Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Admitere Carol Davila Bucuresti cu taxa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Buna! Rasfoind site-ul facultatii am vazut un anunt din 2019 si anume https://umfcd.ro/rio...unea-iulie-2019, in care se anunta ca cei care au obtinut minim 50 de puncte la examen se pot inscrie la un loc cu taxa 6000 euro. Stiu ca este o suma exorbitanta insa as dori sa stiu mai multe detalii despre acest lucru, daca stie vreun coleg. Daca intrii la aceasta optiune, poti dupa un an sa dai o diferenta pentru a trece la un loc fara taxa sau macar cu taxa normala? Intreb pentru o cunostinta, nu pentru mine, nu am nici o legatura cu medicina.

Edited by maimutzica, 27 July 2020 - 07:55.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu din regulament inteleg ca nu se poate (dar l-am citit pe diagonala):
https://umfcd.ro/stu...e-profesionala/

Art. 82
Studenţii înmatriculaţi în Universitate pe locuri speciale bugetate, pe cont propriu (valutar sau nu), cu taxă prin echivalare de studii, prin ordin sau scrisoare de acceptare a Ministerului Educaţiei Naţionale nu sunt subiectul prezentei hotărâri şi nu beneficiază de prevederile acesteia.

Edited by neagu_laurentiu, 27 July 2020 - 08:08.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
ce-i așa exorbitant?este salariul pe 6 luni a unui medic cred ca și rezident

dai un telefon și-ți spune secretara tot

#4
tgorun

tgorun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.04.2006
Dacă nu este secret, ce punctaj ai avut? Eu cred ca dacă ai peste 70 de puncte vei putea intra pe locurile cu taxa, pana in octombrie.

Referitor la taxa de 6000 de euro se pare ca poți schimba dacă in anul următor treci examenul de admitere. Atenție ca nu este doar taxa de 6000 euro, se plătește orice examen si reexaminare.

#5
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Nu este vorba de mine, ci de o cunostinta. Din pacate are un punctaj de 60 de puncte. Trebuie dat din nou examenul de admitere ca acum?  Si o iei de la cap? Adica daca faci acum un an cu 6000 euro, dupa dai iar examenul de admitere si o iei iar cu anul I? Ca asa ar fi cam degeaba.

6000 mii euro ti se par putini? O fi salariul pe 6 luni dar inca nu-i ai, ca ii poti lua dupa e alta poveste, problema e sa ii ai acum.

Edited by maimutzica, 27 July 2020 - 09:13.


#6
tgorun

tgorun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.04.2006
Daca a intrat pe taxa cu 6000 eur o ia de la capat din anul I.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Intreb si eu pentru un var:
6000 eur(300 meleoane vechi) pe an? Sau scolarizarea 6 ani si platesti toate celelalte acareturi?
La fi-miu la Arhitectura, la plata este 60 meleoane pe an, tot inclus. Platesti suplimentar restantele.
Si din jocul mediilor anuale, poti sa "sari" de la plata la buget sau invers.
Cel putin aste erau conditiile acu' 4 ani, cand a intrat el la buget. Si acolo a ramas, a trecut acum in anul 4.
La medicina parca era mai scump, nu stiu exact, pentru ca in banii de taxa intrau si materialele de laborator, parca si mortii:Posted Image

Edited by viceroy56, 27 July 2020 - 09:38.


#8
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Daca o iei de la cap si nu se ia in considerare anul cu 6000 euro, atunci care mai e rostul?  

6000 euro pe an, daca era pe toti cei 6 ani era bine.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 viceroy56, on 27 iulie 2020 - 09:38, said:

Intreb si eu pentru un var:
6000 eur(300 meleoane vechi) pe an?
la medicina sunt 3 tipuri de locuri:
- la buget (gratis), pentru cei capabili
- la taxa (6000 sau 9000 lei/an, in functie de facultate) pt cei care au invatat ceva, dar nu atat de bine ca cei capabili
- locuri speciale, cu 6000 Euro/an, pentru cei cu bani care n-au prea invatat mare lucru

daca suma de 6000 euro/an i se pare exorbitanta, atunci cel mai bine pentru cunostinta asta ar fi sa se puna cu burta pe carte si sa incerce iarasi anul viitor.

#10
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Astia speciali au pachet bonus la carol davila de 10k eur cu toate examenele incluse, chiar daca ii mai lasa la restanta de ochii lumii
cele mai mari javre, carol davila

sa mearga la cluj, iasi, in alte parti nu la infractorii astia
la fel valabil si pt cei de la buget, aia dau tot asa pana in 5000eur pe an toate examenele incluse sau pachete promotionale au daca doriti vreo 2-3mii eur doar examenele grele ca restul se pot copia
asta a ajuns nivelul si reflecta oricum din jecmaneala pe fata de la cu taxa

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai pe de o parte comerciantul din piata iar pe de alta cumparatoruil dar nici el nu e mai breaz!

#12
ttt_i

ttt_i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.08.2015
Odată intrat la medicină trebuie să ai grijă să nu te calce tramvaiul că oricum termini acest tip de facultate.
Pe diploma de absolvire este scris doctor-medic, indiferent dacă ai fost admis la buget, taxă sau cu loc special...
Tot medic o să te numești chiar dacă termini cu media 6 sau 10. Nivelul exigențelor a scăzut mult în ultimii 15-20 de ani.

#13
maria22mm

maria22mm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2020
Anul acesta a fost posibila trecerea de la suprataxa la taxa normala. Trebuie să dai examenul de admitere si sa iei nota de taxa/buget. Nu se știe dacă la anul se va putea, însă nu vad de ce nu ar fi posibil avand in vedere ca anul acesta s-a putut.

#14
sorianca

sorianca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2021
Buna,

Taxa de scolarizare a crescut de la 9000 lei la 15000 lei. EXORBITANT!!!
O previziune grosiera de buget pentru anul 2021 - 2022 in cazul unui student admis la taxa, din provincie, ar fi:
- taxa de scolarizare 3000 euro
- taxe examene creditate 2000 euro (100 euro / examen, 17 examene + ceva restante etc)
- alte taxe / cheltuieli pt studiu 500 euro (si sa consulti documentatia la biblioteca te costa, plus altele o droaie)
- cheltuieli de trai (chirie, mancare, transport, 500 euro, 9 luni) deci 4500 euro.

TOTAL 10000 euro / an sau 833 euro / luna

Am trei intrebari si o recomandare:
- ce mai include taxa de scolarizare daca se platesc o gramada de chestii pt invatamant?
- cum sa intreti copilul sa faca facultatea de medicina, sa zicem in cazul fericit in care sunt 2 parinti (cu un singur copil) cu salariu mediu pe economie, gen 500 euro * 2, net total 1000 euro / luna?

Parerea mea e ca ar trebui ca cifrele astea sa fie corelate realistic intre ele. Mai de bun simt, asa ca pentru nivelul de trai din Romania.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsorianca, on 15 iunie 2021 - 07:22, said:

- cum sa intreti copilul sa faca facultatea de medicina
Il pui sa invete sa intre pe locurile bugetate...

#16
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
sau poate n-ar trebui sa faca medicina.
oricum, in goana dupa bani, s-au infiintat zeci de facultati de medicina in tara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate