Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

autoizolare la domiciliu / carantina?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
deci daca doar recomanda si nu scrie ca x e obligat sa faca ceva inseamna ca ne putem pisa pe recomandari. Daca scrie doar recomanda e ca si cum nu ar fi scris nimic. Cam asta e nivelul intelectual din Romania si in cateva zile cand se va trece de 100 morti pe zi intelectualii astia care se pisa pe recomandari o sa se vaite ca nu au locuri in ati si ca vor fi tratati in corturi si sali de sport de o boala despre care ei stiau ca nu exista si unii vor muri de boala asta inexistenta (peste 3 saptamani vor muri cam 10% din cei gasiti azi deci cca 130/zi).

Edited by chilly willy, 01 August 2020 - 17:19.


#20
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Poststrongsss, on 01 august 2020 - 15:07, said:


DSP, DSV tot aia e ...

Vai de mine, ce eroare facusem. Ms ca m ai corectat, dau fundiță.

#21
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013
Doamne cate ineptii am citit...
Daca e RECOMANDARE e ZERO LEGAL. Nici sa te verifice nu au voie... Daca s-a schimbat legea DUPA RECOMANDARE, aia nu produce efecte retroactive...
Dacaas fi in locul tau, cand ma suna astia ash zice ca aprindeam un fitil la doua tuburi pe care mi le-a dat unu' impreuna cu un milion de euro sub gard la Cotroceni...

#22
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postchilly willy, on 01 august 2020 - 17:18, said:

deci daca doar recomanda si nu scrie ca x e obligat sa faca ceva inseamna ca ne putem pisa pe recomandari. Daca scrie doar recomanda e ca si cum nu ar fi scris nimic. Cam asta e nivelul intelectual din Romania si in cateva zile cand se va trece de 100 morti pe zi intelectualii astia care se pisa pe recomandari o sa se vaite ca nu au locuri in ati si ca vor fi tratati in corturi si sali de sport de o boala despre care ei stiau ca nu exista si unii vor muri de boala asta inexistenta (peste 3 saptamani vor muri cam 10% din cei gasiti azi deci cca 130/zi).
Prietene, cand am intrat eu in tara deja erau peste 1000 cazuri zilnic. Nu eu am adus covid-u de dincolo.
In data de 22, Muntenegru nu avea restrictii de niciun fel (nici la dus, nici la intors in Ro).
Bineinteles ca stau mai mult acasa, dar daca “organu” ma prinde la cumparaturi (cu masca, bineinteles), voia sa ma carantineze pe cheltuiala mea + amenda.
Cand statul va avea mai mult respect pt cetateanul de rand, atunci voi avea si eu fata de autoritati.
Pana atunci, daca e RECOMANDARE, e la latitudinea mea. Aici suntem pe o arie de juridic, deci discutia se poarta dpdv legal, nu si moral.
Moral, stiu eu cum sa fac astfel incat sa nu dau potentialul covid nimanui

#23
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Legal au gresit cei de la DSP, tu ai chef să te cerți cu agentul care te verifică.
Ăla a primit o listă, o verifică, nu e treaba lui să verifice dacă lista e corectă. Si nici să o rectifice.
Nu "vrea" organul, asta e obligația lui de serviciu, să i ia pe ăia dupa lista aia pe care ii prinde prin oraș, să i suie în dubă si să i ducă la carantină.
Când face, de ce face, când nu face, dc nu face. Hai că sunteți culmea.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
unu se programeaza pentru test covid  la privat fiindca vrea sa plece in vacanta.
inainte de testare se razgandeste ,de frica nu mai merge in vacanta  nu anuleaza testarea,nu se prezinta ca nu are rost iar peste cateva zile este cautat ca i-a iesit testul pozitiv la covid si trebuie sa-l ia cu izoleta

#25
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Hă ???

#26
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostCovertTwo, on 01 august 2020 - 20:10, said:

Hă ???
povesti cu conspiratii
Pe de alta parte initiatorul spune povesti teribiliste. E ca si recomandarea sa conduci prudent pe ceata, ploaie, polei etc. Daca e doar o recomandare ea nu trebuie respectata ca baiatu e smecher, las ca stie el mai bine, aia care dau recomandari is niste prosti.

Edited by chilly willy, 03 August 2020 - 14:35.


#27
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Dezgrop si io topicul asta: de cateva zile Germania a intrat in zona galbena si asta imi cam incurca planurile pentru vizita acasa de Paste. Noroc ca imi rezervasem oricum 12 zile, deci in a 10-a as iesi din carantina. (cu testul PCR negativ).

Oricat am batut netul, nu dau peste o descriere clara la ceea ce trebuie sa ma astept: vine Poltia pe acasa sa imi verifice prezenta? Si/sau dau telefon pe numarul de fix? Si asta cam de cate ori pe zi? Risc sa o incurc daca tata e la serviciu si eu dorm pana tarziu, deci nu raspunde nimeni? (el nu are de ce sta in carantina, e vaccinat complet de vreo 2 luni).

Last,  but not least:  care sunt sanctiunile care s-ar aplica daca m-ar vedea careva afara din casa? Iar daca m-ar vedea cineva in masina cu tata, ar risca si el ceva? (ca doar ar fi la volan si nu cu pistolul la tampla).

Daca nu exista nicio solutie imi scurtez vizita la 3 zile, caz in care nu se mai impune carantina (o stupizenie standardul asta dublu, am timp sa infectez juma' de oras pana atunci..).

Edited by igraine, 24 April 2021 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate