Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Pierderi apa dupa contor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Distribuitorul de apa a facut o pauza de la citit contorul pe motiv de Covid, au venit abia acum prima oara din luna Martie.

Au gasit caminul inundat, iar conducta cu pricina e a apartamentului meu. Ei insa au zis ca nu e treaba lor deoarece spartura e dupa contor.

Pierderea e 128 metri cubi de apa, relativ mult transformat in lei.

Nu se poate face nimic, ies de fraier si platesc?

#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Buna intrebarea.Cu ei nu prea ai ce face,eventual daca erai inspirat sa le dai ceva sa remedieze,daca ar fi vrut.Daca te consoleaza,la noi au intrat in curte si au citit contorul de capul lor,si eu le-am luat mortii la dans cind au venit ulterior dupa bani.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007

 Mizu, on 05 august 2020 - 10:24, said:

Distribuitorul de apa a facut o pauza de la citit contorul pe motiv de Covid, au venit abia acum prima oara din luna Martie.

Au gasit caminul inundat, iar conducta cu pricina e a apartamentului meu. Ei insa au zis ca nu e treaba lor deoarece spartura e dupa contor.

Pierderea e 128 metri cubi de apa, relativ mult transformat in lei.

Nu se poate face nimic, ies de fraier si platesc?

Daca e dupa contror, da trebuie sa platesti... dupa contor e instalatia sanitara a ta si tu trebuie sa te ocupi de intretinerea ei.
Nu esti singurul caz...

#4
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu numai ca achiti paguba,adica apa,dar platesti si un Dorel sa remedieze.

#5
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Daca erai inspirat si erai acasa cand s-a facut cirirea scapai ieftin.

Le dadeai la aia care citesc contorul ceva si sa spuna ca e defect si necesita schimbare si asa scapai de paguba. Asa mi s-a intamplat mie acum vreo 3-4 ani si am rezolvat cu cei ce citesc/schimba apometrul.

#6
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Am pățit, însă am avut de achitat doar apa, nu și canalizarea, deoarece s-a constatat ca e avarie și apa pierduta nu s-a scurs pe canal.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008

 mcd2020, on 05 august 2020 - 10:30, said:

Buna intrebarea.Cu ei nu prea ai ce face,eventual daca erai inspirat sa le dai ceva sa remedieze,daca ar fi vrut.Daca te consoleaza,la noi au intrat in curte si au citit contorul de capul lor,si eu le-am luat mortii la dans cind au venit ulterior dupa bani.

alt zmeu,aia au fost fraieri,trebuiau sa plece si sa te lase cum vrei,adica de capu tau,dupa ceva timp debransare si apoi incepeai tu dansul

#8
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ceaunu1980,nu stiu printre ce oameni traiesti matale,dar SI citirea se anunta cumva,sa fie acasa interesatul.Prin hartie sau prin e-mail.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008

 Qwerty69, on 05 august 2020 - 10:33, said:

Daca erai inspirat si erai acasa cand s-a facut cirirea scapai ieftin.

Le dadeai la aia care citesc contorul ceva si sa spuna ca e defect si necesita schimbare si asa scapai de paguba. Asa mi s-a intamplat mie acum vreo 3-4 ani si am rezolvat cu cei ce citesc/schimba apometrul.

depinde de situatie,el a specificat ca sta la ap si are contor individual in camin,nu-mi imaginez cum
cazul tau conteaza f mult si unde esti,la casa sau bloc
astfel de caz facut la bloc,acea ”rezolvare” de care ai pomenit, de fapt inseamna fuuuterea celorlalti locatari,dar e ok,suntem acasa si sa plateasca toti,in veci nu ne asumam nimic

 mcd2020, on 05 august 2020 - 11:24, said:

Ceaunu1980,nu stiu printre ce oameni traiesti matale,dar SI citirea se anunta cumva,sa fie acasa interesatul.Prin hartie sau prin e-mail.

ce vorbesti,trebuie mandat

tocmai ca traiesc printre oameni si stiu ce inseamna sa muncesti si sa te f.... toti cum au chef

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Daca scurgerea este IMEDIAT dupa apometrul general TOT DATORIA LOR este sa remedieze. Am avut o speta asemanatoare si mie mi-au reparat gratis+scaderea facturii care venise astronomica...
Daca scurgerea este la cativa metri buni dupa apometru, esti bun de plata!

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Ok, dar acum e cuvantul lor impotriva lui Valmont43.
Daca e datoria lor trebuie sa scrie negru pe alb undeva.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
probabil depinde distanta,nu cred ca este ceva standard,dar pt asta ma gandesc ca tre sa ai si verificare valabila a,apometrului,verificarea apometrului tine de utilizatorul final

sunt ap cu contor separat in camin?

#13
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Mizu, on 05 august 2020 - 11:37, said:

Ok, dar acum e cuvantul lor impotriva lui Valmont43.
Daca e datoria lor trebuie sa scrie negru pe alb undeva.
Apometrul general din camin este proprietatea SC APA Nova(aici in Buc) prin urmare orice defectiune aparuta in jurul apometrului fie ca este INAINTEA conductei fie DUPA conducta este datoria lor. Desigur vb.de cativa cm.
Daca este sparta conducta la 5 metri DUPA apometru, pa si pusi, esti bun de plata, e logic!

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Valmont43, on 05 august 2020 - 11:34, said:

Daca scurgerea este IMEDIAT dupa apometrul general TOT DATORIA LOR este sa remedieze.
De ce?

 Valmont43, on 05 august 2020 - 12:19, said:

Apometrul general din camin este proprietatea SC APA Nova(aici in Buc) prin urmare orice defectiune aparuta in jurul apometrului fie ca este INAINTEA conductei fie DUPA conducta este datoria lor. Desigur vb.de cativa cm.
Daca este sparta conducta la 5 metri DUPA apometru, pa si pusi, esti bun de plata, e logic!
Apometrul general nu prea cum să fie la câțiva cm de apartamentul lui Mizu, deci vorbim aiurea.

#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Cum de ce? Pai supura apa la imbinarea apometrului cu teava...iar aia e tot treaba lor!

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Mizu, on 05 august 2020 - 10:24, said:

Distribuitorul de apa a facut o pauza de la citit contorul pe motiv de Covid, au venit abia acum prima oara din luna Martie.

Au gasit caminul inundat, iar conducta cu pricina e a apartamentului meu. Ei insa au zis ca nu e treaba lor deoarece spartura e dupa contor.

Pierderea e 128 metri cubi de apa, relativ mult transformat in lei.

Nu se poate face nimic, ies de fraier si platesc?

În cazul unei avarii nu ai de ce să te consideri fraier.
Asta e, plătești și gata.
Totuși, apa aia unde s-a scurs? Nu ai observat nimic nici tu, nici vecinii?

 Valmont43, on 05 august 2020 - 12:22, said:

Cum de ce? Pai supura apa la imbinarea apometrului cu teava...iar aia e tot treaba lor!
Fals.
Ei sigilează doar piulița olandeză de dinaintea contorului, ce e după contor, nu-i mai interesează.

#17
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 ericmario, on 05 august 2020 - 12:28, said:

Fals.
Ei sigilează doar piulița olandeză de dinaintea contorului, ce e după contor, nu-i mai interesează.
Mie mi-au remediat problema chiar daca era imediat dupa apometru+anularea facturii.
Desigur aici am contribuit si eu ca am stiut cum sa pun problema.
Vb.de Apa Nova Bucuresti, nu stiu la alte societati cum este...

 ericmario, on 05 august 2020 - 12:22, said:

Apometrul general nu prea cum să fie la câțiva cm de apartamentul lui Mizu, deci vorbim aiurea.
Cred ca tu nu intelegi ce-am spus si te bagi aiurea in discutii.
Uita-te cu ATENTIE la imaginea asta...e la minte oricarui prost ca orice avarie din jurul apometrului general este treaba lor...

Attached Files


Edited by Valmont43, 05 August 2020 - 13:14.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 mcd2020, on 05 august 2020 - 11:24, said:

Ceaunu1980,nu stiu printre ce oameni traiesti matale,dar SI citirea se anunta cumva,sa fie acasa interesatul.Prin hartie sau prin e-mail.
Si pentru noile contoare citite prin radio, trebuie sa fi acasa? Ca aia de 4-5 ani de cand au schimbat contoarele, nu m-au anuntat niciodata! Pot sa-i reccam ca fac citirile pe sestache?
  De unde rezulta chestia asta din poza? Ca eu nu prea imi dau seama ce treaba au aia de la apanova cu tot ce-i dupa piulita olandeza de la iesirea din apometru.

Edited by myshyk, 05 August 2020 - 13:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate