Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Probleme mari cu gazonul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#109
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Zonele unde este doar pamant presupun ca nu aveau fire de gazon iesite. Daca aveau si le-ai acoperit cu pamant n-o sa le fie prea bine.

#110
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
O sa le fie. Ud in fiecare zi si deja incep sa iasa din pamant dupa tavalugire. Este strat superficial de pamant amestecat cu nisip.

Edited by edi10000, 28 March 2022 - 11:51.


#111
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Eu de abia zilele trecute am putut uda pentru prima datã gazonul. A fost prea frig al nou...

#112
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,360
  • Înscris: 09.07.2005
Cum faceti voi nivelarea terenului? La mine in gradina sunt niste rame uriesesti (cca 30 cm lungime), care lasa niste transee prin pamant zici ca sunt animalele alea din partea a treia a filmului ''The hobbit''.  La mine se ocupa de tuns ''gazonul'' un robot Stihl care are destul de multe probleme in a taia corect cu denivelarile alea. Zic ''gazonul'' cu ghilimele pentru ca este iarba cu buruieni taiate foarte scurt, din gazonul plantat acum vreo 3 ani nu prea a mai ramas nimic. Plus ca este muchi peste tot, unde traiesc eu ploua 250 de zile pe an.

#113
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
O întrebare: dac am supra-insamantat in toamna prea târziu și nu prea a ieșit gazon in unele zone, acum mai trebuie sa mai aruncã seminte? Sau e ok sa le las pe cele din toamna și sã le ud constant.

#114
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Semintele de gazon care nu au germinat in toamna rezista foarte bine peste iarna, daca au ramas acolo unde au fost imprastiate, adica daca nu le-au mancat pasarile sau a fost vreo ploaie torentiala care sa le fi maturat din zona respectiva.

Eu asa astepta sa treaca cam 2-3 saptamani cu temperaturi noaptea de 6-7 grade si ziua de 15-16.

Daca in intervalul acesta nu incep sa rasara deloc firele de gazon, atunci probabil ar trebui o suprainsamantare pe zonele respective.

#115
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostTonic Water, on 30 martie 2022 - 19:25, said:

Cum faceti voi nivelarea terenului? La mine in gradina sunt niste rame uriesesti (cca 30 cm lungime), care lasa niste transee prin pamant zici ca sunt animalele alea din partea a treia a filmului ''The hobbit''.  La mine se ocupa de tuns ''gazonul'' un robot Stihl care are destul de multe probleme in a taia corect cu denivelarile alea. Zic ''gazonul'' cu ghilimele pentru ca este iarba cu buruieni taiate foarte scurt, din gazonul plantat acum vreo 3 ani nu prea a mai ramas nimic. Plus ca este muchi peste tot, unde traiesc eu ploua 250 de zile pe an.
Tavalug. Il umpli cu nisip sau apa. Faci mai multe treceri pe diagonala. Dar din ce spui trebuie sa o iei de la zero, nu cred ca mai ai gazon acolo. Trebuie sa iei si seminte care se adapteaza zonei in care stai.

#116
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
O intrebare pentru cunoscatori: au dat buruienile in gazon. As vrea sa dau cu ierbicid pentru frunza lata. Problema este ca am reinsamantat in zonele cu probleme sapatamana trecuta. Intrebarea este: sa mai astept cu ierbicidatul 1-2 saptamani pana iese noul gazon sau pot da acum?

#117
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
A inceput sa creasca, dar inca nu il tund. Il mai las o saptamana cel putin. Intre timp am aflat ce sa fac si cu ierbicidatul si am constatat ca multi dintre cei care se ocupa de intretinere nu au notiuni stiintifice de baza despre meseria lor. Se lucreaza ff mult dupa ureche si din "experienta" proprie asa ca am spus pas si o sa ma ocup eu de asta.

Attached Files


Edited by edi10000, 08 April 2022 - 06:54.


#118
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
O sa razi poate, dar multe dintre buruienile cu frunza lata, daca nu le lasi sa creasca foarte mari, le poti smulge pur si simplu, fara sa mai trebuiasca sa aplici ierbicid.

Eu asa fac cand mai apar prin gazon, fiind aduse semintele de pe campul din jurul casei.

E putina munca dar daca buruienile nu sunt mai dese decat gazonul, iar la tine nu par sa fie, poti incerca si varianta asta.

#119
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Da, asa o sa fac. Oricum ierbicidarea (erbicidarea) iese din discutie, pt ca la gazon nou trebuie sa dai cel putin 2 tunderi pana sa te gandesti sa o aplici. Si atunci nu am alta solutie decat sa le smulg cu mana.

#120
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
A pus sotia brocoli, leustean, patrunjel. Toate au rasarit. Sa vedem cum se dezvolta in viitor. Sunt multumit ca cei 100 de tuia pusi in toamna nu au avut probleme, acum sunt verzi si frumosi (sa-ti dea Dumnezeu sanatate Cata!). Pacat ca nu avem teren mai mult, macar 2-300 mp meritau sa-i alocam pentru o mini-gradina de legume.

#121
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 09.01.2008
La Tuja sa le dai ceva bun, sare amara lichida, 50ml/L de apa foliar.

#122
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Daca nu ai teren mult sa te intinzi cu o gradina traditionala de legume, poti sa incerci varianta cu gradinile inaltate/raised beds.

Eu am 12 gradini inaltate pe o suprafata de vreo 35 de mp si imi asigura legumele pentru familie in fiecare an Posted Image

#123
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Asa arata la aproximativ 2 saptamani dupa ce am reinsamantat in locurile in care mai era nevoie. Mai am buruieni, dar sper sa scap de ele treptat. Oricum, mai este muult de munca pana sa-l fac acceptabil. Duminica i-am programat prima tundere. @icrobert- daca ai niste foto cu gradinile inaltate, as fi recunoscator.

Attached Files

  • Attached File  g1.jpeg   469.31K   43 downloads


#124
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu am niste gradini inaltate din otel galvanizat cumparate acum 3 ani. Mi-au placut foarte mult si cum arata si in plus sunt destul de rezistente in timp.

Momentan magazinul online de unde le-am cumparat, vidaxl nu le mai are pe stoc.

Ideea e ca se pot construi cam din orice material ai la dispozitie, gen lemn/scanduri, caramida/bca, ciment, etc, ca sa fie si niste costuri mai suportabile fata de acestea din otel galvanizat.

Ideal e sa le faci mai inalte, cam pe la 80 -100 cm, ca sa nu fii nevoit sa te apleci foarte tare si sa lucrezi cat mai fara efort, de aici si conceptul de gradini inaltate.

Iti pun si niste poze cu legumele de anul trecut, ca idee ca se poate creste chiar orice tip de legume in ele Posted Image

Attached Files



#125
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Wow! Foarte frumos! Imi place tot ce vad in fotografii.

#126
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Multumesc!

Ultimele 2 poze, cele cu gradinile din scandura si din bca nu sunt de la mine, le-am pus doar ca exemplu ca se pot construi din diferite materiale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate