Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

ETF-uri in eur cu acumulare dividende

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Cu ce-i diferit fata de EUNL?

EUNL - https://www.justetf....ntry=DE&lang=en
VWCE - https://www.justetf....ntry=DE&lang=en

Din ce vad singura diferenta e ca VWCE are si companii din China in componenta.

#20
GruVe51

GruVe51

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.10.2020
VWCE are in plus emerging markets.

Ambele nu au small caps.

Te poti uita si la IS3N.

#21
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
E ok, raman pe EUNL :)

#22
ruxytza

ruxytza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2007
Siti cumva daca pentru SXR8.de de pe Xtb se plateste 30% taxa pe dividende chiar daca etf-ul este domiciliat in Irlanda?

#23
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.08.2013
Nu platesti taxe pentru ca e domiciliat in Irlanda. Va tebui sa calculezi si sa declari singur la fisc impozitul.

#24
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postruxytza, on 19 august 2021 - 10:00, said:

Siti cumva daca pentru SXR8.de de pe Xtb se plateste 30% taxa pe dividende chiar daca etf-ul este domiciliat in Irlanda?

Dat fiind ca e etf cu acumulare, in multe tari din Europa (cu unele exceptii e.g. Elvetia si UK), taxa se plateste strict ca un capital gains tax cand vinzi. Deci XTB nu o sa-ti retina nimic, fiindca dividendele sunt reinvestite de catre iShares / BlackRock.

Eu unul, n-am vazut nicaieri specificat in Romania, unde ne incadram, dar poate daca verifici cu un contabil ai o sansa mai buna sa afli, daca ar trebui sa platesti si pt dividendele reinvestite de ei -dar e greu sa obtii informatia aia, nici XTB nu cred ca o au, sau cel putin cand i-am intrebat eu anul trecut, nu stiau sa-mi spuna cat ar fi fost dividendul reinvestit-.

Eu anul trecut, am avut SXR8 pe XTB (am si vandut), am completat declaratia strict bazat pe fisa de la XTB, care nu includea dividende pt SXR8, deci totul ca impozit normal de vanzare - care, pt un etf cu acumulare oricum ajunge sa fie mai mare decat pt un etf cu distribuire, fiindca pretul etf-ului se va fi apreciat mai mult.

Edited by pumbacu90, 19 August 2021 - 14:50.


#25
thesaw

thesaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.10.2011
Atata timp cat SXR.8 e ETF cu acumulare, intrebarea nu are niciun sens. Blackrock e actionar la companiile din portofoliul ETF, incaseaza dividend si il reinvestesc automat. Tu ca persoana esti actioanar la fondul administrat nu la companii efectiv si nu ai niciun amestec in procesul reinvestirii dividendului.

Edited by thesaw, 19 August 2021 - 14:56.


#26
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View PostHybr1d, on 14 iulie 2021 - 15:07, said:

Ce parere aveti de compozitia urmatoare? Toate sunt in EUR cu acumulare.


45% - iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) (EUR) IE00B5BMR087 SXR8
40% - Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF (Acc EUR) LU1829221024 UST
10% - iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc EUR) IE00B4L5Y983 EUNL
5% - Xtrackers DAX UCITS ETF (Acc EUR) LU0274211480 XDAX


Orizont de 20+ ani.
Ce folosesti XTB, IB? Vreau sa ma apuc si eu sa investesc in ETF-uri cu acumulare dividende.

#27
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
XTB, am preferat ceva cu prezenta locala, si momentan au comisioane zero.
Intre timp am renuntat la DAX, si o sa cumpar cam 50/50 in USD si in EUR, aceleasi ETF-uri.

eg: CSPX (SP500 acc USD) vs SXR8 (SP500 acc EUR) - 50/50.

Edited by Hybr1d, 02 September 2021 - 16:04.


#28
ngaina987

ngaina987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2020
Salut.
Stie cineva un echivalent al SCHD ptr Europa?
Eventual sa fie cu acumulare.
Ms

#29
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Sunt incepator intr-ale bursei...
De ce nu se poate investi in SP500 din Ro (cu referire la primul post)? Am cont pe Etoro, si SP500 e disponibil pt mine la cumparare, si am si cumparat (cu bani virtuali deocamdata pana ma obisnuiesc cu platforma).

#30
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Presupun ca se referea la faptul ca nu poti cumpara direct S&P 500. Ce cumparam noi sunt niste fonduri care fac mirror la index prin varia metode.

Iti sugerez sa citesti aici: https://justetf.com/uk/academy/
Apoi aici gasesti ETF-uri in functie de ce te intereseaza: https://www.justetf....p-500-etfs.html

#31
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Multumesc de inkuri. Apreciez.

#32
Fa1r1y

Fa1r1y

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2017
Salut,

Sunt incepator in zona de investitii si planul meu este ca o parte din saving-urile lunare sa o aloc catorva ETF-uri. De ceva vreme tot fac research si m-am opril la urmatoarele etf-uri, cu acumulare, in moneda euro:
1. Vanguard S&P 500 ETF (VUAA) - 35%
2. iSHares Core MSCI EM IMI (IS3N) - 25%
3. iShares Core MSCI World (EUNL) - 25%
4. iShares Core MSCI Europe (EUNK) - 15%

Targetul de investitii este de minim 10 - 15 ani, cu depuneri lunare. Ca si platforma, am ales Trading 212, cu cont in EUR (motive care au stat la baza alegerii platformei: sumele lunare sunt de 2-300 de EUR iar platforma permite dezvoltarea unui pie si functie de autoinvest, ceea ce usureaza procesul + reviewuri bunicele despre platforma, overall).

Voi ce parere aveti despre draftul de portofoliu, alocari si platforma? Orice alte sugestii sunt mai mult decat bine primite, inclusiv criticile constructive Posted Image.

Va multumesc mult, anticipat!

#33
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
E ok, dar ai ceva overlap pe acolo intre World, S&P si Europe (de exemplu, oricum momentan 68% din EUNL sunt companii din SUA).

Eu as adauga niste etf-uri tematice, sunt cateva etf-uri de cloud de exemplu, sau de digitalizare (DGTL de la iShares ar fi un exemplu). Dar asta depinde si de gradul tau de risc, momentan multe din companiile de gen, sunt la evaluari destul de mari.

Legat de platforma, sunt pe aici threaduri cu sute/mii de replies despre brokeri, sunt plusuri si minusuri. In opinia mea, e foarte user-friendly si are destul de multe actiuni si etf-uri la zona de Invest, dar sunt mici red flags pt mine (cum ar fi faptul ca aproape un an a fost inchisa pentru noi aplicanti, din motive suspicioase, comunicare neclara din partea managementului, faptul ca inca nu iti poti transfera actiunile la alt broker, desi "they're working on it" de peste un an etc) - eu mai am ceva actiuni si etf-uri pe T212, dar nu imi tin portofoliul principal la ei, il tin la IBKR.

Edited by pumbacu90, 16 December 2021 - 09:37.


#34
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Apropo de IBKR, pana la urma au cont fara comisioane sau nu?

#35
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostHybr1d, on 16 decembrie 2021 - 09:49, said:

Apropo de IBKR, pana la urma au cont fara comisioane sau nu?

Da

edit: adica au comisioane la tranzactie, dar pt actiuni SUA cam iesi pana in 0.35$ per tranzactie si pt etf-uri in eur, cred ca era 1€ (la varianta tiered, nu fixed).

Edited by pumbacu90, 16 December 2021 - 10:05.


#36
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Nu vreau actiuni SUA, vreau doar o alternativa la XTB care sa aiba niste ETF-uri (ACC EUR) pe care nu le gasesc acolo.
Eg:

Amundi MSCI Nordic UCITS ETF EUR
iShares TecDAX UCITS ETF (DE)
Amundi MSCI Switzerland UCITS ETF EUR

Edited by Hybr1d, 16 December 2021 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate