Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

care a fost grupul/artistul principal al generatiei tale?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
intrebarea e destul de simpla. fiecare a observat in decadele tineretii , de cand esti mic pana termini facultatea , diverse grupuri si diversi artisti , ce au fost ascultati cu placere. cine anume a fost reprezentativ pentru voi sau cine a fost reprezentativ pentru marea masa a ascultatorilor? vorbind de grupuri si artisti de nivel mare gen bug sau cei din muzica dance. sper sa nu o dati in flame de genul "bug is peste n&d ca n&d erau niste terminati"

evident atat grupuri si artisti romani cat si straini
grupuri si artisti ce au aparut dupa ce aveati 25 sau 30 nu se contorizeaza ca la varsta respectiva nu prea te intereseaza muzica ci alte chestii

Edited by karax, 29 July 2020 - 07:54.


#2
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
L.A. cu piesa de referinta "uochii tai" m-a dus pe drumul pierzaniei...

#3
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Queen / Roxette / Guns n'Roses. Asta era trinitatea.

#4
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
the prodigy, fără discuție

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Pink Floyd+Genesis(+Phil Collins)+ Dire Straits(+Mark Knopfler)
Phoenix+Iris+Cargo

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am ceva de rezolvat si ma intorc in juma de ora , revin cu ce mi se parea cool in pubertate si adolescentaPosted Image

Edited by karax, 29 July 2020 - 08:07.


#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
In anii '90 muzica se impartea in urmatoarele categorii:

Rapperi (aici eram si eu incadrat);
Rap comercial:
MC Hammer, Vanilla ICE, Technotronic, Snap, C&C Music Factory, Black Box, etc...
Rap de strada:
Tone Loc, DMX, 2 Pac, Notorious BIG, Dr Dre, Ice T, Eminem, Nas, Ludacris, etc...

Rockeri (toata lumea asculta baladele rock, chiar si anumite piese mai hard)
Scorpions, Metallica, Guns n'Roses, Alice Cooper, Jon Bon Jovi (mai tarziu Bon Jovi), Queen, Europe, Alice Cooper cu piesa mea favorita Poison, etc...

Michaelisti:
Fani Michael Jackson, aici nu mai are rost sa detaliez.

Depesisti / depesari:
Fani Depeche Mode, la fel, nu mai are rost sa detaliez, fanii mai agreeau si trupa Erasure.

In acea perioada existau cluburi care erau facute special pentru un grup sau altul, de exemplu "Club rock '92", era un club unde se mai tineau ocazional petreceri numai rock. Insa eu nu am prins niciuna, de cate ori am fost am prins numai muzica disco / eurodance. De asemenea clubul "Brapest" era un club dedicat lui Michael Jackson. Insa, in afara catorva melodii cu regele muzicii POP, muzica era la fel de diferita, desi adunarile se tineau si ziua. De asemenea se bagau si melodii blues, unde ne puteam desfasura invitand fete la dans. Fanii Depeche Mode nu aveau un club al lor, insa isi dadeau ei intalnire si se adunau in diferite locatii.
Dintre toate grupurile, cea mai mare rivalitate era intre rapperi si rockeri. Ei nu ne agreeau pe noi si noi nu-i agreeam pe ei. De obicei nu ne intalneam pe la petreceri, pentru ca rockerii "adevarati" nu ascultau Scorpions. Asa spuneau ei. Auzisem la un moment dat ca s-a dat o mare batalie intre rapperi si rockeri, si rapperii au tuns zero cativa rockeri, s-a lasat si cu politie.  Cunoscusem un rocker "adevarat" care asculta numai Slayer, Sepultura, Pantera, etc..., formatii pe care le-am ascultat si eu fiind nevoit datorita faptului ca am ajuns DJ la un party de rockeri (vezi mai jos), si care nu m-au atras deloc.

View Post2Unlimited, on 31 mai 2019 - 14:59, said:

Din multitudinea de majorate pe care le-am ținut de-a lungul timpului în perioada anilor 1990, se remarcă unul care mi-a rămas imprimat în minte și pe care nu l-aș putea uita niciodată. Se anunța un chef de pomină pentru că de obicei dacă cheful nu se ținea acasă, aveai mai multă libertate de mișcare pentru că părinții lipseau de la eveniment. În acest caz majoratul se ținea într-o locație de vacanță din Pârâul rece. Abia așteptam evenimentul. Întotdeauna luam pe cineva cu mine să nu fiu singur în caz că se întâmpla ceva. De data această l-am luat pe Vlad, un prieten care locuia în blocul vecin. Pentru că nu aveam mașină am convenit cu sărbătoritul să mă ajute el cu transportul. Și am ajuns în acea sâmbătă seară, pregătit de petrecere, de data aceasta fără lumini. Aveam melodii noi, și întotdeauna îmi plăcea să prezint la microfon ultima melodie a unui artist. Și au început să vină invitații. Era primul chef la care la ora 22.30 începusem cu muzica tare, cu introduceri, și lumea nu dansa. 4-5 invitați care se agitau pe ring în situația în care la chef erau peste 50, pentru mine era un eșec. Am încercat să schimb și să pun tot felul de genuri, inclusiv rap necomercial, și la urmă am continuat cu rock. Niște balade cu Metallica și cu Scorpions. Atunci vine sărbătoritul la mine și îmi spune să pun ceva mai serios, mai hard. Deși cunoșteam formațiile, nu posedam albumele cerute de el. Slipknot, Sepultura, Iron Maiden, etc. “Nu-i nimic, spune el, am eu tot ce trebuie!” Și mi-a adus un turn de 50 cd-uri cu mp3, numai cu muzică hard. Am băgat piesele cerute de el și instantaneu s-a umplut ringul de dans. Atunci am văzut pentru prima dată cum dansează rockerii. Tot atunci am învățat că dansul pe care il fac ei se numeste “pogo”. Săreau ca nebunii și se împingeau unii într-alții, în timp ce mie îmi era frică să nu-mi sară peste masa unde aveam aparatura. La un moment dat, pentru că cineva a închis ușa de la încăpere, ușa având un geam de sticlă în mijloc, geam destul de mare, un rocker împins de alții a trecut prin acel geam, făcându-l numai cioburi. Din fericire nu s-a tăiat. Pe la ora 2 noaptea invitații s-au mutat în părculețul din fața complexului, rămânând eu singur în încăperea cu muzică, și ascultând muzică hard rock la maxim. Am început să mai ascund din CD-uri, pentru că avea unele melodii care nici măcar nu puteau fi înțelese, numai urlete și răgete. Și băgam și eu ceva mai moale, un Alice Cooper, Jon Bon Jovi, ceva mai acceptabil. Deși era mort de beat auzea de la 50 metri că am schimbat muzica și venea imediat, căutând printre CD-uri. “Oare unde o fi CD-ul ăla???” Până la urmă găsea altul și spunea: “Bagă-l pe asta și dă muzica la maxim!” Și pleca. Nu știu cum se făcea, că întotdeauna CD-ul nou suna mult mai rău decât cel de dinainte. Prietenul meu Vlad mi-a spus că a fost cel mai nasol chef la care a asistat. Și eu eram de aceeași părere. Dimineața nici măcar nu așteptam să-mi mai primesc banii, convins de faptul că, dacă nu a mai dansat nimeni după ora 2 noaptea, sarbatoritul avea să-mi reproșeze acest aspect. Doream doar să vină mașina și să ma ducă înapoi acasă să pot să dorm. Și vine sărbătoritul într-un final cu banii in mână. Îmi da apoi și un bacșiș generos, era dintr-o familie bogată, și apoi îmi spune că a fost cel mai tare chef la care a participat el vreodată...

PS. Am uitat sa spun ca fiecare grup se cunostea de departe. Rockarii aveau parul lung si blugi prespalati (sau nespalati) cu tricouri negre cu formatia preferata pe el, rapperii cu pantaloni foarte largi si stramti jos, si neaparat cu sapca, Depesistii cu pantaloni evazati jos, iar Michaelistii cu pantaloni cu lanturi, rupti, eventual cate o masca sau manusa alba. Dupa toate grupurile se uitau pe strada parintii nostri cu o privire care ne dezaproba tinuta. Muzica romaneasca nu ascultam, hore, sarbe, romante, sub nicio forma, era sub demnitatea noastra. Singurele melodii pe care le mai ascultam erau de la formatiile Albatros si Fata Morgana, cand eram mustiti, dar de cele mai multe ori muzica romaneasca era muzica cantata si interpretata live la chitara, cand ne strangeam toti in spatele blocului, cu totii stiam versurile melodiilor...

Edited by 2Unlimited, 29 July 2020 - 08:38.


#8
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Faramita Lambru - La calul balan
Romica Puceanu - Da mama cu biciu'n mine
Trubadurul medieval

s.a.m.d.

#9
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Post2Unlimited, on 29 iulie 2020 - 08:25, said:

In anii '90 muzica se impartea in urmatoarele categorii:

......

Ce vremuri frumoase  , rockeri vs raperi vs depesisti. Asta era triada atomica . Gasti, chefuri, toale. Si ce batai mai ieseau...

Nu asculta mai nimeni muzica romaneasca dupa Revolutie ; prin 97/98 a reaparut timid .

Edited by kriiss, 29 July 2020 - 09:34.


#10
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Pe la 12-14 ani: ABBA, Boney M, Modern Talking, Donna Summer... De la 16-17 ani: Mike Oldfield, Vangelis, Pink Floyd, Dire Straits. De la 22- 24 ani s-au adaugat Roger Watters solo (oricum, melodiile compuse de el cat a fost la Pink Floyd mi-au placut cel mai mult daca nu chiar exclusiv), Queen dar numai melodiile compuse de Freddie Mercury, am inceput sa ascult cu placere cea mai mare parte a muzicii pop a anilor '80. Cea a anilor '90 nu a mai fost decat rare ori pe placul meu. Apoi i-am descoperit pe Yanni si Karunesh.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Copil fiind, ascultam ce era pe la TV, pop, rock, un gram de reggae si mai era genul ala de canta Usher, am un lapsus acum. Pe la 13-14 ani l-am auzit prima data pe Eminem. la 15 ani am dat de net, si-am inceput sa ascult rap, de toate tipurile: de la Tupac, Biggie, 50Cent, Eminem, mai tarziu Immortal Technique, Vinnie Paz, Dj Premier, KRS One, etc.

Pe la 20 de ani am descoperit o placere pentru blues si Jazz: cam tot ce tine de Tom Waits, Keith Richards, Jimi Hendrix.

Acum ascult o combinatie din cele de mai sus, in functie de starea de spirit.

Edited by Ann0nyym0us, 29 July 2020 - 10:17.


#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkarax, on 29 iulie 2020 - 07:45, said:

grupuri si artisti ce au aparut dupa ce aveati 25 sau 30 nu se contorizeaza ca la varsta respectiva nu prea te intereseaza muzica ci alte chestii
De unde ai scos-o pe asta? Eu am trecut de 40 si ascult la fel de multa muzica ca la 20 de ani. Doar ca mai variata ca genuri.

Artistii majori ai generatiei mele au fost Metallica, Guns'n'Roses, Queen, Roxette, Bon Jovi, Scorpions, Michael Jackson, Depeche Mode, Madonna (inainte de revolutie accesul era mai limitat si erau in mare voga Modern Talking, Sandra, Ricchi e Poveri), iar in Romania Iris, Compact, Angela Similea, Mirabela Dauer, Vasile Seicaru, Stefan Hrusca, etc.

Edited by utopium, 29 July 2020 - 10:40.


#13
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View PostCousteau, on 29 iulie 2020 - 09:34, said:

Karunesh.

+1 de la mine pentru Karunesh.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Am inceput cu Metallica.

#15
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postutopium, on 29 iulie 2020 - 10:34, said:

De unde ai scos-o pe asta? Eu am trecut de 40 si ascult la fel de multa muzica ca la 20 de ani. Doar ca mai variata ca genuri.

Initiatorul cred ca se refera ca in adolescenta muzica avea un impact mai mare asupra tinerilor. Asa cum muzica de acum are un impact mare asupra tinerilor de acum. In anii 90 as fi dat un salariu pentru un album nou cu BG The prince of Rap. Acum ascult, insa nu as mai face sacrificii chiar atat de mari. In anii 90 era un dezastru daca as fi scapat un hit de-al vreunei formatii favorite. Eram atat de obsedat incat pana si o varianta noua cu cateva beat-uri diferite insemna o realizare enorma. Acum, meeeeh. Desi sunt piese noi bune pe care le ascult pe repeat cateva ore in sir, totusi nu ma mai incanta ca acum 30 de ani. Ascultatul e una, emotia asteptarii piesei favorite care este la sfarsit pe o caseta este altceva. Inca mai simt acele emotii, si cred ca acest lucru se datoreaza experientelor legate de acea melodie. Pe o melodie imi aduc aminte ca m-am lipit de vreo fata, pe alta am luat bataie, alta melodie am auzit-o pentru prima data in discoteca, etc... melodiile se leaga in primul rand de amintiri, iar o piesa noua nu prea o poti asocia cu ceva, trebuie sa mai treaca timp. Cred ca asta e explicatia ca o piesa buna din adolescenta inseamna mai mult ca o piesa buna din prezent.

Am un exemplu concret. "C-Block - The future is so bright" este o piesa din anii 2000 care imi place la nebunie si o ascult cu placere. Piesa de care nu m-as satura niciodata. C-Block s-a destramat atunci si albumul deja inregistrat nu a mai fost lansat, totul atunci se invartea deja in jurul genului house / dream dance / trance. Dupa 2010 producatorul a distribuit albumul pe internet, si prin 2015 a ajuns si in posesia mea, album continand melodii pe care nu le mai auzisem niciodata. Piesele ca "Not the same" si "The message" sunt foarte bune, in acelasi stil, stilul anului 2000, cantate de aceeasi formatie, acelasi producator, acelasi album, intelegeti voi... Insa aceste piese cotate la fel ca cea veche nu au acelasi impact asupra mea ca piesa pe care am auzit-o in 2000....

Edited by 2Unlimited, 29 July 2020 - 10:57.


#16
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Suntem si vom fi fost ,o generatie cu " muzica de muzica" si doar cu un singur dor, Woodstock..

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
vulpița și viorel

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Post2Unlimited, on 29 iulie 2020 - 10:51, said:

In anii 90 as fi dat un salariu pentru un album nou cu BG The prince of Rap. Acum ascult, insa nu as mai face sacrificii chiar atat de mari. In anii 90 era un dezastru daca as fi scapat un hit de-al vreunei formatii favorite. Eram atat de obsedat incat pana si o varianta noua cu cateva beat-uri diferite insemna o realizare enorma. Acum, meeeeh.
Eu am dat in ultimul an cam 10.000 de lei pe echipamente de ascultat muzica (playere, boxe, casti), instrumente muzicale/ore de muzica, CD-uri, abonamente de ascultat muzica online, software "music related" si concerte.

La 16-20 de ani in primul rand nu imi permiteam astfel de cheltuieli pe chestii legate de muzica ... dar imi luam CD-uri, casete, vinyl-uri, eventual ceva echipamente ieftine.

Edited by utopium, 29 July 2020 - 11:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate