Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Alerta JOB remote in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zuzuloi

zuzuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2009
Va salut, scriu acest topic pentru a avertiza si alte persoane sa fie cu "ochii in patru" ,intrucat nu am reusit sa gasesc informatii despre un angajator care m-a contactat in urma aplicarii mele pe BestJobs.ro  si anume BUILD & CO CREATIVE DESIGN SOLUTIONS LTD ( BCCDSLTD) . acestia se prezinta ca fiind o firma de constructii modulare din UK care cauta in Romania o persoana pentru postul de Asistent Manager dezvoltare Romania care sa lucreze remote.

Scriu toate acesrtea pentru a ferii alte perosoane sa pice in plasa lor, eu am fost aproape,dar m-am prins la timp, altii poate ajung mai departe, si cum nu sunt informatii deloc pe net despre ei , m-am gandit sa fac asta public pentru a va informa, totodata, daca mai sunt persoane in situatia mea, va rog sa ma contactati sau mai bine sa mergeti la IPJ pentru a depune si voi o plangere. cu cat mai multi, cu atat mai bine!

Va atasez mai jos discutiile cu cei de la Bestjobs in care se confirma cele spuse de mine, precum si indrumarile lor catre IPJ Bucuresti acolo unde am si depus o plangere impreuna cu avocatul meu.

Buna ziua,
In data de 17-06-2020 am aplicat la un Job de Asistent Manager Dezvoltare pe Romania la compania BUILD & CO CREATIVE DESIGN SOLUTION LTD (BCCDSLTD) din Uk.
Tot in ceeasi zi am fost contactat de catre un reprezentant din partea firmei (Vlad militaru, cel mai probabil un nume fictiv) cu care am tinut un scurt interviu la telefon si care s-a declarat multumit la final si mai apoi mi-a trimis Contractul de munca impreuna cu un fisier in care se cereau cateva documente personale, Buletin, conturi bancare, iban,bank statement etc...?? la telefon am discutat si am stabilit ca vom folosii contul meu de Revolut pentru plata salariului la sfarsit de luna.
Dupa ce am primit contractul si l-am completat cu datele pesronale, inclusiv contul de revolut si l-am semnat, l-am trimis impreuna cu copii de buletin fata verso. L-au primit si mi-au zis ca totul e ok si imi vor trimite inapoi contractul semnat de catre Managerul companiei.
Cateva zile mai tarziu m-au sunat si mi-au cerut alte date despre bancile la care mai am conturi si am stabilit ca vom folosii un cont din Romania de data aceasta ,desi in prima faza au zis ca e ok cel de revolut. Mi-au trimis contractul semnat de ei, cu datele mele,cu contul cel nou pe care urma sa il semnez IAR ( dar cu date schimbate in contract) date de care au "uitat" sa mentioneze, mi-se cerea sa fac plati din contul meu, am vazut am intrebat despre asta si au zis ca da, este necesar sa fac asta pentru a fii instruit la inceput , insa ei se obliga sa plateasca in avans sumele necesare inclusiv eventualele comisioane. desi mi s-a parut ciudat,am acceptat si asta , pentru ca au zis ca este necesar doar in perioada de proba de 30 de zile apoi primesc acces la contul firmei...
Precizez ca am cerut in repetate randuri mai multe date despre firma, ma gandesc ca este si normal sa stiu cu ce se ocupa firma unde tocmai ma angajez... nu am reusit sa aflu absolut nimic in plus fata de ceea ce se gaseste pe site-ul lor , site care oricum este destul de evaziv, cu informatii lipsa.
Dupa toate astea, am inceput munca, in prima zi mi s-a cerut sa fac un studiu de piata in Romania, fara prea multe detalii si o prezentare powerpoint. Dinnou am incercat sa aflu mai multe detalii de la ei care m-ar fii ajutat sa fac mai usor studiul si mi-ar fii acordat si mie un minim de confort dar nu am reusit, nu stiu concret ce fac, cu ce se ocupa,ce planuri au,absolut nimic in schimb ei stiu cam tot despre mine,cu toate astea m-am apucat de treaba si am inceput sa lucrez la acel studiu.
Azi mi-se cere printr-un e-mail dat de (Alexandru Zaharia, probabil alt nume fictiv) sa ma inregistrez pe mai multe platforme online de plati (payeer , advcash,etc) unde sa imi leg conturile mele personale si sa incarc cu o suma de bani , bani care "vor fii platiti inapoi la prima tranzactie a lor catre mine" , contrar a ce scria in contract ca vor fii platiti in avans si eventual si comisioane.
Cand am cerut cateva iformatii despre am fost luat destul de tare , cum ca multi clienti straini lucreaza cu aceste sisteme de plata pentru plata instant si ca trebuie sa imi fac daca mai vreau sa lucrez cu ei sau nu! ( exceptand faptul ca nu cred ca exista vreun om care are pretentia sa plateasca O CASA online si transferul sa fie facut online "INSTANT"Posted Image?? ) de obicei astfel de tranzactii se fac prin banci, sa fie usor de verificat, asigurate si cu termenele aferente de tranzactie... de cateva zile. Pentru toate cele povestite mai sus am toate mail-urile cu ei, din pacate o parte din cererile de informatii pe care le-au facut, au fost efectuate telefonic si spre greseala mea nu le-am cerut sa faca asta in scris.
Las la latitudinea Dvs. daca acest job este sau nu o inselatorie, insa eu am considerat necesar sa trag un semnal de alarma pentru ca alte persoane sa nu mai piarda timp cu ei.
Daca pot sa va mai ajuta cu alte informatii (inclusiv e-mail -uri va rog sa imi comunicati).
O zi buna,

Raspuns 1 : Bună,
Îți mulțumim pentru email și sesizare!
Ca urmare a investigațiilor interne de la nivelul societății, am procedat la blocarea accesului utilizatorului la contul de angajator, precum și la revocarea anunțului de angajare respectiv.
Ori de câte ori se creează un cont de companie, colegii noștri verifică dacă aceasta este înregistrată și în funcțiune. Din păcate, nici așa nu putem avea o garanție că vom da numai de oameni cinstiți.
În calitate de persoană vătămată, îți recomandăm să depui o plângere penală împotriva acestui angajator la IPJ-ul de la raza domiciliului tău și te asigurăm că vom colabora cu transparență și celeritate cu organele penale pentru identificarea făptuitorilor.

Raspuns 2.
Bună,
Îți putem confirma faptul că au mai existat și alte persoane care au formulat sesizări împotriva acestui angajator, cărora le-am recomandat de asemenea să apeleze la organele competente de cercetare penală.
Totodată, din considerente de confidențialitate, precum și de protecția datelor cu caracter personal, nu putem furniza informații despre identitatea acestora, însă te asigurăm de faptul că vom comunica toate informațiile pertinente către autoritățile penale în vederea identificării și tragerii la răspundere a făptuitorilor.
O zi frumoasă!

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postzuzuloi, on 03 august 2020 - 17:20, said:

Azi mi-se cere... sa ma inregistrez pe mai multe platforme online de plati (payeer , advcash,etc) unde sa imi leg conturile mele personale

Uite asa, fara sa stii, vinzi masina de la topicul asta si apoi iti spun ca te-au platit gresit si sa le dai inapoi diferenta prin Dzeu cine stie ce metoda anonima de la convine lor :D

#3
zuzuloi

zuzuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2009

View Postrid, on 03 august 2020 - 18:04, said:


Uite asa, fara sa stii, vinzi masina de la topicul asta si apoi iti spun ca te-au platit gresit si sa le dai inapoi diferenta prin Dzeu cine stie ce metoda anonima de la convine lor Posted Image

Tocmai , m-am sesizat la timp si nu am apucat sa fac nimic in numele lor, doar le-am dat ceva date personale si poze cu buletinul pe care mi le-au cerut o data cu contractul de munca. Dar sper sa nu pice si altii mai ales ca am vazut ca nu sunt singurul.

#4
Aeterna96

Aeterna96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.02.2018
Hei,

Am patit si eu acelasi lucru cu aceasta firma Build & Co Creative Design Solutions Ltd si the boss Vlad Militaru.

Inca de la primul telefon am simtit ca este ceva in neregula, eu avand de obicei foarte multe intrebari, nenea asta facea niste pauze kilometrice si parea destul de ofuscat atunci cand o propozitie se termina cu "?". Cand intrebam ceva el intervenea "deci salariul este de 1100 de ieuro", lucru care ma interesa, dar nu intr-atat de tare incat sa imi spuna de 50 de ori. A mintit ca sunt 30 de angajati, dar el e si PM, si HR, si trainer si contabil si putem continua ce posturi mai avea pana la 30. Ori poate i-a rapit cineva pe restul de 29.

El spune ca firma este detinuta de un investitor Mark Lear, care poate chiar o exista, daca nu o fi tot acest Vlad Militaru. Parerea mea este ca nici nu avea habar de case modulare, avea un site fals tradus cu google translate si oferea un contract fara nicio valoare, neinregistrat niciunde, pe o perioada de 30 de zile (dupa probabil ca te inlocuia - ca te revoltai de neplata salariului ��).

In continuare m-a tot apelat pentru a imi cere datele (copie CI si IBAN), dar am considerat sa ma mai gandesc fiindca entuziasmul meu pierea odata cu tonul vocii acestui big boss. Chiar in noaptea respectiva am si vazut postul pe internet despre teapa lor, iti multumesc ca ai tras un semnal de alarma, chiar m-a ajutat. �� In ziua urmatoare m-a si sunat acest Vlad Militaru, pe motiv ca el imi va face trainingul (������) si cand i-am comunicat ce se cuvenea, am auzit doar ăăĂąăccrrr si acestea au fost ultimele sunete scoase de el. Oricum nu stiu ce a fost in capul lui, eu oricum nu as fi avut bani sa ii platesc lui avioane.

Si eu am scris catre Bestjobs, raspunsul lor a fost asemanator cu cel primit de catre initiatorul acestui post.

* Era si funny pe alocuri, de cate ori ma suna, imi spunea inca o data cine este (probabil ca intrase bine in personaj ��).

Ma bucur ca ai hotarat sa scrii despre asta, cu siguranta cel putin in Romania, nu stiu daca ii va mai merge teapa.

Edited by Aeterna96, 06 August 2020 - 00:40.


#5
Ayschy

Ayschy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2020
Urmează sa fac și eu o plângere și as vrea sa știu in ce stadiu ai ajuns tu după o luna de când ai postat. Multumesc!

Edited by Dany_Darke, 08 September 2020 - 12:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate