Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ETF-uri in eur cu acumulare dividende

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostHybr1d, on 16 decembrie 2021 - 10:07, said:

Nu vreau actiuni SUA, vreau doar o alternativa la XTB care sa aiba niste ETF-uri (ACC EUR) pe care nu le gasesc acolo.
Eg:

Amundi MSCI Nordic UCITS ETF EUR
iShares TecDAX UCITS ETF (DE)
Amundi MSCI Switzerland UCITS ETF EUR

Da, pare ca sunt available toate 3. Comisioanele sunt aici, foarte "clare" : https://www.interact...48062&p=stocks2
Cred ca coloana cu 0.05% / minim 1.25EUR din stanga tabelului de mai jos se aplica la majoritatea etf-urilor in EUR.

Apropo, daca cumva vrei sa iti deschizi cont, am un link care cred ca iti da ceva actiuni gratuite (si mie, presumably, un comision, daca tii o balanta minima de 10.000 EUR minim un an, deci te-as anunta in vreun an-doi daca am primit ceva sau nu Posted Image ) -> https://tinyurl.com/2p84np2h

Attached Files


Edited by pumbacu90, 16 December 2021 - 10:31.


#38
Fa1r1y

Fa1r1y

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2017

View Postpumbacu90, on 16 decembrie 2021 - 09:35, said:

E ok, dar ai ceva overlap pe acolo intre World, S&P si Europe (de exemplu, oricum momentan 68% din EUNL sunt companii din SUA).

Eu as adauga niste etf-uri tematice, sunt cateva etf-uri de cloud de exemplu, sau de digitalizare (DGTL de la iShares ar fi un exemplu). Dar asta depinde si de gradul tau de risc, momentan multe din companiile de gen, sunt la evaluari destul de mari.

Legat de platforma, sunt pe aici threaduri cu sute/mii de replies despre brokeri, sunt plusuri si minusuri. In opinia mea, e foarte user-friendly si are destul de multe actiuni si etf-uri la zona de Invest, dar sunt mici red flags pt mine (cum ar fi faptul ca aproape un an a fost inchisa pentru noi aplicanti, din motive suspicioase, comunicare neclara din partea managementului, faptul ca inca nu iti poti transfera actiunile la alt broker, desi "they're working on it" de peste un an etc) - eu mai am ceva actiuni si etf-uri pe T212, dar nu imi tin portofoliul principal la ei, il tin la IBKR.

Iti multumesc mult pentru sugestii.

#39
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017

View Postpumbacu90, on 16 decembrie 2021 - 10:21, said:



Da, pare ca sunt available toate 3. Comisioanele sunt aici, foarte "clare" : https://www.interact...2&p=stocks2
Cred ca coloana cu 0.05% / minim 1.25EUR din stanga tabelului de mai jos se aplica la majoritatea etf-urilor in EUR.

Apropo, daca cumva vrei sa iti deschizi cont, am un link care cred ca iti da ceva actiuni gratuite (si mie, presumably, un comision, daca tii o balanta minima de 10.000 EUR minim un an, deci te-as anunta in vreun an-doi daca am primit ceva sau nu Posted Image ) -> https://tinyurl.com/2p84np2h

Wow, turbata interfață mai au. XTB e vis la cautat etf, și după ticker, și după nume și după isin.
La ăștia dacă nu nimeresc numele exact am pus-o.
Sincer nu cred ca îmi păstrez contul la ei.

#40
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostHybr1d, on 17 decembrie 2021 - 22:32, said:



Wow, turbata interfață mai au. XTB e vis la cautat etf, și după ticker, și după nume și după isin.
La ăștia dacă nu nimeresc numele exact am pus-o.
Sincer nu cred ca îmi păstrez contul la ei.

Da, e cam antica. Conteaza si ce aspecte sunt prioritare pt fiecare, in cazul meu, interfata nu e un factor important (plus ca, m-am cam obisnuit cu ea dupa vreo luna).

#41
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Tu cum faci sa cauti dupa ISIN? De ex daca intru pe linkul asta gasit random pe net merge: https://pennies.inte...v3.10/index.php
Daca caut in TWS sau in portal ciuciu.
Plus ca nu-mi dau seama daca un rezultat e cu acumulare sau cu distribuire pentru ca nu scrie nicaieri.


Plus ca daca vreau sa cumpar un ETF (normal, non cfd) imi zice ca n-am permisiuni, si nu ma prind la ce categorie se incadreza ca sa cer drepturi.
Pentru actiuni pare decent, dar la ETF-uri mi se pare arhaic totul.

Edited by Hybr1d, 18 December 2021 - 10:53.


#42
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011

View PostHybr1d, on 18 decembrie 2021 - 10:51, said:

Plus ca daca vreau sa cumpar un ETF (normal, non cfd) imi zice ca n-am permisiuni, si nu ma prind la ce categorie se incadreza ca sa cer drepturi.
Pentru actiuni pare decent, dar la ETF-uri mi se pare arhaic totul.

Nici eu la inceput nu aveam permisiuni pentru ETF-uri. (puteam lua doar stocks)
Am intrat pe Account Settings / Trading Permissions / Stocks / Permissions to Trade si am bifat la stocks cam tot ce tine de zonele de interes: United States si Europe.
La United States am bifat tot: US (Trade in fractions) / US (Algorithmic Execution Venue) / US (T+1 Settlement Program).
Acum pot sa iau si ETF-uri.

Cu pivire la ETF (normal, non cfd / acumulare / distribuire), eu intai verific pe XTB, unde lucrurile sunt expuse mai clar sau pe Google Finance.

Attached File  Screenshot 2021-12-18 12.19.58.png   45.81K   35 downloads

Edited by lazio44, 18 December 2021 - 12:28.


#43
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostHybr1d, on 18 decembrie 2021 - 10:51, said:

Tu cum faci sa cauti dupa ISIN? De ex daca intru pe linkul asta gasit random pe net merge: https://pennies.inte...v3.10/index.php
Daca caut in TWS sau in portal ciuciu.
Plus ca nu-mi dau seama daca un rezultat e cu acumulare sau cu distribuire pentru ca nu scrie nicaieri.


Plus ca daca vreau sa cumpar un ETF (normal, non cfd) imi zice ca n-am permisiuni, si nu ma prind la ce categorie se incadreza ca sa cer drepturi.
Pentru actiuni pare decent, dar la ETF-uri mi se pare arhaic totul.

Da, cum a zis si lazio mai sus, de obicei caut etf-ul in afara IBKR (google, yahoo finance, bloomberg etc), si odata ce stiu tickerul, caut in IBKR dupa ticker. La permisiuni, trebuie sa ai bifate mai multe acolo, am aproape tot ce e de bifat la stocks (inclusiv cele din Europa) + la mutual funds non-US (nu cred ca acolo intra, dar in fine)

#44
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Intre timp m-am mai obisnuit cu interfata.

Nu imi e clara o chestie legata de comisioane.
Pe de o parte e chestia asta https://www.interact...=1590&p=stocks1 - la majoritatea instrumentelor in EUR practic pare sa fie o taxa de 3 EUR, pe care o vad si daca fac preview la un buy order.

Pe de alta parte e pagina asta care ma baga in ceata: https://ibkr.info/article/4017

Ce e stamp tax? E inclus in aia 3 EUR? N-ar trebui sa apara in preview?

Germania de exemplu nu apare deloc acolo, iar la polul opus e Elvetia unde ma baga in ceata cu consultantii lor financiari :D

#45
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostHybr1d, on 25 decembrie 2021 - 21:49, said:

Intre timp m-am mai obisnuit cu interfata.

Nu imi e clara o chestie legata de comisioane.
Pe de o parte e chestia asta https://www.interact...=1590&p=stocks1 - la majoritatea instrumentelor in EUR practic pare sa fie o taxa de 3 EUR, pe care o vad si daca fac preview la un buy order.

Te uiti la planul "Fixed", iar in majoritatea cazurilor, e mai ok planul "Tiered" https://www.interact...=1590&p=stocks2 - iti poti schimba din Account Settings, IBKR Pricing Plan. Am tranzactionat recent un etf de la iShares (EMIM), tranzactie de ~300€, comision 1.25€.

Edited by pumbacu90, 26 December 2021 - 09:40.


#46
Nicholas_G

Nicholas_G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2022
Salut.
Am destul de multe companii individuale din SUA si incerc sa ma diversific all world prin o consolidare pe ETF-uri in moneda EUR.
Acum incerc sa inteleg de ce as alege unul cu acumulare in locul celui cu distr daca tot reinvestesc dividendele in ce consider eu mai bn?
Adica daca e vb de taxe, as putea spune ca 5% nu e f mult dupa mine vs 10% pe vanzare actiuni iar pe IB am un comision de 0.35 USD/EUR aprox per tranzactie fara cei 10USD lunar.
Voi ce parere aveti?
Ms

#47
List32

List32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2022
Salut! Eu incerc cu SXR8.DE pt s&p,QDWE.DE pt tech și pt spike de petrol cu OD7F.DE. Voi ce mai folosiți?

#48
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011

View PostNicholas_G, on 30 ianuarie 2022 - 17:08, said:

Adica daca e vb de taxe, as putea spune ca 5% nu e f mult dupa mine vs 10% pe vanzare actiuni iar pe IB am un comision de 0.35 USD/EUR aprox per tranzactie fara cei 10USD lunar.

Până la urmă a mai rămas comisionul ăla de 10USD? Parcă îl scoseseră.

#49
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017

View PostList32, on 26 martie 2022 - 10:11, said:

Salut! Eu incerc cu SXR8.DE pt s&p,QDWE.DE pt tech și pt spike de petrol cu OD7F.DE. Voi ce mai folosiți?


SXR8 si UST.FR (Lyxor) pentru Nasdaq :-)

Apropo care-i faza cu replicare sintetica [eg. Synthetic (Unfunded swap)]. Am citit cam care-i treaba, dar chiar reprezinta asta un risc real?
La o adica din ce vad cam toate ETF-urile fac lending, ce mi-e ca crapa vreun counterparty la swap (la sintetic) sau unul pe lending (la full replication)? Nu-i tot acelasi rahat?
Ideal ar fi full replication dar sa nu faca lending? Gen si capra si varza? :-D

#50
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
eu momentan nu vad nicio problema in asta. as lua ICOM fara probleme, de ex

#51
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014

View Postlazio44, on 26 martie 2022 - 12:37, said:

Până la urmă a mai rămas comisionul ăla de 10USD? Parcă îl scoseseră.

E scos din August 2021.

#52
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 12.05.2005
Am o optiune de pilon III cu diversificare pe urmatoarele bond-uri/ETF-uri:
  • Vanguard Euro Government Bond Index Inv EUR
  • Pimco Global Investment Grade Credit Acc Hdg
  • Vanguard Global Stock Index Inv EUR
  • Amundi MSCI World EUR
  • iShares DJ Global Titans 50
Are sens sa aleg unul dintre fondurile astea sau mai bine las asiguratorul sa investeasca unde crede el de cuviinta? (ceea ce poate insemna ca se uita si la alte variante in afara celor expuse)

#53
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
cat timp este valabila alegerea, de acum pana cand?

#54
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 12.05.2005
Pana la finalul saptamanii asteia ar cam trebui sa ma hotarasc...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate