Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Robustetea/garantia bat-o vina... ce si de unde cumpar?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nottorp

nottorp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.09.2014
Copilu' incepe facultatea si ii trebuie un laptop. Specificatiile ma descurc sa le aleg eu dupa buget, doar ca eu am trecut de 10 ani pe mac-uri si nu m-am mai uitat inapoi, si ei ii trebuie Windows ca deh, atata stiu la facultate si e calea minimei rezistente.

Ca posesor de mac sunt obisnuit din nefericire ca garantia sa fie garantie... am mai avut probleme ocazional si intotdeauna s-au rezolvat.

Acum problema e, ce marci de pe partea Wintel sunt comparabil de solide, si de unde sa cumpar ca sa am garantie/service decente.

Stiu ca la build quality conteaza pana si modelul laptopului, nu numai producatorul. E nevoie de unul din partea de sus a gamei, >= 16 G ram, placa video dedicata, ssd, ecran IPS si asa mai departe. Mai stiu de Dell XPS de exemplu, doar ca am impresia vaga ca Dell-urile sunt mai solide daca iei din gama de business. Nu sunt setat pe Dell, doar il dadeam ca exemplu.

So, intrebarea e: ce model si ce magazin recomandati pentru un laptop mai high end, ca sa am cele mai putine probleme in caz ca e nevoie de service/garantie?
Edit: prin model inteleg o gama mai larga, ca sa dau din nou exemplul cu Dell... intre XPS si Latitude. Nu un model exact.

Multumesc!

Edited by nottorp, 23 July 2020 - 18:50.


#2
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
Există un buget pentru achiziție?

P.S. La anumite magazine există posibilitatea de garanție prelungită, însă va costa mai mult...

Edited by ssss, 23 July 2020 - 19:01.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://lcdn.altex.ro/resize/media/catalog/product/p/r/2bd48d28d1c32adea0e55139a4e6434a/pro-7-silver_69fdbc32.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Microsoft Surface Pro 7 este alegerea perfecta: https://altex.ro/lap...pd/LAPPUV00003/

Edited by xmanyacs77, 23 July 2020 - 19:01.


#4
nottorp

nottorp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.09.2014

View Postnottorp, on 23 iulie 2020 - 18:46, said:

Copilu' incepe facultatea si ii trebuie un laptop. Specificatiile ma descurc sa le aleg eu dupa buget, doar ca eu am trecut de 10 ani pe mac-uri si nu m-am mai uitat inapoi, si ei ii trebuie Windows ca deh, atata stiu la facultate si e calea minimei rezistente.

Ca posesor de mac sunt obisnuit din nefericire ca garantia sa fie garantie... am mai avut probleme ocazional si intotdeauna s-au rezolvat.

Acum problema e, ce marci de pe partea Wintel sunt comparabil de solide, si de unde sa cumpar ca sa am garantie/service decente.

Stiu ca la build quality conteaza pana si modelul laptopului, nu numai producatorul. E nevoie de unul din partea de sus a gamei, >= 16 G ram, placa video dedicata, ssd, ecran IPS si asa mai departe. Mai stiu de Dell XPS de exemplu, doar ca am impresia vaga ca Dell-urile sunt mai solide daca iei din gama de business. Nu sunt setat pe Dell, doar il dadeam ca exemplu.

So, intrebarea e: ce model si ce magazin recomandati pentru un laptop mai high end, ca sa am cele mai putine probleme in caz ca e nevoie de service/garantie?
Edit: prin model inteleg o gama mai larga, ca sa dau din nou exemplul cu Dell... intre XPS si Latitude. Nu un model exact.

Multumesc!

Exista un buget, momentan ma uit la modele de ~8K RON. Stiu ca pot cumpara garantie extinsa, dar nu asta ma intereseaza ci:

1. La ce modele de laptopuri am sanse cat mai mici sa ajung la garantie.
2. Ce magazine mai si onoreaza aceasta garantie extinsa, preferabil repede si bine.

Celui care mi-a recomandat surface pro: multumesc pentru reclama, unde e placa video dedicata la surface pro? Iris Plus won't cut it.

#5
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
50 de milioane pentru un prapadit de Surface?
Am si eu unul,e ok si atat. Nu e cine ce scula.
Pe la vreo 30 de milioane gasesti unul de "gaming entry level" precum seria Legion la MSI sau Predator la Acer. Astea au cam de toate pentru banii aia.
Asus stiu ca erau cu bube pe partea de supraincalzire si cam toata lumea le evita. Intre timp poate lucrurile s au mai schimbat.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Pe categoria laptop high end in topul meu pe primul loc este Gama Acer Predator.Foarte bine construite,rezistente,performante.Interactiunea mea pe partea de service cu acest brand a fost excelenta.Recomand.

#7
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
https://www.emag.ro/..._0aAnMhEALw_wcB

Pentru fiabilitate, acest model. Nu-i neapărat să fie luat de la Emag (dacă ați avut experiențe proaste cu ei).


#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
https://www.acer.com...n-your-strength

#9
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postxmanyacs77, on 23 iulie 2020 - 19:01, said:

Microsoft Surface Pro 7 este alegerea perfecta: https://altex.ro/lap...pd/LAPPUV00003/

Departe de perfecta. Tableta are o racire de 2 lei si zero posibilitati de upgrade. Procesorul este setat pe un consum maxim de 15W, este hranit cu lingurita ca sa nu se incalzeasca prea tare.

Am avut surface si am cerut sa mi se schimbe cu un HP Zbook G6 (procesorul consuma 45W, de 3 ori cat Surface). Alta viata, e ca de la Renault la Ferrari.

Singurul lucru care m-a intristat a fost ca tableta Surface a fost distrusa de departamentul IT pentru ca nu au putut extrage doar hardul pe care sa il distruga. Adica chiar mi-a parut rau, tableta de 2500 de euro de nici 2 ani vechime care functiona perfect.

La capitolul robustete, evident Zbook G6 este tanc rusesc, poti sa omori pe cineva cu el dupa care il deschizi si iti vezi linistit de treaba.Dar cam greu la 2,6 kg, nu e simplu de carat la facultate zilnic.

Am si un Dell XPS 15 de 1,9 Kg. Ala e mai omenesc de carat si este super premium, de la harware, la constructie si pana la suportul software si garantie. Zero probleme cu Dell ever. Ba chiar mi-au trimis moca o baterie de schimb cu ocazia unui recall pentru niste baterii cu probleme, asta dupa ce laptopul a iesit din garantie. Jos palaria.

Edited by murdar, 23 July 2020 - 19:31.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
thinkpad. n-as putea sa iti spun exact modelul, are juniorul, il cara de peste 2 ani peste tot (serviciu, munte, mare, tari straine) fara nici o problema. eu l-am trantit odata din masina pe asfalt, el de mai multe ori din pat.

#11
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Si eu as zice tot Acer Predator, asta pentru ca probabil copilul va dori sa se mai si joace. Unuia dintre copii i-am luat Dell XPS 15, care este ok, dar racirea este o problema, pana si banalul Overwatch il arunca in throttling dupa 15 minute de joc.

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru robustete eu doar la o firma si modelele de la ei m`as opri, Panasonic Toughbook.

#13
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Nu-ți face griji din cauza garanției. La un laptop cu windows decent nu o să cadă nici taste și nici nu fierbi ouă pe fundul lui.
https://www.quora.co...ies-a-good-deal

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Exagerezi cu laptopul pentru copchil.
Unul la 2000-3000 de lei isi face treaba f. bine si are garantie ok. Practic garantia o face serviceul. Intereseaza-te unde ai service prin preajma pentru marca cumparata.
La facultate nu ii trebuie laptop zilnic, laptopul e mai mult pentru acasa.

Edited by Friskey, 23 July 2020 - 21:04.


#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Acer sunt ok, zero probleme cu un laptop de 7 ani și altul de 3 ani. Cu Asus am avut probleme cu HDD-ul doi ani la rand, în rest fără probleme și a mers zi de zi la serviciu.

#16
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Notebookurile robuste sunt in general seria de business sau toughbook-urile.
1) Toughbook-urile nu prea sunt de facultate. De santier, de sonda sau de fabrica poate. Nu te astepta la un student/o studenta sa care 3+kg si incarcator cu placere.
Da, ai performanta, dar cand il pui in spate iti blestemi zilele.

2) Seriile de business sunt urmatoarele:
Dell XPS sau Latitude,
HP Elitebook,
Lenovo Thinkpad
<poate lumea sa mai continue daca mai stiu altele>
Astea sunt in general "de business" (slim, cu cpu puternic, reci, hardware top-notch), dar nu prea gasesti placa video puternica pe ele. Plus o sa dai o galagie de bani pe ceva ce nu face.

Eu am un Latitude care are 7-8 ani. Isi face treaba cu brio pentru multimedia/office/thin client, dar nu mai are vigoarea tineretii. Sunt foarte multumit de el, dar daca m-ai pune sa aleg din nou mi-ar fi foarte greu sa nu aleg un Thinkpad. Astea sunt legendare prin robustetea lor (chiar si in epoca Lenovo).
HP Elitebook a avut nevasta-mea. Un jeg crunt. Dupa vreo 5 luni au inceput sa-i moara pixelii pe ecran si sa lase dungi orizontale. S-a lasat cu schimbat ecranul ca aveau destule cu MoBo-ul ars.

Ar mai fi un armistitiu intre capra si varza in laptopurile de gaming (Dell - Alienware, Lenovo Legion, HP Omen, Asus ROG/TUF?, Acer Predator, MSI-???). Astea sunt perfomante, au placa video dedicata puternica, dar unele au racirea mai buna si altele extrem de proasta
Vezi ce varianta recomanda baietii care le stiu mai pe indelete.

Pentru un student/o studenta nu m-as arunca la peste 5000lei. Cam pe la 4500-5000lei e point of diminishing returns. Si iti mai raman si niste bani de rezerva.
In plus, ce te faci daca laptopul ala e scapat pe jos in prima luna.
Despre ce facultate e vb? In politehnica (inclusiv A&C) as pune mai mult accent pe procesor decat pe placa video. Poate pe la arhitectura sa aiba nevoie de video dedicat puternic. Dar acolo nu stiu si nu ma bag.

Edited by lyanna, 24 July 2020 - 00:30.


#17
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postlyanna, on 24 iulie 2020 - 00:26, said:

[...]Cam pe la 4500-5000lei e point of diminishing returns. [...]
In plus, ce te faci daca laptopul ala e scapat pe jos in prima luna.
Despre ce facultate e vb? In politehnica (inclusiv A&C) as pune mai mult accent pe procesor decat pe placa video. Poate pe la arhitectura sa aiba nevoie de video dedicat puternic. Dar acolo nu stiu si nu ma bag.
Fix ce zice colegul aici. Ce satana face la facultatea aia (btw, ce facultate?) de are nevoie de așa super sculă mai ales în anii de început?

#18
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Alienware 17 inch sau Razer 17 inch. Altceva nu imi vine in minte. O sa va mutumeasca. La Alienware cautati generatia precedenta R4 nu asta noua, aceea cu LED pe lateral si touchpad iluminat. La Razer ultima generatie. Ecrane 2.8K sau 4K ce va permiteti

Edited by Augustus1978, 24 July 2020 - 07:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate