Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Recomandare player auto

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cypherpebloc

cypherpebloc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2017
Salutare! Am un VW Lupo si am 2 difuzoare Mac Audio Power Star 2.16 iar ca player am un Pioneer DEH-1420UB, 4x50W, si voiam sa stiu daca merita sa schimb playerul, cu unul mai puternic. Se simte diferenta de la 4x50 la 4x55? Sau ce imi recomandati?
Multumesc.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 cypherpebloc, on 26 iulie 2020 - 20:24, said:

Se simte diferenta de la 4x50 la 4x55?
Poate un Watt-metru, urechea umană în niciun caz!

Quote

...ce imi recomandati?
Să adaugi în ușile din spate încă 2 difuzoare ca cele din enunțul tău

#3
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 cypherpebloc, on 26 iulie 2020 - 20:24, said:

Salutare! Am un VW Lupo si am 2 difuzoare Mac Audio Power Star 2.16 iar ca player am un Pioneer DEH-1420UB, 4x50W, si voiam sa stiu daca merita sa schimb playerul, cu unul mai puternic. Se simte diferenta de la 4x50 la 4x55? Sau ce imi recomandati?
Multumesc.

Lasa-l pe ala care il ai.Nici ala nu are 50W pe canal.Daca ai stii tu ce inseamna 50W reali... iti zboara timpanele in spatiul ala inchis.
NU se simte nicio diferenta la acei ipotetici 5W care sunt numai pe hartie ca in realitate...

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu o sa "vezi" nicio diferenta.
Watii aia sunt marketing.
Vrei PUTERE, amplificator dedicat, cum amavut eu pe vremea Daciei, Un Blaupunkt separat, doar amplificator.
Si scria in manual sa folosesc cabluri groase de alimentare, direct de la baterie, avea sigurante(2, ca avea 2 conexiuni de alimentare de putere) de cate 15 A fiecare.
Avea comanda de Play luata din iesirea de antena automata a RC-ului. Tot un Blaupunkt.
Sculele le-am primit de la un prieten din germania in '97, cu tot cu difuzoarele originale Blaupunkt. Scria 80W sinus si 120 W muzicali pe ele.
Cand am vandut Dacia in 2005, am vrut sa scot sistemul RC+amplificator+difuzoare de pe masina, dar cumparatorul mi-a dat inca 500 de euro fata de pretul convenit, numai sa-i las sculele pe masina.
Pe Chevrolet HHR am sistem audio JBL din fabrica
4 difuzoare in usi, 2 tweetwrw pe bord si SW in portbagaj.
Nu pot sa-i dau mai mult de 50% din volum, ca mi-e frica sa nu se sparga luneta.
Da' e Chevy american original!

Recomandarea mea:
Mergi la un centru specilaizat in Scule audio auto, care fac si montajul, si roaga-i sa-ti spuna drept, cu mana pe piept, adevarul despre puterea unui player auto.

#5
cypherpebloc

cypherpebloc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2017
Multumesc pentru raspunsuri. Pe spate am doar gaurile pentru difuzoare iar fetele de usi nu au sita, sunt cele standard, plus ca imi trebuie si inele adaptoare si asa mai departe. M am gandit si la un subwoofer dar imi va ocupa tot portbagajul, care este minuscul. Multumesc inca o data pentru raspunsuri si pentru recomandari. Seara buna!

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Depinde daca vrei sa bagi bani in sistemul audio pe masina aia...

Boxele pe care le ai au 100W RMS, duc mult si bine incat poti pune amplificator. Daca ai face si o antifonare in usi, o sa ai alt sunet, dar era bine daca puteai pune si pe usile din spate - nu conteaza ca nu au sita pentru ca au difuzoarele.

Si playerul poate face diferenta, dar doar unele - cele high end si performante. Eu am avut Alpine CDA-9812RB - varf de gama acum multi ani - se simtea ca e mai puternic decat altele, iar calitatea sunetului si setarile pe care le avea... te incurcai in ele.

Subwoofer exista si modele slim, modele mici, modele de pus sub scaun, etc. Si da, fac diferenta chiar si alea.

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 cypherpebloc, on 26 iulie 2020 - 20:24, said:

VW Lupo

 cypherpebloc, on 26 iulie 2020 - 21:03, said:

Pe spate
iar fetele de usi

 d4m4g3, on 26 iulie 2020 - 21:55, said:

daca puteai pune si pe usile din spate
Cite usi are Lupo asta ?

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
7. In spate, chiar de nu or fi usi, ideea e sa mai fie inca 2.

Poti profita de cele 4 canale ale playerului, eventual de un amplificator ulterior, pentru ca boxele astea permit fara probleme.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 adrian_r5, on 26 iulie 2020 - 22:17, said:

Cite usi are Lupo asta?
Din pozele tale, doar două. Dar inițiatorul zice că:

 cypherpebloc, on 26 iulie 2020 - 21:03, said:

Pe spate am doar gaurile pentru difuzoare iar fețele de usi nu au sita,

Edited by Mircel, 26 July 2020 - 22:46.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca chiar gasesti un player mai puternic sau ceva amplificator, te vei lovi de urmatorul prag: antifonare. O sa-ti bazaie masina de numa-numa, si nu o sa-ti mai placa sa asculti muzica. Au spus colegii, nu mai spun si eu daca 5W in plus se simt audio.
Boxele pe spate schimba ceva pentru cei din spate. Pentru tine, ca sofer, niciodata o boxa mai indepartata, nu va acoperi una mai apropiata. Pentru ocupantii din spate, da. Iti scriu din experienta: am pus player-e, boxe pe masini si chiar pe a mea, dar player al masinii, nu ceva mai sus.
Un upgrade adevarat il faci la calitatea auditiei. Dar costa mult. Prin urmare, sfatul meu este, ori sa bagi mana adanc in buzunar, ori sa ramai unde esti.
PS: subwoofer-ul va induce sunete joase prin caroserie si masina va bazaie ca un stup de albine. Fara antifonare, nu ridica nivelul sunetului. Parerea mea.

#11
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Este o masina mica si slab antifonata. Daca vrei putere costa si amplificatorul si antifonarea. Ca exemplu acum vreo 10 ani am avut pe un Logan amplif MTX de 1000W RMS clasa D monobloc si difuzor SPL Dynamics de 850W + 4 sisteme de difuzoare Focal in masina conduse de un Hifonics de 4x200W RMS. Cutia difuzorului acordata in 32Hz. Am scos la dB Drag la Romexpo 132 dB si nu am spart nici o luneta. Am dublata valoarea Loganului Posted Image

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Mircel, on 26 iulie 2020 - 22:44, said:

Din pozele tale,
care sint pozele mele ?

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Va ganditi numa la lucrari profi.

Lasa ca nu e chiar asa. Am avut pe Logan statie de amplificare fara antifonare si alte cele, se auzea decent fara zdranganeli, se poate si asa, depinde ce vrea utilizatoru, nu suntem toti setati pe acelasi rezultat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate