Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sanatatea, Fericirea si Sistemul medical

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
SCHA7

SCHA7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2020
Nu este nicio fenta, am plecat de la ideea ca, ăștia chiar nu au nicio rușine să plângă după bani pe la toate colturile internetului? Sunt instanțe care rezolva cazurile astea. Cu ce am greșit eu, că am generalizat alea câteva cazuri de personal medical care suspină după bani și m-am dus cu gândul că sunt toți la fel în domeniul ala.
Acum, daca orice proasta care știe să facă o injecție este considerata salvatoare de vieți nu înseamnă că dacă o pui sa se exprime pe niște situații sensibile de moralitate o sa și emită o părere valida de luat in seama.
Nu trebuie sa cunosc sistemul că să-mi pun intrebari. Datoria mea că individ care vrea sa evolueze este să-mi pui intrebari, în felul ăsta ma voi urca pe un munte de cunoștințe.
Compar toate experientele mele de peste tot
Problema mea este ca militez pentru decenta. Plecam de la conceptul asta si o sa vezi ca o sa-mi dai dreptate.
La cum folosesti "retributii si conditii de lucru" sunt sigur ca esti sustinator al pensiilor speciale sau ca unele categorii de persoane au mai multe drepturi

Edited by Dany_Darke, 18 July 2020 - 14:02.
renunta la a mai scrie 2-3 randuri pt a face mai multe postari gramada


#20
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View PostSCHA7, on 18 iulie 2020 - 12:53, said:

Acum, daca orice proasta care știe să facă o injecție este considerata salvatoare de vieți

Problema mea este ca militez pentru decenta.

Decenta, ha?
Nu cred ca stii ce inseamna asta.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSCHA7, on 18 iulie 2020 - 12:53, said:

Nu este nicio fenta, am plecat de la ideea ca, ăștia chiar nu au nicio rușine să plângă după bani pe la toate colturile internetului?

At trebui sa se renunțe complet la salariile medicilor, medicina fiind o profesiune liberală. Și așa multe spitale folosesc peste jumate din fonduri pt salarii. Banii să fie folosiți pt dotări și medicație iar medicii sa aibă onorarii, precum avocații, stomatologii și alte profesiuni liberale, onorarii plătite direct de pacienți sau de firma de asigurări medicale cu care are contract.

#22
SCHA7

SCHA7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2020

View PostKarhu, on 18 iulie 2020 - 18:15, said:

onorarii plătite direct de pacienți sau de firma de asigurări medicale cu care are contract.
stiu ca glumesti.
in Romania organizarea este ca iti tine statul banii, fiindca tu/noi altfel ii cheltuim si cand ajungem sa avem nevoie de servicii medicale sa vezi atunci durere, este valabil si pentru pensii

Attached File  Annotation 2020-07-19 121010.png   6.79K   2 downloads

daca vreau sa fac postari ma duc pe aria de filme si umplu acolo de nu o sa-ti vina sa crezi

View PostIn_sunetul_muzicii, on 18 iulie 2020 - 17:00, said:

Decenta, ha?
Nu cred ca stii ce inseamna asta.
hai sa cadem de acord ca sunt mai multe niveluri de decenta
daca subiectul in cauza imi arunca aceeasi aberatie cu salariul peste tot prin online, apoi si mie incepe sa-mi scada toleranta si incep sa ma exprim mai dur, cauza si efect

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSCHA7, on 19 iulie 2020 - 11:14, said:

daca subiectul in cauza imi arunca aceeasi aberatie cu salariul peste tot prin online, apoi si mie incepe sa-mi scada toleranta si incep sa ma exprim mai dur, cauza si efect
Caragiale a făcut vedetă cetățeanul turmentat, acum e pe val cetățeanul indignat din tot felul de motive.

#24
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postalthea, on 19 iulie 2020 - 14:46, said:

Caragiale a făcut vedetă cetățeanul turmentat, acum e pe val cetățeanul indignat din tot felul de motive.
asta este pe sistemul "da ce-a facut, dom'le, a dat in cap? a furat si el putin".
de asta suntem unde suntem, ala nu se indigneaza, altul la fel si devenim o natie de oi unde doar aia cu gura mare sau aia cu bani fac ordine in viata sociala. sau aia cu functii, in cazul de fata.
societatile vestice au reglementat totul la greu, de asta este o placere sa traiesti la ei. pai la noi cand sirianul scoate capul din camion si vede ca este in Romania isi blesteama zilele ca nu a ajuns macar in Austria.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpersona695, on 19 iulie 2020 - 14:57, said:

asta este pe sistemul "da ce-a facut, dom'le, a dat in cap? a furat si el putin".
  sau aia cu functii, in cazul de fata.
Despre ce vorbești tu? Care furt și care oameni cu funcții în cazul de față, cum îi zici?

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSCHA7, on 19 iulie 2020 - 11:14, said:

stiu ca glumesti.
in Romania organizarea este ca iti tine statul banii, fiindca tu/noi altfel ii cheltuim si cand ajungem sa avem nevoie de servicii medicale sa vezi atunci durere, este valabil si pentru pensii

Nu glumesc. Asigurarea la mașină o ai la stat sau la privat?

#27
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View Postalthea, on 19 iulie 2020 - 14:46, said:

Caragiale a făcut vedetă cetățeanul turmentat, acum e pe val cetățeanul indignat din tot felul de motive.

Lumea lui Caragiale excela in decenta. Lipseau aproape total ipocrizia, infatuarea si neamurile proaste. Oamenii isi știau locul, micimea si păcatele si instinctiv evitau sa pozeze ridicol in apostoli ai moralității si corectitudinii.
Virusul asta ne-a schilodit timpul si mințile, ne-a scos din zona de confort si ne-a făcut sa schimbam măștile. Cumva nu putem folosi masca fizica peste masca sociala si lipsa celei din urma a relevat brusc o lume schizoida, chinuita de certitudini mici si intoleranta, o lume "indignata"...

Ca sa revin la tema: o presupunere de propunere si o presupunere: sa se presupuna ca se propune ca toti cetățenii cu simt civic si moralitate perfecta vor primi si ei 500€ pentru raportările indignate, dure si intolerante. Evident ca nu o sa-i primească, doar o sa-i macine si eventual o sa-i facă sa înțeleagă ca în fața oglinzii e locul ideal unde trebuie arătat cu degetul și criticat.
Si presupunerea: cetățeanul turmentat si cetățeanul indignat sunt unul si aceiași persoana.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate