Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Mi s-au dat sarcini în plus abuziv

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
am o intrebare,ce ma sfatuiti sa fac sa-mi apar drepturile ? ! pe scurt povestea mea !

Sunt angajat la o firma de stat cu 4 ore / zi dar fisa postului pe care mi-au dat-o , era facuta la modul general.
La vremea respectiva nici nu banuiam ce-s in stare sefii mei si ca pot sa profite de buna mea credinta si in a-ti face datoria la locul de munca in tot timpul programului.
intrucat stiti ca multi sunt adusi pe pile , cunostiinte si relatii , prea putini sunt cei care muncesc cu adevarat la stat . Ca atare ce s-au gandit ei , ca daca tot muncesc cat 2 persoane la 8 ore (chiar nu exagerez) de ce sa nu mi se dea si lucrarile respective tot mie.
Specific ca lucrez doar 4 h/zi deoarece sunt pensionat medical (pe bune) gr.3, intrucat am 3 operatii pe coloana , pur si simplu toate etajele lombare sunt operate , deci nu pot sta pe scaun( am munca de birou) a la long.
Contractul de muncă trebuia să prevadă clar ce activități am de prestat în timpul programului de lucru normal ?? Nu doar că angajatorul nu era „acoperit legal", dar formula „și altele“ demonstrează intenția de a schimba după bunul plac atribuțiile angajatului ?!

Ce sfat imi dati ?!

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.382
  • Înscris: 02.06.2005
Firma de stat, vor sa faca loc unui nepotel sau amanta ceva. Consulta un avocat pe dreptul muncii. Pe softpedia toti sunt avocati, experti auto, doctori etc dar totusi iti recomand sa apelezi la cineva care cunoaste speta asta.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Iti dau sfat sa pleci in alta parte, dragoste cu sila nu se face. Daca ii reclami si castigi vor gasi alte cai sa te sicaneze.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.705
  • Înscris: 23.10.2006
Faci cat poti, daca fac scandal... sa vina sa iti arate ei, cum se pot realiza toate sarcinile in cele 4 ore...

#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
pe lângă fișa postului, anual trebuie să ai și un plan de performanță (un formular de stabilire a obiectivelor individuale) în care sunt evidențiate cu tabel și punctaj activitățile și termenele lor de îndeplinire. acest plan are parte și de o evaluare anuală. deci acolo trebuie să scrie ce ai de făcut și în cât timp.
de asemenea, ar fi util (chiar dacă nu ți se cere) să îți faci rapoarte săptămânale cu activitatea desfășurată, astfel încât să poți justifica documentat volumul de muncă. fă aceste rapoarte dacă poți acum și pe perioadele din urmă și pe perioadele de acum, ca să evidențiezi diferențele și sarcinile în plus.

ce poți să faci? nimic momentan. faci doar sarcinile care sunt evidențiate în fișa de post sau planul de performanță, iar dacă nu e clar acolo faci cât consideri că este volumul normal raportat la cele 4 ore, pe baza normei pe care o făceai în trecut când nu aveai sarcini în plus. rămâne la latitudinea șefilor tăi să ia sau nu atitudine când vor constata că nu le faci și pe cele în plus, dacă vor încerca să te intimideze poți să le râzi în nas, iar dacă iau măsuri legale (avertisment, sancțiuni de orice fel sau chiar decizie de concediere) te adresezi în instanță instantaneu și ceri și daune morale. în situația ta medicală e cu atât mai grav că ești abuzat, intră deja la circumstanțe agravante și chiar discriminare

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.877
  • Înscris: 21.03.2020
Cere marire de salariu ...

#7
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Asta-i HR 101: vrei sa-l dai pe unu afara, ii dai de munca pana isi da el singur demisia.
Se practica atat la stat pt. ca nu prea poate sa te dea afara, cat si la privat ca sa nu-ti plateasca compensatoriile.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu cred că în 4 ore de muncă poți face cât fac (unii) 8 angajați la stat într-o săptămână. ;)

#9
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.677
  • Înscris: 20.09.2010

 MembruAnonim, on 15 iulie 2020 - 09:00, said:

Sunt angajat la o firma de stat
Ce sfat imi dati ?!

Lasa statul, dute la privat.

#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.053
  • Înscris: 08.08.2018
E atat de duios sa vezi cum sunt respectate 4/8 ore la stat. Niciodata nu am fost intrebat cat lucrez, de regula mi se spune "faci asta pana pe xx.xx" sau "ar fi trebuit sa fie gata ieri". Bine, banii sunt altii, asa ca, in cazul tau, muncesti 4 ore, dupa care te ridici si pleci. Ai grija sa notezi tot ce faci si sa faci un raport saptamanal, detaliat pe zile, cu tot ce ai facut acolo. Il inregistrezi la secretariat si il pastrezi.
Daca incearca sa te dea afara sau sa te sanctioneze, contesti tot si ajungi la judecata. Nu poti fi fortat sa faci ore suplimentare datorita bolii, oricum.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
De obicei, la "si altele" sau "alte atributii adiacente sau express formulate de seful superior" includ atributii (drepturi sau obligatii) care nu pot fi prevazute.

Ca exemplu: o secretara se ocupa de corespondenta. Teoretic, se merge pe premisa ca acea corespondenta este doar sa cheme curierul si sa trimita plicurile, DAR secretara poate fi trimisa la Oficiul Postal din apropiere, indiferent daca e canicula sau ninsoare.

#12
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 497
  • Înscris: 17.12.2019
In curand
https://www.avocatne...ajatorului.html

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013

 amami, on 15 iulie 2020 - 09:32, said:

Lasa statul, dute la privat.

Ce privat bre.. Nu exista mai bine ca la stat. Si nu din auzite.
Ce patron il ia pe el cu handicap. Sa stea linistit acolo unde e si sa faca cat poate.

Editat de mariovrs, 15 iulie 2020 - 09:44.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

 baribalu, on 15 iulie 2020 - 09:14, said:

Faci cat poti, daca fac scandal... sa vina sa iti arate ei, cum se pot realiza toate sarcinile in cele 4 ore...

Si cu probleme la coloana.

 amami, on 15 iulie 2020 - 09:32, said:


Lasa statul, dute la privat.

Acolo inveti sa pui si cratime.

#15
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

 mariovrs, on 15 iulie 2020 - 09:43, said:

Ce privat bre.. Nu exista mai bine ca la stat. Si nu din auzite.
Ce patron il ia pe el cu handicap. Sa stea linistit acolo unde e si sa faca cat poate.
Nu este adevarat in totalitate. La Stat este bine daca esti acolo pe pile, daca ai ghinionul din ceva motiv sa nu mai ai pile este mai rau decat la privat.

#16
incet

incet

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 15.07.2020

 MembruAnonim, on 15 iulie 2020 - 09:00, said:

am o intrebare,ce ma sfatuiti sa fac sa-mi apar drepturile ? ! pe scurt povestea mea !

Sunt angajat la o firma de stat cu 4 ore / zi dar fisa postului pe care mi-au dat-o , era facuta la modul general.
La vremea respectiva nici nu banuiam ce-s in stare sefii mei si ca pot sa profite de buna mea credinta si in a-ti face datoria la locul de munca in tot timpul programului.
intrucat stiti ca multi sunt adusi pe pile , cunostiinte si relatii , prea putini sunt cei care muncesc cu adevarat la stat . Ca atare ce s-au gandit ei , ca daca tot muncesc cat 2 persoane la 8 ore (chiar nu exagerez) de ce sa nu mi se dea si lucrarile respective tot mie.
Specific ca lucrez doar 4 h/zi deoarece sunt pensionat medical (pe bune) gr.3, intrucat am 3 operatii pe coloana , pur si simplu toate etajele lombare sunt operate , deci nu pot sta pe scaun( am munca de birou) a la long.
Contractul de muncă trebuia să prevadă clar ce activități am de prestat în timpul programului de lucru normal ?? Nu doar că angajatorul nu era „acoperit legal", dar formula „și altele“ demonstrează intenția de a schimba după bunul plac atribuțiile angajatului ?!

Ce sfat imi dati ?!


Ce inseamna faptul "ca fisa postului pe care mi-au dat-o , era facuta la modul general"?

Contractul pe care l-ai semnat, era de 4 ore?

#17
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 05.10.2015
Te sfatuiesc sa nu vezi nimic. Drepturile tale sunt sa taci sau sa pleci. Asa ca, poti alege.Acuma te-au gasit si pe tine "drepturile" cand gem strazile de hamesiti care au ramas fara locuri de munca.

 baribalu, on 15 iulie 2020 - 09:14, said:

Faci cat poti, daca fac scandal... sa vina sa iti arate ei, cum se pot realiza toate sarcinile in cele 4 ore...

Si-o sati arate usa. Ca ei atata pot sa realizeze sigur. Nu te obliga nimeni sa-ti depasesti limitele.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.072
  • Înscris: 20.10.2015
Iti dai demisia (pe bune)
Ajungem sa aparam angajatii vrajitori la stat? :lol:

 MembruAnonim, on 15 iulie 2020 - 09:00, said:

muncesc cat 2 persoane la 8 ore (chiar nu exagerez)
:lol:

Deci tu lucrezi PENSIONAT de boala in 4 ore, cat muncesc 2 persoane in 8 ore????
Unde? Banuiesc ca tot la "stat"
Sa i-o spui lu' mutu'

Da-ti demisia!

Il mai astept pe Flat sa dea statul in judecata ca are nevoie de pensie speciala, :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate