția.

#28
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu se leagă povestea de mai sus . Vecinul trebuia să aibă măcar un CU unde se specificau retragerile.


#29
Alexoprea16

Alexoprea16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.08.2020
Marius, sper sa nu ajung in aceasta situatie nefasta, asta imi mai trebuie:))

Quick question: pentru montarea vate bazaltice este necesara tencuirea exterioara a zidurilor?

#30
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postroman_roman, on 02 octombrie 2020 - 08:35, said:

Nu se leagă povestea de mai sus . Vecinul trebuia să aibă măcar un CU unde se specificau retragerile.
In C.U. scrie "retragere conform plansei puz anexate". Între data la care a fost scos C.U. si depunerea pentru A.C. a trecut ceva timp, timp in care a apărut PUZ-ul nou, cel in care erau latite drumurile si se cerea o retragere mai mare deoarece drumul capata o altă categorie. Casa era deja la etaj in momentul respectiv.
Vrei si o poza cu construcția abandonată sau ce ar trebui sa justific?
Eu am cumparat 1019 mp de teren dupa puz-ul vechi si am rămas cu 824 mp dupa actializarea puz-ului. Daca ma manca in c.r sa ridic casa dupa C.U. si nu dupa A.C. (care mi-a fost respinsa si mi sa pus in vedere noul puz) eram un aceeasi situatie ca și vecinul.
Am dezmembrat, donat si intabulat 200 mp din terenul meu pe numele primariei fara sa primesc un leu, santajat fiind ca nu ma lasa sa construiesc daca nu donez asa ca nu ma lua cu "ceva nu se leaga" ca demult a dispărut logica în favoarea H.C.L.

#31
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu trebuie construit fara AC. E chiar simplu. Iar santajat ai fost de cel ce ti-a vandut pamantul, daca a stiut ca trebuie dat din el.

#32
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu a știut nici el căci aveam un puz in care strada era îngustă si nu trebuia cedat nimic. Dupa ce am cumpărat a apărut alt puz. Acum s-a modificat din nou, a treia oara în ultimii 15 ani.
Sa vezi situatie ciudata cu terenuri impinse cu totul cate 50 m lateral deoarece pe acolo se va face un bulevard, un parc, parc care initial era trecut in alta zona a cartierului. Am detinut un astfel de teren care din fericire a ieșit de sub linia electrică de înaltă tensiune dupa refacerea puz-ului. De asta zic sa suflați si în iaurt si pana nu aveti A.C. sa stati cuminți.

Edited by Mariusvlad2, 03 October 2020 - 09:11.


#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Exact asta subliniez si eu: construiti legal.

#34
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007

View PostMariusvlad2, on 02 octombrie 2020 - 21:14, said:

In C.U. scrie "retragere conform plansei puz anexate". Între data la care a fost scos C.U. si depunerea pentru A.C. a trecut ceva timp, timp in care a apărut PUZ-ul nou, cel in care erau latite drumurile si se cerea o retragere mai mare deoarece drumul capata o altă categorie. Casa era deja la etaj in momentul respectiv.
Vrei si o poza cu construcția abandonată sau ce ar trebui sa justific?
Eu am cumparat 1019 mp de teren dupa puz-ul vechi si am rămas cu 824 mp dupa actializarea puz-ului. Daca ma manca in c.r sa ridic casa dupa C.U. si nu dupa A.C. (care mi-a fost respinsa si mi sa pus in vedere noul puz) eram un aceeasi situatie ca și vecinul.
Am dezmembrat, donat si intabulat 200 mp din terenul meu pe numele primariei fara sa primesc un leu, santajat fiind ca nu ma lasa sa construiesc daca nu donez asa ca nu ma lua cu "ceva nu se leaga" ca demult a dispărut logica în favoarea H.C.L.

Ar fi fost interesant sa iei terenul sa faci casa dupa primul PUZ si apoi sa se modifice PUZ ul..Destul de ciudata situatia asta....Cum dracu se modifica PUZ urile astea asa una doua!?!?...

#35
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View PostZalmoxis99, on 08 octombrie 2020 - 11:48, said:


Ar fi fost interesant sa iei terenul sa faci casa dupa primul PUZ si apoi sa se modifice PUZ ul..Destul de ciudata situatia asta....Cum dracu se modifica PUZ urile astea asa una doua!?!?...

Nu se modifica una-doua ! Se modifica cam o data la 10 ani. Din cauza asta, daca nu ai banii sa construiesti imediat, este bine sa iti iei o marja mai mare alocata pentru terenuri si pentru drumul de servitute ( in cazul in care ai nevoie de asa ceva ).

#36
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostZalmoxis99, on 08 octombrie 2020 - 11:48, said:



Ar fi fost interesant sa iei terenul sa faci casa dupa primul PUZ si apoi sa se modifice PUZ ul..Destul de ciudata situatia asta....Cum dracu se modifica PUZ urile astea asa una doua!?!?...
Daca ai obținut A.C. modificarea Puz-ului se va face tinand cont de situatia din acte la momentul respectiv chiar daca inca nu ai construit nimic, deci nu te afectează cu nimic. In schimb daca proiectul este in curs de autorizare sau inca nu a fost depus si PUZ-ul este refăcut între timp iti va fi respins dosarul cu mentiunea de a respecta planșa noului puz. In acest moment trebuie sa te întorci la topograf, alt dosar cu masuratori, incadrarea in zona, OCPI, alt proces verbal de vecinatate, alt nomenclator stradal... Vreo 6 luni pierdute. Întreabă-ma de unde stiu, ca sa il citez pe un coleg de pe aici?
De ce se reface PUZ-ul? Ca vine un dezvoltător imobiliar si incepe sa dea din coate ca nu-i ajunge latimea strazii, parcul e prea mic sau poate e in plus, biserica e depășită si nu se mai face, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate