Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

Scaderea imobiliarelor cu 50% - Depresie economica

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8734 replies to this topic

#19
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Mariovrs,daca nu stii,nu te exprimi.Nu peste tot,toti fura,inclusiv pensiile.

#20
siegetax2k

siegetax2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2020

View PostAdm, on 23 august 2020 - 08:21, said:

Dobanzile sunt real negative de cativa ani.
Piata e inundata de bani, US tipareste si inunda piata.
Bursa e un mare balon de sapun.
Problema este ca nu exista inca alternativa reala si credibila la USD.

Iti dai seama cum este ca vinzi petrol si sa primesti USD, adica un fel de IOU tiparit non-stop?
Problema este ca vinzi in USD sau in Ruble/Yuan? Toate sufera de aceeasi problema.

Nu se va sfarsi bine, dar nimeni nu stie incotro ne indreptatm.

Istoric s-au sfarsit prin incaierari generale, mai nou sunt la moda razboaiele proxy.

Daca lucrurile se vor imputi tragic, dilema imobiliarelor va fi una comica.


Foarte bine spus. Inca un aspect ciudat: China exporta in USA, Usa plateste in dolar, China cu acei doari cumpara financial asseturi din USA, dandu-le dolarii inapoi. In tot timpul asta USA, tipareste din nimic. Sper ca nu se va ajunge la razboi caci totusi vrea sa cred ca ceva am invatat din istoria asta. Doar cand ma gandesc ca majoritatea pensiilor sunt bagate in bursa ma ia durerea de cap.  Este clar ca vom avea parte de un nou sistem financiar!

Si cu toate astea toata lumea continua sa se arunce la credite pe zeci de ani. Eu am un credit la 500e  pe un activ care produce 5,6k euro/lunar (`am mai investit banii pe langa acel credit) si cu toate astea sunt nelinistit. Nu inteleg cum unii oameni pot avea credite la 2,3 apartamente care "Se platesc singure" .

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

View Postmariovrs, on 23 august 2020 - 08:26, said:

Foarte inteligenti nemtii. Ajungi un pensionar basinos si fara casa. Cu ce dracu platesti chiria la 80 de ani. Ca nici aia nu au pensii cat salariile. Sau...cine stie ce vremuri apuci. Zic ca e o idee buna sa ai casa ta.

Mereu am observat o ''superioritate'' in tonul celor care stau in chirie, vs cei care-si platesc casa. Nu am inteles de ce. Chipurile...pot migra unde vor. 99.99% raman in acelasi oras toata viata.
Pens'e, maestre, pens'e. Sau te muti in Romania. Doable... Daca ai avut grija de sanatate, nu ai mare nevoie de doctor, plus ca multi nu vor sa apuce suta...

#22
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmcd2020, on 23 august 2020 - 08:31, said:

Mariovrs,daca nu stii,nu te exprimi.Nu peste tot,toti fura,inclusiv pensiile.

Daca tu crezi ca in Germania platesti chirie din pensie fluierand.. no..bine.

#23
siegetax2k

siegetax2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2020

View Postaaaa4567, on 23 august 2020 - 08:30, said:

Esti sigur-sigur ca scade_preturile? Posted Image

Nu, nu am cum sa fiu sigur. Dar asta cred si sut curios si de parerile voastre. Incerc sa vad imaginea de ansamblu

#24
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Diferenta intre noi e ca eu daca nu stiu tac,dar tu dupa ce clar te exprimi in necunostinta de cauza,continui sa te exprimi...

#25
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Să vă spun cum gândesc străinii care au terenuri mari. În poza asta e o firmă a unui străin care are pe firma aia terenuri în Pipera și în centru. Până nu vor ajunge preturile minim 3000 de euro pe mp construit unde are terenurile nu va construi pe ele. Nu a mai venit în România din 2012.

#26
siegetax2k

siegetax2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2020

View Postdsarewq, on 23 august 2020 - 08:40, said:

Să vă spun cum gândesc străinii care au terenuri mari. În poza asta e o firmă a unui străin care are pe firma aia terenuri în Pipera și în centru. Până nu vor ajunge preturile minim 3000 de euro pe mp construit unde are terenurile nu va construi pe ele. Nu a mai venit în România din 2012.


Normal dar asta nu inseamna ca avem certitudinea ca se va intampla asta, poate nici chiar in urmatorii 20 de ani. Este un punct de vedere si o abordare dar asta nu inseamna ca trebuie sa te motiveze sa investesti in imobiliare. Este o abordare care functioneaza de zeci de ani si care va functiona pana cand nu va mai functiona :))

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdsarewq, on 23 august 2020 - 08:03, said:

Un om cu creier în cap când vede că nici dracu nu mai cumpără un apartament din ăsta la fântâni care dispărea într-o oră

https://www.olx.ro/o...html#a3799c062b

aici este

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

nu mai asteaptă crize, vinde rapid tot ce are.

Bre, nu stii sa citesti! Uite ce scrie:

Quote

Vecinii sunt in general persoane de conditie buna (magistrati, medici, oameni de afaceri)

Acolo e vorba sa te muti ca sa inveti de la hoti de conditie buna cum sa furi. Te muti, inveti si in cativa ani maximum iti scoti investitia. Pai, ce dracu', te muti acolo degeaba?

Hai, back to school scrie pe tine. :D

Edited by aaaa4567, 23 August 2020 - 08:46.


#28
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmariovrs, on 23 august 2020 - 08:26, said:

Foarte inteligenti nemtii. Ajungi un pensionar basinos si fara casa. Cu ce dracu platesti chiria la 80 de ani. Ca nici aia nu au pensii cat salariile. Sau...cine stie ce vremuri apuci. Zic ca e o idee buna sa ai casa ta.

Mereu am observat o ''superioritate'' in tonul celor care stau in chirie, vs cei care-si platesc casa. Nu am inteles de ce. Chipurile...pot migra unde vor. 99.99% raman in acelasi oras toata viata.

Nu stiu cum , toata coasta mediteraneana din Spania e cumparata de nemtii la pensie care au stat toata viata in chirie , au pina si restaurantele lor unde socializeza, iar pensia din Germania e mai mult decit suficienta sa traiesti intr-o casa pe malul mediteraneiPosted Image

#29
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postandreic, on 23 august 2020 - 08:21, said:

Eu unul cred ca vor creste usor.
V-a creste preturl dar vor scadea numarul de vanzari... se poate intampla si asta, chiar se intampla acu in unele locuri.

#30
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postaaaa4567, on 23 august 2020 - 08:46, said:

Bre, nu stii sa citesti! Uite ce scrie:

Tocmai că nici ăia -Vecinii sunt in general persoane de conditie buna (magistrati, medici, oameni de afaceri) - nu mai cumpără și au bani ăia.

Acolo era luat imediat apartamentul ăla să fie la număr de ăia cu bani și nu că nu aveau unde să stea.

#31
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,610
  • Înscris: 16.03.2008
Mi ar plăcea, un apartament foarte frumos și super locație. La 160k l as cumpăra.

#32
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Poston64, on 23 august 2020 - 07:49, said:

in 5 ani preturile imobiliare pe mp2 in cluj napoca vor fi de 2 ori cat sunt azi
Vor fi pe dracu'! Clujul nu se va compara in veci cu Budapesta dpdv al infrastructurii, calitatii oamenilor si oportunitatilor si unii viseaza preturi de Occident. Unde, in satul ala mai mare numit Cluj? Trebuie sa fi tampit ca investitor sa vii in Cluj in loc sa te orientezi spre Sovacia, Ungaria sau Cehia.

Edited by edi10000, 23 August 2020 - 09:06.


#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsiegetax2k, on 23 august 2020 - 07:57, said:


Ce se va intampla cu oamenii care au credite pentru 3 apartamente cumparate a si investitie? Intreb si incerc sa inteleg repercusiunile unei astfel de situatii.
Treaba lor, nu crezi? Posted Image

#34
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Postmariovrs, on 23 august 2020 - 08:26, said:

Foarte inteligenti nemtii. Ajungi un pensionar basinos si fara casa. Cu ce dracu platesti chiria la 80 de ani. Ca nici aia nu au pensii cat salariile. Sau...cine stie ce vremuri apuci. Zic ca e o idee buna sa ai casa ta.

Mereu am observat o ''superioritate'' in tonul celor care stau in chirie, vs cei care-si platesc casa. Nu am inteles de ce. Chipurile...pot migra unde vor. 99.99% raman in acelasi oras toata viata.
Pleaca in croaziere, se muta in sudul spaniei sau in azile de batrani. Cu o pensie adunata in 35 de ani munciti in Germania ai multe posibilitati.

#35
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016

View Poston64, on 23 august 2020 - 07:49, said:

in 5 ani preturile imobiliare pe mp2 in cluj napoca vor fi de 2 ori cat sunt azi
Atunci ar trebui sa creasca si salariile in ritmul asta?

#36
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 03.12.2001

View Postciine, on 23 august 2020 - 08:52, said:

iar pensia din Germania e mai mult decit suficienta sa traiesti intr-o casa pe malul mediteranei
tu te cerți cu oameni care vorbesc din ce aud de la băieții care sparg semințe în fața blocului.


View Postmariovrs, on 23 august 2020 - 08:26, said:

Foarte inteligenti nemtii. Ajungi un pensionar basinos si fara casa. Cu ce dracu platesti chiria la 80 de ani. Ca nici aia nu au pensii cat salariile.
prieteni de familie, ea pensie 700€, el 900€. chiria 400€ într-un sat de lângă hanovra.
vecinii lor la fel. vecinii lor la fel. din vreo 5 familii, singurii care sunt proprietari sunt 1 familie care au primit ceva moștenire și au dat-o avans.



ontopic, prețurile scad, depinde cât de strânși cu ușa sunt proprietarii sau dezvoltatorii. și nu, nu mă refer la ăia care au casa lor de vânzare, ci la ăia care au 2-3 proprietăți și acum vând 1 ca să facă rost de bani pentru a-și salva afacerile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate