Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Card pentru un pensionar cu pensie minima

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,910
  • Înscris: 28.11.2006
Seara buna. Am o ruda, pensionar cu pensia minima (acum e 704 lei, am inteles ca va creste la 800 sau chiar mai mult, sa vedem). Problemele cu el sunt ca:
- se deplaseaza greu (dar poate lua un taxi sau sa mearga cvu un vecin la nevoie), sta si departe de "centru";
- cateva luni bune pe an sta la sora sa, in celalalt capat al tarii (cum vine vorba, oricum sunt vreo 500 km);
- mai vine si pe la mine, care stauy cam la 60 km de el, si sta cate o luna :D ;
- ar vrea sa nu mai depinda de postasul sau rudele lui din oraselul unde locuieste.

De aceea l-am convins sa-si faca un card de debit pe care sa incaseze pensia. Acum intrwebarea e... unde?

Ii trebuie comisioane cat mai mici (daca se poate, zero) de administrare si de retragere de la ATM, daca se poate de la orice banca. Nu-i trebuie aplicatie de plata cu telefonul, din cate stiu are un smartphone mai vechi.

Problema mai mare cred ca este faptul ca trebuie sa fie prezent fizic la agentie ca sa-si faca actele. Si asta e cam greu. Singurele banci cu agentii in oras la el (si la mine, pentru ca va veni in cateva zile) ar fi BCR, Transilvania, BRD, Raiffeisen, CEC :w00t:.Din pacate, ING, la care ma orientasem, e destul de departe.

Ce-am vazut prin oferte:
- La Raiffeisen ar avea comision 0 la orice ATM, dar e limita de 1000 de lei incasati, altfel sunt niste comisioane destul de mari;
- la BCR, BRD si BT are comision de retragere 0 doar de la bancomatele proprii, si comisioane de administrare de 1-2 lei pe luna (n-ar fi un capat de tara, dar e mai bine daca poate sa nu dea aia 2 lei);
- la CEC nici nu m-am uitat, ca le merge site-ul de zici ca sunt pe dial-up :P

Inca ceva. Am vazut la ING ca au un pachet de servicii pentru persoanele vulnerabile, adica pentru cei cu venituri de sub 60% din salariul minim, sau cam asa ceva. Stiti cumva daca mai au si alte banci facilitati pentru aceste persoane?

Sper ca ati avut rabdare sa cititi si va astept cu idei. Multumesc!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
ING este varianta cea mai ok.

ZERO lei:
- administrare card/cont
- retragere ATM proprii, atm-uri ale altor banci
- aplicatie mobil
- plata direct cu telefonul facturi (scanezi factura)
- plata cu telefonul POS

Edited by MembruAnonim, 19 August 2020 - 01:04.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Esti deja destul de informat.
Eu stiu ca BCR era cel mai ok pentru ce vrei tu.
Nu cred sa existe comision zero pentru sume asa mici lunare rulate pe cont , dar ofertele apar si se schimba mereu.....

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011
BT nu ia nici un 2 lei pe luna comision de administrare, de unde ai scos-o si pe asta ? Am eu card de debit la ei ce il folosesc rar fara sume mari si comision 0.

Mai e Unicredit iar comision 0 si poti scoate bani de la orice bancomat, 700 de lei rulaj minim.

Oricum trebuie sa se duca la casa de pensii personal, ce mai sunt doua drumuri la banca.

#5
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007

 MembruAnonim, on 19 august 2020 - 01:04, said:

ING este varianta cea mai ok.

ZERO lei:
- administrare card/cont
- retragere ATM proprii, atm-uri ale altor banci
- aplicatie mobil
- plata direct cu telefonul facturi (scanezi factura)
- plata cu telefonul POS
Pe langa faptul ca trebuie sa intre minim 700 lei pe card, trebuie sa faca cel putin o plata cu acel card, online sau POS, ca sa fie zero lei.

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 16.07.2015
O bancă care are multe ATM-uri, prin zona acestuia, ar fi ok. Cred că BT, in acest caz. Ca sa nu fie nevoit nici să se deplaseze mult.

Edited by Vlad_22, 19 August 2020 - 02:46.


#7
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 12.09.2011
O Libra Bank nu iegzista paciulea ?

Adica la Raiffeisen daca bagi 200 de lei se pune ca ai rezolvat problema ? Nu stiu doar intreb.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,416
  • Înscris: 11.08.2003
BCR GEorge, si il poate face si online.

Oferta George
Produse si servicii
Oferta curenta pentru contul si cardul George include gratuit urmatoarele produse si servicii:
Cont curent in lei
Card de debit contactless
George Web & Mobile App
Bani inapoi prin Plus in cont (program de loialitate)
Costuri
Zero comision BCR la retrageri de numerar de la orice ATM din lume
Zero comision la platile in lei prin George, catre orice banca din Romania
Zero costuri pentru emiterea cardului
Zero comision pentru administrarea contului daca incasezi lunar cel putin 600 lei (sau 6 lei/ luna pentru incasari mai mici de 600 lei)
10 lei taxa curier pentru livrarea cardului oriunde in Romania (se retine automat din cont)
Pe intreaga durata a relatiei contractuale se aplica tarifele si comisioanele mentionate in Contractul Cadru pentru Sevicii Bancare care pot fi consultate la momentul semnarii contractului sau oricand pe www.bcr.ro.
Eligibilitate
Ai peste 18 ani
Ai cetatenie romana
Ai rezidenta fiscala unica in Romania
Esti beneficiarul real al fondurilor
Nu esti persoana expusa public

#9
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017
Am facut luna trecuta pentru un pensionaer, la CEC. Se ocupa ei sa trimita la Casa de pensii.
Pensionarul trebuie sa mearga la CEC sa faca cardul.
Macar scapa de ingramadeala de la casa de pensii.

Dar luna asta cand I-a venit pensia I-au oprit 4 lei din ea, comisioane, cred.
Eu voiam sa-I fac la BT, ca nu au comisioane dar era departe. Si nu stiu daca BT se ocupa sa trimita la Casa de pensii.
Trebuie intrebat.

Edited by der25, 19 August 2020 - 06:43.


#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 07.02.2011
Am inteles ca si Raiffeisen - trimite actele la casa de pensii - ii va cere cuponul pentru o copie.

#11
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017
E foarte important sa trimita ei la casa de pensii. Sa intrebi neaparat.
Am stat in iulie la o coada afara la casa de pensii, sa intreb ceva, tot pentru pensionarul asta.
La 30 grade, in caldura, in picioare, cu masca pe fata, inconjurat de pensionari semi-lesinati.
E horror ce se intampla la noi.-

#12
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,058
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru acest caz si parerea mea e ca BCR e cel mai potrivit, dar atentie NU pachetul pentru pensionari ci pachetul George. Are:
  • Deschidere complet online. Atentie ca la ING se poate deschide online doar daca ai deja card in alta parte.
  • Administrare lunara gratuita daca incaseaza minim 600LEI in cont. Daca pensia, chiar minima, ii intra in cont acesta conditie este automat indeplinita. Altfel costa 6LEI/luna. (Celelalte avantaje, enumerate mai jos, raman chiar daca nu este indeplinita conditia de rulaj.)
  • Cont + card + internet/mobile banking incluse. La BT internet banking nu e mult (1LEU), dar cu mobile banking te scoate la 5LEI/luna.
  • Fara comision de incasare. Din nou, mult laudata BT te taxeaza 5LEI la fiecare incasare (de exemplu pensia).
  • Plati nationale in lei, prin internet banking, gratuite.
  • Ridicari de numerar cu cardul gratuite inclusiv de la bancomatele altor banci.
  • De departe cea mai lunga lista de furnizori de utilitati catre care poti plati gratuit si mai simplu decat prin OP obisnuit. Se poate plati si din mobile banking prin scanare cod de bare si la bancomate (obisnuite) deci nu ai nevoie de 1001 de conturi pe la furnizori, si pe alte cai. De asemenea plati gratuie de taxe si impozite (dar mai greu de folosit, era MULT mai bine implementat in vechiul 24banking fata de noul GUNOICAbanking).
  • Probabil cea mai extinsa retea de bancomate si destul de multe unitati, in caz de nevoie. Spre [uriasa] deosebire de Libra.
DAR orice ar face de postas nu scapa, fiindca talonul de pensie tot trebuie sa ii vina.

Edited by sags, 19 August 2020 - 07:58.


#13
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 11.02.2016
Uitați unu lucru esențial; ca să ai comisioane 0 banca cere un rulaj minim (6-7-800 de lei) + minim o plata cu cardul pe luna, la comercianți. Oare reușește sa indeplineasca a2a condiție?
Singura care nu cere minim o plata cu cardul lunar er Raiffeisen dar acolo intervine rulajul - 1000 de lei.

BRD mi se pare ca aveau un pachet pentru persoane cu venituri mici, fără condiții de rulaj. Nu știu însă dacă oferă retrageri gratuite de la orice ATM.

Vad ca iar începeți cu BT-ul vieți...
Ce mare avantaj e ca au multe ATM uri? Celelalte bănci dau retrageri gratuite de la orice ATM, nu mai stai sa cauți ATM de la BT, retragi de unde apuci.
Si la BT exista nemuritorul comision de încasare - 5 lei. Citisem pe undeva ca poate fi eliminat în astfel de condiții(încasare pensie) dar nu-s sigur. Iar la cât de lacomi sunt marii inovatori de la BT nu știu cât de adevărat e.

Well, dacă poate face minim o plata pe luna cu cardul avem asa
BCR - George; asta se face exclusiv online, va trebui sa facă vidocall cu un agent :D , minim 600 de lei încasări, minim o plata cu cardul, retrageri gratuite de la orice bancomat din tara
ING - 700 de lei parca, la limita, 2 plăți cu cardul

Ah, uitasem. Libra ar fi iar ok, 0 condiții de rulaj, 0 comisioane de administrare. Problema e ca nu are retrageri gratuite de la orice ATM, trebuie sa caute unul de la euronet(stradal).

BT ul vieții, pe care îl lauda mulți pe aici(agresiv uneori) are și comision pentru mobile banking(aplicație pe mobil unde vede când i-a întrat pensia) - 4 lei/luna. Asta poate fi evitat prin bt pay care e gratuit. Momentan :naughty:
Da' cine știe când baga aia de la BT comision și la asta în numele "inovației"

BT e de evitat în situația asta, clar!

Edited by heinz, 19 August 2020 - 08:11.


#14
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,058
  • Înscris: 24.04.2013
La George BCR singura conditie pentru cost 0 este de incasari minim 600LEI/luna. Sunt incluse intrari de orice fel inclusiv depuneri de numerar (chiar si scos 600LEI si depus la loc), excluse insa transferurile intre conturile proprii deschise la BCR (viramentele dinspre conturi proprii de la alte banci sunt incluse). Unde vezi cerinta de vreo plata? <https://cdn0.erstegr...ont_George_.pdf> La unele din celelalte banci da, exista si o asemenea conditie.

Edited by sags, 19 August 2020 - 08:16.


#15
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Mama mea ia pensia pe cont de la Banca Transilvania și nu are nici un comision de administrare sau de încasare când îi intră pensia .Ia comision doar daca retragi de la alte bancomate vreo 6 lei la 700 lei retrasi.

Edited by andupustiu, 19 August 2020 - 08:14.


#16
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Îți recomand George - BCR. Ai mei sunt foarte mulțumiți.
Are 0 comisioane doar daca încasează 600 lei in cont. In plus, poate face cererea de virare a pensiei direct in call center BCR, fara sa se duca la casa de pensii.

Edited by Nimcid25, 19 August 2020 - 08:45.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Intrebarea e, daca nu poate ajunge la banca sa isi faca card, cum poate ajunge la bancomat sa traga bani din zid?


Nu cumva ar fi mai comod sa plateasca cu cardul tot ce cumpara?

#18
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 25.12.2005
BCR George in conditiile date. Facut on line. Sau Libra. Daca intra 700-800 lei nu va plati nici un fel de comision.
BCR are avantajul mai multor ATM. Depinde si de zona. Daca are ATM Euronet in zona clar Libra.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate