Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

IS-Transfagarasan-Transalpina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
unturazvan

unturazvan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2019
Buna ziua!
Ma bate un gand sa realizez o excursie care sa includa atat Transfagarasanul cat si Transalpina cu plecare din Iasi.As aprecia daca ma puteti ajuta cu un itinerar,traseu,intins pe vreo 4-5 zile, care sa includa cele mai frumoase obiective pe acest traseu.De asemenea, informatii despre cazari cat si restaurante ar fi binevenite cat si starea drumurilor pe acest traseu.
Multumesc anticipat!

#2
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Te poti uita aici pentru restaurant: https://www.google.c...Q4dUDCAc&uact=5

Edited by danut100, 13 July 2020 - 15:17.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Itinerare nu ai prea multe,gasesti pe ariile dedicate.
In schimb sa nu uiti sa faci traseul luni,marti,miercuri,joi.Deja si ziua de vineri e cu cantec.De sambata si duminica nici nu mai amintesc.
In al doilea rand,verifica cu ochii mariti prognoza meteo pentru ca una-i vremea la 200 metri altitudine si alta la 1900+.Asta daca nu vrei sa mergi ca orbetele pe ceata si sa ratezi esentialul.
Cazari pe TF sunt destule pe parte din Ag,le gasesti usor si pe astea pe internet.
Pe Transalpina in zona Ranca sau mai jos la Voineasa sau opus in zona Sibiului-Cisnadie.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La Ranca (Transalpina) recomand Taverna Olteanului. Am fost acum 2 saptamani (4 adulti) si masa a fost super ok. Nu stiu cum e la cazare.

Transalpina e in stare buna.

Transfagarasanul l-am facut anul trecut in vara si se prezenta, la fel, bine.

Ca itinerar, as recomanda:
  • Iasi-Cluj-Alba Iulia-Sebes (Transalpina) Novaci-Rm Valcea-Pitesti-Curtea de Arges (Transfagarasean) Cartisoara - Fagaras- Tg Secuiesc - Bacau - Iasi
  • Invers traseul 1
Traseul l-am facut sa-l faci in bucla.

La mine, Transalpina l-am facut intr-o zi pe DN 7 (Bucuresti-Pitesti-Rm Valcea-Novaci-Sebes-Selimbar-DN 7-Rm Valcea-Pitesti-Bucuresti). A fost doar pentru o zi, nu prea voriam sa chelui si pentru cazare.

Vizitarile le poti face pe timpul zilei (Transalpina/Transfagarasan) si cazarile in apropiere.

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Eu as lua-o asa

Iasi-Piatra Neamt-Miercurea Ciuc-Brasov-Cartisoara-Curtea de Arges-Ramnicu Valcea-Brezoi-Obarsia Lotrului-Sebes-Sibiu-Medias-Sovata-Gheorgheni -Toplita-Durau-Piatra Neamt-Iasi

In felul asta, nu faci nici un segment de doua ori.

(de la Sovata la Iasi nu m-a mai lasat gmaps sa adaug puncte...)

De vizitat, sunt zeci de chestii pe drum, si pe moment in vin in minte pesterile Muierii si Polovragi (o mica abatere catre Novaci), abatia cisterciana de la Carta (cea mai estica a ordinului cistercienilor), cetatea Fagaras si multe altele.

Attached Files


Edited by cattavencu, 13 July 2020 - 15:47.


#6
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Eu as merge asa; Iasi - Alba Iulia, vizitarea cetatii / cred ca pe segmentul Sebes - Obarsia Lotrului poti gasi cazare / Transalpina oprit la stana turistilor si sus pe platou unde poti manca tot ce-ti pofteste inima! De cumparaturi nu mai zic! Ca si observatie, poti negocia la pret si au preturi mai buna la ceramica decat in Horezu. Te poti opri in Ranca, hotelul NT este super OK (camere mari, vedere extraordinara). Cobori si treci prin Horezu (nu mai trebuie mentionat de ce, doar ca a devenit super comercial totul). La iesire din Horezu, faci dreapta 5 km si vizitezi neaparat Culele Maldaresti (sunt indicatoare), musai!
In drum spre Valcea, salina Ocnele Mari, foarte OK. Nu stiu cum este drumul dintreValcea si Curtea de Arges ( e o scurtatura), unde mai sunt niste manastiri si case memoriale). Urmeaza Transfagarasan-ul, frumos ar fi sa stati o noapte sus, la Cabana ( cu rezervare, nu multa lume se opreste, dar ...).
Spre casa poti trece prin Viscri, apoi Sighisoara, Cheile Bicazului si gata.

#7
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 16.10.2018

 unturazvan, on 13 iulie 2020 - 15:09, said:

... cat si starea drumurilor pe acest traseu.
Multumesc anticipat!
Filmarile au aproape 2 ani insa starea drumurilor e la fel, nu am mai filmat recent ca nu era cazul...
Transfagarasean: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Te7zHi7nKOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Transalpina Novaci- Obarsia Lotrului: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LGQUGvR8w2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Transalpina OL- Sebesel: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ENn8G2f-Ss0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
@cattavencu: e ok cum spui, cu amendamentul că traseul propus ratează exact partea cea mai spectaculoasă a Transalpinei. Plus că pe partea sudică (prin Oltenia de sub munte) sunt iarăşi multe de neratat. Eu aş zice că mai bine merge până la Vâlcea şi apoi spre Novaci în loc să scurteze pe la Brezoi - Voineasa - Obârşia Lotrului.
Iniţiator, ai multe informaţii utile şi pe acest topic.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 13 July 2020 - 17:27.


#9
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 16.10.2018
Eu pe bucata OL-Brezoi nu as merge nici daca un dusman mi-ar imprumuta masina sa de suflet. Pur si simplu, iti bati joc de autoturism...
Iar pe bucata OL-Petrosani as merge DOAR DACA AS AVEA CEVA SENILATA (tanc, amfibie... chestii d-astea).

Cea mai misto bucata a TransAlpinei este "partea olteneasca": Novaci-OL.

Edited by _R_A_D_U, 13 July 2020 - 17:33.


#10
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Mergand spre Valcea dinspre Horezu, la cativa km (dupa ce vezi Culele Maldarasti si casa memoriala I.G. Duca), puteti vizita un mini-muzeu in aer liber : muzeul Trovantilor. Este intr-o curba la stanga mai stransa, sa nu-l pierdeti! Trovantii sunt niste ciudatenii ale naturii...

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nimeni nu-ți zice de vizitarea peșterilor de pe traseu
după ce cobori de pe transalpina (spre sud) ai nește peșteri după ce faci stânga spre curtea de argeș

ar fi păcat să nu te răcorești p-acolo!

#12
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

 _R_A_D_U, on 13 iulie 2020 - 17:33, said:

Eu pe bucata OL-Brezoi nu as merge nici daca un dusman mi-ar imprumuta masina sa de suflet. Pur si simplu, iti bati joc de autoturism...
Iar pe bucata OL-Petrosani as merge DOAR DACA AS AVEA CEVA SENILATA (tanc, amfibie... chestii d-astea).

Cea mai misto bucata a TransAlpinei este "partea olteneasca": Novaci-OL.
Da' ce-are OL-Brezoi? Eu stiu bine DN7A Brezoi - Obarsie si nu e rau deloc. O fi acum mai aglomerat, dar drumul n-are gropi, e cursiv... Ce ti-a casunat asa pe bietul Brezoi?
Spre Petrosani, ai dreptate.

#13
unturazvan

unturazvan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2019
Multumesc frumos pentru multitudinea de informatii si idei!Este clar ca imi trebuie mai multe zile decat mi-am imaginat dar asta e perfect.
Este f adevarat ca nu as vrea sa fac acelasi segment de 2 ori, si  totusi sa nu pierd nimic deosebit din ce poate oferi acest traseu.
Acum sper sa tina si vreme si drumul sa fie cursiv,sa nu nenorocesc masina!

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Răzvan, stabileşti ce ai vrea să vizitezi neapărat, apoi găseşti un loc unde să vă cazaţi "n" nopţi, iar în cele "n-1" zile faceţi câte o miniexcursie în circuit (sau chiar 2 pe zi). Iar Transfăgărăşanul şi Transalpina le parcurgeţi unul la venire şi unul la plecare. Eventual mai luaţi câte o noapte intermediară la venire/plecare (dacă crezi că nu merită să faci drumul dintr-o bucată).
Ar mai fi o problemă, ambele drumuri montane ar trebui parcurse pe timp frumos, ori asta înseamnă un program suficient de flexibil şi ceva mai multe zile alocate întregii aventuri. Pentru că parcurgerea celor 2 drumuri montane se poate face chiar şi într-una din excursiile zilnice dacă prognoza vremii arată rău atât la venire cât şi la plecare. Şi în zilele de sosire şi de întoarcere mergeţi pe drumuri mai rapide (gen V. Oltului sau Rucăr - Bran), adică e şi asta o variantă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 July 2020 - 02:47.


#15
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Daca doriti sa treceti si prin Sibiu, si nu vad de ce nu a-ti face-o, ar fi foarte bine de vazut Centrul si muzeul Astra.  De la Alba Iulia- Sebes- Sibiu intrati pe VAlea Oltului (este un drum foarte pitoresc), treceti de Brezoi cativa km si vizitati Manastirea Cozia, inapoi la Brezoi si mergeti spre Obarsia Lotrului, de unde se face stanga pe TransAlpina. Pe Trans-Alpina, mancati sus pe platou, mancare facuta facuta la ceaun la foc de lemne. Cu conditia sa prindeti ora mesei!

Inca ceva! Faceti masinii o mica inspectie a sistemului de franare, veti avea nevoie de ele pe o distanta MARE, la coborare! Posibil chiar sa fiti nevoiti sa mai faceti pauza , se incing ferodourile. Daca veti tine geamul deschis veti simti din timp mirosul de ferodou incalzit!

Vacanta placuta va doresc!

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttalica, on 17 iulie 2020 - 05:32, said:

Faceti masinii o mica inspectie a sistemului de franare, veti avea nevoie de ele pe o distanta MARE, la coborare!

...unii au aflat de frâna de motor! :P

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Posttalica, on 17 iulie 2020 - 05:32, said:

Posibil chiar sa fiti nevoiti sa mai faceti pauza , se incing ferodourile. Daca veti tine geamul deschis veti simti din timp mirosul de ferodou incalzit!

Vacanta placuta va doresc!

Eu n-am mirosit niciodata la a mea.
Desigur, frana de motor la coborare. Ai si consum zero.
Bine, niciodata nu sunt doar avantaje: frana de motor uzeaza cureaua de distributie. Eu daca as sti ca am curea veche, neschimbata de multa vreme, n-as folosi frana de motor.
Masina fara uzura...nu se poate.

La Sibiu - musai o ciorba de burta la KonTiki

@initiator - vezi ca nu te poti opri chiar peste tot pe acest traseu. Ti-ar trebui o luna pe putin sa te opresti la absolut tot si sa vizitezi nefiind pe fuga.

Edited by cattavencu, 17 July 2020 - 08:52.


#18
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgushpi, on 17 iulie 2020 - 08:08, said:

...unii au aflat de frâna de motor! Posted Image

Corect !
Şi se pare că alţii încă nu ... şi sunt destul de mulţi. Nu prea am văzut pe coborârile alea prea mulţi care să aibă stopurile stinse. Una-două, hop frână. Când văd aşa ceva înnebunesc. Noroc că sunt calm şi doar mă amuz.

Caţavencu, curea de distribuţie nu cred că are vreo maşină fabricată în ultimii 6 ani. Dar, în fine, aşa e, dacă maşina e mai veche, ar trebui măcar verificată dacă nu chiar schimbată cureaua.
Pe coborârea de la Rânca la Novaci am reuşit să merg constant cu viteza a doua în 2010 (consum 0, evident). Doar în 3 locuri a trebuit să apăs puţin acceleraţia, ca să pot din nou s-o iau la vale.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 July 2020 - 11:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate