Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

care a fost grupul/artistul principal al generatiei tale?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa zic si eu ce anume ascultam
la varsta de 10 eram prin stoicanesti , satul in care am locuit in olt. evident nu aveam cablu, era prin 1990-1995 , si muzica nu ascultam decat la tv si la  amici/rude. aveam si casetofon , mic, insa nu eram colectionar de casete , ca nici nu se gaseau la noi. cine gasea casete se ducea in targuri mari prin slatina si etc. si in cazul ca se gaseau si la noi eu nu auzisem ca poti cumpara casete in zona fiind putine magazine si etc. interesul nu prea mi l-am dat sa caut casete si prin piete nu umblam , ca se gaseau in piete de multe ori
aveam si am ruda ce era rocker , are si chitara si boxe etc etc. avea magnetofon , si mergeam cateodata sa ascult muzica pe la el pe magnetofon cu benzi. de la el am auzit prima data  de metallica. asa ca am inceput ascultatul de muzica cu rock. ma uitam la nu stiu ce program cu muzica rock pe tvr , era noaptea , cu magdin nu stiu cum. de acolo am ascultat pentru inceput iris, phoenix, holograf si altele. nu stiu cat de mult imi placea insa ascultam cateva melodii cu placere
muzica dance , rap, electronica nu prea auzisem cu exceptie cateva din topurile de pe tvr. ceva vanilla ice, din muzica usoara phill collins ce se auzeau pe la tvr
dupa 1995 m-am mutat la draganesti. la draganesti aveau cablu asa ca aveam canale ce dadeau si muzica , topuri etc
primul canal a fost mcm. odata cu el am descoperit si muzica dance. am uitat de rock, si m-am axat pe dance. spre deosebire de rock , dance-ul avea mesaj pozitiv , era foarte multa  miscare , si avea linie melodica placuta nu sumbra ca rock-ul. a fost cazul sa imi dau seama ca rock-ul nu e de mine, eu fiind altfel. dupa 1995 au aparut incet melodiile melodiile dance. 3sud est, hi-q, n&d, candy , etc etc. am ascultat mult dance si era misto
prin 1999 insa a inceput o schimbare. prindeam si atomic si mcm si erau multe melodii din europa/america. asa am ascultat prima data nu metal. "nu metal" era gen de rock ce imbina rap cu rock , avea dj, si era extrem de agitat. evident trupa preferata linkin park. am ascultat mult timp linkin park. am ascultat si limp bizkit desi cand am auzit ce inseamna limp bizkit mi s-a facut scarba de cultura americana. am ascultat altele din nu metal. insa asta la tv sau pe internet. nu auzisem de cd , ca am facut liceul la uman, nu auzisem de hdd ca sa trag melodii. calculator nu am avut decat prin 2003
am uitat sa mentionez ca din 1997 ascultam si manelePosted Image cum s-a facut ca am auzit de costi ionita si de altii. am combinat manelele cu rock ceva timp. desi era clar ca nu mergea sa asculti ambele
odata cu calculatorul s-a largit si orizontul muzical. am putut sa ascult si alte melodii decat la tv, am putut sa cumpar si sa primesc cd-uri. pentru inceput am luat de la altii cd-uri. internet n-am avut
calculatorul s-a stricat si n-am cautat hdd sa schimb ca habarn-aveam sa caut  hdd
am stat fara calculator ceva timp ca mersesem la facultate prin 2005. intre timp m-am departat nitel de rock, exceptand nu metal. privind in trecut a fost o greseala sa ascult rock pentru ca nu era de mine. eu eram o fire cuminte, la locul lui, timid si nu ma potriveam deloc cu rock-ul , cu genuri grele cum ar fi heavy metal , nu metal etc etc
similar si cu rap-ul. in timp rap-ul nu il sufeream. am prins nitica patima cu rap-ul , nu sufeream trupe gen bug sau parazitii. si astazi imi mentin parerea si de fel nu sufar pe cei ce asculta rap
asa ca in timp m-am orientat catre rock obisnuit , dance , electronica
care a/au fost trupa/trupele preferata/e? scooter , dj satomi, megastylez, diferite remixuri de pe net ale diferitilor dj, max riven
nightcore ascult mult
dance , evident cu ceea ce era prin  90-2000  , din cei ce canta in zilele noastre , jo, fly project, florian rus , dj project , pe  dj project ii ascult demult , desi dupa 2005 nu prea , remixuri house, dj pascal etc

evident  de la ceva timp nu prea iti e de muzica, la 34 nu te duci la discoteca precum la 15

sa nu uit si de evanescence din nu metal. ei aveau melodii agitate insa cateva imi placeau

a si sa nu uit. din rock rifurile anumitor melodii ma furnica pe brate si corp Posted Image

Edited by karax, 29 July 2020 - 13:17.


#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ca tot am zis de rock , nu tot rock-ul nu imi creeaza neplacere
de exemplu in clipa asta ascult asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/15yjfIZFrd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e misto

sau asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D1qQwojUK1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
*nu tot rock-ul imi creeaza neplacere

#22
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Karax, dac vrei un remake mai bun decat originalul iote:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u9Dg-g7t2l4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
A stricat distractia 2Unlimited la postarea 7. Da,alea erau.   Dar,ce vremuri!!!

#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
doar că a dat cu rap-ul în baltă:


View Post2Unlimited, on 29 iulie 2020 - 08:25, said:

Rap comercial:
MC Hammer, Vanilla ICE, Technotronic, Snap, C&C Music Factory, Black Box, etc...

Posted Image astea nu sunt "Rap comercial"

sunt eurodance - singura particularitate este că în anii 90 trupele de dance obișnuiau să aibă un negru care bagă o strofă de rap acolo și o tipă de regulă care cânta refrenul
exemple: 2 Unlimited, Culture Beat, La Bouche, 2 Brothers on the 4th Floor, Cappella, Haddaway, Mr President (aici erau două fete) și mulți alții


de la noi din Ro am remarcat (și apreciez și astăzi) trupa Class - modești, versuri decente, linii melodice ok, tot pachetul

#25
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Ace of Base

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in genul prodigy nu prea ascultam. mi se parea violent si salbatic
in schimb ascult happy hardcore sau nightcore la greu

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFlat, on 29 iulie 2020 - 16:06, said:

doar că a dat cu rap-ul în baltă:

MC Hammer, Vanilla ICE, Technotronic, Snap, C&C Music Factory, Black Box

Posted Image astea nu sunt "Rap comercial"

sunt eurodance
Ce treaba au niste americani ca si MC Hammer, Vanilla Ice, C&C Music Factory cu eurodance-ul?

#28
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Denumirea unui stil muzical nu are neapărat legătură cu naționalitatea artiștilor respectivi, este doar un nume generic.
In acest caz, numele se leagă de popularitatea acestui stil de muzica în Europa. In SUA nu a prins așa de mult fiindcă americanii în marea lor majoritate sunt complet afoni. :)

Un exemplu similar este stilul denumit "italo-disco", care deși te-ai aștepta să fie un produs italian, este in general cântat și produs de germani, olandezi sau belgieni.

Despre originea și detaliile eurodance poți să te informezi
https://en.m.wikiped.../wiki/Eurodance

Ps vanilla ice nu e artist, e un papițoi care a scos o singura piesă de kkt de râdeau toți de el, un fel de mircea badea al scenei hip-hop din us. Dealtfel după aia s-a lăsat și făcea balade rock

MC hammer idem, un papițoi one hit wonder. Macar ăla era legit. Negru adică. A ajuns falit că n-a mai scos nimic


#29
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Cine dracu citește un wall of topic pe subiectul ăsta ?

Scurt, Metallica.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu citi in caz  ca nu vrei sa citesti Posted Image

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

care a fost grupul/artistul principal al generatiei tale?

Nicolae Guta.

View PostFlat, on 29 iulie 2020 - 08:05, said:

the prodigy, fără discuție

Ohoho, observ niste gusturi rafinate aici!

#32
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004
Michael Jackson
Atat.
Posted Image

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View PostCousteau, on 29 iulie 2020 - 09:34, said:

Pe la 12-14 ani: ABBA, Boney M, Modern Talking, Donna Summer... De la 16-17 ani: Mike Oldfield, Vangelis, Pink Floyd, Dire Straits. De la 22- 24 ani s-au adaugat Roger Watters solo (oricum, melodiile compuse de el cat a fost la Pink Floyd mi-au placut cel mai mult daca nu chiar exclusiv), Queen dar numai melodiile compuse de Freddie Mercury, am inceput sa ascult cu placere cea mai mare parte a muzicii pop a anilor '80. Cea a anilor '90 nu a mai fost decat rare ori pe placul meu. Apoi i-am descoperit pe Yanni si Karunesh.

Mike Oldfield, Vangelis, Yanni, Karunesh.. cred că avem forme similare de sensibilitate muzicală pe partea asta instrumentală.

Edited by caiuscorneliu, 29 July 2020 - 22:43.


#34
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View PostFlat, on 29 iulie 2020 - 16:06, said:

doar că a dat cu rap-ul în baltă:

Nu stiu de cand citesti pe acest forum, insa referitor la muzica am o multime de postari, la subiect, asta datorita faptului ca am fost cu noutatile la zi incepand cu anul 1990. Si mai inainte, desi nu aveam aparatura, unchiul meu avea un magnetofon Kashtan si avea o multime de benzi inregistrate cu muzica italodisco, tot noua. Spre deosebire de multi colegi ai mei care incurca genurile frecvent fara a avea absolut nicio treaba cu muzica, eu cand afirm ceva inainte sa postez mai verific odata. Sa afirmi ca MC Hammer canta eurodance inseamna ca esti pe langa subiect. Asta nu inseamna ca toti sunt invatati. Insa avem wikipedia la distanta de un click. Sa contesti un raspuns fara ca macar sa te informezi, asta tine de bun simt. Da, artistii postati de tine de eurodance sunt ok. Eurodance este un gen de muzica electronica / disco care poate contine elemente de rap. Nu inseamna ca e obligatoriu. Toti solistii de rap au migrat in Germania de la eurodance la Hip-hop (AK Swift, Jay Supreme, etc), unii chiar la house (DJ The Crow), si in 1997 eurodance-ul nu mai continea pasajele de rap (vezi Cappella albumul 2, Pharao albumul doi, Magic Affair albumul 2, etc...) Rap sa contina elemente de eurodance nu ai sa vezi. Rap cu elemente de rock insa, exista, vezi Run DMC. Eurodance-ul este evidentiat de BPM-ul in jur de 138. BPM = Batai pe minut. Rap comercial era rap-ul promovat mult la televizor si in discoteci, iar cel de strada era ascultat in alte parti, nu era prea promovat.

Spoiler

Stanley Kirk Burrell (born March 30, 1962), better known by his stage name MC Hammer (or simply Hammer), is an American rapper, dancer, record producer and entrepreneur who had his greatest commercial success and popularity from the late 1980s until the early 1990s. Remembered for his rapid rise to fame, Hammer is known for hit records (such as "U Can't Touch This" and "2 Legit 2 Quit"), flashy dance movements, choreography and eponymous Hammer pants.[1]

Traducerea in limba romana il face artist de hip-hop, ceea ce nu este chiar ceea ce spun americanii. Oricum Hip-hop nu inseamna eurodance.

Robert Matthew Van Winkle (born October 31, 1967), better known by his stage name Vanilla Ice, is an American rapper, actor, and television host. Born in South Dallas, and raised in Texas and South Florida, Ice released his debut album, Hooked, in 1989 on Ichiban Records, before signing a contract with SBK Records, a record label of the EMI Group, which released a reformatted version of the album in 1990 under the title To the Extreme, which contained Ice's best-known hits: "Ice Ice Baby" and a cover of "Play That Funky Music". "Ice Ice Baby" was the first hip hop single to top the Billboard charts.

Technotronic, Snap, etc au inceput cu genul rap si apoi si-au schimbat titlul trecand la genul euronic in 1994. "Snap - The power" nu poate fi comparata cu "Snap - Exterminate (Exterminate, nu Exterminator de pe albumul Madman's return)" care seamana mai mult cu genul techno / trance.

View Postutopium, on 29 iulie 2020 - 11:16, said:

Eu am dat in ultimul an cam 10.000 de lei pe echipamente de ascultat muzica (playere, boxe, casti), instrumente muzicale/ore de muzica, CD-uri, abonamente de ascultat muzica online, software "music related" si concerte.

Nu ai inteles despre ce vorbesc, asa ca nu are rost sa continuam discutia. Si eu am investit in aparatura peste 10.000 de euro, am o arhiva de muzica de peste 420.000 de titluri, am avut si firma de sonorizari 15 ani. Nu asta am vrut sa subliniez. Exemplul cu C-Block a fost exact ceea ce trebuie subliniat. Hai sa ne raportam strict la muzica, concret, nu la aparatura. Astazi cu un abonament online poti asculta mii de piese. Apar mii de piese saptamanal, din care doar cateva merita ascultate. Inainte umblam luni de zile pentru o sursa de inregistrare buna a unei casete, si apoi acel album tocit de atata ascultat il reinregistram pe alta caseta noua, astfel plateam un album de mai multe ori...

PS. Eu am crescut cu postul german VIVA, prima data l-am vazut proiectat in discoteca No 1 in 1991. Apoi a aparut in 1994 MTV la compania de televiziune prin cablu, bunicel si el, apoi s-a bagat si MCM, mai ales sambata noaptea ma uitam la emisiunea aceea sponsorizata de Orangina, numai hituri. Atomic TV nu prea am urmarit. MTV Romania nici atat, iar MTVul de acum este o bataie de joc la adresa MTV-ului, primul post de televiziune care a promovat un artist de culoare (Michael Jackson - Thriller).

Edited by 2Unlimited, 30 July 2020 - 07:56.


#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asta pentru ca in trecut daw-urile costau enorm. in zilele de astazi gasesti din astea gratis pe internet

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFlat, on 29 iulie 2020 - 22:03, said:

MC hammer idem, un papițoi one hit wonder. Macar ăla era legit. Negru adică. A ajuns falit că n-a mai scos nimic
Nu prea te pricepi la domeniu ... MC Hammer are 11 albume si a vandut 50 de milioane de discuri in total ... e o mare tampenie ce ai scris mai sus. Si a avut multe hit-uri in top 40, vreo 10, nu stiu de unde ai scos-o cu "one hit wonder" (pe langa "U Can't Touch This" a avut "Pray", "Have you seen her", "Here comes the Hammer", "2 Legit 2 Quit" ca sa-ti dau doar cateva exemple de piese de-a lui pe care le stiu.

View Post2Unlimited, on 30 iulie 2020 - 07:46, said:

Nu ai inteles despre ce vorbesc, asa ca nu are rost sa continuam discutia. Si eu am investit in aparatura peste 10.000 de euro, am o arhiva de muzica de peste 420.000 de titluri, am avut si firma de sonorizari 15 ani. Nu asta am vrut sa subliniez. Exemplul cu C-Block a fost exact ceea ce trebuie subliniat. Hai sa ne raportam strict la muzica, concret, nu la aparatura.
Ultima data cand mi-am cumparat un CD cu muzica a fost ... ieri (impreuna cu vreo 7 blu-ray-uri)

Edited by utopium, 30 July 2020 - 08:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate