Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sonerie modulara montata in tablo...

Cartela roaming

Problema Document Scan Ubuntu

Cine este "Imparatul"?
 Ce obiecte din Italia, Franța, Ma...

Samsung Galaxy Fit 3

Cumparare baterie pentru un motor

Angajare -job
 Telefoane DS Vodafone

Mp4 car se reseteaza in timpul de...

Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!
 Initiativa europeana pentru taxar...

Instalare centrala de apartament ...

V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor

NIGERIA - Pareri, experiente, calitatea vietii

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

avenirv

avenirv

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostMembruAnonim, on 18 iulie 2020 - 11:16, said:

Attachment google street lagos2.jpg

Attachment google street lagos 3.jpg

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Imagineza-ti sa te plimbi singur pe o straduta de genul. peste 90% din strazi arata exact ca in pozele astea.

Attachment google street lagos 4.jpg
deci baietii au canapele pe strazi, nu e mishto ?

Edited by avenirv, 18 July 2020 - 15:09.

tacumd

tacumd

Junior Member

• Grup: Junior Members
Vad ca au case P+2.

Manjo

Manjo

Member

• Grup: Members
Fiecare cu viata lui ! Daca inima te cheama la aventura vietii tale,du-te !
Un milion de sfaturi venite de la indivizi a caror vasta experienta africana dobandita intre biroul cu aer conditionat curvele ieftine si camera de hotel tot cu aer conditionat valorează fix un rahat din punctul meu de vedere așa ca asculta-ti inima.Aventura mea africana a început in 2004 ca urmare a unei demisii din cauza de sef imbecil si s- a încheiat in 2016 din cauza de îmbogățire sef inteligent care nu mai are nevoie de mine in Afrika.In Romania am un job de kkt intr-o firma de kkt pe bani de kkt cu colegi si șefi de kkt .Suport aceasta minunata viață in aceasta minunata tara doar gratie experientei mele africane.Nu trăiesc in trecut ,ba din contra ma amuza teribil prezentul si toate bashinile mai mult sau mai puțin elaborate ale indivizilor de care ma frec zi de zi,experienta africana mi-a dat un nivel de înțelegere si acceptare a vieții inimaginabil .
Cameroun,Gabon,Ciad,Nigeria,Congo Brazzaville sunt tarile in care gratie muncii am vizitat fiecare sat si fiecare gaura de pangolin .Experienta nigeriana a durat doar șase luni si a fost cea mai dura dintre toate dar asta nu înseamnă ca nu as reveni cu placere in Lagos.
Sunt inca in viață in pofida tuturor experientelor avute si voi avea o viață suficient de lunga pentru a-i învăța si pe alții bunul simt.
Regula numărul unu a supraviețuirii in Afrika este imprietenirea.Regula numărul doi este ,,Respect,,.Celelalte vor veni de la sine daca vei ajunge acolo.
Daca ești un rahat cu mot care se crede buricul pământului stai naibii acasă si nu mai cere păreri pe forum ca pleci naibii acolo si te întorci intre patru scanduri.Chiar nu vreau sa fiu politicos si vreau sa înțelegi din prima ca a fi politicos si a manifesta respect sunt doua lucruri diferite.Probabil ca din aeroport te va recupera un șofer de-al firmei care te angajează .Tzeapa ! Asta e lingăul firmei pus sa te evalueze sau si mai rău frate cu fratele lui de la ,,emigrari,, ala care îți va pune viza de rezidenta pe pașaport.Vigilenta maxima si atenție la discuție ,doar minim necesar.Obligatoriu shpaga o mie de naira pentru o bere Star.Daca ești chitros si nu ințelegi ca Afrika funcționează pe shpaga iarăși e un bun motiv sa ramai acasă.Daca nu te așteaptă nimeni pentru ca de obicei ajungi in w-end neglijează haita care te înconjoară cerandu-ti sa schimbi Euro si indreapta-te către primul polițist.Spune-i cinstit situația ta si roaga-l să-ți găsească un taxi care sa te duca la Virgin Rose Resort un hotel bun si relativ ieftin in Lagos.Sa nu te mire faptul ca polițistul o sa ceara numărul de telefon al taximetristului si o sa verifice daca ai ajuns cu
bine la hotel .Trafic de organe ,voodoo sau Boko Haram oricare dintre astea este un bun motiv sa dispari.Bineînțeles mia de naira la domnul polițist.Daca îți da nr tel pastreaza-l cu sfințenie - ai deja un prieten.Nu îți poți imagina cate probleme se pot rezolva printr-un ''prieten'' de
acolo.Bodyguarzii acolo au Kalashnikov,sa nu te mire faptul acolo e perfect normal iar intrarea in nu contează care banca se face printr-un tub de plastic cu fanta .Intri in fanta ,tubul basculează,ești scanat de arme si tubul se redeschide in interiorul băncii pentru a face același lucru la ieșire.Nimic din ce știai de acasă nu mai este valabil acolo,ești practic dintr-o alta lume in care fie te adaptezi fie dispari.Ochii si urechile îți vor fi treze 24\24 timp de multe luni si niciodată drumul de dus nu va fi același cu drumul de întors.Tratamentul împotriva malariei e inutil da același simptome ca si boala,așteaptă direct boala si iei trei pastile de Quinimax sau Mefloquine.
Felia de ananas cumpărată cu șaizeci de naira la colt de strada trebuie plătită si cu un obligatoriu ,,thank You Mister,,.In viitoarele relații de serviciu niciodată ridicarea tonului niciodată căutarea unui vinovat,in permanenta găsirea soluției si rezolvării situației ca si când niciodată acea problema ar fi existat.
Dar destul cu vorba, am niste boboci de gâscă pe dunga șanțului ma duc sa ii bag in cotet ,dau drumul la televizor sa mai rad de caricaturile care ne conduc si ma pregătesc pentru o nouă săptămână de așa zisa munca la o așa zisa firma dintr-o așa zisa viață.
Daca vorbele mele îți vor fi fost de vreun folos adu-mi si mie un pachet de țigări Benson auriu\ 1600 Naira
Multa stima si mult succes orice hotărâre ai lua.Personal m-aș întoarce si mâine definitiv in Afrika.
Manjo

Naijax

Naijax

Guru Member

Un pahet de Benson este 300 Naira
Nu stiu de unde ai scos suma aia - sigur ai fost in Nigeria ?
In rest, 6 luni in Nigeria (daca intr-adevar ai fost acolo) este echivalent cu 6 minute in Ferentari.

Eu acum sunt in Onne - aproape de Port Harcourt - si sunt in Nigeria de 12 ani

@initiator
Sezi potolit. Tara e praf si pulbere

tacumd

tacumd

Junior Member

• Grup: Junior Members
Eu speram sa pot lucra si intemeia o familie. Imi surade placut ideea unei clime calde, o tara in dezvoltare plina de oportunitati.

laffin

laffin

Senior Member

nu domnle, nu stii tu treaba cu afrikaaa ca nentu Manjo, nauz ca e 300 pachetu, iar restul pana la 1600 spaga?...

Manjo

Manjo

Member

View PostNaijax, on 18 iulie 2020 - 16:54, said:

Un pahet de Benson este 300 Naira
Nu stiu de unde ai scos suma aia - sigur ai fost in Nigeria ?
In rest, 6 luni in Nigeria (daca intr-adevar ai fost acolo) este echivalent cu 6 minute in Ferentari.

Eu acum sunt in Onne - aproape de Port Harcourt - si sunt in Nigeria de 12 ani

@initiator
Sezi potolit. Tara e praf si pulbere
Ai dreptate,Bensonul e 1600 Fcfa m-a cam lăsat memoria din 2014 totuși asta nu e motiv sa se facă mishto despre mine.Repet ,in Naigeria am muncit doar șase luni restul de ani i-am petrecut in tari francofone.Si da,am fost acolo m-am plimbat cu tracaletele alea cu coviltir si am admirat puzderia de Wolkswagen in contextul in care toată Africa e Toyota si cu asta consider ca nu mai am de dat nici socoteală si nici explicații .

cfrtriaj

cfrtriaj

Member

View PostTheShen, on 18 iulie 2020 - 13:35, said:

Zici ca e Militari Residence.
In 1993 cand m-am angajat,radea lumea de mine cand le-am spus ca stau in Apusului si de pe balcon vad porumbul.

cristi712

cristi712

Member

View Posttacumd, on 18 iulie 2020 - 18:33, said:

Eu speram sa pot lucra si intemeia o familie. Imi surade placut ideea unei clime calde, o tara in dezvoltare plina de oportunitati.

Adica Romania nu e o tara in dezvoltare si plina de oportunitati? Adica haştagrezistenţii si diasporezii au dat degeaba jos ciuma rosie? Adica s-au inselat romanii cand si-au pus increderea si voturile in Iohannis si pedeleul lui care ii are in frunte pe Orban, Turcan si Rares Bogdan?

adisz

adisz

Targu Mures

View PostMembruAnonim, on 18 iulie 2020 - 10:48, said:

Un european alb este o tina sigura.

Bravo.
Ce alte culori mai au europenii? Posted Image

View PostMembruAnonim, on 18 iulie 2020 - 11:31, said:

Nici nu vreau sa imi imaginez la ce nivel este coruptia in Nigeria. Ca de altfel si in celelalte state din Africa

Pentru un roman nu este nici o problema.Daca inchizi ochii,parac ai fi in Romania din acest punct de vedere.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Cunosc europeni care sunt mai bronzati. Aia nu cred ca ar iesi asa in evidenta 😁

alexpet

alexpet

Senior Member

View PostLex404, on 18 iulie 2020 - 13:23, said:

Cred ca incurci Nigeria cu Namibia.
mai grav

adisz

adisz

Targu Mures

View PostMembruAnonim, on 19 iulie 2020 - 12:17, said:

Cunosc europeni care sunt mai bronzati. Aia nu cred ca ar iesi asa in evidenta ��

Aia-s europenii "facuti" din nigerieni Posted Image

giuliani

giuliani

Senior Member

View Posttacumd, on 18 iulie 2020 - 18:33, said:

Nu stiu cum ti-a venit ideea asta, dar eu cand ma gandesc la tarile cele mai nasoale in care n-as merge nici platit cred ca Nigeria e lejer in top 3.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Cam asa arata zona rurala din Congo, pentru curiosi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Olbqp0Uq1p0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Trei episoade fresh despre Nigeria:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_B84YhqlmfM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate