Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#19
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Augustus1978, on 29 iulie 2020 - 08:31, said:


Eu zic asa - nu o inregistra, daca nu faci business. Din 10 mii de drone daca cateva sute sunt inregistrate.
Daca zbori in natura sau prin sate - zboara linistit. In orase atentie, poate pe la periferia oraselor, sau in orase mici pana in 10 mii loc.

Avioanele si elicopterele sunt obligate sa stea la peste 300 m prin lege. De-aia nu ai voie tu la peste 300. Cum ziceam nici nu o sa prea vrei. Nu te apropia de aeroporturi, iar daca zbori in oras, evita sa fii vazut. Decoleaza de pe bloc, curte imprejmuita cu gard, teren de sport cand nu este nimeni. In natura si la sate fa ce vrei.
Depinde de sate. Am incercat sa zbor cu drona DJI Mavic Air la tara. Cum nu am hectare de pamant, normal ca drona s-a dus si deasupra altor gospodarii. Intr-una din aceste gospodarii sunt cateva sere, de unde proprietarul vinde legume, rasaduri, etc. Un mos pe la vreo 66 de ani. Cand a vazut drona deasupra gospodariei lui - desi se afla la 65 de metri inaltime - a inceput sa tipe la mine ca daca nu iau drona de pe proprietatea lui, cheama politia. Cu ce drept zbor eu pe proprietatea lui?
Ce era sa fac? I-am explicat frumos ca fac niste teste, si ca voiam sa vad cum zboara drona. Atat. Si ca alta data nu mai zbor pe acolo.
De ce am facut asta? Pentru ca ceea ce facusem nu prea era legal. Chiar daca drona era sub 500 de grame, si nu trebuia inmatriculata, eu decolasem de pe un teren intravilan. Si nici nu anuntasem zborul.

Sunt curios, daca chema politia, ce riscam eu? Ce spune legea daca zbori intravilan si nu anunti zborul?

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Mr_Woppit, on 29 iulie 2020 - 19:41, said:

...
Si da, acum nu face nimeni, nimic cu youtube dar de exemplu, daca se apuca cineva sa dea exemple de amenzi:
- caut google, drona + catedrala
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dnu4NYJEl5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- caut alberto si gasesc contul de facebook, sta in Bucuresti si are o drona la profil, deci el este, bla bla
Nici macar nu are importanta ca nu are acte, ai ridicat-o in oras, esti pasibil de pedeapsa.
...
Dacă nu e prins asupra faptului, nu-i pot face nimic.
Presupunând că îl caută cineva și-l ia la întrebări, totul începe cu o declarație.
Iar în declarație spui că filmarea nu îți aparține și ai primit-o de la un prieten din Brazilia sau Chile care a fost în vizită în București și a filmat el.
Dacăai șters "exif-ul" la filmare, nu au ce să facă. Iar youtube și facebook nu afișează denumirea sau proprietățile pozelor. Ca să nu mai spun că poliția nu prea poate folosi youtube sau facebook ca sursă legală :)
Totul e ca gigel ăla să nu fie bleg și să recunoască, să se incrimineze singur.
Cine a făcut filmarea? Angelo. Angelo și mai cum? Nu știu. Unde stă? În Brazilia pe dreapta, favela 3 parter. Ai dat declarație și baftă.


XL700VA, nu contează de unde o ridici și unde zbori cu ea, ești obligat să anunți zborul.
Eu am fost cu un prieten care face totul legal, ca la carte. Vreau să-ți spun că-i răspund ăia la telefon într-o silă... doar că nu-i spun, lasă-ne frate și nu ne mai deranja aiurea... :D

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Reactor2015, on 30 iulie 2020 - 00:13, said:

Totul e ca gigel ăla să nu fie bleg și să recunoască, să se incrimineze singur.
Cine a făcut filmarea? Angelo. Angelo și mai cum? Nu știu. Unde stă? În Brazilia pe dreapta, favela 3 parter. Ai dat declarație și baftă.
Prima oara, a doua oara, da' daca stau baietii la prins de fazani-zmei-online? Incepi cu petitii si alte plangeri pe facibuci si SP ca te abuzeaza militia si te obliga sa respecti legile, n'asa?

#22
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Reactor2015, on 30 iulie 2020 - 00:13, said:

Dacă nu e prins asupra faptului, nu-i pot face nimic.
Eu cred ca nu ai vazut cum se intampla un astfel de "dialog" :)

Anyway, asa cum am mai zis, legal, daca isi pune organul mintea cu tine, nu ai nicio varianta de scapare.

Ca practic e mai greu, corect dar uite 2 posturi mai sus, tipul cu zborul deasupra serei. Sera da? Nu obiectiv, nu nimic, ca ala de care pomeneam cu nunta.

Te-a vazut proprietarul, e un paranoia din ala cu 5G si conspiratii, care are "dreptul" lui, te reclama la politie. De acolo, sansele ti-o iei cresc suficient cat sa regreti ca nu ai inregistrat drona.

#23
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ma gandesc ca omul respectiv s-a temut ca ii pica drona pe sera lui si ii rupe folia , sau materialul ala cu care e acoperita sera... nu stiu!
De anuntat nu aveam cum sa anunt, eram in localitate, si in localitate e interzisa decolarea/aterizarea!

Edited by XL700VA, 30 July 2020 - 11:15.


#24
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Insa ce mi se pare bizar. Merg la munte. ma urc pe o stanca, sau pe un varf si de acolo pot fotografia/filma ce vreau. E legal, nimeni nu zice nimic. Insa daca ridic o drona si fotografiez/filmez, trebuie aprobare ...
Bizar ...

#25
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Regulation (EU) 2019/947. Se lucreaza la transpunerea ei in legislatie romaneasca. Din cate stiu s-a amanat aplicarea pana la 01 ian 2021.
Bafta!

#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 dexterash, on 30 iulie 2020 - 00:32, said:

Prima oara, a doua oara, da' daca stau baietii la prins de fazani-zmei-online? Incepi cu petitii si alte plangeri pe facibuci si SP ca te abuzeaza militia si te obliga sa respecti legile, n'asa?
Cum ai ajuns la concluzia asta? Ia, hai, uimește-ne!

 Mr_Woppit, on 30 iulie 2020 - 09:59, said:

Eu cred ca nu ai vazut cum se intampla un astfel de "dialog" Posted Image

Anyway, asa cum am mai zis, legal, daca isi pune organul mintea cu tine, nu ai nicio varianta de scapare.

...
Chiar sunt curios cum decurge un astfel de dialog.
Organul este puternic atâta timp cât stă de vorbă cu un lache care este impresionat de organ. Am fost funcționar public cu răspundere foarte mare. Crede-mă, niciun om sănătos la cap nu s-ar lega de mine pentru că zbor drona pe acolo pe unde merg eu ;) Asta presupunând că vreun nebun la vânătoare de drone pe munți, dealuri și câmpii.

#27
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Reactor2015, on 30 iulie 2020 - 16:18, said:

Am fost funcționar public cu răspundere foarte mare. Crede-mă, niciun om sănătos la cap nu s-ar lega de mine pentru că zbor drona pe acolo pe unde merg eu Posted Image

Esti din categoria celor care dupa ce ajung functionari si primesc si niste raspunderi, au senzatia ca sunt deosebiti si ca legea nu li se aplica?

Ca din posturile tale astea cam asta reiese de ceva vreme?
De ce e legea proasta? De ce mi se aplica? Nu sunt de acord cu ea! Cine sa vina pe munte dupa mine sa mi-o aplice? De ce mi se aplica mie?

Pana nu ii pica cuiva drona in cap sau nu il filmeaza pe Ciolacu cu amanta la piscina sau alte din astea, nimeni nu o sa mute un deget.

Avem legislatie europeana dar munca ne pute, mai ales in an electoral asa ca pe acelasi model in care avem proceduri de infringement de la UE pe gropile de gunoi, o sa avem si pe astea.

Pana atunci, daca esti ghinionist, de la 20.000 la cat se poate sau ma rog, depinde de eveniment.

Edited by Mr_Woppit, 30 July 2020 - 16:47.


#28
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pina recent se gasea des careva ce iti phutea creierii si linistea animalelor cu atv-uri si similare.Mai nou,drone,ca sunt mai ieftine si isi pot permite mai multi...

#29
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Mda,drona are motor combustie interna si face ca MIG21 tunat!
Maine,poimaine o sa-mi cereti autorizatie si pentru un avion de hartie facut dintr-o coala A4.


#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Mr_Woppit, on 30 iulie 2020 - 16:47, said:

Esti din categoria celor care dupa ce ajung functionari si primesc si niste raspunderi, au senzatia ca sunt deosebiti si ca legea nu li se aplica?

...
Nu.
În primul rând eu nu am fost un funcționar ci am avut statut de funcționar public.
Și respect legile.

Nu este prima data când manifești o tendintă de-a fi un mare cunoscător despre alții și te înșeli de fiecare dată. Ce să spun, perseverează.
Nu mai spun că este un adevărat delir ce ai scris: "Avem legislatie europeana dar munca ne pute, mai ales in an electoral asa ca pe acelasi model in care avem proceduri de infringement de la UE pe gropile de gunoi, o sa avem si pe astea." Ne-ai dus în politică, alegeri electorale, infrigment cu ue si nu ai ratat nici gropile de gunoi intr-o singură frază. Trăiești intens bag seamă :D

Dacă asta te face pe tine să te simți bine, continuă :D

#31
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Reactor2015, on 31 iulie 2020 - 09:39, said:

Nu.
În primul rând eu nu am fost un funcționar ci am avut statut de funcționar public.
Și respect legile.

Nu este prima data când manifești o tendintă de-a fi un mare cunoscător despre alții și te înșeli de fiecare dată. Ce să spun, perseverează.
Nu mai spun că este un adevărat delir ce ai scris: "Avem legislatie europeana dar munca ne pute, mai ales in an electoral asa ca pe acelasi model in care avem proceduri de infringement de la UE pe gropile de gunoi, o sa avem si pe astea." Ne-ai dus în politică, alegeri electorale, infrigment cu ue si nu ai ratat nici gropile de gunoi intr-o singură frază. Trăiești intens bag seamă Posted Image

Nu cunosc nimic, lucrez cu materialul clientului si cum singur te-ai declarat "Am fost funcționar public cu răspundere foarte mare." desi nimeni nu te-a intrebat, asta inseamna ca in mintea ta este ceva important.
Acum vad ca o dai cotita ca nu ai fost functionar dar ai avut statut de functionar, deci poate ar trebui sa iti stabilesti de la inceput care este povestea pe care trebuie sa o spui.

Daca nu ai inteles-o pe aia cu legislatia si procedurile de infringement in contextul utilizarii dronelor si a legislatiei lipsa pentru ele, nu e rusine, poti sa intrebi si iti explic mai pe larg.

Una peste alta, intre timp discutia a deviat de la subiect, asa ca ar trebui sa ne oprim aici cu divagatiile.

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Afirmația mea a venit ca urmare a faptului că ai susținut niște mega exagerări. Nu m-a apucat pe mine lauda pe softpedia că vezi dragă Doamne n-am ce face altceva decât să afirm chestiuni personale.
Ai habar cum se aplică legea, ca literă și spirit?
Pentru că aruncai pe aici cu amenzile de 20.000-50.000 de lei de parcă vorbim de costul unei înghețate.
Asemenea amenzi nu se dau decât pentru motive EXTREM de întemeiate.
Eu zic să te uiți în urmă să vezi ce ai afirmat și să-ți revii și să nu mai panichezi lumea aiurea.
Și este cât se poate de ontopic ceea ce afirm.

Mai lasă analiza pe text, concluziile tale imaginare, referirile la persoane și viața lor și încearcă să rămâi ontopic. Inclusiv atitudinea zeflemistică și lipsită de respect față de colegii de pe această arie. Dacă vrei miștouri așteaptă-te să le primești. Și nu te mai umfla atât că explici tu și faci și dregi. Până acum doar ai exagerat și ai indus oamenii în eroare să creadă că chestia asta cu dronele e un fel de bau-bau.
Tura următoare dacă o mai faci pe arogantul ai report. Este absolut neimpresionant faptul că ești supermoderator atâta timp cât nu te comporți în consecință și ești un exemplu negativ pentru ceilalți prin aroganța cu care te exprimi sau abordezi ceilalți colegi.

#33
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 XL700VA, on 29 iulie 2020 - 21:00, said:

Depinde de sate. Am incercat sa zbor cu drona DJI Mavic Air la tara. Cum nu am hectare de pamant, normal ca drona s-a dus si deasupra altor gospodarii. Intr-una din aceste gospodarii sunt cateva sere, de unde proprietarul vinde legume, rasaduri, etc. Un mos pe la vreo 66 de ani. Cand a vazut drona deasupra gospodariei lui - desi se afla la 65 de metri inaltime - a inceput sa tipe la mine ca daca nu iau drona de pe proprietatea lui, cheama politia. Cu ce drept zbor eu pe proprietatea lui?
Ce era sa fac? I-am explicat frumos ca fac niste teste, si ca voiam sa vad cum zboara drona. Atat. Si ca alta data nu mai zbor pe acolo.
De ce am facut asta? Pentru ca ceea ce facusem nu prea era legal. Chiar daca drona era sub 500 de grame, si nu trebuia inmatriculata, eu decolasem de pe un teren intravilan. Si nici nu anuntasem zborul.

Sunt curios, daca chema politia, ce riscam eu? Ce spune legea daca zbori intravilan si nu anunti zborul?
Mavic Air e mica pe langa Inspire 2. Ma mir ca a vazut-o la 65 de metri, ca de auzit sigur nu a auzit-o. Eu in astfel de situatii stau la peste 50 metri si nimeni nu o aude, si daca o vede, o vede accidental. Am observat la mine in oras, la 35-50 m 80-90% nu o remarcau.
Politia la sate nu vine niciodata, nici daca este crima. Eu stau exact langa politie si am survolat-o de multe ori, decolam din curtea din spate pe verticala si urcam drept la 35 de metri si apoi paraseam proprietatea.
A venit Politia la mine o data, ca numai au trecut strada, ca am fost reclamat de directoare unui camin de copii abandonati.
Proprietalea pe o latura se invecineaza cu o casa de copii abandonati. Aia isi fac de cap cum vor, sar gardul, arunca gunoaie la greu, inclusiv animale pe care le prind si le tortureaza pana la moarte etc...
Eu cum decolam din curte de la mine, survolam curtea lor ca e imensa, iar curtea lor se invecineaza cu curtea unui liceu , deci loc relativ nepopulat, iar de acolo sunt suficient de departe ca si de vede cineva drona nu stie de unde a venit.
Ei bine, abandonatii au observat, odata drona cand ateriza (aterizarea e mai inceata ca decolarea) si si-au dat seama de unde vine. Au obseravt-o de mai multe ori dar nu au stiut ca e din vecini.
Au raportat la directoare si aia ca o bugetara proasta a zis ca filmez spatiu public fara autorizatie, desi mi se rupea de ei. Se temea sa nu fie schimbata, datorita haosului si destrabalarii generale de acolo (manele sunt faine pe langa ce muzica asculta aia-sau cum vorbesc).
A doua zi a venit un politist, nu eram acasa doar sotia, care si ea in loc sa nege - sa zica ca e varul din Cluj - a recunoscut si a zis ca doar o incercam - desi avem deja zeci de km la bord. Politistul a fost domn, a zis sa fiu atent, sa nu depasesc 120 m, sa evit sa zbor peste multimi si asta a fost tot. Totusi am incetat sa zbor din curte. La sate am zburat fara grija dar totusi stau la peste 40-50 m ca nu se aude pe pamant. Folosesc zoom-ul la camera daca vreau de aproape ceva.

Edited by Augustus1978, 31 July 2020 - 14:04.


#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am asistat la o asemenea discuție între un prieten cu dronă Mavic PRO 3 parcă și o patrulă de polițiști la o adunare în centrul orașului.
Amicul meu a întrebat dacă poate să ridice drona. Au spus să o ridice liniștit dar nu deasupra oamenilor să nu o dea la cineva în cap.
Am rămas amândoi muți. Amicul a ridicat drona, iar ăia au plecat din proprie inițiativă mai departe :D

Eu am primit ieri o solicitare să filmez mai multe obiective în oraș. Am refuzat motivând că e ilegal. Au rezolvat cu altcineva.

#35
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Offtopic, dar cred că este interesant.
Nu am găsit un topic general pentru drone.
O dronă în mărime naturală ca să-i spunem așa. Pentru asta s-ar potrivi foarte bine legislația din România.
Azi faceam ordine și am dat de hârtia de la f64 prin care mă informau că drona MavicAir2 cumpărată de la ei face parte din categoria aeronavelor :D
aeronávă sf [At: DA ms / Pl: ~ve / E: aero- + navă] Vehicul aerian care se menține și se deplasează în aer1 (9) Si: aerovehicul
sau
AERONÁVĂ s. f. vehicul aerian care transportă pasageri sau mărfuri; aerovehicul. (după fr. aéronef)
VEHÍCUL, vehicule, s. n. Mijloc de transport pe o cale de comunicație terestră, subterană, aeriană, cosmică, pe (sau sub) apă. – Din fr. véhicule, lat. vehiculum.

Ce avem noi se încadrează la jucării evoluate cu posibilitate de filmare, nicidecum la categoria aeronavă.
E clar că legea din Ro e franjuri.


https://www.business...pytSNWY9PM5n22o

#36
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Deci nu doar ca postezi aiureli dar esti tipul de personaj care nu stie exact ce vorbeste dar este suficient de increzut sa creada ca stie el mai bine.

 Reactor2015, on 31 iulie 2020 - 13:50, said:

Pentru că aruncai pe aici cu amenzile de 20.000-50.000 de lei de parcă vorbim de costul unei înghețate.
[...]
Și nu te mai umfla atât că explici tu și faci și dregi. Până acum doar ai exagerat și ai indus oamenii în eroare să creadă că chestia asta cu dronele e un fel de bau-bau.

Daca nu cunosti legea, ai face bine sa te documentezi inainte sa crezi ca esti ontopic, ca pana vom avea o legislatie corenta, cu asta defilam.

HG 912/2010m, articolul 13, care nu face diferenta intre o aeronava si o drona si articolul 14, care mentioneaza si amenzile respective.
http://www.caa.ro/me...HG_912-2010.pdf

Quote

Art. 14. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 13 lit. a), e), f), h)-k) se sancţionează cu amendă  de la 20.000 lei la 35.000 lei.
(2) Contravenţiile prevăzute la art. 13 lit. b)-d), g), l)-o) se sancţionează cu amendă de la 40.000 lei la 50.000 lei.
(3) Sancţiunile prevăzute la alin. (1) şi (2) se aplică operatorului aeronavei sau, în cazul neidentificării acestuia, persoanei pe numele căreia este emis certificatul de înmatriculare/identificare al aeronavei, cu excepţia sancţiunii pentru contravenţia prevăzută la art. 13 lit. k) care se aplică proprietarului ori, după caz, administratorului terenului/suprafeţei de apă.

Deci, ca mine, ca tine sau ca altii, daca zbori, nu esti conform si ai ghinion sa dai peste unul care e determinat sa-ti aplice legea, mai sus, sunt riscurile asumate.

Edited by Mr_Woppit, 01 August 2020 - 00:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate