Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pierderi apa dupa contor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 Qwerty69, on 05 august 2020 - 10:33, said:

Daca erai inspirat si erai acasa cand s-a facut cirirea scapai ieftin.

Le dadeai la aia care citesc contorul ceva si sa spuna ca e defect si necesita schimbare si asa scapai de paguba. Asa mi s-a intamplat mie acum vreo 3-4 ani si am rezolvat cu cei ce citesc/schimba apometrul.

Adică ești penal și-i încurajezi și pe alții să fie. Poate ajungea apometrul pe la metrologie și o puneați cu toții de un dosar.

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Romanu' tot responsabil e: sa plateasca ceilalti clienti pierderile lui. Toate cacaturile astea, toate pierderile, toate "smecheriile" se vor regasi in pretul pe care il platesc toti. Sa nu-i spanzuri de apometru pe "descurcareti"?

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Si eu l-as spanzura pe furnizorul de apa cand ud in curte iarba cate 10 mc la care platesc si canal. Asa...ne descurcam. Nu vede nici pe apa, nici pe canal.

Edited by mariovrs, 05 August 2020 - 15:14.


#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mă îndoiesc că furnizorul e cel care stabilește cum se tarifează. Mi-e că există niște legi în privința asta. Desigur, asta pentru cine e interesat.

Apoi, mă îndoiesc că plătești când plouă, deși și atunci apa este preluată tot de aceeași canalizare/infrastructura. Nu?!

Dar, da, ai dreptate, furtul caciulii (și nu doar a caciulii) e sport national. Iar unii sunt olimpici, ba as putea spune chiar olimpici mondiali. Ciordales, Mo?

Edited by dexterash, 05 August 2020 - 15:42.


#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 ericmario, on 05 august 2020 - 12:28, said:

Totuși, apa aia unde s-a scurs? Nu ai observat nimic nici tu, nici vecinii?
Presupun ca n-a curs prea tare si a reusit sa se infiltreze fara sa dea pe-afara. Ori n-a coborat niciun vecin in acel camin din luna martie, ori nu le-a pasat suficient cat sa ma anunte. Sunt 128 mc, dar nu stiu in cat timp s-au adunat.

M-a costat 120 de lei reparatia, asta este.

#24
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Este ceva cantitate de apa.
Nu cred ca a disparut prin simpla infiltrare fara sa se vada.
Foarte curios.

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă uiti frigiderul in priza exact lângă contoar mai plătești curentul sau e treaba furnizorului ?

#26
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Apa consumata se poate achita in rate,cred.

#27
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Sunt la casa si am o situatie idenita . 125 mc pierduti, intr-o zi....ciudat rau.
Teava PE 32  mm este, si casa e facut in 2014, a stat cineva cateva luni in ea, totul nou.

Eu din iulie lucrez la ea, am consumat 3-5 mc. doar apa pt adezivi grese si spalat. Vin zillnic la casa, stau pana seara tarziu.
Ieri am observat ca bolborosea pe sus, era umezeala intr-un loc, si imediat am inchis, se invartea binisor apometrul pe ultima cifra din dreapta pe rosu, la fractia mica.

Am sapat, si imediat a disparut orice urma de umezeala. Am largit , am sapta 1 m cub de jur imprejur si 1 m si ceva adancime, cu grija. Nici o umezeala nici acolo, nici la sapatura din jur...
125m 3 inseamna 125.000 litri..... intr-o singura zi, sa se faca asta , fara sa am umezeala mare in pamant...ciudat.

Era sa patesc alla acum 2 saptamani cand tot asa, dar cu noroc m-a anuntat vecinu ca misc apometru usor..a inchis el. (avem teavile in acelasi camin). Era o fisura, am pus imbinare PE singur, am sapat, era imediat dupa camin la intrare in curte. Nu a mai curs deloc acolo, e ok, am lasat descoperit de atunci si totul e uscat.



Ce as putea face, fiindca sunt sigur ca , indiferent ca are vreun alt por pe undeva, nu avea cum sa adune atat cubag in 24 de ore.

#28
narcis3223

narcis3223

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.02.2021

 vandemm, on 25 septembrie 2021 - 06:35, said:

Sunt la casa si am o situatie idenita . 125 mc pierduti, intr-o zi....ciudat rau.
Teava PE 32  mm este, si casa e facut in 2014, a stat cineva cateva luni in ea, totul nou.

Eu din iulie lucrez la ea, am consumat 3-5 mc. doar apa pt adezivi grese si spalat. Vin zillnic la casa, stau pana seara tarziu.
Ieri am observat ca bolborosea pe sus, era umezeala intr-un loc, si imediat am inchis, se invartea binisor apometrul pe ultima cifra din dreapta pe rosu, la fractia mica.

Am sapat, si imediat a disparut orice urma de umezeala. Am largit , am sapta 1 m cub de jur imprejur si 1 m si ceva adancime, cu grija. Nici o umezeala nici acolo, nici la sapatura din jur...
125m 3 inseamna 125.000 litri..... intr-o singura zi, sa se faca asta , fara sa am umezeala mare in pamant...ciudat.

Era sa patesc alla acum 2 saptamani cand tot asa, dar cu noroc m-a anuntat vecinu ca misc apometru usor..a inchis el. (avem teavile in acelasi camin). Era o fisura, am pus imbinare PE singur, am sapat, era imediat dupa camin la intrare in curte. Nu a mai curs deloc acolo, e ok, am lasat descoperit de atunci si totul e uscat.



Ce as putea face, fiindca sunt sigur ca , indiferent ca are vreun alt por pe undeva, nu avea cum sa adune atat cubag in 24 de ore.

125 metri cubi intr-o singura zi? Daca este un contor de DN 32, debitul maxim este de 6 metri cubi pe ora (adica de 144 metri cubi pe zi). Cu alte cuvinte, contorul a fost uitat deschis la debit maxim sau spartura este mega-uriasa!
Sau poate nu sunt 125 metri cubi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate