Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Belcando junior pt Golden Retriever

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
Asa este si carpatinul meu. Boabe simple mananca doar daca este lesinat de foame (am incercat sa nu-i dau dacat boabe si doar in a treia zi a inceput sa se atinga de ele). Si am incercat cu toate tipurile de boabe. Am ramas pe Concept for life, nu ca iar placea mai mult dar daca tot nu apreciaza sa nu-i dau nici super premium dar nici cea mai ieftina. Daca-i dai o bucata de friptura intai o miroase de cateva ori  si pe urma catadicseste sa ti-o ia din mana de parca iti face un favor ca te scapa de ea. Ii fac cate o oala de orez cu gaturi de pui si ii amestec boabele cu orez si asa mananca.

#20
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Goldenii sunt din naștere pofticioși :) Efectiv întâi bagă în gură înghite și după se gândește la gust sau miros :)

Problema a fost medicală clar, astăzi a fost a treia zi de injecții și ultima, temperatura este stabilă acum la 38.2, a dispărut și anxietate și oboseala și ochi roșii și tot.
Vorba unei rude mai în vârstă ... Zice mamă dar la ei au efect imediat medicamentele. Nu că la oameni, luni de zile pentru efecte. Ei imediat se pun pe picioare cu medicamentele potrivite.
Însăăă .. îl suspectez pe parșiv că a și profitat de situație să schimbe și mâncarea :)
Adică eu spartan, da nevasta dă-i cu baiatu mamii, ce a pățit Puiu mami, hai să păpam puișor .. îl înțeleg și pe el că a avut ceva figuri :) Că e fraier, oricum o bucățică din orice mâncăm noi ajunge și la el. El a crezut însă că ne forțează mâna ! Și ce să vezi, a reușit :)

Mâncare gătită va avea în următoarele 4 zile cât plecam noi și va sta cu 2 tomberonezi imperiali la soacră-mea !

Apropo .. deci directorul nu bea apă din același castron cu aia6, moare de sete, plânge, țipă, urlă, dar nu pune el gura unde a pus plebea. Boier, ce mai.

Să fie sănătoși, asta e important :)

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ma mira de loc cu apa. Setterul meu nu bea apa daca e mai veche de jumatate ora sau daca a mai baut si alt caine din apa aia. In schimb nu face mofturi la apa din fantanica pisicilor de unde se adapa si shitzulicii. Pentru inapetenta goldenului te sfatuiesc sa-i micsorezi portia. Deci, daca ii dai acum 500g de boabe, redu-i la 400g si vezi cum se comporta. Nu te ingrijora  ca slabeste fiindca ei trebuie sa fie slabi pana de osifica complet scheletul adica pana pe la 2-3 ani. Un pui supraponderal risca sa faca displazie deci ai grija sa nu se ingrase. Trebuie sa i se simta ultimele trei coaste. Sunt crescatori care la un anumit interval, nu le dau mancare 24 de ore. Eu nu am incercat metoda desi setterul cand era tanar mi-a scos peri albi cat de mofturos era. Acum insa trebuie sa tin bucataria incuiata. Cum o las descuiata, cum da atacul si fura tot ce gaseste la indemana, de regula-mancarea pisicilor dar mi-a ras o data juma de tava pe pateuri cu branza, alta data vreo 6 mici, branza, paine, nu iarta nimic. Dar asta e normal la rasa asta. Anormal era cand nu voia sa manance. La vremea respectiva i-am facut mai multe analize, inclusiv coproparazitologicul si nu avea nimic. Dar giardia nu apare decat rar la microscop asa ca i-am facut un tratament antigiardia fiindca facea cate un scaun diareic exploziv o data la 2-3 saptamani. Dupa tratament nu a mai facut diaree si a devenit mancacios. Au trecut multi ani de atunci.

#22
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Păi cu mâncarea asta am redus la 400 de grame, de 2 ori pe zi.
Are aproape 9 luni, 32.3 kg.
Nu pare gras deloc, e chiar suplu, pentru că e destul de înalt. Nici la vet nu mi-a spus că ar fi peste greutate .... Ce e drept nici nu am intrebat.

Și sper din tot sufletul să nu fie cu displazii și de genul, mai ales că în următoarele 5 luni plec în voiaj. Rămâne nevastamea cu îngrijirea :) Încercăm să evităm efortul prelungit și greutatea.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate