Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Vor disparea șoferii, job-urile, mărcile de mașini, vom fi controlați la sânge și lista continuă

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttioopedi, on 25 august 2020 - 17:06, said:

Adica se va institui munca fortata?
Sau ai impresia ca munceste cineva de placere?

Ai fi surprins ca da, unii muncesc de placere.
In momentul de fata munca fortata este ilegala.

#20
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
același interviu acum niște ani circula ca fiind dat de bill gates.

#21
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

View PostAlexEn, on 25 august 2020 - 17:17, said:

, unii
DIscutam aici despre cazurile exceptionale?

#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Este evident ca lumea este intr-o schimbare majora si intr-un ritm foarte accelerat.

Da, este foarte posibil ca peste un timp (20-30 de ani) sa fie desfiintata meseria de sofer (transport persoane, camioane etc). Dar la procesul tehnologic nu se poate opune nimeni

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde de anturaj.

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cred ca am mai citit chestiile astea într-un almanah din 1970 despre anul 2000.

#25
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Deocamdata se cauta soferi de TIR la greu,in toata Europa si tendinta e de crestere.
De,unele tari transporta si marfa produsa la ei,nu ca la noi,din import!
Cand o sa care dronele cat cara un TIR,mai vorbim de reducerea posturilor de sofer,acolo e grosul,nu la plimbat boxele pe Valea Prahovei.

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Eu am prezis asta cu disparitia soferilor inaintea directorului. Posted Image

O sa vina vremea cand sa conduci manual in trafic, o sa fie considerata chestie de "inconstienta", exact cum e acuma cu alcoolul.

Tine minte ce zic, karax, pune asta la arhiva sa pot sa iau un premiu, ceva! Posted Image

Inca ceva, sa mai bag una, o sa vina vremea cand toate masinile vor fi urmarite non-stop prin GPS.

Si toate rutele vor fi inregistrate exact cum sunt acum inregistrate convorbirile telefonice, mesajele, etc.

Edited by Phobos, 25 August 2020 - 17:29.


#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
O viziune apocaliptica.
Cand au aparut masinile cu abur s-a spus ca muncitorul de rand va muri de foame.

Cand au aparut robotii deja au inceput sa curga filmele cu distopiile totalitare conduse de masini.

Ideea este ca telefoanele (aparute real ca smartphone de 12 ani) aduc "distruption" in industriile vechi si foarte putin evoluate in timp.

Marii colosi auto s-au complacut zeci ce ani in upgrade-uri incrementale de la generatie la alta.

Sa nu uitam ca acum 10 ani abia gaseai o masina care sa citeasca mp3, dar iti bagau pe gat navigatie cu magazine de CD-uri de mii de euro.

Nici serviciile nu au scapat, dimpotriva.

Peste tot in lume joburile repetitive, ieftine sunt cu timpul ocupate de masini.

E normal, iar problema sunt taxele pe munca si... omul in sine.

Chiar si omul se schimba, in sensul ca poate intr-o zi nu o sa mai vrei sa cumperi ultimul Mercedes, de 100 000 EUR, ci vei apela la o firma de inchirieri punctual.
O sa chemi un taxi decent, care va merge automat si va oferi un confort sporit, fara sa mai fie Mercedes.
Va fi Taxi by Tesla (sau by MErcedes).

Vei fi lipsit de interactiunea cu soferul fost puscarias, care are 3 femei si prea putini bani.

Sa fim seriosi, pentru majoritatea oamenilor, masina e o gaura financiara, cu devalorizare rapida si costuri prea mari.

Asadar, lucrurile vor evolua, mai ales in zonele civilizate, dar acestea sunt putine pe glob.

In plus, toata aceasta evolutie se bazeaza pe 5G, care e un esec pentru oricine constientizeaza ce implica dpdv practic (antene mult mai multe si mai dese).

#28
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003

View PostAdm, on 25 august 2020 - 17:35, said:

In plus, toata aceasta evolutie se bazeaza pe 5G, care e un esec pentru oricine constientizeaza ce implica dpdv practic (antene mult mai multe si mai dese).

Asta este visul tuturor celor care cred ca inteleg "tehnologia". Ei vor paduri dese de antene.
Probabil le-au ramas in cap minciunile lui Tesla(un circar despre care se spune ca ar fi fost savant) despre energia wireless accesibila peste tot...

#29
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postericmario, on 25 august 2020 - 17:03, said:


News Flash!
Cutiile manuale Ăźncă există!!!
Sigur ca exista și vor mai exista ani buni însă marea majoritate a celor care au trecut pe cutii automate, cu anumite exceptii,nu mai vor sa revină pe manuale.

Edited by max_01, 25 August 2020 - 18:01.


#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmax_01, on 25 august 2020 - 17:49, said:

Sigur ca exista și vor mai exista ani buni însă cei care au trecut pe cutii automate nu mai vor sa revină pe manuale.

Eu stiu sofer care a condus ambele si zice ca nu-i plac alea automate ca se plictiseste la volan la drum lung.

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmax_01, on 25 august 2020 - 17:49, said:

Sigur ca exista și vor mai exista ani buni însă cei care au trecut pe cutii automate nu mai vor sa revină pe manuale.
Refuz să cred că i-ai întrebat pe ”toți”.

#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bineinteles! Vor ramane doar prostii si dobitocii, primii fiidca nu inteleg ca trebuie sa dispara, si cei din esalonul doi, fiindca nu vor crede ca au disparut.

View PostPhobos, on 25 august 2020 - 17:51, said:

Eu stiu sofer care a condus ambele si zice ca nu-i plac alea automate ca se plictiseste la volan la drum lung.
Dar pe alea cu cutie normala si tempomat, nu se plictiseste?

Edited by myshyk, 25 August 2020 - 17:55.


#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003

View PostPhobos, on 25 august 2020 - 17:43, said:

Posted Image
De ce zici asta, terratec?

Ce poate sa fie un erou al fanilor pseudo-stiintei ?
Toti visatorii il venereaza iar mazgalitorii de ziduri il prezinta ca pe un zeu.

#34
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbossake, on 25 august 2020 - 17:25, said:

Este evident ca lumea este intr-o schimbare majora si intr-un ritm foarte accelerat.

Da, este foarte posibil ca peste un timp (20-30 de ani) sa fie desfiintata meseria de sofer (transport persoane, camioane etc). Dar la procesul tehnologic nu se poate opune nimeni
Nu cred ca vor fi nevoie de 30 de ani, la cum evoluează tehnologia, pt a dispărea profesiile de șofer profesionist, aviator sau marinar. În maxim 20 de ani, datorita progresului tehnologic, vehiculele, navele și aeronavele vor fi ghidate de inteligenta artificiala.
Anul viitor, luna iulie, în SUA, va avea loc o confruntare aeriana reala(normal ca fără folosirea armamentului de bord) între un avion F35 pilotat de unul dintre cei mai buni piloți și un F35 pilotat de inteligenta artificiala.

View Postnino852, on 25 august 2020 - 17:28, said:

Deocamdata se cauta soferi de TIR la greu,in toata Europa si tendinta e de crestere.
De,unele tari transporta si marfa produsa la ei,nu ca la noi,din import!
Cand o sa care dronele cat cara un TIR,mai vorbim de reducerea posturilor de sofer,acolo e grosul,nu la plimbat boxele pe Valea Prahovei.
Nu este vorba de prezent ci de ce va fi în viitor. Peste 20 de ani.

#35
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003

View PostPhobos, on 25 august 2020 - 17:51, said:

Eu stiu sofer care a condus ambele si zice ca nu-i plac alea automate ca se plictiseste la volan la drum lung.

Exista si proiectanti de cutii de viteze care prefera manualele pentru fiabilitate, control si siguranta.

#36
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostPhobos, on 25 august 2020 - 17:51, said:



Eu stiu sofer care a condus ambele si zice ca nu-i plac alea automate ca se plictiseste la volan la drum lung.
Mai sunt și excepții La drum lung, pe autostrada, prefer pilotul automat adaptiv. Este mai confortabil asa.

Edited by max_01, 25 August 2020 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate