Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#613
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 xxl2damax2, on 05 mai 2023 - 13:09, said:

Cunoaste cineva care mai sunt regulile in Grecia sau Bulgaria, eventual pentru drone pana 1000g ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o8xhWect7fk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#614
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021
Salut,am cumparat o drona dji mini 2 in noiembrie 2022 si debia acuma am inscriso.. Drona deja are peste 25km de zbor inregistrat in aplicație.Daca eu acuma am intrat debia in "legalitate"sunt sanse sa patesc ceva ca am zburat fara sa fie înscrisă?

#615
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,093
  • Înscris: 10.04.2006
Nu.

#616
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
Eu sunt curios de ce crezi tu ca ai intrat in legalitate pentru ca ti-ai luat un numar de operator, pentru ca nu ti-ai inregistrat drona, nu mai exista conceptul de inregistrat drona.

In legalitate esti doar cand zbori cu autorizatie, nicidecum nu iti garanteaza legalitatea faptul ca ai un numar de operator sau o licenta de pilot de drona.

#617
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021

 abac, on 17 mai 2023 - 06:40, said:

Eu sunt curios de ce crezi tu ca ai intrat in legalitate pentru ca ti-ai luat un numar de operator, pentru ca nu ti-ai inregistrat drona, nu mai exista conceptul de inregistrat drona.

In legalitate esti doar cand zbori cu autorizatie, nicidecum nu iti garanteaza legalitatea faptul ca ai un numar de operator sau o licenta de pilot de drona.

Legile nu le-am incalcat..am zburat legal..doar ca debia acuma am inscriso..codul trebuie tot lipit sau până la liniuta(in afara de ultimele 3 litere)?

#618
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
De zburat poti zbura la tine in casa cat vrei fara autorizatie de zbor ;)
Legislatia trebuie armonizata cu UE. Probabil se asteapta un proces CEDO pentru asta...

#619
iFeaR

iFeaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 20.06.2012

 abac, on 17 mai 2023 - 06:40, said:

Eu sunt curios de ce crezi tu ca ai intrat in legalitate pentru ca ti-ai luat un numar de operator, pentru ca nu ti-ai inregistrat drona, nu mai exista conceptul de inregistrat drona.

In legalitate esti doar cand zbori cu autorizatie, nicidecum nu iti garanteaza legalitatea faptul ca ai un numar de operator sau o licenta de pilot de drona.
Ce autorizatie daca zbori pe camp cu drona sub 250g si in zona fara restrictii ?

#620
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Cica nu e voie de la MApN, daca ai drona cu camera video... Poti sa dezvalui accidental intrarile in tunelurile energetice ale dacilor.

In plus MIGurile 21 erau sensibile si la penele de vrabiute, se stie...

Edited by GlCA_Contras, 17 May 2023 - 19:22.


#621
iFeaR

iFeaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 20.06.2012
Din cate am citit aia e valabil numai in bucuresti si s-ar putea si in alte zone restrictionate de aici https://flightplan.r....ro/init/drones

Quote

zborurile de fotografiere și filmare efectuate cu aeronave civile fără pilot la bord care execută operațiuni din categoria deschise, în afara zonelor restricționate pentru operarea aeronavelor fără pilot la bord, nu necesită obținerea avizului Ministerului Apărării Naționale.
Harta cu zonele UAS restricționate este disponibilă în format digital aici. Restricția se aplică doar pentru zonele care au ca punct de contact adresa [email protected].


#622
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020

 abac, on 04 mai 2023 - 14:24, said:

Si pe mine m-a ginit politia prin vestul europei dupa ce am pus o poza pe facebook. M-au sunat si m-au rugat ca de acum inainte sa ii anunt cand zbor in localitatea respectiva chiar daca am autorizatie de zbor de la autoritatea aeronautica.

De atunci s-a terminat cu pus poze/filme cu drona public.
Ce treaba are politia cu dronele care zboara legal? Poate politia aeriana sa te bage in seama :D
Sa vezi la englezoi cum se duc aia cu drona la sectia de politie si le filmeaza sediu ... fac spume copperii da nu au ce le face :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nlS4tYSMGh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#623
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cVv41HBNoeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] o aparitie interesanta de buget pe piata dronelor ptr. incepatori... 200 de euro din ce vad pe siteurile online.

#624
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
O regula noua incepand cu 1 ianuarie:

Quote

Identificarea de la distanță
Începând cu 1 ianuarie 2024, toate dronele (cu excepții limitate) trebuie să fie echipate cu un sistem de identificare la distanță. Unele companii au introdus deja pe piață module care asigură un sistem direct de identificare la distanță, care oferă „Declarația de conformitate UE”.

https://www.easa.eur...ry-civil-drones

#625
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 06.11.2005

Quote

Identificarea de la distanță
Începând cu 1 ianuarie 2024, toate dronele (cu excepții limitate) trebuie să fie echipate cu un sistem de identificare la distanță. Unele companii au introdus deja pe piață module care asigură un sistem direct de identificare la distanță, care oferă „Declarația de conformitate UE”.
Daca pui o caramida de aia la o drona C0 ce se intampla? devine C1?

Merita spus si aici. Cine are drona DJI mini 4 cumparata (probabil si inregistrata) in 2023 mai avea o solutie pana la 31.12.2023 daca avea eticheta C0.
Cine nu s-a informat, asta este, ghinion.
Sa vad cine mai cumpara drone dji mini scumpe si castrate.
https://viewpoints.d...titude-limit-eu

Edited by r-bruce, 05 January 2024 - 12:43.


#626
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Care caramida?

#627
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 06.11.2005
asta?
https://www.aerobits.pl/product/idme/
sau asta?
https://dronescout.c...?v=79cba1185463
numai 2 luate la intamplare din postarea ta.

#628
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Prima e ptr drone peste 250 Gr. UAS >250g/open & special category
A doua e OK, are 11 grame

Quote

Dimensions
36 x 38 x 28 mm. With screw nodes the dimensions are 36 x 55 x 28 mm
Weight
11 grams

Fa-ti tu casa cu caramizi de 11 grame si o iei pe Barbie de sotie ;)

#629
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018

 r-bruce, on 05 ianuarie 2024 - 12:29, said:

Daca pui o caramida de aia la o drona C0 ce se intampla? devine C1?

Merita spus si aici. Cine are drona DJI mini 4 cumparata (probabil si inregistrata) in 2023 mai avea o solutie pana la 31.12.2023 daca avea eticheta C0.
Cine nu s-a informat, asta este, ghinion.
Sa vad cine mai cumpara drone dji mini scumpe si castrate.
https://viewpoints.d...titude-limit-eu

DJI a anuntat ca o sa ofere posibilitatea de recertificare de la C0 la C1 pentru Mini 4 Pro.

O drona C0 nu devine C1 automat. Dronele certificate trebuiesc inregistrate intr-un registru, iar asta o face producatorul.

#630
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 06.11.2005
poate da poate nu. pana acum a oferit optiunea eticheta c0 jos plus firmware nereversibil, sau nu. pentru m3p nimic nou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate