Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sanatatea, Fericirea si Sistemul medical

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SCHA7

SCHA7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2020
Plec de la o postare de pe Facebook, o asistenta se plangea ca nu si-a primit suplimentul de 500 de euro pentru munca suplimentara legata de Covid.
Asta m-a pus pe ganduri, pana la urma, cei care se ocupa de sanatatea noastra o fac doar pentru bani sau din pasiune si pentru bani?
Este evident ca munca lor se contorizeaza, isi vor primi punga de arginti, nu este ca si cand dupa ce si-au facut treaba guvernul le va fi dat un sut un fund. Sunt liste de ore suplimentare, conditii de munca, HG data pentru ei ca sa primeasca bani suplimentar, toate astea ii ajuta sa-si primeasca cei 500 de euro chiar si in instanta.
Ce trebuia sa fie o recompensa devine o alta dovada de cinism din partea cadrelor medicale.
Imi lasa impresia ca o fac pentru bani. Gandul imi fuge ca actul medical devine conditionat. Si asta pentru ca un angajat cand are capul la banii pe care ii are de luat nici nu se mai gandeste la cat de bine isi face meseria. O spun din experienta si cred ca suntem toti la fel, cand ne simtim trasi in piept la bani, ne ia furia.
Nu cred ca, comenteaza nimeni la maririle salariilor din sistemul medical, ce ne intereseaza pe noi ca indivizi este sa primim cea mai buna ingrijire medicala disponibila de la un angajat care face tot ce stie pentru a ne face bine. Pentru ca sanatatea inseamna fericire, ati vazut voi un om 100% sanatos care sa fie nefericit?
De asta consider ca orice atentat la sanatatea noastra, chiar si prin lucruri indirecte, sunt un atentat la posibilitatea de a fi fericiti.
Voi cum vedeti lucrurile?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Traim intr-o societate globalizata,consumerista,unde singurul tel al tiuturor,privati,publici,hoti,cinstiti este maria sa,profitul.
Profit inseamna bani,doar bani,nimic altceva.Nu exista familie,nu exista prieteni,nu exista mama,nu exista tata,exista doar profit.
In Romania anului 2020,in societatea romaneasca aflata in degringolada totala,furata la propriu atat de privati cat mai ales de stat,gestul femeii respective este mai mult decat normal.
Daca li s-a promis,atunci sa li se dea.
Pentru mine acest gest mi se pare unul de discriminare totala,dar pe cine mai intereseaza acest lucru,cand traim in "teroarea" medicala.
Nimeni nu scoate un cuvintel de exemplu despre nenorocitii din magazinele deschise aproape non stop.Astia nu-s mai eroii din prima linie.Astia-s doar statistica care ne scoate ochii ori de cate ori doreste cineva sa ne manipuleze,adica mereu.
Astia sunt aia care lucreaza la privat,la privatul devenit peste noapte o jigodie si mai parsiva,care n-are mai nou decat replica daca nu-ti convine,poti sa pleci.
Bineinteles,ca intotdeauna exista si exceptii,dar acestea sunt o rara avis,asa ca exceptia intareste regula.

#3
asimton

asimton

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.07.2020
Pentru bani isi fac datoria doctorii dar cat mai multi ca nu s-a schimbat nimic de cand le-a crescut salariile.

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

Ce trebuia sa fie o recompensa devine o alta dovada de cinism din partea cadrelor medicale.
Imi lasa impresia ca o fac pentru bani.

Unde si la cine ai vazut tu ca o fac pentru altceva?

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Sa zicem ca noi, amandoi, facem aceeasi munca. Fiind un volum mai mare de munca, seful ne promite niste bani in plus. Dupa ce am facut munca, eu iau banii dar tu nu. Vei intreba ce s-a intamplat de n-ai luat si tu sau o lasi balta, ca oricum trebuia sa muncesti?
Apoi, facturile nu se platesc in "Multumesc", "Ai facut o treaba buna", aplauze, zambete, likeuri sau mai stiu eu ce. Se platesc cu... ai ghicit!.. bani.
Treaba pe care o faci tu acuma, presupunand ca exista macar un gram de placere sa te duci acolo, ai face-o si gratuit? Doar asa, de dragul de a ajuta pe cineva sau de a produce ceva, in functie de ce faci. Daca tu nu faci ceea ce faci gratuit, de ce te astepti de la altii sa o faca?

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSCHA7, on 17 iulie 2020 - 20:10, said:

Plec de la o postare de pe Facebook, o asistenta se plangea ca nu si-a primit suplimentul de 500 de euro pentru munca suplimentara legata de Covid.

Tu faci ore suplimentare gratis? :habarnam:

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Nici macar Hipocrate nu ,,presta,,gratis in antichitate. Dar era mai uman si conectat la problemele cotidiene ale pacientilor. In sec. XX sa schimbat total relatia medic/pacient. Pe tine(pacient)ai pusa stampila $$$. Daca ai  ce vreau   , ai ce vrei!

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSCHA7, on 17 iulie 2020 - 20:10, said:

Asta m-a pus pe ganduri, pana la urma, cei care se ocupa de sanatatea noastra o fac doar pentru bani sau din pasiune si pentru bani?
Prea putini oameni isi fac munca cu/din pasiune, de ce te astepti ca cei din domeniul medical sa o faca strict din pasiune? Unii o fac si din pasiune, dar majoritatea nu. Exact ca in alte domenii. Cat timp ti s-au promis niste bani, trebuie sa ii primesti. La timp. Daca nu ii primesti, e dreptul tau sa te plangi ca nu i-ai primit. Tu te expui nu doar pe tine, dar si familia/prietenii la niste riscuri zilnic, e normal sa existe un spor salarial pentru asta, altfel multi ar fi tentati sa-si dea demisia si sa se angajeze de exemplu in privat, pe alte domenii, unde se expun mai putin riscului.

#9
devil616

devil616

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2020
Nu stiu cum ai putea sa pui cuvinte ca sanatate si fericire in aceeasi propozitie cu "sistemul medical romanesc".  

In tara asta mai bine cauta  sa faci sport, sa mananci si sa traiesti sanatos decat sa ajungi pe mana unui medic de la stat. Si la privat toti lucreaza dupa ureche.

#10
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Implinirea ca individ vine pe plan profesional din placerea si pasiunea de a face un lucru, dezvoltare profesionala, sentimentul de a ajuta si rasplata financiara.
Una nu o exclude pe alta.
Eu profesez in Uk momentan, si desi imi place foarte mult ce fac si mereu caut metode sa ma dezvolt profesional, partea financiara are si ea o pondere foarte importanta.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostSCHA7, on 17 iulie 2020 - 20:10, said:

Imi lasa impresia ca o fac pentru bani.

Bun venit in realitate.

Tot pentru bani o fac si cercetatorii, si producatorii de medicamente.

De aici rezulta o concluzie logica si draguta: pentru toti acestia, o societate fara boli ar fi un dezastru.

[ https://4.bp.blogspot.com/-rhtvYU173nk/WSGL68hN9nI/AAAAAAAAK7Q/ikp-nVsU1iEo3ndaNqEql3-cy7jHcGUYgCLcB/s1600/261___big-wink-emoji.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 17 July 2020 - 23:06.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
@OP, daca esti angajat undeva, muncesti pentru bani sau doar de placere? Nu ai chirie, rate de platit, mancare/benzina/haine/etc.etc de cumparat?

Of, ce usor se uita omul in buzunarul altuia...

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Sanatatea, Fericirea si Sistemul medical..
INCOMPATIBILE. TOTAL INCOMPATIBILE ...

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSCHA7, on 17 iulie 2020 - 20:10, said:

Plec de la o postare de pe Facebook, o asistenta se plangea ca nu si-a primit suplimentul de 500 de euro pentru munca suplimentara legata de Covid.
Asta m-a pus pe ganduri, pana la urma, cei care se ocupa de sanatatea noastra o fac doar pentru bani sau din pasiune si pentru bani?
Și după ce scrii asta, spui cu tastatura ta:

View PostSCHA7, on 17 iulie 2020 - 20:10, said:

Si asta pentru ca un angajat cand are capul la banii pe care ii are de luat nici nu se mai gandeste la cat de bine isi face meseria. O spun din experienta si cred ca suntem toti la fel, cand ne simtim trasi in piept la bani, ne ia furia.
E absolut normal să fie supărată că nu au primit acei bani. Oricine muncește ar fi supărat din cauza unor promisiuni de genul ăsta.

View PostSCHA7, on 17 iulie 2020 - 20:10, said:

Pentru ca sanatatea inseamna fericire, ati vazut voi un om 100% sanatos care sa fie nefericit?
Mare aiureală afirmația asta.
Cei care n-au probleme de sănătate nu sunt fericiți (când sunt) din acest motiv. Nu prea ne dăm seama cât e de prețioasă până nu ne îmbolnăvim.

#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostSCHA7, on 17 iulie 2020 - 20:10, said:


De asta consider ca orice atentat la sanatatea noastra, chiar si prin lucruri indirecte, sunt un atentat la posibilitatea de a fi fericiti.
Voi cum vedeti lucrurile?
Vad ca traiesti o nefericire profunda  prin faptul ca o asistenta , imbracata in doua combinezoane ,masca , viziera , cizme de cauciuc pt minim 8 ore in fiecare  zi, are pretentia la 500 euro prima.
In schimb fericirea ta e fara margini cind psd-ul ti-a redat libertatea si te-a scos din dictatura medicala , a pus covidu la liber exact cum da pesta in turma de porciPosted Image

#16
SCHA7

SCHA7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2020
Am scris inițial că nu mă deranjeaza cati bani iau cadrele medicale.
Au sindicate puternice, nu este cazul sa ne îngrijorăm pentru veniturile lor.
Repet că sa se înțeleagă, au toate mijloacele necesare de a-și lua suplimentul acordat de guvern.
Ce mă deranjeaza este faptul că se plâng în public pentru o mana de bani, unde mai este decenta lor? Apelează la latura emoțională a publicului, a pacienților, de fapt fiind o problema a lor internă și nu generală a noastră. Că altfel am incepe toți să ne plângem că nu ne primim nu știu ce mărire de salariu și doar asta am face toată ziua, ne-am preocupa când de salariul unuia și al altuia.
Asta este o explicație mai lunga la "problema este doar a lor" și să aibă putina decenta.


View Postalthea, on 18 iulie 2020 - 08:35, said:

Mare aiureală afirmația asta.
Cei care n-au probleme de sănătate nu sunt fericiți (când sunt) din acest motiv. Nu prea ne dăm seama cât e de prețioasă până nu ne îmbolnăvim.
Sanatatea este fericire, cand nu esti limitat in actiunile tale de o problema medicala cerul este limita, te simti liber si fericit. Asta este fericirea, sa zicem individuala, dar de aici pleaca tot ce vrei sa construiesti, de pe o baza solida.

#17
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Sistemul medical il ai cum l-ai construit.
Daca asistenta medicala a muncit in plus sau in conditti particulare este normal sa primeasca in plus. Problemele sint altele. In special treaba cu luatu si cu datu distorsoneaza functionarea corecta si eficienta..
Apropo de cei 500 de Euro. Anul trecut am umblat intr-o tara din Vest dupa un doctor ca sa ii 'dau'. Din pacate sau din fericire nu a vrut sa-i primeasca chiar daca munca o facuse deja cu maiestrie.

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostSCHA7, on 18 iulie 2020 - 10:41, said:

Am scris inițial că nu mă deranjeaza cati bani iau cadrele medicale.
Au sindicate puternice, nu este cazul sa ne îngrijorăm pentru veniturile lor.
Repet că sa se înțeleagă, au toate mijloacele necesare de a-și lua suplimentul acordat de guvern.
Ce mă deranjeaza este faptul că se plâng în public pentru o mana de bani, unde mai este decenta lor? Apelează la latura emoțională a publicului, a pacienților, de fapt fiind o problema a lor internă și nu generală a noastră.
Problema e ca nu cunosti sistemul, nu stii retributiile si conditiile de lucru  dar faci judecati si apropoo inernetul daca nu-l intelegi devine toxic, nu te mai apleca la fente de facebook

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate