Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

autoizolare la domiciliu / carantina?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,
Stiu ca au tot fost discutii relativ la mult-tergiversata lege a carantinarii si izolarii.
Pe scurt: am intrat in tara in 22.07, venind din Muntenegru via Serbia. La momentul ala, stiam ca nu e obligatorie masua autoizolarii la domiciliu, lucru confirmat si de angajatul DSP de la granita, care mi-a luat temperatura (a avut o valoare normala), si m-a pus sa completez un formular unde am dat adresa, nr tel, am semnat, iar ulterior a scris cu pixul pe ea “Se recomanda autoizolare la domiciliu”. A si zis apoi, verbal, ca “la momentul actual, cf legislatiei in vigoare, nu va putem obliga, doar va recomandam sa stati acasa”.
Bun, de aici mai departe, de la 2 zile dupa asta, sunt sunat zilnic de politia din BV, si mi se spune ca daca nu ma gasesc acasa imi pot da amenda, sau ma baga in carantina institutionalizata, pe banii mei. Le-am zis ca am semnat la granita un document in care doar mi se RECOMANDA sa stau acasa. Ei zic ca au un tabel primit de la DSP si ca-s sub monitorizare pana in 04.08, si “isi fac treaba” si sa sun la DSP.
Ok, sun la DSP si doamna aia zice ca stie si ea ca doar dij 27.07 se aplica obligativitatea autoizolarii pt cei care vin din tarile rosii (pe baza noii liste de la INSP).
Cum am ajuns in baza de date a dsp cu monitorizare permanenta, nici ea nu stie.
Am trimis Luni un mail la 4 autoritati ale statului in “To” , evident fara niciun raspuns.
Bineinteles ca nu ies sa imi fac de cap, sau in locuri aglomerate, insa daca se intampla sa ies la 300m de bloc sa fac mici cumparaturi si nu ma gasesc astia acasa, dpdv legal au dreptul sa ma amendeze, daca la momentul intrarii in tara mie doar mi s-a recomandat, nu am fost obligat la izolare?
Agentu’ de azi era cam iritat ca a trebuit sa urce pana la apartamentul meu sa ma verifice, ca “la telefon de ce nu raspundeti, trebuie sa vin pana aici ca sa ma expun riscului”? Da, tre sa urci pana sus, poate cand m-ai sunat eram eram la baie sa ma c*c.

Nimeni nu ma lamureste, cui ar trebui sa ma adresez sa stiu clar sunt obligat sa stau in casa, fara sa ies deloc, sau doar mi se recomanda? Ce lege era in vigoare in 22 mai exact?

Multumesc

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Stai linistit nu iti pune mintea cu ei, iti complici viata, am auzit la abuzuri cu listele dsp de te ia cu capul. Sunt si destui politisti Garcea, eventual sa ii zici lu Garcea ca are sanse mai mari sa ia virusul in Ro decat in Serbia.
Ei au avut ieri 331 cazuri la o populatie de 7 milioane, noi avem 1300 la 19 milioane, pe hartie ca real probabil maxim 16-17 milioane.
Sa nu mai zic ca Brasov parca e unul din orasele/judetele relativ focar.

Edited by SpeedDemon, 01 August 2020 - 12:26.


#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Deci mai pe romaneste pot parasi incinta locuitei, iar ulterior aia vin cica cu salvarea DSP sa ma bage in carantina institutionalizata pe banii mei.
Apoi, sa zicem ca se intampla, ce fac?
Ii dau apoi in instanta probabil cand ies

#4
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Te pui cu cretinii din RO?
In locul tau as sta chill, ca mai ai 3 zile.
De ce sa iti bati capul cu instante?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pana te lamuresti, sau vei primi un raspuns de la organ, va trece perioada de autoizolare.
Intre timp - stai cuminte si nu mai incerca sa te lupti cu morile de vant.
Situatia este destul de complicata si prezinta umflaturi.
Avand in vedere confuzia generala - practic e o varza - nu vei primi nici un raspuns clar

Edited by Naijax, 01 August 2020 - 12:34.


#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
https://romani-buni....i-agentul-de-m/

Quote

Șofer de TIR băgat cu forța în carantină de Poliție?! Adrian Tache: „Eu sun la 112 …îmi răspunde o doamnă de la polița capitalei, spune că e un abuz si ca sa nu ma duc nicăieri. Agentul de m-a oprit ii spune doamnei ca face ce știe, doamna ma roagă sa nu urc in salvare ca e abuz, el îmi spune că …”

Asta e nivelul agentului Garcea, nu te pune la mintea lui odihnita. Daca te baga la carantina 14 zile nu mai iesi de acolo.
Sa nu mai zic ca daca n-ai nici o simptoma pana in ziua 12 e destul de sigur ca n-ai covid. Simptomele apar cica in 4-12 zile.

Edited by SpeedDemon, 01 August 2020 - 12:37.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
De amendat te pot amenda pentru orice, singura problema e ca iti pierzi timpul prin tribunale ca sa o anulezi. Pentru greseala nu raspunde nimeni, de aia sunt asa relaxati si amenintatori.

#8
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Mai taci ma cu prostiile, ei au primit o listă de la DSV, nu e de competenta lor să o verifice, ei aplică măsurile persoanelor de pe acea listă

Initiator, nu te complica, vei lua carantina de la capăt, mai bine lasa sa curga acele cateva zile care au mai rămas.

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View PostMizu, on 01 august 2020 - 12:48, said:

De amendat te pot amenda pentru orice, singura problema e ca iti pierzi timpul prin tribunale ca sa o anulezi. Pentru greseala nu raspunde nimeni, de aia sunt asa relaxati si amenintatori.
Cum adica nu raspunde nimeni pt greseala? Statu’ roman, daca a gresit

#10
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View PostTalkabout, on 01 august 2020 - 12:54, said:

Cum adica nu raspunde nimeni pt greseala? Statu’ roman, daca a gresit
Adica nu raspund persoanele in cauza. "Raspunde" statul generic, probabil anuleaza vreo amenda sau ceva... dar aia care au facut greselile nu patesc nimic.

#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Da, ma rog..
Eu i-as provoca. Bani am, deci daca ma baga in carantina institutionalizata pe banii mei ok, o sa le fac o “mega”-reclama pe retelele de socializare, probabil ulterior imi recuperez suma in instanta, plus alte eventuale daune.
Statu’ asta roman merita sa si-o ia cu varf si indesat

Edited by Talkabout, 01 August 2020 - 13:19.


#12
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Daca ai si bani si timp de pierdut te poți băga. La viteza cu care se judecă astazi cauzele, mai ales pe civil, s ar putea să primești o soluție în câțiva ani.

#13
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am stat 14 zile.. ca aveam pe cineva in casa venit din italia in iunie..politia venea o data pe zi si gata pe urma plecau,bine stau la casa nu la bloc sa ma urmareasca pensionarii si am work from home.

Practic la tine nu e nici o confirmare ca esti obligat sa stai in carantina in scris,right?

Edited by FREESH, 01 August 2020 - 13:38.


#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Nu. Foaia aia ce am semnat-o la granita, a ramas la ei, dar a fost scris pe ea cuvantul Recomandare

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Te credem. Dintr o eroare umană ai ajuns pe lista de obligativitate a izolării, listă care a ajuns la poliție, motiv pt care ei te verifică, e obligația lor.
Ai chef de amenzi, tribunale și să ti se recunoască dreptatea după cine știe cât timp, go for it.
Vezi numai ce ti am zis, acum mai ai 2 zile, dacă te prinde ca nu respecți te bagă în carantină instituționalizată, plătită de tine si cu resetarea perioadei, adică încă 14 zile.

#16
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Asa e cum zice covert.. te-au bagat la carantina romanasii din greseala,mai stai 2 zile si gata.

#17
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Caz rezolvat.
Am sunat la CJCCI, aia-s ‘capu rautatilor’, de acolo a plecat lista la DSP cu numele meu. Desi initial domnu zicea ca asa a venit de la granita, si acolo era pb. In fine, faca’ bors
Cica m-au sters de pe lista si azi (probabil dupa mail ul meu in care le ziceam de instanta), iar cand vor trimite azi noile liste mai departe, nu voi mai aparea pe ele.

Edited by Talkabout, 01 August 2020 - 15:03.


#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007

View PostCovertTwo, on 01 august 2020 - 12:51, said:

Mai taci ma cu prostiile, ei au primit o listă de la DSV,
DSP, DSV tot aia e ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate