Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu te-am contrazis cu nimic din ceea ce ai scris în ultima postare. Ți-am zis doar că exagerezi și că nu există, cel puțin după știința mea, astfel de sancțiuni date.
Singurul caz de care eu știu este cel cu tipul care a filmat în București la mitingul ăla mare de la guvern. Dar acolo în mod evident există o conotație politică.
Alt caz este cel pus de tine cu ăla de și-a filmat propria nuntă și nu avea drona înregistrată. Deși, nici nu avea voie să zboare cu ea acolo.
Da, am afirmat că legea este proastă, execrabil de proastă.
Nu trebuie însă să speriem și să panicăm utilizatorii aiurea.
Eu nu mi-am făcut vreun scop să mă cert cu tine sau să ne încordăm unul la altul. Chiar nu văd miza și singurul lucru pe care ți-l cer este să informăm corect, dar să nu exagerăm când e vorba de riscurile pe care ți le asumi. Riscuri pe care în fond, și le asumă fiecare pe barba lui.
Eu nu zbor drona în oraș sau unde ar putea fi cineva căruia să i-o dau în cap sau să vină milițică după mine. Pur și simplu singurul lucru de care mă tem când zbor drona sunt păsările. Să nu le lovesc sau să nu o atace.

Edited by Reactor2015, 01 August 2020 - 08:30.


#38
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Reactor2015, on 01 august 2020 - 08:30, said:

Nu trebuie însă să speriem și să panicăm utilizatorii aiurea.

Nu e vorba de panicat sau speriat dar pe legislatia curenta, lumea trebuie sa stie care sunt riscurile, ca buna, proasta, asta este legea si daca ti se intampla, asa se intampla.

Ai dreptate ca nu s-a aplicat pana acum cu mici exceptii si ca daca esti in afara localitatii, cel mai probabil esti ok dar cati crezi ca se limiteaza la ridicarea in localitate? Ca ai un pic de teama ca esti in Bucuresti si e densitate mare de populatie dar nu stiu, la Ploiesti de exemplu, unde sunt cartiere intregi de case, poate senzatia de "nu se intampla nimic" e mai pregnanta si o ridica.

Si azi e ok, maine e ok dar poimaine, te trezesti ca te reclama vecinul si surpriza e gata. Nu ai fi vrut sa citesti pe undeva, cam la ce nivel se invart amenzile inainte sa ti se intample?

#39
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu abordat discuția în următoarea cheie.
În primul rând totul a plecat de la o dezbatere pe topicul lui DJI Mavic Air2 care este cu doar 70g mai grea decât stipulează actualul regulament.
Am zis că EU, doar pentru diferența de 70g nu cred că vreun judecător va fi atât de drastic încât să-mi dea o amendă mai mare decât valoarea celor 70 în aur :D Asta în situația în care vreun polițist este atât de zelos și mă prinde pe dealul nu știu care unde sunt eu și păsările cerului și constată că am încălcat atât de tare legea încât scoate carnetul de procese verbale din buzunar și gata, m-a rezolvat :D
Încercam să explic raționamentul meu și să spun și altora cum procedez eu.
Când am zis de funcționar public am vrut să las să se înțeleagă că amenzile de sume din astea astronomice nu se dau decât pentru chestii deosebit de grave. Nu că legea nu ar zice altceva, dar nu stă nimeni să facă așa ceva decât dacă e vreun accident cu drona grav sau mortal iar organul trebuie să aibă justificare. Eu personal am dat asemenea amenzi. Și crede-mă, nu se riscă niciun Garcea să dea o asemenea amendă și a doua zi fraierul amendat să vină cu vreo super mare pilă să-l bage în discuții pe șeful lui Garcea :D Pentru că asta e România.

Eu am scăpat de multe belele fiind civilizat, vorbind frumos, având o atitudine corectă. Și nu am dat șpagă niciodată. Vorba dulce, mult aduce.

Iar contradicțiile și aberațiile legislative în cazul dronelor, sunt majore.
Mi-ar fi plăcut să ne constituim într-o asociatie și să cerem politicienilor o reglementare corect acordată cu realitățile din punct de vedere legislativ pentru drone.

Citesc pe forumuri de pe afară și deși sunt țări unde poți să faci ce vrei, tot există genul ăla de vecin căruia nu-i convine nimic și te reclamă deși nu ai încălcat nicio lege :D

#40
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Sunt multe modificari legislative in ceea ce priveste utilizarea UAV/UAS in Romania. Codul aerian a fost deja modificat. HG 912 amendat e in faza finala. EU945 si EU947 sunt si ele acolo si dispozitiile lor vor fi valabile incepand cu anul viitor (exista versiunea in romana daca vreti sa aflati mai multe). Problema nu e la entuziastii care vor sa foloseasca o drona pentru amuzament, ci pentru cei care vor sa le foloseasca in scopuri serioase (exemplu: aerofoto, verificari tronsoane tevi gaze, etc).

#41
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Colb, on 01 august 2020 - 20:25, said:

Sunt multe modificari legislative in ceea ce priveste utilizarea UAV/UAS in Romania. Codul aerian a fost deja modificat. HG 912 amendat e in faza finala. EU945 si EU947 sunt si ele acolo si dispozitiile lor vor fi valabile incepand cu anul viitor (exista versiunea in romana daca vreti sa aflati mai multe). Problema nu e la entuziastii care vor sa foloseasca o drona pentru amuzament, ci pentru cei care vor sa le foloseasca in scopuri serioase (exemplu: aerofoto, verificari tronsoane tevi gaze, etc).
Poti pune un link, ceva?

#42
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Reactor2015, on 01 august 2020 - 11:42, said:

Am zis că EU, doar pentru diferența de 70g nu cred că vreun judecător va fi atât de drastic încât să-mi dea o amendă mai mare decât valoarea celor 70

Am tot incercat sa-ti explic asta cu 70g insa legal nu merge asa ... ia de exemplu alcoolemia sau alte chestii cu valori precise existente in lege.

Ai 0.38 e amenda, ai 0.45, e dosar penal si inca asta e atacabila, ca poate a gresit, poate nu era corecta, etc dar drona are specificatii precise.

 Reactor2015, on 01 august 2020 - 11:42, said:

Mi-ar fi plăcut să ne constituim într-o asociatie și să cerem politicienilor o reglementare corect acordată cu realitățile din punct de vedere legislativ pentru drone.

https://www.clubulfo...-drone-romania/

Au incercat, au facut o scrisoare deschisa, nu am auzit sa fi rezolvat ceva mai ales ca de exemplu, birocratii nehaliti de la noi, au interpretat legislatia europeana prin scaderea obligativitatii de inregistrare pana la 250g plus ca avem ditamai taxa.

Citeste scrisoarea, e interesant sa vezi cat de stramb se gandeste la noi.

Aici sunt regulile pentru Europa:
https://dronerules.e...nal/regulations

Edited by Mr_Woppit, 01 August 2020 - 23:36.


#43
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mă așteptam să spui că legea e lege și dacă e și diferență de 1g, e tot aia :D Dar la judecători, nu e.
Știu și scrisoarea.
Dorința de a-mi cumpăra dronă o am încă din urmă cu mulți ani. Am așteptat să se întâmple ceva. Nu s-a întâmplat, ba mai mult, din rău în mai rău.
Aș face o paralelă cu alte domenii, cum ar fi cel naval de exemplu.
Poți conduce o barcă cu vâsle sau chiar cu motor dar să fie de maxim 5 cai putere fără niciun fel de autorizare, înregistrare, etc. Și vorbim de o barcă care poate transporta oameni sau bunuri. O barcă nu e ceva mic, nu e o barcă din dop de plută cu o scobitoare infiptă în ea și o hârtie pe post de velă în care să sufli când navighezi în chiuvetă. O barcă poate merge pe un râu, fluviu, Deltă. Adică, din punctul meu de vedere, cu mult mai periculos decât o dronă de câteva sute de grame.
Echivalentul la ce fac ei cu dronele e ca și cum cei care merg cu rolele sau skate-ul ori trotineta ori bicicleta ar trebui să aibă permis de conducere și cele menționate mai devreme, înmatriculate.
Ceea ce este absurd.
La fel ar trebui să fie și la drone.

#44
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cu barca e mai greu sa violezi intimitatea asa cum o poti face cu o drona.

Eu zic ca legislatie mai restrictiva este foarte buna. Multa lume nu isi cumpara drone fix din cauza asta. Eu ma numar printre ei. Nu am chef de belele pentru ca stiu cat de opariti sunt oamenii si cat de usor se poate duce totul la dracu daca ai putin ghinion.

Am vazut dronari neautorizati arestati de politie in plina strada in Roma (Vatican), Paris.

Daca legislatia ar fi permisiva s-ar inegri cerul.

Edited by murdar, 02 August 2020 - 10:39.


#45
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
EU 945 https://eur-lex.euro...del/2019/945/oj
EU 947 https://eur-lex.euro...mpl/2019/947/oj
HG 912 propus http://mt.gov.ro/web...31-hg09072020da
Cititi toate astea. Eu zic ca se lamuresc multe lucruri. Trebuie doar un pic de bunavointa.

Edited by Colb, 02 August 2020 - 13:03.


#46
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@murdar, exagerezi grav.
Nici măcar nu ai avut dronă dar ești știutor și-ți dai cu părerea.
Dacă nu ai tu, să nu aibă nimeni.

În postarea mea era vorba de siguranță, nu de intimitate. Intimitatea o poți viola și fără dronă. Voyeurism se numește :D

@Colb. 10x.

#47
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.facebook...984227701618109
E live si puteti pune si intrebari.
Bafta!

Edited by Colb, 18 September 2020 - 10:37.


#48
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Salutare, sa inteleg ca de la inceputul anului viitor legea se va schimba ? Pe mine ma intereseaza mai mult zburatul in afara orasului, mai precis in zone departe de asezari omenesti . Am zburat mult in alte tari dar nu am avut parte de legea asta, imi pare o exagerare ....

#49
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Asteptam...si vedem. Asa e vorba, sa apara anul viitor. Insa cu pandemia...cine stie.

#50
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Se pare ca se va modifica legislatia pentru drone, intr-un final, si la noi �� AACR va pune la dispozitie un ghid privind conditiile de planificare si desfasuare a activitatilor de zbor conform reglementarilor UE din 2019. �� Pentru imbunatatirea serviciilor, AACR solicita ajutorul utilizatorilor de drone la completarea chestionarului pe care il gasiti mai jos ⬇️
Chestionar: https://bit.ly/37ohiRS
Ghid: https://bit.ly/3dENGAM

#51
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
In legislația noua (planificata pentru decembrie) : Ramane valabila anunțarea vreunei autoritãți in cazul in care drona are camera? (drona < 250 grame).

#52
adic31

adic31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.02.2020

View Postadynis, on 19 noiembrie 2020 - 02:29, said:

In legislația noua (planificata pentru decembrie) : Ramane valabila anunțarea vreunei autorități in cazul in care drona are camera? (drona < 250 grame).
Regulamentul de punere in aplicare UE nr. 947/2019, la art.14, pct.5, alin. "ii" spune ca se inmatriculeaza si dronele sub 250 gr care: sunt "echipate cu un senzor capabil să colecteze date cu caracter personal, cu excepția cazului în care respectă Directiva 2009/48/CE." (exceptia insemnand din ce mi-am dat seama jucarii). Se pare ca datorita noilor regulamente europene privind protectia datelor cu caracter personal, vor trebui inmatriculate si dronele dotate cu camere de luat vederi. Partea buna a acestor drone (mai mici de 250 gr) este ca nu vor mai necesita permis pentru pilot. In noul regulament va fi posibil zborul, fara anuntarea nici unei autoritati (pentru zborurile din categoria "OPEN" facute in scop recreativ). Zborurile vor putea fi efectuate si in oras cu respectarea unor conditii care depind in primul rand de greutatea dronei.

#53
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Până la urmă au mai făcut ăștia ceva cu legislația? În loc s-o relaxeze și să reglementeze corect activitatea asta cu dronele ei mai tare o complică?

#54
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Mie unul nu mi-e clara situatia ....
Dar momentan au aparut:
asta: https://www.caa.ro/u...es//NN_0010.pdf
si
relativ-controversatul-video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dGeqqnkfWLo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate