Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

NIGERIA - Pareri, experiente, calitatea vietii

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Buna ziua,

A reusit cineva sa emigreze in Nigeria? Din ce m-am documentat ar fi in mod surprinzator mult mai dezvoltata si civilizata ca Romania.

Ce parere aveti? Merita incercata emigrarea in Nigeria?

Se pot echivala studiile facute la noi?

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu te-ai documentat suficient!

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Aproape toti fostii mei colegi de birou au lucrat acolo, lucrand in domeniul Oil & Gas.

Unul din ei a locuit 8 ani in Lagos, cel mai mare oras al lor. Tipul insa avea nervi de fier, plus ca bea de stingea.
Daca esti mai sensibil vei rezista o zi, cu indulgenta doua.

Orasul e dezvoltat haotic, penele de curent sunt zilnice din cauza ca infrastructura electrica nu face fata consumului, traficul... ai sa razi dar dura cam 2 ore dus, 2 ore intors de la birou. Localnicii se trezeau dimineata la 4 ca sa poata ajunge la birou, apoi dormeau pe ei toata ziua.

Alte experiente iti pot spune din Port Harcourt, unde nu ieseau decat insotiti de paza armata. Un european (alb) iese in evidenta imediat iar riscul rapirilor e foarte mare.

Sincer nu stiu cum naiba de te-ai gandit tocmai la tara aia si nu la alta ??  De ce ai alege Nigeria si nu Norvegia sau Suedia spre exemplu ? Iti place caldura si umiditatea ? Iti plac bolile tropicale si criminalitatea in exces ? Mai uita-te pe niste statistici si pe urma mai discutam.

#4
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Este plin de emigranti nigeriani in toata Europa. Probabil ca fug de prea bine in tara lor. Unii dintre ei au traversat desertul, tari imposibile si Marea Mediterana numai sa scape de prea bine.

#5
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Boko Haram, Islamic State West Africa, etc....Bine, ca nu sunt activi in Lagos si marile centre urbane, un european alb crestin e prime target pentru astfel de grupari.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de Nigeria. Una dintre masinile Google care realizeaza Google street si a fost in Lagos pentru cartografiere, a avut in permanneta coada dupa ea, o masina de paza cu oameni inarmati. Asta ca sa va faceti o ideee de nu e de joaca prin Nigeria. Un european alb este o tina sigura.




Attached File  google street lagos.jpg   338.27K   258 downloads

Edited by MembruAnonim, 18 July 2020 - 10:51.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
ce dezvoltare si civilizatie acolo, sa-mi dau palme... Posted Image Posted Image Posted Image

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlaffin, on 18 iulie 2020 - 10:56, said:

ce dezvoltare si civilizatie acolo, sa-mi dau palme... Posted Image Posted Image Posted Image

Attached File  google street lagos2.jpg   412.59K   204 downloads

Attached File  google street lagos 3.jpg   326.51K   221 downloads

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

View Postlaffin, on 18 iulie 2020 - 10:56, said:



Imagineza-ti sa te plimbi singur pe o straduta de genul. peste 90% din strazi arata exact ca in pozele astea.

Attached File  google street lagos 4.jpg   339.89K   213 downloads

Edited by MembruAnonim, 18 July 2020 - 11:23.


#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttacumd, on 18 iulie 2020 - 08:15, said:

Buna ziua,

A reusit cineva sa emigreze in Nigeria? Din ce m-am documentat ar fi in mod surprinzator mult mai dezvoltata si civilizata ca Romania.

Ce parere aveti? Merita incercata emigrarea in Nigeria?

Se pot echivala studiile facute la noi?
E ca faza din Lethal Weapon in care Danny Glover intra in ambasada Africii de Sud sa ceara sa emigreze acolo :D

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici nu vreau sa imi imaginez la ce nivel este coruptia in Nigeria. Ca de altfel si in celelalte state din Africa

#11
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Nu a reusit inca nimeni sa emigreze in Nigeria,dar tu initiator al acestui topic poti incerca.
Incercarea moarte n'are.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View Posttacumd, on 18 iulie 2020 - 08:15, said:

Buna ziua,

A reusit cineva sa emigreze in Nigeria? Din ce m-am documentat ar fi in mod surprinzator mult mai dezvoltata si civilizata ca Romania.

Ce parere aveti? Merita incercata emigrarea in Nigeria?

Se pot echivala studiile facute la noi?
Ce studii zici ca ai matale ?

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Everybody: Don't feed the trolls!

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
LukRo, probabil ai dreptate. Topicul e deschis de dragul de a fi deschis.


Totusi, unele realitati exista. Nigeria este o tara foarte bogata in resurse naturale. E pe primele locuri in Africa , in special in petrol.  Dar coruptia ridicatala nivel de arta precum si nivelul de trai al unui om de rand sunt ....  bulversante...  Socul cultural este aproape imposibil de depasit.

Imi povesteau colegii ca nu era un lucru anormal sa mergi cu masina si sa vezi oameni morti la marginea drumului, umflati de la caldura. Trebuie sa ai stomacul tare pentru asa ceva si sa nu te impresioneze nimic. Altfel pleci imediat. De rapiri deja am zis. Se pot intampla ori in Lagos, (cel mai mare oras al lor) dar si in Port Harcourt sau Abuja (capitala tarii). De asta paza militarizata sau privata era obligatorie la orice iesire din camp. Daca vroiai sa iesi de capul tau, nu te oprea nimeni insa o faceai pe proprie raspundere.

Edited by Bogotta, 18 July 2020 - 12:34.


#15
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View PostFreemanG1, on 18 iulie 2020 - 11:47, said:

Nu a reusit inca nimeni sa emigreze in Nigeria,dar tu initiator al acestui topic poti incerca.
Incercarea moarte n'are.

Incercarea moarte n-are, dar reusita poate aduce asta.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca incurci Nigeria cu Namibia.

#17
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View PostMembruAnonim, on 18 iulie 2020 - 10:48, said:

Apropo de Nigeria. Una dintre masinile Google care realizeaza Google street si a fost in Lagos pentru cartografiere, a avut in permanneta coada dupa ea, o masina de paza cu oameni inarmati. Asta ca sa va faceti o ideee de nu e de joaca prin Nigeria. Un european alb este o tina sigura.




Attachment google street lagos.jpg

Zici ca e Militari Residence.

#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostLukRo, on 18 iulie 2020 - 12:06, said:

Everybody: Don't feed the trolls!

Bai..trebuie sa recunoastem ca e un troll cu imaginatie. Nu ca aia cu povesti obosite cu prietena/ul si ma-sa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate