Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#397
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Băi dar e plin de oameni care se plâng ca filme fantastice sau științifică fantastice nu sunt suficient de realiste. Ți se întoarce mintea.
Voi chiar nu ați mai văzut filme, nu ați mai citit cărți, poezii, nu ați văzut o pictura? Nu ați auzit de suspension of disbelief?

https://en.wikipedia...on_of_disbelief

Arta nu e o copie a realității, cu atât mai puțin a unei realități inexistente și imaginare. În cinematogtafie trebuie să vezi personajele principale, actorii trebuie să arate foarte bine, sunt spălați, parfumați machiați si proaspăt coafați și în timpul unei partide de sex sau când urcă Everestul, trebuie să vorbească cu accent frumos, trebuie să spună numai lucruri inteligente și foarte răspicat, nu trebuie să înjure prea mult. Toată acțiunea e concentrată. Noaptea e zi, ca se vede perfect, mai ales în filmele vechi.
Iar acum, după mai bine de un secol de cinematografie accesibilă pentru tot poporul, avem întrebări serioase ca de ce nu erau transpirați, murdari și îmbrobodiți până la ochi ca așa v-ați imaginat voi Arakisul. Uite de aia, ca cine putea să zboare între stele (neexplicat cum) putea să aibă costume cu aer condiționat și o cremă de soare cu SPF 500. De ce nu vă întrebați cum e posibil ca o civilizație care aduce nave enorme de la ani lumină zboară niște mașinării foarte importante pentru ei cu niște baloane și cabluri atașate. Sau viermii ăia care realist sunt împotriva fizicii (desi aluzia la fluide ne-newtoniene cu nisipul vibrând e foarte mișto).

Edited by vrajitoruldinoz, 22 April 2024 - 03:38.


#398
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,845
  • Înscris: 10.12.2006
"Căutaţi libertatea şi veţi deveni sclavii dorinţelor voastre. Căutaţi disciplina şi vă veţi găsi libertatea."
Coda Bene Gesserit

Edited by Mizu, 22 April 2024 - 05:35.


#399
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBeda_Venerabilis, on 21 aprilie 2024 - 23:19, said:

întreaga complexitate a cărții fiind abandonată din start.
Si care e complexitatea aia, cit de grea e viata pe planeta aia si cit de „tari” sint ăia care numesc rahatul ăla de loc „casa”?. Ce anume e „realist” in descrierea planetei ăleia, care sa merite sa fie luat in seama, daramite si ecranizat?
Villeneuve i-a facut un favor cartii, a facut-o mai inghițibila, ca altfel ma gindesc de ce nu si-a plasat ăla actiunea cartii pe Venus, sau in vreun vulcan sau mai stiu eu ce set-up absurd care sa dovedeasca oh ce tari sint fremenii ăia.

Cea mai gretoasa idee pusa in pagina (care m-a si facut sa ma piș pe carte) a fost a fost ca viata pe planeta aia facea admisibila ideea extragerii apei din morti (pe care din pacate a folosit-o si Villeneuve, dar macar a pus-o pe-aia sa borască la idee), probabil cea mai timpita intrebuințare literara a „descoperirii” ca omul e compus din 70% apa. Iti dai seama ce inseamna sau implica asta, lasa contrabanda, fremenii ăia ar fi trebuit sa se uite la alti oameni ca la „yum, apă” (ai 70 de kile, wow, 50 de kile apa) ceea ce i-ar face mai rai decit canibalii. Asta ca sa nu spun ca daca apa era asa de valoroasa pe planeta aia si spice-ul asa de cautat si indispensabil, ar fi adus locuitorii universului ăluia (de pe celelalte planete) apă cu gura pe planeta aia. Sau asta e o chestie imposibila, dar prostiile celelalte insirate in carte SINT POSIBILE SI REALISTE???

Asta ca sa nu zic cit de „realist” e construit pițiponcul ăla de muadib, kvizaț haderac si cum drek' i se mai zice, ca de cind e introdus in carte toata lumea pica'n cur cind deschide gura ca oh cum seamana cu ta'su, nascut sa fie lider. Poate-mi spune cineva cum e ăsta mai realist decit Rey Palpatine, pe care o injura toata lumea ca stie si face si îi ies toate din prima, aha, muadibul ăsta a fost inginerit sa aiba din start toate calitatile si Rey nu (nepoata lui Palpatine, daca nu cel mai puternic Force user, cu siguranta cel mai destept). Villeneuve a facut mai mult decit a fost nevoie sa-l faca cit de cit credibil (era sa moara de vreo citeva ori in film ceea ce in carte n-am vazut, cel putin in prima jumatate a primei carti, ca dupa aia, cum am zis m-am pișat pe ea, poate-mi spui unde in alta parte unde n-am ajuns eu ăla nu e „perfect everything”).

Edited by hellmarvel, 22 April 2024 - 07:38.


#400
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,629
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://substackcdn.com/image/fetch/w_1456,c_limit,f_webp,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F727042cc-a6c0-46a4-8d4f-5b1675516474_448x517.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#401
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
doar o confirmare, daca mai era cazul :)

#402
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,644
  • Înscris: 30.08.2017

View Posthellmarvel, on 22 aprilie 2024 - 07:34, said:



Nu ti-a placut, e ok, treci peste.

#403
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Cum dracu să vii cu starwars în discuția asta? Ca și cum te-ai băga cu Sandra Brown într-o discuție despre realismul magic din Gabriel Garcia Marquez.

#404
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 12.03.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 22 aprilie 2024 - 10:07, said:

realismul magic din Gabriel Garcia Marquez.
Dude, am citit si eu 100 de ani de singuratate si n-am ramas decit cu cit de lunga era scula unuia, de a picat una in limba de admiratie pentru ea. Mai e si alt realism magic in cartea aia?

View Postvrajitoruldinoz, on 22 aprilie 2024 - 10:07, said:

Cum dracu să vii cu starwars în discuția asta?
E doar un exemplu de cum e lins in gaoz un personaj in timp ce celalalt e dat exemplu de toate relele si bolile din cinematografia de azi.

View Postgeorge_alexandru, on 22 aprilie 2024 - 09:54, said:

Nu ti-a placut, e ok, treci peste.
Peste film mai greu, pentru ca-l consider pe Villeneuve cel mai bun regizor la ora asta, dar cartea am sters-o din telefon cu puterea a 1000 de sori.

#405
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,644
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă cel mai bun regizor a acordat atât atenție acestei cărți, poate nu-i chiar așa de slabă precum zici.

#406
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,564
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 22 aprilie 2024 - 10:16, a scris:

cartea am sters-o din telefon

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 22 aprilie 2024 - 10:16, a scris:

si n-am ramas decit cu cit de lunga era scula unuia

Posted image Posted image

#407
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 22 aprilie 2024 - 10:16, a scris:


Dude, am citit si eu 100 de ani de singuratate si n-am ramas decit cu cit de lunga era scula unuia, de a picat una in limba de admiratie pentru ea. Mai e si alt realism magic in cartea aia?


Pai fiecare rămâne cu cat poate. Publicul Sandrei Brown are un ciocan și găsește cuie în orice altă carte.

#408
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,324
  • Înscris: 17.07.2018
Greșeală voastră ca citiți aberațiile lui @marvel. :)

Cât despre filme , eu am citit cartea după ce am văzut filmele și sincer ecranizarea mi se pare mai bună.

As schimba (relația lui Paul cu Chani. O prefer pe cea din carte.) , (moartea lui Kynes ,la fel) și niste detalii despre masinatiunile ghildei ar fi fost binevenite.

In schimb finalul e zdrobitor în defavoarea cartii ,mai ales ca ii fura personajului principal șansă de revanșa în defavoarea unui alt personaj care apare de niciunde și care nu pare a avea vreo miza în acest joc.( a la Game of thrones , Night King)

Caracterizarea lui Paul în cărți este deficitara , din punctul meu de vedere.
La final nu am înțeles care e motivația lui.
Spre exemplu , în carte în niciun moment nu își pune problema dacă e ok sa ii folosească pe fremeni în jocurile lui politice.
La un moment dat parca e un NPC.

Edited by g1102, 22 April 2024 - 11:24.


#409
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

View Posthellmarvel, on 22 aprilie 2024 - 10:16, said:

Dude, am citit si eu 100 de ani de singuratate si n-am ramas decit cu cit de lunga era scula unuia

M-ai facut curios: unde ti-a ramas?

Edited by iladi, 22 April 2024 - 12:24.


#410
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 16.01.2010

Quote

pițiponcul
Ești foarte tare 😄
Ca o notă mai serioasă am mai zis pe alt topic, au scris și ei ce au putut și cum au putut, pe vremea aia era capodoperă, nu erau multe in gen. E un basm tipic, fiul împăratului etc, Prâslea etc, numitor comun in mai multe culturi. Ce forme de divertisment erau când sa scris cartea ? nu multe. Au dat-o și ei (autorul) cum a putut o, iată acum peste ani vin alții și adaugă cu ecranizare (da încă una) la carte. E mai ușor să clădești pe ceva decât pe nimic. Disney la fel făcea / face, clădește pe povesti clasice.

Edited by yuukan, 22 April 2024 - 12:30.


#411
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,644
  • Înscris: 30.08.2017

View Postiladi, on 22 aprilie 2024 - 12:23, said:



M-ai facut curios: unde ti-a ramas?

Va trebui să citești cartea ca să afli cât de lungă o avea :D

#412
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 12.03.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 22 aprilie 2024 - 10:33, said:

Publicul Sandrei Brown
Daca voiai sa pari literat (ca sa nu zic subtil) veneai si tu cu un Paulo Coelho (oricum nu i-am citit nici pe unul nici pe celalalt) dar ceva imi spune ca „publicului” Sandrei Brown i-ar plăcea si 100 de ani de singuratate (ca nu cred ca publicul romanesc mai stie si alte titluri de Garcia Marquez) daca nu s-ar cufuri la gindul ca „valeu, trebe sa fie grele cartea asta daca e de un laureat al premiului Nobel la literatura”.

View Postiladi, on 22 aprilie 2024 - 12:23, said:

M-ai facut curios: unde ti-a ramas?
In memorie (cea periferica). Sa-ti zic cu ce am ramas si de la Pascal Bruckner?

View Postgeorge_alexandru, on 22 aprilie 2024 - 12:32, said:

Va trebui să citești cartea ca să afli cât de lungă o avea
Stai sa vezi CINE o avea
Spoiler
Ca sa nu credeti ca fac din țînțar armasar, e doar o faza scurta, dar ma intreb si eu ce cauta acolo.

#413
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 16.01.2010
😄 Apucă-de de stand-up, du-te la iumor serios @hellmarvel, rad de 5 minute.

#414
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

View Posthellmarvel, on 22 aprilie 2024 - 12:58, said:

In memorie (cea periferica). Sa-ti zic cu ce am ramas si de la Pascal Bruckner?\

Asa ma gandeam si eu, ca ti-a ramas infipta-n creier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate