Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

intrebare electromagneti si particule

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
intrebarea e simpla , nu prea are legatura cu dezbaterea pseudo stiintifica. diferiti atomi , de cupru , fier, argon etc etc oricare , is tinuti stationari in camp electromagnetic, pe linie aflati , aproape. se imprima viteza cu electromagnetii, atomii fiind la start pe linie. intrebare: avand in vedere diferentele de componenta a atomilor , numar de protoni , neutroni si electroni, atomii vor avea viteze diferite? vor fi pe linie si dupa imprimarea vitezei? sau fiecare va fi in urma la celalalt dupa cum e atomul?
am pus intrebarea la dezbateri pseudo-stiintifice pentru ca cine stie ce injuraturi imi luam in cazul ca deschideam pe alta arie Posted Image

#2
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postkarax, on 06 august 2020 - 11:30, said:

intrebarea e simpla , nu prea are legatura cu dezbaterea pseudo stiintifica. diferiti atomi , de cupru , fier, argon etc etc oricare , is tinuti stationari in camp electromagnetic

Atomii sunt neutri electric. Deci e cam greu sa ii "tii stationari" cu un "camp electromagnetic" (? - poate vrei sa spui camp electric E + camp magnetic B).

Quote

pe linie aflati , aproape. se imprima viteza cu electromagnetii, atomii fiind la start pe linie

Din acelasi motiv ca mai sus, campurile electric/magnetic nu au ce anume sa imprime. Particulele neutre nu sunt accelerate in acest ansamblu de campuri.

Quote

intrebare: avand in vedere diferentele de componenta a atomilor , numar de protoni , neutroni si electroni, atomii vor avea viteze diferite? vor fi pe linie si dupa imprimarea vitezei? sau fiecare va fi in urma la celalalt dupa cum e atomul?

Daca admitem ca am putea aduna cumva atomii aceia grupati initial intr-o zona restransa din spatiu, poti sa aplici ce campuri vrei (*), acceleratia imprimata de ele va fi nula. Deci vitezele atomilor vor fi aceleasi ca la inceput.

Daca ai scris insa din graba "atomi" in loc de "ioni", atunci raspunsul se schimba. Presupunand ca ai numai ioni cu sarcina pozitiva +e, forta imprimata de un camp electric este aceeasi pentru toate speciile considerate dar acceleratiile imprimate vor fi invers proportionale cu masele atomilor (esentialmente, cu A, numarul de masa). Asadar ionii mai grei vor ramane in urma.

(*) Observatie: am neglijat in prima si foarte buna aproximatie efectele unor eventuale campuri (E, B) profund neuniforme spatial.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Karaxe inventași și cursele cu atomi.

Eu pariez pe fier că e mai greu deci are impuls.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
lasam deoparte ionii si izotopii (izotopilor le poate fi imprimata viteza?). luam atomii normali. sa zicem ca langa atomii normali plasam multi ioni. langa insemnand foarte aproape. ionii aflati aproape de atomi influenteaza comportamentul atomilor in campuri magnetice si electrice?
sa zicem ca plasam aproape de atomii normali niste particule desprinse de atomii lor. atomii is influentati de particulele respective in ceea ce priveste comportamentul in campuri magnetice si electrice?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Băi Karaxe tot respectul frate pentru ce faci aici.

Nici nu pot să citesc ce scrii că zici că sunt dislexic, îmi fuge mintea...
Darmite să înțeleg ce vrăji vrei tu să faci cu atomii cu ionii...

De unde le știi mumăle, de unde le scoți ?

Ai naiba grijă să nu facă explozie atomii ăștia ai tăi... că dărâmi Drăgăneștiu

Laser frate

Edited by waterman, 06 August 2020 - 12:57.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View Postkarax, on 06 august 2020 - 12:25, said:

lasam deoparte ionii si izotopii (izotopilor le poate fi imprimata viteza?). luam atomii normali. sa zicem ca langa atomii normali plasam multi ioni.

Izotopii sunt tot neutri din punct de vedere electric, diferă doar numărul de neutroni din nucleul atomic.
PS. Spor la presărat ioni printre atomi..

Edited by caiuscorneliu, 06 August 2020 - 13:09.


#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
lasa ironiile watermane
din cate stiu is 4 forte in ceea ce priveste atomii : fortele nucleare , forta electromagnetica si gravitatie.  trebuie neaparat sa fie extrem de aproape ca cele 4 forte sa influenteze reciproc sau e nevoie doar sa fie relativ aproape , nefiind nevoie de toate cele 4 forte?

View Postcaiuscorneliu, on 06 august 2020 - 13:06, said:

Izotopii sunt tot neutri din punct de vedere electric, diferind doar numărul de neutroni din nucleul atomic. Spor la presărat ioni printre atomi..
sa zicem ca zdrobim atomi , ioni in principiu , si obtinem nuclee, ca se poate si asta, nuclee fara electroni. in cazul ca din nucleul ala se separa si cativa protoni obtii nucleu fara electroni si izotop. nu stiu cum se numesc astfel de nuclee. altfel se pot si ioniza prin redox izotopi nu?
astfel de nuclee nu ar putea fi folosite? banui ca vor avea influenta mare

Edited by karax, 06 August 2020 - 13:11.


#8
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postkarax, on 06 august 2020 - 12:25, said:

lasam deoparte ionii si izotopii (izotopilor le poate fi imprimata viteza?). luam atomii normali. sa zicem ca langa atomii normali plasam multi ioni. langa insemnand foarte aproape. ionii aflati aproape de atomi influenteaza comportamentul atomilor in campuri magnetice si electrice?
sa zicem ca plasam aproape de atomii normali niste particule desprinse de atomii lor. atomii is influentati de particulele respective in ceea ce priveste comportamentul in campuri magnetice si electrice?

Deja filmul a fost facut special pentru aceasta situatie...

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Mai întâi familiarizează-te cu noțiunile de atomi, izotopi și ioni. Din ce scrii nu pare că ești stăpân pe noțiunile cu care "lucrezi".

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmdionis, on 06 august 2020 - 13:13, said:


Deja filmul a fost facut special pentru aceasta situatie...
ma asteptam la post serios nu trimitere catre clip cu mr bean

sau cel putin post ce sa zica "da" sau "nu" , ca sa stiu sa nu alerg dupa tampenii

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Păi, Mr.Bean a plasat un ion printre niște atomi. Ai văzut și tu ce s-a întâmplat.

#12
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postkarax, on 06 august 2020 - 13:21, said:

ma asteptam la post serios nu trimitere catre clip cu mr bean

Postul meu este cat se poate de serios. Mr. Bean incearca sa scape cumva de caruciorul cu bebe (-> atomul neutru cu care s-a procopsit pe cap) si il plaseaza in mijlocul unui grup de mame gurese care au fiecare cate un carucior similar (-> un grup de ioni). El se asteapta cumva ca prezenta celorlalte carucioare (-> ionii din preajma atomului) sa ii rezolve lui problema (-> acceleratia atomului prin influenta ionilor din jur). Spre marea lui dezamagire, cand mamele pun in miscare carucioarele lor (-> campul electric extern accelereaza grupul de ioni), caruciorul lui Mr. Bean (-> atomul neutru) ramane in continuare pe loc fiindca pe el nu il actioneaza nimeni (->campul electric si ionii fosti prin preajma continua sa nu aiba influenta asupra atomului).
Cel mult ai putea sa te intrebi din povestioara cui anume ii corespunde Mr. Bean (cine-i Bursucul). Posted Image

Quote

sau cel putin post ce sa zica "da" sau "nu" , ca sa stiu sa nu alerg dupa tampenii

Eu cred ca am fost cat se poate de explicit, poate dumneata nu vrei sa te resemnezi cu informatia obtinuta.

Edited by mdionis, 06 August 2020 - 13:47.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu nu intreb de atom ce sa fie influentat de campul electric. ci de ion ce sa influenteze atomul. ceva in genul campul electric misca ionul> ionul misca atomul>rezulta ca atomul se misca

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Un fel de biliard cu atomi și ioni..

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cam asa ceva

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Așa, și?

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si nimic

vreau sa stiu este sau nu posibil

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate se va putea realiza ceva canal ce sa imprime viteza atomilor neutri, canal bazat pe fortele nucleare, insa asta s-ar putea doar in cazul ca respectivul canal ar avea sub 1 nanometru

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate