Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum sa downloadez un podcast local in mp3

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Folosesc google podcast ca sa mai invete copii franceza, dar in masina nu merge bine conectivitatea cu bluetooth-ul de la masina, si as vrea sa pot sa dowloadez podcast-urile in format mp3, cum sa fac?

podcast-ul respectiv nu are optiune de download.

https://www.chosesas...-moisit-il-pas/

In aplicatia mea de pe Android, Google podcast, toate episoadele sunt "downloadate" automat, ideal ar fi sa nu ma duc la fiecare episod unul cate unul si sa-l convertesc, dar macar sa reusesc sa fac si asa.

M-am uitat un pic pe telefon, am zis sa verific, poate Google podcast le downloadeaza pe telefonul meu, dar nu am gasit unde ar tine aplicatia fisierele, am cautat pe telefon in locatia: Android/Data/com.google.android.googlequicksearchbox/files

Mersi

#2
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018
O metoda ar fi cand esti la calculator si folosesti chrome sa apesi CTRL+U iar dupa aceia ti se va deschide o noua pagina in care poti sa cauti folosind CTRL+F  " .mp3 " fisierul mp3.
Exemplu link-ul catre fisierul mp3 de la pagina pusa de tine este https://media.acast....lpas-/media.mp3
O sa observi ca daca apesi click dreapta pe icoana de volum, o sa iti apara optiunea "Save video as" si poti sa salvezi fisierul sub formatul mp3.

Alta metoda ar fi sa cauti o extensie de downloadat mp3-uri in google web store, dar trebuie sa incerci cateva pana cand gasesti o extensie care va putea sa downloadeze de pe site-ul respectiv.

#3
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 Ihateeveryone, on 25 iulie 2020 - 23:46, said:

O metoda ar fi cand esti la calculator si folosesti chrome sa apesi CTRL+U iar dupa aceia ti se va deschide o noua pagina in care poti sa cauti folosind CTRL+F  " .mp3 " fisierul mp3.
Exemplu link-ul catre fisierul mp3 de la pagina pusa de tine este https://media.acast....lpas-/media.mp3
O sa observi ca daca apesi click dreapta pe icoana de volum, o sa iti apara optiunea "Save video as" si poti sa salvezi fisierul sub formatul mp3.

Alta metoda ar fi sa cauti o extensie de downloadat mp3-uri in google web store, dar trebuie sa incerci cateva pana cand gasesti o extensie care va putea sa downloadeze de pe site-ul respectiv.
Mersi,
E destul de anevoios sa ma duc pe fiecare pagina sa caut in sursa si apoi sa gasesc link-ul fisierului mp3, sa-l downloadez, am reusit, dar pentru 2-300 de mp3-uri o sa-mi ia ceva timp.

Eu ma gandeam ca aplicatia de pe android de Google Podcast, stie cumva care sunt toate episoadele, deci trebuie sa fie in protoclul de podcast undeva o lista cu toate episoadele, si apoi presupun ca aplicatia de pe android primeste si ea mp3-urile, ca altfel ar trebui sa le converteasca.

Sau poate gresesc eu... ,dar cum stie Google Podcast, asa ar trebui sa pot sa stiu si eu care sunt link-urile spre mp3-urile lor, ca pana la urma ma gandesc ca lista asta de mp3-uri ar trebui sa fie publica intr-un fel, pentru podcastul respectiv e gratuit, doar ca nu stiu cum functioneaza protoclul de podcast...ceva in genul publisher subscriber presupun...  si in naivitatea mea sper sa ma ajute sa ajung mai repede la mp3-uri.

#4
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018
La aplicatia Google podcast nu ma pricep, defapt in general la android nu ma pricep. Imi pare rau dar acolo nu stiu si nu te pot ajuta.

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

 leny29, on 25 iulie 2020 - 23:00, said:

- podcast-ul respectiv nu are optiune de download.
- In aplicatia mea de pe Android, Google podcast, toate episoadele sunt "downloadate" automat,
- poate Google podcast le downloadeaza pe telefonul meu, dar nu am gasit unde ar tine aplicatia fisierele
...
In primul link gasit de nea Gogu, referitor la subiectul ce te intereseaza, sunt date cateva exemple.
how to download podcast
digitaltrends.com/mobile/how-to-download-podcasts/
Google Podcasts• Stream episodes for instant playback or auto-download episodes to listen offline and on the go.
Castbox  • ..., puteți transmite în flux sau descărca podcast-urile preferate oriunde, oricând gratuit.
- vezi si celelalte optiuni prezentate in link-ul de mai sus.

Edited by costeld69, 26 July 2020 - 06:20.


#6
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 costeld69, on 26 iulie 2020 - 06:15, said:

...
In primul link gasit de nea Gogu, referitor la subiectul ce te intereseaza, sunt date cateva exemple.
how to download podcast
digitaltrends.com/mobile/how-to-download-podcasts/
Google Podcasts• Stream episodes for instant playback or auto-download episodes to listen offline and on the go.
Castbox  • ..., puteți transmite în flux sau descărca podcast-urile preferate oriunde, oricând gratuit.
- vezi si celelalte optiuni prezentate in link-ul de mai sus.
Salut,

Da, asta stiam si eu, gasisem linkul de pe digitaltrends, dar acolo nu spun apoi cum sa recuperezi fisierele offline, de asta Ihateeveryone, mai sus imi spunea cum sa downloadez link-ul cu mp3-ul inspectand codul sursa.

Am gasit raspunsul, cum spuneam mai sus, cautand pe google unde salveaza google podcast fisierele offline am gasit ca le-ar salva aici:
Android/Data/com.google.android.googlequicksearchbox/files

Dar asta e o locatie care imi apare mie si pe SD Card si pe memoria telefonului, am cautat in ambele parti si in sfarsit le-am gasit, sunt pe memoria telefonului nu pe SD card.

Pentru cei interesati, software-ul client de Podcast se numeste Podcatcher
https://en.wikipedia..._of_podcatchers
si cum ma asteptam foloseste RSS sau XML pentru lista de episoade, dar cum am gasit raspunsul la intrebare, nu am mai cautat mai departe cum functioneaza un client de podcast.

Va multumesc

#7
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
YouTube Premium, abonamentul familial... YouTube, deocamdată, e o adevărată academie pentru cine reușește să filtreze conținutul de calitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate