Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#361
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
Deci ca sa fiu carcotas si sa critic filmul:

hai ca pun in spoiler...
Spoiler

Sincer nu stiu cat integele unu care nu a citit romanul. Foarte multe faze au in spate multe explicatii in carte. Sper sa va bucurati de film!

Edited by Bursul, 07 March 2024 - 19:52.


#362
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Am văzut și eu ieri Dune 2. E lung dar bun. Îmi plac viziunile lui Villeneuve.
Nu-mi plac paralele cu cartea, filmul e o operă separată care folosește cartea doar ca punct de plecare. Oricum nu o mai țin minte in detaliu, am citit-o în gimnaziu.

PS: in afara de cazul in care aveți ceva AV excepțional, numai la cinematograf.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 March 2024 - 18:14.


#363
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Am văzut Dune: Part Two (2024). Mi-a plăcut foarte mult! https://www.imdb.com/title/tt15239678/
Mi s-a părut că filmul are o cursivitate și fluență, trecerea de la o scenă la alta părea firească, filmul a avut o coerență și o imagine de ansamblu bune.

De acord că e bine de văzut la cinematograf.

#364
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
L-am vazut!
Bun, dar totusi as fi pariat dinainte ca Chani nu o sa accepte statutul de concubina, pur si simplu nu cadreaza timpului actual.
La vremea cand s-a scris Dune nu era Me Too, Woke si alte balarii...

#365
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e deloc asa simplu. Filmul are alta piata decat cartea, e normal sa se adreseze acelei piete.
Si oricum nu e inca clar ce o sa fie in urmatorul.
Bai da numai pe mine ma supara fruntea ingusta a fetei asteia?

#366
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View PostBursul, on 07 martie 2024 - 19:50, said:

Deci ca sa fiu carcotas si sa critic filmul:


Sincer nu stiu cat integele unu care nu a citit romanul. Foarte multe faze au in spate multe explicatii in carte. Sper sa va bucurati de film!

Plus ca scena cu imparatul a fost cam redusa, in carte audienta era mai mare, dar, hei, super filmul.
Gagica-mea n-a citit cartile, si a zis ca trebuie sa-l mai vada o data singura, ca am disperat-o cu comentariile, observatiile si explicatiile.

#367
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
A doua oara a fost mai fain. Faza Paul vs fremeni la fel de impresionanta ca prima data.

#368
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,584
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://img4k.net/images/2024/04/05/37ffefc489d96f8d2e4f3d069c01590a.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e disponibil de ieri pe net :)

#369
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Nu contest ca un film este o interpretare a cartii si nu o piesa de teatru, Dar nu am vazut picior de navigator. Iar ghilda navigatorilor este temelia universuluil Dune. Mirodenia era asa de pretioasa in primul rand pt faptul ca era indispensabila saltului spatial. Si aveau un cuvant de spus poate mai greu ca al imparatului.

#370
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Matul obtinut de Paul nu a fost prin sah la rege/imparat ci prin sah la Gilda navigatorilor.

#371
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Ar fi mai bine dacă ai reseta tot e ai în cap din carte și ai accepta ca filmul este ceva complet separat care nu urmează și nu trebuie să urmeze cartea.

#372
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Din cate am vazut filmul se concetreaza mai mult pe efecte speciale dar in rest este o adaptarea slaba a cartii, la fel ca si alte adaptari si remake-uri nereusite. Productia de filme de la Hollywood e ca si cum ar fi o firma ce a fost condusa pana in 2010-2015 de un director competent, acum directorul s-a pensionat si a lasat firma pe mana odraslelor incompetente si prost educate.

Dune ia cateva elemente din carte, ignora majoritatea elementelor importante si iese o varza complet diferita de carte sau de filmele mai vechi.

Finalul e complet pe dos. Poate vor sa mai faca inca o parte? L-a omorat pe baronul Harkonnen, l-a detronat pe imparat si in rest pauza. Practic Great Houses i-au chemat bluff-ul lui Paul cu distrugerea spice-ului si pauza. Gilda navigatorilor e lipsa, sora lui Paul, Alia nu e nascuta, Paul nu are copii cu Chani si ca sa mai condimenteze filmul cu ceva idei feministe, Chani s-a decis sa lupte cu sistemul patriarhic si la parasit pe Paul.

Asta-i film pentru "modern audience", aia care nu au citit nimic, nu au vazut mai nimic si cred ca le stiu pe toate.

#373
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
Partea 3-a e pe vine. Deja Villeneuve si Legendary s-au pus pe scrierea scenariului.


Pentru cei care sunteti nemultumiti ca filmul nu urmeaza exact cartea va recomand cazul Lord of the Rings.

#374
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu zic asa:
1. Cartea e ok, dar e pentru clasele 7-10, nu vreo opera literara. Are idei bune, e misto dar nu e vreun Dostoiesvki. Mie imi place Herbert, am mai citit si alte carti ale lui decat seria Dune, dar nu a mai scris nimic memorabil.
2. Filmul insa mi s epare o combinatie de idei (din carte sau nu), cinematografie si arta, comercial. PPractic are ceva pentru mai toata lumea.
Ceva similar cu Mad Max Fury Road, tot asa un film exceptional pe un schelet comercial, sau, in alt sens, primul Matrix (unde puteai sa te uiti si pentru scenele de actiune si pentru idei).
Obsesia cu urmarirea cartii nu o inteleg. Filmul, mai ales in cazul asta, e alta opera decat cartea, complet separat, care cel mult se inspira din carte dar numai cat vrea regizorul. Poate s o ia complet in alta parte daca ii tuna.

Edited by vrajitoruldinoz, 09 April 2024 - 17:48.


#375
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 09 aprilie 2024 - 17:44, said:

Eu zic asa:
1. Cartea e ok, dar e pentru clasele 7-10, nu vreo opera literara. Are idei bune, e misto dar nu e vreun Dostoiesvki. Mie imi place Herbert, am mai citit si alte carti ale lui decat seria Dune, dar nu a mai scris nimic memorabil.


Daca citesti toate cartile, dupa romanul initial devine mai filozofic, mai elaborat, si latura religioasa, si cea ecologica. Nu uita, a scris-o intr-o vreme in care nu exista 9.11, si totusi asemanarea fremeni-fundamentalisti islamici e foarte mare. La fel si cu ecoogia, si tot conceptul de lant trofic si interdependenta, erau inca la inceput. E putin cam pretentios, poate, dar omu' a dezvoltat un univers intreg. Pacat ca ce a scris fiu-su' nu se ridica la acelasi nivel, dar completeaza unele goluri si mai ales extinde mult povestea.

#376
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca Villeneuve a facut tot ce s-a putut ca sa redea povestea in 8-9 ore. Un serial mai cuprinzator nu cred ca o sa se faca prea repede deoarece ar fi foarte costisitor.

Placerea mea la vizionare a fost mai moderata din cauza ca consider cartile o capodopera (nu simt nevoia sa le compar cu Dostoievski), dar nu am ce critici sa aduc filmelor. Daca nu aveam cartile ca comparatie sunt sigur ca ma dadeau pe spate filmele astea.

Seria asta reprezinta apogeul cinematografiei.

[ https://64.media.tumblr.com/ae2d4c065bca09ac20f189eb4a32521a/a6971a9074b4918f-38/s540x810/bdb78d0b01e3c48dfca86b0ec5aa1a1cfd30ddc0.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 15 April 2024 - 21:13.


#377
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Sa fim seriosi, apogeul cinematografiei? E un film tipic de actiune, nu au putut face urmariri cu masini dar au ocupat mult timp cu lupte si efecte speciale.

In rest filmul e mediocru. Povestea a fost pusa pe "repede-inainte" fara sa explice mai nimic iar la capitolul personaje e dezastru. Paul, Lady Jessica, Stilgar, Chani si atat, restul sunt extras.

Nu are villain, Baronul Harkonnen e neremarcabil si imparatul tot la fel. Chiar daca ai actori buni, daca nu le dai destul dialog in film nu iese nimic.

#378
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Care film de actiune, ca actiunea e minima si filmul are 6 ore (1+2). Garantat nu rezista nici un adolecsnet care se uita la F&F la Dune. Faptul ca un film e de actiune nu il descalifica ca un film bun, sunt o multime de exemple aici, am dat cateva mai sus.
As sputea spune ca e o arta aparte sa faci un film cu straturi, sa aiba si un strat comercial, si unul mai rofund, sa se si vanda dar sa castige si premii. Ca daca nu se vinde degeaba, e un film obscur, nu mai exoista si partea a doua.
Filmul are o multime de cinemaografie si atmosfera in el, si idei foarte interesante prvind partea vizuala si cea "tehnica". Bine, avut si cu ce, multe idei interesante sunt in carti. Mai important mi se pare ca nu a sfeclit partea a doua, cum am vazut la altele gen Matrix.

Quote

Nu are villain, Baronul Harkonnen e neremarcabil si imparatul tot la fel.

Are personaj pricipal dar nu are idei puternice de bine si rau, sau nu asa alb-negru ca in filmele/cartile comune. Daca vrei e mai degraba o felie de "istorie" gen Game of Thrones, nu neaparat o lupta a binelui cu raul ca in westernuri si Superman.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate