Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Belcando junior pt Golden Retriever

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Vă salut.
Un Golden R de 8 luni am, și mare șmecher devine.
Cât a fost puradel, a trecut prin sortimentele de la Belcando adecvate, gen puppy gravy si încă una. De la 4 luni am trecut pe junior cu miel. De 2 ori pe zi, cam 500 grame total.
De vreo 3 zile însă .. greva foamei. Treci mă și papă .. nimic. De gura ta ia 3 boabe și pleacă.
Așa o bucățică de pepene, o ceapă, o biscuite .. imediat devine interesat.
Aseară zic ia să încerc. Mai aveam gravy rămas, ce să vezi: înghițea și castronul dacă îl lăsam. Azi-dimineață mâncarea normală .. nicio șansă !

Cum credeți .. reușesc prin ambiția mea să îl fac prin înfometare să mănânce mâncarea lui obișnuită ? Sau e cazul să îi caut altceva ?!
E posibil in Golden, recunoscut pentru faptul că întâi bagă în gură și apoi se gândește ce e aia .. așa deodată să refuze un tip de mâncare pe care îl mănâncă de 4 luni ?!
Și mai ales .. pe ce tip de mâncare să merg ?!

Mulțumesc.

#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am mai multi caini si nici unul nu a vrut sa manance Belcando. Daca il tii infometat va manca exact cat sa nu moara de foame si va slabi mult. Mai bine incearca altceva. Sau, ca sa nu irosesti mancarea deja cumparata, adauga ceva care ii place gen iaurt degresat, supa cu bucati de carne, branza dulce slaba, conserva belcando diluata cu apa. Cainilor mei le placea conserva Belcando cu miel, orez si rosii.

#3
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
La ceva curcan fiert și amestecată supa cu bobițe mă gândeam.

Însă nu știu pe ce să trec. Simpson premium aș vrea .

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E bun Simpson . Si eu le dau la cainii de talie mare si le place foarte mult. Am o catea foarte mofturoasa dar Simpson ii place. Bine, e amestecat cu conserva Lukullus cu miel si pui, altfel nu mananca. Vezi ca dupa ce trec de 8-9 luni adica atunci cand inceteaza sa mai creasca in ritm accelerat, le scade si necesarul de hrana. Micsoreaza treptat portiile. Setterul manca 4 cani cu varf cand era tanar( si era slab) iar acum, la 11 ani mananca 2 cani rase. Am vrut sa fac comanda la Simpson saptamana trecuta si nu aveau decat varianta junior si 80/20 care sunt cu prea multa grasime pentru cainii mei seniori. Am comandat Wolf of Wilderness senior care este apreciata de haita.

#5
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Conform graficelor, mai are vreo 6 luni in care mănâncă aceeași cantitate. Depinde de hrană însă cantitatea.
Belcando junior avea 480-500 grame zilnic.

Voi merge astăzi prin peturi poate găsesc Simpson la pungi mici, de test. Dacă îi place comand la 12 kg. Talia lui cred că îi trebuie 380-400 grame zilnic.

Figuranți rău goldenii 🙂

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu gasesti Simpson in petshopuri in Romania. Eu am gasit doar la Zooplus pe comanda online. O alta mancare apreciata de ai mei si care se gaseste si in petshopuri este Petkult. La Animax sigur gasesti fiindca e produsul lor fabricat in Belgia.

#7
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Am luat tot Belcando, junior max de pui. Poate nu mai vrea măgarul de miel :)
Încercăm :)

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu ma mir ca nu vrea sa manance la cat de tanar este. Goldenii sunt hulpavi, poate are un disconfort din cauza caldurii.

#9
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Ei aiurea :)
Dacă e rost de ceva cârnăcior .. o bucățică de aripioară .. imediat e prezent.
Mă enervez pe el și îi iau royal canin cred :)

#10
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Deci am rezolvat deocamdată. Am luat conservă .. Rinti sau în genul, cu inimi de pui, 14 lei 800 grame .. o amestec cu boabele de Belcando miel și orez și rupe castroanele. In paralel am incercat Canagan cu somon, îi plac și alea fără conservă observ .. prețul cam măricel însă, comparativ cu Belcando.
Mai am 15 kile de Belcando, conserve să fie și vedem după pe ce ne decidem :)
Panarama e acum cu burta plină, îi râd și ochii ;))))

#11
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Deci lecție de învățat :
Nu întotdeauna câinele care strâmbă din nas la o fripturică (Belcando, Canagan) este figurant.

După câteva dăți de păcăleala cu conservă și boabe, a recidivat. Apă nu, mâncare nu. Mă ești nebun, tu vrei să vezi care e mai ciumec?! Mă Gogule, am zeci de ani de smechereală peste tine !
Nici 2 bani nu dădea !

Astfel că am incercat petkult, și advance cu iepure și unul cu păstrăv.
Nimic.
După 24 de ore faptul că nu a băut apă a fost decisiv: ia hai maestre la nenea cu injecția că nu e de bine. Brusc când a auzit să lipăie la castron. Mucles tati, mașină și să mergem.

39.5 febră !!! Zic na că s-a stricat Cățelu !
Verifică colo, dincolo, sub planetare la sistemul urinar-renal, la capotă ascultat motorașul cum toarce, farurile un pic umede șters dat picături, băgat la eșapament un ditai supozitorul, executat cu măiestrie 3 injecții el știe cu ce, și verdict: aerul condiționat de acasă !
Corect, jevruța fiind cu blană potop, cam stătea în flux. Răcit se pare.
Într-o oră efect injecții, a ras 1 litru de apa6la concurență cu mine o bere, a câștigat !
Terminat tot advance-ul din casă.
Azi mergem iar la consult, și tot azi mă voi decide și pe următoarea hrană.
Citeam despre acel Orlando .. eu cu toată dragostea, la Lidl doar parcarea e bună !
Aș merge pe ceva semiumed. Nutraline sau Petkult.

Deci pe lângă călduri și mofturi, poate exista și o cauză medicală. La talia lu nenea al meu .. complicat să îți dai seama că are o răceală, ăsta și când nu are energie tot se joacă :)

Să avem grijă de ei zic !

#12
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
@Freddy12 .. ce îmi poți spune despre WolfPack Black Angus ?!

Din ce citesc .. este mâncare superpremium, gluten free. Din cereale are semințe de in, orez, semințe mei .. la legume rădăcinoase multe ... procent declarat de carne 33%. Mirosul este total diferit de orice altă mâncare, miroase a cafea cu ciocolată. E cevA nebunie :)
Maimuțoiul mănâncă într-un mare fel, mă gândeam că poate știi mai multe despre ea și să rămână asta.
Oricum am luat un sac de 5 kg, și aș comanda de pe net mai mult.

Mersi.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mi se pare foarte buna mai ales ca e presata la rece. Singura obiectie ar fi pretul mare. Markus Muhle  Black Angus(hrana presata la rece) de la zooplus costa 14 lei/kg. Lukullus - tot 14 lei/kg livrat in sac de 10kg. Eu imi hranesc schnauzerul mediu cu Lukullus de mai mult timp cred ca vreo 4 ani si e ok.

#14
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Este mai ieftină decât Belcando, deci e in buget :)
Probabil că o voi alterna din când în când cu Markus, citisem despre, însă nu am testat.

Oferta foarte mișto la petshop .. gen .. iei 5 kg, 143 lei. Primești cadou încă un săculeț de 1.5 kg. Mergi acasă, deschizi săculețul, dai la potaie :) Dacă papă .. Doamne Ajută !
Dacă nu, duci sacul de 5 neînceput, chitanța, și ai banii înapoi :)
Al meu mănâncă, și e tot ce contează. Am comandat deja 12 kg 233 lei.

Deci mulțumesc de info. Lukullus momentan nu am găsit în Constanța pe nicăieri, conservă. Mai caut :)

#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
miroase tare a reclama topicul asa ca iti recomand lucullus. NU A CASA.

Edited by belogerer, 11 August 2020 - 21:00.


#16
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Reclamă la ce anume ? Și cine o face .. eu sau freddy ? :)))) Că dacă o fac eu, o să fac înseamnă pe măsură ce voi schimba și testa cu maestrul cățel reclamă la jumate din produsele din Romania. :)

Altfel, știi cum e .. fiecare trăiește în universul și bula lui, și vede ce vrea el să vadă :) Fiecare cu obsesiile și cu propriile teorii ale conspirației. Fiecare își asumă penibilul atunci când deschide gura și aruncă porumbeii :))))

Așa.
Lukullus in Constanța habar nu am de unde sa iau să testez ! Nu am găsit pe nicăieri unde am întrebat. Și să fac comandă de nu știu câte kile și să ajungă IAR la tomberoanezii lu soacră-mea la curte pe motiv că figurantu nu mănâncă .. parcă nu îmi convine. Așa că dacă recomanzi, poate îmi spui și un petshop ceva de unde să iau un test.

Și .. ce e A CASA ?


#17
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
Lukullus este marca exclusiva Zooplus. Nu o sa gasesti in alta parte. Tot ce este cu steluta pe site este marca lor.

#18
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Mersi !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate